MIDDELBURGSCHE is°- 91. Dingsdag 1855. COURANT. 3! Julij. 6itmralflïtö s cIje vtijömgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Biunen deze gemeente en Vlis- singea geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. Eehenimg CJeBBieeute-oiitvang-eir. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien art. 219 van de gemeentewet, maken bekend dat de rekening van de ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienst jaar 1854 op de secretarie voor een ieder ter inzage is nederge- legd en in afschrift tegen betaling der kosten, na voorafgaande aanvraag aldaar te verkrijgen is. Middelburg; den 27 julij 1855. De burgemeester en wethouders voornoemd, (pet.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De secretaris, (Get.) Mi F. LANTSÏÏEER. Burgemeester en wethouders van Ivortgene verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone Jaarmarkt binnen deze gemeente dit. jaar zal beginnen op Dingsdag den 13 augustus. Dat op dezelve geene kwakzalvershoroscooptrekkers en dergelijke toegelaten en alle draaiborden, dobbelspelen, vijfe laars en bedelaars geweerd zullen worden. Kortgene, 27 julij 1855. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. H. BYBAU. De secretaris, A. VAN DAMMEJz. Midtlelbiirg S© jflflïSJ. Vrijdag II. werd in de concertzaal alhier door de commissie Loon voor Werk, bij monde van haren voorzitter ds. A. M. Cramer, verslag uilgebragt over haar zeventiende dienstjaar. Na cenige inleidende opmerkingen berigt de spreker hoofdza kelijk het volgende. De int eekeningen die in het vorig jaar eenisrzins hooger dan vroeger geweest waren, bleven ditmaal weer lager, als bedragende omtrent ƒ3750. Daarbij kwamen nogeene partikuliere gift. van ƒ500bijdrage uit de verloting van vrouwelijke handwerken 512,88, uit de collecte der doopsgezinde kerk ƒ20, zoo dat de gezamenlijke bijdragen eene som beliepen van nagenoeg 4800. De gewone werkvalcken van timmerwinkel, spijkermakerij, touwpiuizerij, waren ook dit jaar weder aan den gang gehou den, terwijl eene proefneming om ook vloermatten van stroo t e laten vlechten, door de mindere geschiktheid der daarvoor aangestelde onderwijzers en de" onleerzaam heiden dagdieverij van de meeste der daarbij aangewezene vrouwen en meisjes ten ee'nenmale mislukt was. Aan het bolwerk werkten voor en na 110 man, meestal 40 a 50 te gelijk; voor dit vak hadden zich nagenoeg 200 man aangemeld, doch had men dit jaar voor liet eerst, tot regel aangenomen om alleen huisvaders van 2 of meer kinderen aan te stellen, omdat anders de verdienste al te zeer versnipperd werd. Deze maatregel had goed voldaan. Het dagloon was hier bepaald op 70 cent. In hel; geheel was aan het bolwerk besteed ruim ƒ1600, dus een derde der ontvan gend bijdragen. Dat dit werk niet meer gevorderd was, was wel nier, zoo zeer aan de.traagheid der werklieden maar aan de mindere geschiktheid van den arbeid en de ongunstige gesteld heid van het weder te wijten. Met- het touwpluizen hield.men zich in omtrent 00 huisgezinnen bezig, die door elkander 60 cent 's weeks verdienden, en kou men ook in dit vak den druk van den duren tijd bemerken, daar het nog meer dan vroeger gezocht werd. In de werkplaats waren met inbegrip van eenige jongens 60 70 man aangesteld, die gemiddeld ruim ƒ4 's weeks verdienden. De mees ten werkten daar gedurende 15 weken, sommigen nog,wat langer. Echter waren er nog in geen jaar zoo vele zieken geweest als in het afgeloopene. In het geheel was er aan werkloon uitbetaald ruim 7600, waarbij veilig nog 2 a 300 voor sjouwerloonen enz. mogt ge voegd worden. Er was dus ƒ3000 meer aan werkloon uitbe taald dan