MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 86. Donderdag 19 Julij. öiiumtlimöscljr Stjümgm. 1855. Deze courant verschijnt des Diugsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van Woensdag avond 8 ure. Dliddelbnrg 18 jiïïij. VerliieasBiig'eiiB vj*.hi ffwenneenate raadsled en. Bij de lieden plaats gehad hebbende opening der biljetten gisteren ingeleverd tot verkiezing van zes leden van den ge meenteraad, in de plaats der aftredende heeren mr. J.E. Bijle- veld van Serooskerke, J. W. van Sonsbeeck, H. Rekker, mr. N. J. van Eekelen, mr. A. E. Sifflé en mr. W. Ph. Vis, is geble ken dat zijn ingeleverd '426 biljettenterwijl er geetie in blanco óf van onwaarde verklaard waren. De volstrekte meerderheid was alzoo 214 stemmen. De navolgende personen hebben hel bij elk vermeld aantal stemmen op zich vereenigd: mr. "w. fh. vis 370 stemmen. Mr. j. f. BIJLE VELD VAN SEROOSKERKE 284 J. W. Y'&É SONSBEECK 261 A. J. VAN TEYUNGEN 229 H. REKKER 222 Mr. A. E. SIFELÉ 216 •Jli r. WR. BOD D AE RT 133 A. H. G. FOKKER 173 Dr. S. DOBBELAER DE WIND 146 Mr. N: j. VAN EEKELEN 108 1'. DEMAKETTAK 102 Mr. A. J. VAN DEINSE 76 J. VAN DEK LEYÉ 56 Mr. "VV. C. BORSIUS 37 Dr. J. U. Q,. JANSSEN 10 J. J. DB-KANIER 8 D. 3. VAN DER HORST SEllLÉ 4 H. J. DRONKERS 1- Dr. J. C. VAN DEN BLIOECKE. 3 Mr. C. W. E. VAILLANT 3 Voorts hebben 8 personen twee en 31 ééne stem bekomen zoo dat tot leden van den gemeent eraad zijn verkozen de heeren: Mr. W. PH. VIS. Mr. J. E. BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE. J. W. VAN SONSBEECK. A. J. VAN TEYL1NGEN II. REKKER. Mr. A. E. SIEELÉ. (Aan de geabonneerden op onze bulletins is de uitslag reeds beden voormiddag medegedeeld.) Van de aftredende heeren 11. P. Winkelman, J. P. Smith, J. A. Schmidt en M. Wels, als leden van den gemeenteraad te Vlissingen, zijn herkozen de drie eerstgenoemde heeren, respec tievelijk met 133,115 en 132 stemmen. Terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. Wels, die 90 en A. Ruysch, die 69 stemm. bekwam. Het getal kiezers bedraagt 411, waarvan er door 195 stem biljetten zijn ingeleverd. Te Oostburg zijn. ter vervanging van de aftredende raadsleden F. L.Benteyn en M.L. Mazure.door de 83 stemgeregtigden 39 biljetten ingeleverd. De volstrekte meerderheid bedroeg al- zoo 20. De heer F. L. Benteyn, die 35 stemmen op zich vereeenigde, is dus herkozen, terwijl voor het tweede lid eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. F. Bonte, die 15. en I. J. Ie Grand, die 6 stemmeu bekwam. De overige stemmen waren verdeeld onder 15 andere personen. Benoeniing-cn en toesluiten. Z. M. heeft den kapitein F. A. T. Dolprat, die gedurende 12 jaren in verschillende betrekkingen aan de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt werkzaam geweest is, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw. Wecrologic. Den 10 dezer overleed te Nijmegen A. A. Frissart, ridder der militaire Willemsorde enz. gepensioneerd luitenant-kolonel van het Nederlandsch Oost-Indisch leger. 