MIDDELBURGSCHE COURANT. JV°- 95. Donderdag 1855. 9 Augustus. OitutmUtnöscljc ®tjïrtitgm. Daze, oourant verschijnt des Dings dags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen euz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groot,e letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond ure. ütladdelfeur. 8 angfustus. Door gedeputeerde staten dezer provincie is benoemd tot ontvanger der subsidien in het polder-arrondissemeut Axel, de heer mr. J. P. Dronkers, burgemeester der gemeenten Neuzen en Hoek. Gisteren middag arriveerde te Y-lissingen weder een train de plaisir per stoomboot Duchesse de Brabant, van Ostende, met ruirnSO personen. Nadat zij Vlissingen bezocht en sommigen een kort uitstapje naar Middelburg hadden gemaakt, vertrokken zij nog dien avond laat naar zee. De heeren W. A. deLaat.de Kanteren J. Fransen van de Putte, onlangs bij herstemming tot leden van den gemeenteraad van Goes gekozen, hebben voor die betrekking bedankt., en door middel eener aankondiging in de Goessche courant voor het publiek de redenen ontwikkeld die hen tot, dat besluit hebben gebragt. Die redenen spruiten voornamelijk daaruit voort, dat zij zich met de in den laatsten tijd door het gemeentebestuur gevolgde rigting niet kunnen vereenigen. Eergisteren werd te Goes door den heer YV". A. Anemaet, hoofdman van hetaldaar gevestigde boogschutters-gilde Jacoba van Beijereuin eene daartoe belegde vergadering van wege de maatschappij ter bevordering van nijverheid inNoordbraband, afdeeling 's Hertogeuboschaan den heer Abr. Cornelis over handigd eene zilveren medaille, voor de door hem op de ten toonstelling gebragte twee, van iedere kunne één, in echt zuid- bevelandsehen boeren-kleederdragfc getooide beelden. Deze medaille draagt op de eene zijde het wapen van 's Ker- togenboschop de keerzijde staat gegraveerdTentoonstelling 's Hertogenbosch, zeeuwsche kleederdragtAbr. Cornelis, Goes 1855, terwijl op den rand gegraveerd isUitgeloofd door Z. K. !I. prins Hendrik der Nederlanden. In de Amsterd. courant lezen wij het volgende schrijven uit 's Hage, dat wij hier in zijn geheel laten volgen, daar ook door ons voor eenigen tijd, naar aanleiding van in andere dagbladen voorkomende berigtenmelding is gemaakt van de daarbij bedoelde geruchten Zeer wijselijk hebt gij u onthouden van het overnemen van een onlangs door een dagblad gegeven en sedert alom met of zonder ampliatie en mutatien verspreid berigt, van groote wij zigingen, die binnen kort bij ons leger zouden worden inge voerd alsverandering van uniform, afschaffing van épaulet ten te vervangen door foudragères, oprigting van bataillons- scherpschuttersdaarbij organisatie van een regement, grena diers en een regemerit jagers; verandering van een regement dragonders in een regement huzaren, en wat men al meer heeft goedgevonden den geloovigen lezers op te disschen. Ten einde echter de verkeerde indrukken die deze geruchten bij sommigen schijnen veroorzaakt te hebben, weg te nemen, en daarom alleen, kan het welligtzijn nut hebben al wat hierboven gezegd is tegen tie spreken, als berustende voorshands op louter gissin gen. Het eenige wat in deze geheele mutatie-geschiedenis waarheid is, bestaat om op een min of meer verwijderd tijdstip den korten jas, of zoogenaamden wapenrok in te voerenalleen zal men dan nog wel doen van het //binnen kort" niet letterlijk op te vatten, want de order schijnt alleen gegeven le zijn geene nieuwe rokken voor de magazijnen te doen vervaardigen; het spreekt echter van zelf dat de zich in de magazijnen bevindende voorraad eerst moet verbruikt zijn, hetgeen dus nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Van het invoeren van den wapenrok is voorts reeds ten tijde der regering van Willem II sprake geweest. In de meest.e staten is overigens deze wijze van kleeding, die door deskundi- gen voor zeer doelmatig wordt gehouden, bereids aangenomen." i Doordien in 1854 eenige verlofgangers de najaars-excercitien niet hebben bijgewoond, voorge vende dat zij