aan giften ontvangen! Intusschen was dit jaar, wat de geldelijke uitkomsten betrof, ongunstiger geweest dan de laatstvorigenwel hadden een paar vakken niet onvoordeelig gewerkt, zoo dat men uit 5600 aan grondstof voor nagenoeg ƒ8000 aan fabrikaten had verkregen, maar de touwpiuizerij had groote schade opgeleverdde stroomatten-vlechterij, als mede reparatie en verbetering aan de loods, ook nog al wat ge kost; zoo. dat men van de batige sloten van vorige jaren dit maalƒ2000 had moeten opofferen. Dit verlies was na wei niet. zoo zeer te beklagen, wanneer men den duren dwikkenden tijd iu aanmerking nam, en daaren tegen het minder bedrag der ontvangene ondersteuning. Doch moest de commissie nadrukkelijk verklaren, dat dat niet zoo voortgaan kon, maar dat zij in, een volgend jaar niet meer zou kunnen laten verdienen dan wat zij aan giften ontving, ver meerderd met hetgeen de arbeid der werklieden aan winstge vend werk opleverde. Zij meende alzoo de menschenvrienden tot. vernieuwden ijver te mogen opwekken, daar toch bij de aanhoudende duurte, niettegenstaande de tevens vermeer derde gelegenheid tot werken, ondersteuning voor velen noodig bleef, terwijl hulp door bloote aalmoezen veelal als een invre tende kanker te beschouwen wasmaar deze werk-inrigting strekte om veerkracht, werkzaamheid en nijverheid op te wek ken. Derspreker eindigt met hartelijke dankzegging aan allen, die op verschillende wijze de commissie ondersteunden begun stigd hadden, met name ook aan het gemeentebestuur. Door de Nederlanclsehe handel-maatschappij ziju wederom 14 schepen bevracht, als 8 voor Amsterdam, 2 voor Rotter dam, 1 voor Dordrecht, 1 voor Schiedam en 2 voor Middelburg zijnde Commercie-eompagnie, gezagvoerder J. H. Hom, en Noordster, gezagvoerder I. Luteyn. Men schrijft, ons uit Goes: n Met leedwezen moeten wij ook uit onze streken het berigt nopens de aardappelziekte be vestigen. LI. maandag bespeurde men voor het eerst eenige z warte vlekken aan den stengel en het blad, woensdag bleef er geen twijfel meer over en waren reeds enkele knollen aangesto ken. Men heeft evenwel hoop,' wanneer, de ziekte zich niet te veel uitbreidt, op eenen goeden oogst.." De wetten op de afschaffing van den accijns, van het gemaal, de verhooging van den accijns van de suiker en de afschaffing van het tonnengeld, zijn door Z. M. bekrachtigd, en geplaatst in het Staatsblad dat uitgegeven is den 24sten julij. Naar men zegt zijn het de onderstaande heeren, die dezer dagen te 's Hage een voldoend examen hebben afgelegd om aangesteld te worden als surnumerairs bij het. vak der registra tie en domeinenA. M. van de Laar, te Leyden, S. J. Hosang, te 's Bosch, W. K. de Groot, te 's Hage, C. Jiskoot, te Ooster hout J. J. Heerma van Voss, te Oudenbosch, W. J. Berdenis van Berlekom, t.e Middelburg,, B. C. J. van der Meer, te Tilburg, J. M. Smits, te Noord-wijk, G. A. LoeJl', te Leyden, J. A. E. L. baron van Heeckeren, te Zwolle, D. van Goens. te Vollenhoven, C. Bergsma. te 's Hage, F. N. van der Stok, te Haarlem, C. ter Kuile, te Enschede en jhr. W. van de Poll, te Eist. De N. Rolterdamsche courant bevat het volgend schrijven uit Maastricht ■//Wij kunnen het berigt, uit De grondwet, betreffende het gevraagd ontslag door den heer jhr. mr. E. van Meeuwen als commissaris des konhigs in dit hertogdom, tegenspreken. De heer van Meeuwen, algemeen bemind en in dc kracht zijns leveus, zal gewis niet reeds nu zijne hooge betrekking, waarvoor hij zoo uitnemend geschikt is, vaarwel zeggen. Het is alhier de meer dan algemeene wensch, dat Z. Ed. nog lang als het hoofd des hertogdoms moge blijven fungeren. Den 25 dezer