14. n hu sten en wetenschappen. De muzielcale vereeniging Crecilia van Rotterdam heeft gis teren avond het aangekondigde concert in het Klein schutters hof alhier gegeven. In weerwil van het hoogst ongunstige weder werd het door een vrij talrijk publiek bijgewoond, dat echter ongetwijfeld aanmerkelijk greoter ware geweest, wan neer de eoncertgevers voor deze uitvoering een liefelijken zomer-avond hadden getroffen. Toch zal geen bezoeker onvoldaan zijn vertrokkeu, over de krachtige en zuivere muziek, waarvan de onberispelijke uitvoe ring bij vernieuwing de gunstige bekendheid der vereeniging met eere heeft gehandhaafd. Op woensdag den 8 augustus, des voormiddags ten 11 ure. zal in het lokaal Zomerzorg bij Leyden, de vierde algemeene ver gadering gehouden worden cler Vereeniging ter bevordering van fabriek- en baudwerksnijverheid in Nederland. Op die vergade ring zal onder anderen worden behandeld het nieuwe ontwerp van algemeene wet voor die vereeniging, tot vervanging van die, den 19 november 1851"vastgesteld. M'ogt ons vadê'rland in zoo vele ópzigten ontegenzeggelijk ten acht eren zijn en eerst later navolgen hetgeen reeds lang in andere landen bestond; op het gebied van wetenschappelijke geneeskunde heeft Nederland thans een voorbeeld gegeven aan andere rijken. Onder de leiding toch van twee geneesheeren le Amsterdam is eene iurigting van geneeeskuridige onderzoekin gen daargesleld, gelijk er nog nergens eene gevonden wordt en waarvan het algemeen en wijd uitgestrekte nut door niemand ontkend of betwijfeld kan worden. Er worden aldaar ziekelijke af- en uitscheidingen op wetenschappelijke wijze onderzocht, en in dit opzigt is die instelling dienstbaar gemaakt aan de praktijk van iederen genees- en heelkunstoefenaar. Hetgeen tot dusver in den regel nagelaten moest worden, dewijl onmogelijk ieder arts daartoe geheel iDgerigtkan zijn, en het eigenlijk nooit verzuimd moest worden, dat kan thans voor ieder en ten allen tijde geschieden aan het lokaal der instelling, dat daartoe geheel ingerigl is. Wij achten dit derhalve voor artsen en voor lijders eene allergewenschte zaak en voorspellen aan de nieuwe en be langwekkende iurigting eene schoone toekomst. Buitendien is er eene kamer in gereedheid gebragt tot het ontvangen van het publiekterwijl in een aangrenzend vertrek persoiien onderzocht kunnen worden, door middel van alle werktuigen en toestellen, die door de nieuwere wetenschappelijke geneeskunde erkend zijn geworden als de eenige hulpmiddelen om tot de meest mo gelijke zekerheid te geraken. Het koninklijk kabinet van schilderijen is dezer dagen verrijkt met de portretten van een heer en eene dame, geschil derd door den vermaarden Gaspard Netscher 16771683), welke fraaije stukken aan het kabinet gelegateerd zijn door de oulangs te'sllage overledenejonkvrouwe Forestier van Waal wijk, tot wier familie de afgebeelde personen behooren. Marine eu Leger. Bij beschikking van Z. Exc. den minister van oorlog, zijn de kapitein der art. F. A. T. Delprat en van Hanswijk, 1ste luit.- ingenieur, op hun verzoek, met den Ist.en september, eervol uit hunne betrekking aan de kon. akademie voor de zee- en land magt ontheven, en zijn daarentegen, te rekenen van het zelfde tijdstip, bij de akademie gedetacheerd: de 1ste luit.-ingenieurs Kleynsma, en de 1ste luit. van het iustructie-bataillon J. H. Dommers. WerscUaïlleHUle toeristen. Het provinciaal blad van Zeeland no. 70 behelst eene circu laire van den commissaris des konings van den 9 dezer, houdende herinnering', naar aanleiding eener missive van den minister van koloniën, dat certificaten van oorsprong voor goederen, tot uitvoer naar Nederlandsch ludie bestemd, om van kracht te zijn, ten tweedenmale behooren te worden opgezonden naar het departement van koloniën, vergezeld van eene door de af zenders geteekencle verklaring aangaande de verzending der goederen, ter bekoming van het vereischte visum. