MIDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. N°- 85= Dingsdag 1855= 17 Julij. tótnnritlanöscljc 'ïijDtncjm. Dpze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,-1-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop. den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingeu en/.., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. Dc betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. VAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. ïiennisgeving. De commissaris des konings iu de provincie Zeeland maakt bekend dat de opening der jagt. op Ganzen, Eenden en Water snippen iu deze provincie, door de gedeputeerde stalen is be paald op 1 augustus aanstaande, en dut de tijd der opening van de groote jagt. nader zal worden bekend gemaakt. Deze kennisgeving zal in het provinciaal bla-i geplaatst, en aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 12 julij 1855. De commissaris des konings voornoemd, VAN T E T S. Schijfschieten. De burgemeester eu wethouders van Middelburg maken be kend dat het alhier in garnizoen liggende bataillon der infante rie, met toestemming van de gemeentebesturen van Ritthem en Nieuw- en St.-Joosland, gebruik zal maken tot oefeningen iu het schijfschieten, van het onder die gemeenten liggende terrein achter den afsluitingsdijk van den Mortiere-polder, en dal die oefeningen gehouden zullen worden op den donderdag van iedere week, van des morgens Si- ure tot des namiddags 2 ure. Middelburg, den 13 julij 1855. De burgemeester en wethouders voornoemd. (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De secretaris, (get.) M. E. LANTSHEER. Herijk Maten en f*ewigten. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken be kend dat de arrondissements-ijker andermaal zal vaceren tot den herijk der nederlandsche maten engewigten, te Middelburg in het gewoon lokaal, van maandag den 23 julij e. k. af, toten met dingsdag den 31 dier maand, van des voormiddags acht tot des namiddags twaalf uredat gedurende dien termijn geeue waarschuwingen door den arrondissements-ijker aan de wonin gen der belanghebbenden zullen worden gedaan, en zij mit sdien worden aangemaand, van de voor hen nog bestaande gelegen heid tot herijking hummer maten en gewigten gebruik te maken. Middelburg, den 13 julij 1855. De .burgemeester en wethouders voornoemd, (get.; PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De secretaris, (get.) M. E. LA.NTSHEER. Middelburg- julij. Wij herinneren de stemgeregtigde inwoners dezer gemeente aan de op morgen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure plaats hebbende inlevering van stembiljetten, ter verkie zing van zes gemeenteraadsleden. De centrale directie van het. eiland Walcheren heeft, volgens de daarvan gedane aankondigingen opjl.zaturdagineen per ceel aanbesteed: liet verwijden en uitdiepen van den zooge- naamden Welzingschen watergang, over een lengte van 2600 elbenevens het bouwen van twee bruggen, met levering der benoodigde materialen. Zulks is aangenomen door den heer A. Monjé, voor/8500. Ter verbetering van het verslag der zitting vau de provinciale staten van den 9 dezer, voorkomende in het bijvoegsel van de Middelburgsche courant van den 10 dezer, bladz. 3, kolom 3, regel 1-1 tot 25, dient het volgende //De vergadering besluit mitsdien, behoudens 's konings nadere goedkeuring, tot. de intrekking van alle sedert 1S14 tot. 1856 vastgestelde proA'inciale straf-verordeniugen, met uitzon dering van het reglement op de overzetveren het reglement op de buurtwegen en voetpaden het reglement ter voorkoming van de verspreiding der long ziekte ouder het rundvee het reglement op het gebruik der provinciale steigers: en hel reglement ter uitvoering van artt. 9 en 13 der jagtwet." Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: 1. een gedrukt overzigt der gedurende 1851 in Ham burg afgeslotene zeeverzekeringen: 2. eenige uit. Groot-Brit- t.anje ontvangen opgaven wegens steenkolen, vreemd ijzer en kaas; 3. opgaaf wegens het koper uit. Londen en Liverpool uitgevoerd, en van den in- en uitvoeren het iiilandsch verbruik van vreemden wijn in het vereenigd koningrijk. Tc Sluis is voor eenige. jaren bij'hot omploegen eener weide, (naar een aldaar vroeger bestaan hebbend klooster van EYancis- caner-monnikken, öbservahten of Graauwbroers, de Klooster- weide geheet en,) een fraai bewerkt ovaalvormig zcgelstempel gevonden, dat tot randschrift heefts. dni. ihois. chefal'e. divini. providencia. dni. calipolensis. epis. De nasporingen van deu heer J. H. van Dale, in wiens tijdelijk bezit het onlangs is geko men, hebben daarheen geleid, dat men het zegelstempel houdt voor afkomstig-van Johannis de Capistrano, in vroeger eeuw vicaris-generaal van de orde der Minderbroeders, die zich in 1113 te Sluis heeft bevonden om de stichting van bovengenoemd klooster te bewerken. Mogt een en ander bevestigd worden, dan voorzeker is de ontdekking schoon en belangrijk. In de Staats-courant is een koninklijk besluit uitgevaardigd van 20 junij 1855> bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de