had teGroniugenhet jaarlijksche examen plaats van de kweekelingen aan het instituut voor doofstommen. Bij deze gelegenheid hield de hoofd-iustituteur eene sierlijke rede voering over: het herhalen van 't onderwijs aan doofstom men. Daarna werden door de verschilleude leerlingen proeven hunner bedrevenheid vertoond in de meest verschillende am bachten en handwerken. Alles getuigde van het grondig ondcr- rigt, hetwelk voortdurend aan die inrigting wordt gegeven. Het examen der te Rotterdam gevestigde inrigting voor doof stommen-onderwijs werd den 27 dezer gehouden in de zaal der maatschappij Tot nut van 't algemeen. De voorzitter van het bestuur dr. J. B. Molewater, opende de werkzaamheden met eene gepaste rede, waarin hij verklaarde dat deze inrigting als gevestigd was te beschouwen, waarna de hoofdonderwijzer de heer Kirsch, eenige op het onderwijs betrekkelijke mededeelin- gen deed. Vervolgens geschiedde het examen van 27 kweeke lingen, in drie klassen verdeeld. De minstgevorderden uitten verschillende klanken, de daarop volgenden spraken woorden en volzinnen uit, gepaard met proeven van verstandsontwikke ling; de meestgevorderden, welden de bewondering der aanwe zigen, onder anderen door de oplossing van rekenkundige voor stellen; vooral muntte een der leerlingen uit door de beant woording van vragen over bijbelsche en vaderiandsche geschie denis en liet ontleeden van eenige volzinnen. Hot examen werd besloten door het min of meer duidelijk opzeggen van verscheidene dichtregelen door eenige leerlingen, waarna een hunner eene korte toespraak, tot dankzegging aan onderwijzers beschermers enz., hield. Het examen werd bijgewoond door vele notabelen, en een zeer groot aantal belangstellende hoor ders en hoorderessen. De minister van binuenlandsche zaken heeft bepaald: 1. In de telegrafische berigten behooren de beurskoersen, graanprijzen en dergelijke opgaven ieder afzonderlijk te worden vermeld. Geene koersen, prijzen of nummers mogen bijeenge voegd of daaruit andere getallen zamengesteld worden. 2. Wanneer de afzender verlangt dat van schuldbrieven, graan soorten en dergelijke voorwerpen denamen niet mede worden overgeseind, behoort dit op ieder berigt, of, wanneer gelijksoor tige berigten meermalen voorkomen in het daartoe aan de kan toren van den rijkstelegraaf voorhanden register der verzoeken duidelijk te worden aangewezen. De namen der schuldbrieven of handelsartikelen behooren onder elkander gesteld en de koer sen of noteringen, door eene lijn daarvan gescheiden, er achter geschreven te worden. ESenBoeBninng-eBi en foeslmiteno Bij koninklijk besluit van den 24 dezer is de gemeente Haar lemmermeer, wat betreft de invordering der directe belastingen en accijnsen, voorloopig ingedeeld bij het ontvangkantoor dier middelen te Sloten, onder voortdurend beheer van den ontvan ger M. M. J. van der Meer aldaar, op den voet van één kantoor. Z. M. heeft bij besluit van den 19 dezer goedgevonden,-flëii' 2den luitenant A. J. van Wiusheym. van het 5de regement in fanterie, iu zijnen rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het. leger in Oost-Indie. Bij besluit van den IS dezer heeft Z. M. goedgekeurd de be roeping van predikant, uilgebragt door den kerkeraad der her- vormdegemeenteteNieuwerkerkjOnderdeklassis van Zierikzee, op C, van Roggen, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. Bij besluit van den 26 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot rector magnificus bij de hoogeschool te Groningen voor het aka- demiejaar 1S55/56 te benoemen, den hoogleeraar J. Ii. Jansen.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1