daartoe niet waren opgeroepen, is dezer dagen door den minister van binnenl. zaken bepaald.dat, behalve de gewone personele kennisgeving aan de miliciens-verlofgangers van hunne oproeping onder de wapenen, dusdanige oproepingen iii de gemeenten tevens door publicat ie en aanplakking ter algemeene kennis van de betrok kene personen zullen worden gebragt, met uitdrukkelijke be paling dat niemand onwetendheid zal kunnen voorwenden. Het is niet onbelangrijk te weten dat het stelsel der uurwer ken op de belgische spoorwegen geheel en al verschilt van dat op de fransche. In Frankrijk worden sedert eenigen tijd de uur werken op al de stations geregeld naar den meridiaan vau Parijs. In Belgie volgen de regulateurs gewoonlijk het uur van den meridiaan van Brussel of zelfs van Keulenzoodat van Valen ciennes naar liet noorden gaande en na een afstand van slechts eenige kilometres er eene plotselinge verandering intreedt, welke somtijds zelfs een verschil van vijftien minuten daarstelt. Het is noodig dat zij, die zoowel iaugs de fmische als de belgische spoorwegen reizen, hierop acht geven, daar zij anders welligt den een of anderen trein zouden misloopen. Met de hollandsche spoorwegen is het nog veel erger, want langs deze worden de uurwerken niet eens geregeld naar de zon, maar wel naar de klok van het paleis op den dam te Amsterdam, welke daarenboven meestal niet juist gaat. Op den 26 dezer maand zal te Kleef het algemeene jaarlijk- sche congres vau duitsche landbouwers geopend worden. De onderwerpen die aldaar behandeld zullen worden, ziju bij programma bekend gemaakt en onderscheiden zich door we tenschappelijke waarde. Daar de meeste dezer evenzeer op Nederland als op Duitschland van toepassing zijn, zoo ware het aliezins wensclielijlc, dat de nederlandsclie landbouw op dat congres vertegenwoordigd ware, en dat de verschillende neder- landsche landbouw-maatschappijen te dien einde afgevaardig den naar Kleef zondendie met de noodige kennis toegerust de eer van Nederland bij den nabuur zouden weten op te houden en van hetgeen bij hem teleeren valt, éen nuttig gebruik zouden weten te maken. Dit jaar kenmerkt zich door geduchte on weders, hevige aard bevingen, windhoozen, uitbrakingen van den Vesuvius en andere geweldige natuurverschijnselen. Het is opmerkelijk dat 1755 ook gekenmerkt werd door dergelijke geduchte ver schijnselen. Men weet dat, in dat jaar Lissabon door eene aard beving werd verwoest17,000 huizen werden vernield, waarbij 24,000 mensclien omkwamen; de schade aau die stad veroor zaakt, werd op 2 milliard 300 fr. begroot. De geheele grond van Europa werd geschokt en de meeren tot in Noorwegen werden door onderaardsch vuur in beweging gebragt. De vernieling van Lissabon werd voorafgegaan door de verwoesting van de stad Kachau, in Perzie, alwaar den7junij 600 huizen instor teden en 1,200 menschen werden verpletterd. l)e aarde bleef gedurende 6 maanden in onrust.. Bij Marokko opende de aarde zich en verslond, als het ware, geheele stammen Arabieren. Men rekende dat de aardbevingen van 1 en 18 november 1755 omtrent 600,000 menschen doodden.Den 10 maart van dat jaar was de Vesuvius geweldig aan het vuur braken, en gaf bewij zen van de geduchte werking van het binuenaardsch vuur. Eene eeuw later, in 1855, hebben wij dezelfde verschijnselen. De Vesuvius heeft de geheele maand mei bewijzen gegeven van ouderaardsehe beweging. De lava heeft zich van uit de aarde, uit 8 nieuwe kraters, een weg gebaandvuurstroomen hebben gedurende 8 dagen, beken van lava gevormd van verscheidene kilometers lang.De stad Broussa, in Aziatisch Turkije, op weinig afstand van den Bosphorus, is in dit jaar, even als Lissabon in 1755, geheel door eene aardbeving verwoest. Na eerst 'in de eerste dagen van april jl. door hevige schokken geteisterd Ie zijn, werd die stad in den nacht van den 10 en 11 april vernield. Men telde 150 schokken; geen enkel huis van steeuen gebouwd kon weerstand bieden, de moskeen storteden even als andere gebouwen ineengroote blokken rots