overeenkomst, tusschen Nederland en Erankrijk gesloten, tot. regeling der voorwaarden, waarop de consulaire agenten der beide rijken in de voornaamste havens der wederzijdsehe overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. Deze overeenkomst is den 8 junij 1855 door de wederzijdsehe gevolmagt.igden te 's Gravenhage gesloten, en geratificeerd den 15 junij door Z. M. deukoningder Nederlanden en dsn 12 junij door Z. M. den keizer der Eranschen. Volgens eene mededeeling uit Luxemburg, heeft, Z. M. de koning aan den stadhouder, prins Hendrik een schrijven gerigt. waarin de volgende zinsnede voorkomt//liet is mijn wensch dat mijne luxemburgsche onderdanen naar vrijzinnige grondbe ginselen geregeerd wordenik verlang eene conscientieuse vol trekking eu toepassing der wetten, en een beheer, dat aan het belang van allen is toegewijd. Maar ik wil tevens de toepassing van al die grondbeginselen, door welke de onaantastbare reg- ten worden gehandhaafd, die mij als opperhoofd des staats be- hooren." Den 7 dezer is de heer officier van justitie van Roermond te Venlo aangekomen, ten einde onderzoek te doen iu de woning van den steendrukker Eduard Jüngen, alwaar eene fabriek van valsch pruissisch staatspapier zou zijn ontdekt. Deze ontdek king zou men te danken hebben aan den ijver van den com missaris van policie, door wiens zorg de beklaagde reeds voor de komst van deu officier was in hechtenis genomen. Men verneemt dat de huiszoeking geheele stapels valsche vijf en lieu thalerscheinen heeft doen ontdekken, benevens de steeneu die tot den afdruk hebben gediend. Reeds ten voorleden jare was Jüngen t.e dier zake in hechtenis genomen, doch bij gebrek aan bewijs door de regtbank te Roermond outslagen. In tegen woordigheid der bij hem bevondene bewijsstukken moet hij thans echter de volledige bekentenis gedaan hebben. Het. onderstaande berigt wordt aan de Nieuwe rotterdamsche courant toegezonden "Wij vernemen dat door een der leden der juridische faculteit aan de utrechtsche hoogeschool, tevens president van het hoofd- comité van //Nederland en Oranje," in der tijd een jongeling van goeden huize, die aan genoemde hoogeschool zijne studie. in deregfeu volbragten zich gunstig onderscheidde,overgehaald is geworden om vau eene, hem na den afloop zijner studiën ge opende, eervolle loopbaan in Indie af te zien, eu in plaats daar van zich aan te sluiten bij de anti-revolutionaire partij, wier godsdienstige en staatkundige overtuiging mede de zijne was, en openlijk tot verdediging dier gemeenschappelijke beginselen op te treden. De bedoelde jongeling moet, na met het volsie vertrouwen de ontvangen uitnoodiging te hebben aangenomen en zich bij de anti-revolutionaire partij verdienstelijk te hebben gemaakt, op de meest ergerlijke wijze door die partij behandeld zijn geworden, zonder door den aangewezen hoogleeraar daar tegen in bescherming te worden genomen. Wij meenendat liet, indien deze berigt en juist mogten zijn, wenschelijk ware dat de breede senaat der urrcchtsche hooge school een onderzoek naar deze zaak instelde, opdat er, al z.ij liet dan ook met de beste bedoelingen, geen misbruik worde gemaakt van den invloed welke een academische leersloel aan. een lioogleeraar die hem met waardigheid bekleedt, op jonge lieden, "en vooral op met hem gelijk gezinde jonge lieden ver zekert. LI. woensdag geraakte een transport, kolonisten van 75 per sonen. komende van Onunerschans en bestemd naar Veenhuizen, in volslagen opstand, waartoe de bevelvoerende brigadier door verregaande dronkenschap de eerste aanleiding had gegeven, tegen de veldwachters, die hun verboden van boord te gaan. Men viel nu op dezen aan, ontnam hun de sabels en wierp hen ter aar de, terwijl een hunner deerlijk geslagen, geschopt en gesneden werd. De tijdige aankomst der policie heeft echter grooter bloedbad verhoed; zij heeft, dadelijk den brigadier en eenige bei- hamers gearresteerd, die den volgenden morgen gevankelijk naar Assen getransporteerd zijn. SSenoenaing-en en besluiten.. Bij besluit van den 8 dezer heeft Z. M. goedgevonden den heer L. 11. Rouppe van der Voort, wethouder der gemeente 'sHertogenbosch, te benoemen tot ridder der orde van den Ne- derlaudsehsn Leeuw. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer, is benoemd tot be waarder van de hypotheken en des kadasters te Middelburg, de heer J.M.Benteyn, thans ontvanger der registratie voor de geregtelijke en administratieve acten te Leeuwarden. Z. M. heeft naar men verneemt, dr. H. Gehle benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, bij gelegenheid van zijne 25jarige evangeliedienst bij de hollandsclie gemeente te Londen. Z. M. heeft bij besluit, van 10 dezer goedgevondenaan den majoor J. H. W. Ie Clercq. van den generalen staf, een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekkiug van secretaris der spe ciale commissie van inspectie over het. militair onderwijs en 2. in zijne plaats tot secretaris van die commssie te benoemen

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1