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van wijlen den heer mr. G. W. T. Vogelvanger, in het hoofd kiesdistrict Hulst, zal plaats hebben op dingsdag 24 dezer, en de herstemming des noodig den 7 augustus 1855. Van regeringswege is bekend gemaakt de door de alge meene rekenkamer opgenomen en gesloten algemeene rekening van de staats-inkoinsten en uitgaven over het dienstjaar 1852, sluitende zoo als vroeger reeds is gemeld met een batig saldo van /'4,255,610.83:1. Men verneemt dat het verzoek van een gemeente-secre taris om tevens het beroep van zaakwaarnemer te mogen uitoe fenen, door clen koning is afgewezen. Het examen der surnumerairs van de registratie om tot ontvanger te kunnen worden benoemd is den 12 dezer afgeloo- pen. Een zestal surnumerairs hadden zich daartoe aangemeld. In de eerste dagen van october zal er wecler exameu plaats hebben voor hen die verlangen benoemd te worden tot controleur der direeie belastingen. Hetis bekend dat de prachtig begonnen opera-onderneming van Ole Buil te Nieuw-York, na veertien dagen bestaan te hebben, ellendig te niet gegaan is. Daarbij heeft Ole Buil zich als zwendelaar gebrandmerkt, want hij betaalde kunstenaars, koor, noch orchest, ja zelfs de dagelijksche regie-behoeften voor beheering nam hij op krediet, en voldeed ze niet. De arme lieden, als koorzangers, figuranten, theater arbeiders, had hij met 1500 dollars, die hij toch zeker bezit, kunnen te vreaeu stellen, die nu in zoodanige woede over den Hamburger snoever zijn, dat zij Ole Buil zeker mishandeld zouden hebben als hij zich niet uit de voeten gemaakt had. De Groninger courant bevat het volgende: //In een partikulieren brief uit Parijs lezen wij dat het reeds langen tijd in Frankrijk onder de ascli smeulende vuur begint vlam te vatten. Eene uitgebreide militaire zamenzwering is te Metz ontdekt; zij had in verschillende departementen hare ver takkingen. Niet minder dan 40 officieren zijn reeds aangehou den en talrijke stille verklikkers in der haast naar de Krim inge scheept, waar de zamenzwering eveneens deelgenooteu onder de officieren van het leger schijnt te hebben. Verder wordt nog in den brief gezegd dat de zaamgezworeneu geeue republikein- sche doeleinden beoogen; zij willen in tegendeel zich slechts losrukken van het slavenjuk waaronder hetdespotiek bestuur van Napoleon hen gebukt houdt, en het huis van Orleans weder op den troon brengen. De dagbladen zijn aangeschreven over deze zaak niet te spreken, zoo dat alleen partikulierc berigten daarover eenig licht zullen moeten verspreiden. Dit is trouwens met alles wat de regering in een verkeerd (het ware) daglicht zou kunneu stellen, liefc geval. De openbaarheid wordt in Frank rijk gevreesd en het is nietalleen de drukpers, die aan banden ligt, ook mondeling durft men nergens over staatszaken of alge meene belangen zijn gevoelen openbaren. Dezer dagen verhaalde men ons daarvan een sprekend voorbeeld. Een aanzienlijk in gezeten van dit land was, bij gelegenheid van de wereld-ten toonstelling, voor eenigen tijd te Parijs. Op een5 goeden morgen in een der voornaamste koffij huizen gekomen, bestelde hij zich een glas madera. Daar hieraan niet dadelijk werd voldaan, her haalde die persoon zijne vraag, waarop de bediende zich veront schuldigde met de groote drukte. Schertsend antwoordde daarop de bezoeker, dat hij nog wel konde wachten, wanneer het ge vraagde slechts niet zoo lang op zich liet wachten als de innam©

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1