IIDDELBURGSCHE COURANT. - N0, 93. Zaturdag 4 Augustus. 2lrtnlionMghtgm 0innmlmtöscl]£ xtijömgm. A Deze oourant verschijnt des Dings dags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 5,-10. De inzending van Adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 ceut per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iunemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. VAN (IET RIJKSBESTÜCR. PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Op zaturdag den 18 augustus 1855, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissa ris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwe zigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat inliet D Iele district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het vernieuwen van het buitenfront en het gewelf van het buitengedeelte der suatiesluis van den polder Schouwen, district Brouwershaven, benevens het leg gen van een vingerling en het weder opruimen dier afsluiting, met inbegrip van de daartoe vereischte materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan liet lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoo danige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van water staatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen te voren, met uilzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco wor den gedaan, en voorts nadere iuformatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, én den ingenieur NICOLSON, te Zierikzee. De minister van binnenlandsche zaken, VAN REENEN. ilIiddelbiiFg 35 augustus. "Uit Groede meldt men ons het volgende Naar aanleiding van het berigt uit Goes, betreffende de aardappelen ziekte, geplaatst in uwe courant van 81 julij, voel ik mij genoopt u te melden dat ook in deze streken voor ruim 14 dagen zich die ziekte heeft vertoond, doch slechts op enkele plaatsen en dus als hij uitzondering; dat zij sedert ter plaatse waar zij is uitgebroken, weinig is toegenomen; dat zij zich als ware het lot die plaatsen heeft beperkt; dat die plaatsen zijn tuinen, die in den regel bijzonder goed gemest worden, en dat op de velden waar de meeste aardappelen gepoot zijn, ja zeifs in de meeste tuinen voor zoo veel bekend is, nog geen spoor dier ziekte is bespeurddat integendeel het. aardappelen gewas zich zoo gezond vertoont als in vele vroegere jaren het geval niet is geweest en aanvankelijk eenen zeer voor leeligen oogst oplevert, en er veel grond is om te hopen dat. die oogst, ook voor de latere soorten, zeer voorspoedig en rijkelijk zijn zal." Naar men verneemt wordt er bij het ministerie van justitie ijverig gearbeid aan een voorstel van wet.op de regterlijke orga nisatie en het beleid der justitie; Besparing van onkosten voor de procesvoerende partijen zouden vooral daarbij in het oog gehouden worden. Er loopt, een gerucht dat bij gedeputeerde si at en van Zuid holland het voornemen bestaat, om aan zijne exc. den minister van financien te verzoeken, eene voordragt te doen tot wijziging van eenige bepalingen in de gemeentewet, ten gevolge waarvan de gemeentebesturen den wijn en de sterke dranken aan eene zekere belasting zouden moeten onderwerpen, voor dat men tot heffing van opcenten op de grondbelasting zou kunnen overgaan. Z. M. de koning is den 1 dezer ten 12} ure van het Loo in de residentie terug gekeerd, vergezeld van den graaf Dumonceau, chef van hoogstdeszelfs militaire huis. Ten eincle het bezoek van de wereldtentoonstelling te Parijs te vergemakkelijken, en in gevolge het daartoe uitgedrukt ver langen van prins Napoleon, president van het commité, zullen de regten, door de fransche kanselarij geheven wordende, met de helft worden verminderd, en wel van den eersten augustus tot de sluiting der tentoonstelling. Diensvolgens zal slechts een regt van ƒ1,18 worden geheven voor elke visa, tot dus verre naar het tarief aan ƒ2,86 onder worpen. Volgens de uitspraak vau den jury bij het concours vau het conservatoire te Antwerpen, is voor het vioolspel onder anderen in de klasse van den heer Leonard de tweede prijs toegewezen aan den heer Ch. Iburg, van Zutphen, en het accessit aan den heer H. Hartog vau Dordrecht. herkiezingen vau g-emeeuteraadsleden» Bij de herstemming voor één lid van den gemeenteraad te Hulst, tusschen de heereu C. Eassaerten N. E. Verdurmen, zijn ingeleverd 73 biljetten waarvan 2 van onwaarde verklaard. De heer C. Eassaert die 44 stemmen op zich vereenigde, is beuoemd de heer Verdurmen bekwam 27 stemmen. 0SeiaoeHBi.Bisg-«E? eis besluiten. Bij besluit van 29 julij jl. heeft Z. M. goedgevonden tot bur gemeester der gemeente St.-Kruis te benoemen M. C. de Die. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 julij is aan den luitenant ter zee der 2de klasse jhr. A. J. M. de Maere, op zijn verzoek, met den laatsten dier maand, verleend eervol ontslag uit 's rijks zeedienst. Men verneemt dat Z. M.de koning deu heer Muyser, contro leuren kassier van's kouings hofhouding, benoemd zou hebben tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij koninklijk besluit is 1. de hoofd-commissie voor het onder zoeken naar de geologische gesteldheid van Nederland ontbon den 2. de minister van binnenlandsche zaken belast met het doen van voorstellen tot voortzetting en voltooijing van het door die commissie aangevangen onderzoek, en 3. eervol ontslag verleend aan de correspondenten van meer bedoelde commissie. Necrologie. Gisteren is te Utrecht ter aarde besteld het stoffelijk over schot. van den hoogleeraar Abraham des Araorie van der