maakten zich van dc bergen los en storteden op de verwoeste stad. Tot overmaat van ongeluk, ontstond er braad, die ook de houten huizen vernielde. Duizende menschen zijn er bij omgekomen. Geheel het westelijk gedeelte van A zie en het oosten van Europa hebben door aard bevingen geleden. In de afgeloopene maand julij hebben de schokken zich op nieuw in Europa doen gevoelen. Den 25 julij, des middags een ure heeft de aardbeving in het westen van Frankrijk,in Piemont, in Zwitserland en in geheel Zuicl-Duitseh- land gewoed. Op sommige plaatsen heeft men 12 tot 15 schok ken geteld, die elkander op korte tusschenpoozen opvolgden, en die zich van het oosten naar het westen schenen te bewegen. In Zwitserland zijn de aardbevingen heviger geweest dan in liet zuidwesten van Duitschland en het zuidoosten van Frank rijk. Te Zermattdal (Wallis) waren de schokken hevig, de grond spleet van een de rotsen scheiddeu zich van de bergen; te Visp storteden schoorsteenen in, en vielen vele stukken rots van de bergen. De inwoners te Yisp moesten in den nacht van den 25 op 26 julij op het veld kamperen. De toren en het gewelf van de kerkte Viegen stortten in. De vergelijking van 1855 met 1755 is nog treffender, als men weet dat de winter van laatstgemeld jaar even lang en hard was als in 1855. Den 16 februarij 1755 lag de haven van Kon- stantinopel, de gouden hoorn genaamd, met zoo sterk ijs, dat men er te voet overging. Behalve dat de jaren 1755 en 1S55 in vele opzigten overeen komen, heeft men opgemerkt dat dc aardbevingen in het midden van elke eeuw veelal voorkomen, als in 13AS, 1530,156 F, 16li, 1755 enl855. BgenoemiHUg-eiH en bestuiten. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer is pensioen ten laste van den staat verleend aan: W. L. van lielten, ten bedrage van ƒ400 'sjaars, en G. Wijs of Weys, ten bedrage van ƒ600 'sjaars, beide gewezen opzigters bij den waterstaat, en G. Loos, gewe zen brugwachter, ten bedrage van/157 'sjaars. Bij besluit van den 4 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot adsistent-ingenieur bij den rijks telegraaf te benoemen den bur gerlijken ingenieur J. J. van Kerkwijk. Kerknieuws. De Hervormde Synode is, zoo als is medegedeeld, op zaturdag den 28 julij gesloten. Dé zitting duurde van den 4 julij tot 28 julij, dus ruim drie weken, dat is ongeveer de helft van den tijd, welke de synode van 1854 duurde. Wanneer de reglementen alle gearresteerd en in werking zijn, dan denkt men, dat in vol gendejaren de zittingen weder als voor eenige jaren in korteren tijd zullen kunnen afloopen, te uieer daar aau de synodale com missie meer werkzaamheden zijn toevertrouwd dan vroeger. Marine en leger. In afwachting dat wij later in de gelegenheid mogen zijn den geheelen état-major van Zr. Ms. fregat DeRuyter mede te cleelen,zyn wij thans in staat op te geven dat met dien bodem gedeeltelijk in de bovenrol zijn in het vaderland teruggekeerd de iuitenauts-ter-zee Iste klasse F. R. Toe Water, A.R. Bloin- mendal, jhr. J. II. van Capellen, L. G. Brocx, G. F. G. Gobiizs eit C. A. Vreede; de luitenants 2de klasse A. N. L. Koops, jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, L. M.de Laat de Kanter, jhr. W. F. van Spengler, W. H. F. van Oordt, H. C. M. E. Habets en H.E. Koning; de adelborsten der Ist.e klasse P. J. van Druynen,-L.E. II. Tuckermann, C. A. C. van Kervel, Ü.G. E. Wolterbeek Mul ler, G. C. C. Thierens, J. M. Brevet, H. P. König en jhr. J. M. Clifford Kocqvan Breugel. Voorts de officieren van gezondheid 1ste klasse C. C. F. Gruelmann, 2de klasse J. Feucht en J. G. Slieker, 3de klasse F. J. G. A. Snieets en B. Oarstende officieren van administra tie 1ste klasse J. Opmeer, 2de klasse C. Verbrng, 3de klasse A. A. Gijsberti Hodenpijl, P. A. Le Mahieu, A. E. M. Tromp en A. F. X. Strengnaerts; de klerken C. J. Umbgrove, L. M. van Onselen, E. L. G. P. C. Andrau en W. H.E. Vogel; de kapitein der mariniers D. Vreedenbcrg en de 2de luitenant IC. H. ICoen!ze.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1