Hoe ven, zoo als wij reeds gemeld hebben, den 30 julij nabij Arnhem, overleden aan boord van de stoomboot Stolzenfels, waarmede hij van eene badreis, met zijne echtgenoot en jongste dochter naar liet vaderland terugkeerde. Den 22 februarij 179S te Rotterdam geboren, volbragt hij zijne studiën te Leyden, werd in 1819 proponent en begon zijne herderlijke loopbaan te Oude Wetering, doch werd al spoedig, namelijk in 1820 te Rotter dam beroepen, waar hij den 14 mei zijne intrede deed. Deu 20 junij 1827 tot hoogleeraar bij het remonstrantsche seminarie te Amsterdam benoemd, aanvaardde hij die betrek king den 28 november van dat jaar met eene Oratie //deGermano Theologo SS. interprete." In het volgende jaar werd hij met het doctoraat in de godgeleerdheid door de faculteit der groning- sche hoogeschool eu met dat der letteren en bespiegelende wijs begeerte te Leyden, vereerd. Was van der Hoeven uitstekend als geleerde, het was bovenal de gewijde welsprekendheid, de hoogste en zeldzaamste, omdat zij eene vereeniging van zoo vele gaven vordert, waarin hij uit muntte. Haar karakter was, wat den inhoud zijner prediking aangaat, opleiding tot een levendig geloof in Jezus Christus, den zoon Gods en Verlosser der wereld, en opwekkiugom dit geloof uit een rein geweten werkzaam te doen zijn in ondeilinge liefde. Zoo ieefde dal geloof dan ook in hem zelf. De keus van I zijn onderwerp was doorgaans uit den lijd, gelijk hij zelf zich iu het middeu der wereld bewoog. De behandeling van zijn tekst was vrij, geheel naar zijne eigene vinding en strekking. Eijnheid en levendigheid van gevoel en verbeelding, beschaai'd door de studie der Ouden, gaf aan zijn stijl die keurigheid, welke men steeds in hem bewonderde. Door een welgevormd iigcliaam en eene sonore stem had hij den gelukkigsten aanleg voor uiterlijke voordragt, en hij had dien door bestendige oefe ning tot een zeldzame volmaaktheid ontwikkeld. Alles bij zijne prediking,inhoud, onderwerp, opvatting, bewerking, stijl, voor dragt, stem, houding was één geheel en met elkander in de schoonste harmonie. Natuur en kunst waren bij hem niet in strijd. Zijn woord was cle openbaring zijner persoonlijkheid. Hij was dan ook in het openbaar en in het bijzonder leven cle zelfde mensch, groot, beminnenswaardig en gezellig. De remonstrantsche broederschap heeft in de eerste plaats aan hem de grootste verpligling; want hij heeftin haren boezem het geestelijk leven vernieuwd en opgewekt. Maar ook op de andere protestantsche kerkgenootschappen heeft hij gunstig gewerkt eu zelfs tot, cle ontwikkeling van den vaderianclschen geest in meer clan één opzigt bijgedragen. Wij eindigen deze korte hulde van 's mans verdiensten met eene opgave van zijne nagelaten geschriften Leerredenen. Twee deelen. Gedenkschrift van het Semi narium der ltemonstrauteu met gegraveerden titel eu afbeel ding van den gedenkpenning ter gedachtenis van het tweede eeuwfeest, te Amsterdam, op den 28 October 1834 plegtig gevierd. Redevoeringen, een deel. Alscheicl van mijne hartelijk geliefde rotterdamsché gemeente, op zondag den 23 october JS27. Oratio de Germano Theologo, Literarum Sa- erarum Interprete, 8 Mai Redevoering over clen echten God geleerde. Een uitlegger der Heilige Schrift. Rede bij de plegtige onthulling van het standbeeld van prins Willem den Eerste. Op den 17 november 1845, te 's Gravenhage, in cle groote zaal van het paleis in het Noord-einde gehouden. Re devoering bij de plegtige inhuldiging van het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Te "Vlissingen, op den 25 augustus 1841, in de groote kerk uitgesproken. Eenheid in het noodige, vrijheid in het twijfelachtige, in alles de liefde. Eene voorlezing. Voorafgegaan door een brief aan dr. C. UII- mann. De verkondiging des Evangeliums aan alle volken, de voorwaarde van de wederkomst des Heeren en van de volein ding der wereld. Opwekkende rede, gehouden Ier algemeene vergadering van het Nederlanclsch zendelinggenootschap. Joannes Chrysostomus, voornamelijk beschouwd als een voor beeld van ware kanselwelsprekendheid. Bijbelsche land schappen. Naar afbeeldingen op de plaats zelve vervaardigd, met bijgevoegde tafereelen. Herhnieuws. Door de hervormde synode is in plaats van clen. heer Schou wenburg, die bedankt heeft, tot questor-generaal benoemd de heer C. van Rinsurn Jr., te Amsterdam. Men berigt uit Leyden dat het tweetal ter vervulling der vacature voor het hoog leeraarsambt aldaar, ontstaan door het overlijden van prof. Niermeijer. bestaat uit cle heeren Prins, predikant te Rotterdam, en Beets, predikant te Utrecht. Men schrijft uit Almelo, 2S julijBij vonnis van de arrou- dissements-regtbank alhier, van heden,is de wel eerw. heer J. E. Warnink, r. k. priester eu pastoor te Bome, beklaagd van, in strijd met art. 6 der wet tot regeling van het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen, van 10 sept.1853, het ge waad, voor kerkelijke plegligheclen of bij de uitoefening van de openbare godsdienst in Z. W. eerw. kerkgenootschap gebruike lijk, te hebben gedragen op eene niet besloten plaats (het r.vkl kerkhof te Borne), te dier zake van alle regtsvervoiging ont slagen. De regt bank heeft daarbij overwogen, dat het gemelde kerkhof, wel is waar niet behoort tot de beslotene plaatsen in den zin der wet, maar tevens dat het opzet van den beklaagde niet was gebleken en Z. W. E. dus het meergemelde kerkhof kan geacht hebben eene beslotene plaats te zijn, te meer, daar

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1