öuitrnlan&scl)f Sijbinijcn. De heeren Tonckens en Martens hebben zich insgelijks tegen de voordragt verklaard. De laatstgenoemde spreker heeft zijne vrees te kennen gegeven dat, indien men eenmaal tot deze af schaffing besloot, het daarbij niet zoude blijven. De heer Sichterman heeft met de regering kunnen aannemen dat men op dit oogenblik tot eene afschaffing van belasting kan overgaan, maar vindt zich bezwaard om zijne goedkeuring te hechten aan het onderwerpelijke voorstel, 't welk voor de groote menigte geenszins dat voordeel zal opleveren, 't welk men daar van schijnt te verwachten, terwijl de equivalenten gewissel Ijk bezwaar zullen oplevereu. Zitting van 11 jultj. De discussie» over het gemaal zijn lieden voortgezet, te mid den waarvan eene motie door den heer van Dam van Isselt en vier andere leden is gedaan, om vermits bestrijders en verdedi gers nu reeds het woord hadden gevoerd, de eerste in grooter getale nog clan de laatste, de discussie» te sluiten na dat aan de ministers de gelegenheid tot verdediging zou zijn gegeven. In geval van aanneming der motie, zouden hij zelf en nog andere voorstanders gaarne van het woord afzien. Deze motie is echter verworpen met 19 tegen 17 stemmen en de discussien zijn alzoo voortgezet. Ook in cle zitting van heden hebben even als gisteren avond meer bestrijders dan voorstanders het woord gevoerd. Tegen spraken heden de heeren Insinger, Borski, Boxman, van Beeck Vollenhoven en van der Lek de Clercq, en voor de heeren van Rijckevorsel, Cremers, Sassen en van Dam van Isselt. In het geheel hebben tot dit oogenblik 15 leden liet woord gevoerd, waarvan 11 tegen en 4 voor. Er is wederom besloten tot het houden eener avondzitting. Avondzitting van 11 julij. In deze zitting, welke eerst ten ruim 11 ure geëindigd is, is liet wels-ontwerp tot afschaffing van het gemaal aangenomen met. 22 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heeren de Yos van Steenwijk, van Wes son, van de Leek der Clercq,Insinger, Sichterman van de Brake, Tonckens, Bosch van Drakestein, Boxman, Paspoort van Grijpskerke, Borski, van Ilhemeii van Rhemenshuyzen, van Weel, d'Ablaing van Giessenburg, Martens van Sevenhoven cn van Beeck Yollenhoven. Zitting van 12 julij. In deze zitting is 1. beraadslaagd over de suikerwet. Na niet onbelangrijke discussien is dat ontwerp aangenomen met 25 te gen 6 stemmen (cle heeren Borski, van der Oudermeulen, van Wessetn, Bosch van Drakcsteyn, van Dam van Isselt en In singer.) Daarna is zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen de afschaffing van het tonnegelcl. De kamer geene werk zaamheden meer hebbende, is daarna gescheiden. Bij het beantwoorden van het medegedeelde in het verslag wegens cle voordragt op dc afschaffing van het tonnengeld der zeeschepen, heeft zijne exc. de minister van financien aan cle leden van cle eerste kamer te kennen gegeven dat dit voorstel geenszins in verband moet worden beschouwd met het voorstel Ier afschaffing van cle belasting op hetgemaal, en dat de beden king, dat het gevaarlijk zoude zijn om cle schatkist nog daaren- bovenvan eene opbrengst van een haifmillioen te berooven, ter zijde kan worden gesteld, nadat de regering heeft verklaard de voordragt voor het doen vervallen van hel tonnengeld afhauke- lijk te stellen van cle aanneming der verhooging der belasting- op de suiker. De regering erkent dat, in weerwil van het tonnengeld, de scheepvaart en scheepsbouw in de laatste jaren aanmerkelijk zijn ontwikkeld, maar vindt zich verpligt om den druk clezer be lasting niet te cloen voortduren, indien zij kan worden opgehe- vcu. Zij beschouwt dan ook dergelijke afschaffing, in de eerste en voornaamste plaats, als cle voortzetting van eene wetgeving, die sedert 1850 rijke vruchten heeft gedragen en als een voor- uilgang-op den ingeslagen weg van vrijen handel en vrije scheep vaart, waarvan cle heilrijke invloed op alle takken van volksbe staan wordt waargenomen. Zijne exc. cle minister van financiën heeft in 't breede geant woord op cle medegedeelde bedenkingen van cle afdeelingen der nrer, betreffeude de suikerwet. i ns Vet voorloopig- verslag der tweede kamer, heeft het ai! we^ deling van cle wijze van beheer en ver- ''^^^f^rdingtya^idc^koloniale geldmiddelen, bij koninklijke aan cle kamer ingezonden, bij het on- •-^^ÉQ^hkde afdeèli^^gecn bijval mogen vinden. Talrijke eu gewigtige Jicdenk jhgf)^ rezen bij dat onderzoek op, inzonder heid tégen cle' begmsefeflS^aarop het rustte,waarmede de groote meerderheid zien niet vereenigen. In sommige afdeelingen heeft mcn^an o^uipilien hoofde de bijzondere bepalingen vau het ontwèrj* sieehtSier loops gemeend te moeten behandelen. ]%oord-Amerika. Uit San Erancisco wordt gemeld, dat de fransche en engel- sche eskaders weldra eene geduchte sterkte zouden aantasten, die door de Russen aan de monding van de Amur (welke stroom tot China behoort en bij dezeeëngte, clie het eiland Tarrakai van het vaste land scheidt, zich in de Stille Zuidzee ontlast) opgerigt is. De middelen van gemeenschap zijn door de Russen zoo goed daargestelcl, dat de groote stukkeu geschut uit het hart van hun land daar heen kunnen worden gebragt door stoombooten, die den stroom afzakken, en op die wijze is er eene onafgebrokene gemeenschap daargesteld tusschen St. Peters burg en Petropaulowski. Lieden die op de hoogte der zaken van China zijn, hechten een groot gewigt aan het russische etablis sement aan de monding der Amur. SE ug-eland. Londen 11 julij. Gisteren is eene depeche bekend gemaakt van den generaal Simpson, dd. 9 clezer, waarin deze mededeelt dat hij voornemens was om op den volgenden dag het vuur te gen het redan te hervatten. Van prins Gortschakoff was het voorstel ingekomen om te Odessa over te gaan tot het uitwisselen der wederkeerig gevan gen genomenen. Gisteren is door lord Clarendon in de zitting van het hoo- gerhuis de verklaring afgelegd dat admiraal Dundas instructien heeft ontvangen, krachtens welke hij de onmiddelijice in vrijheid stelling zal eischen van cle gevangenen bij Hang-o gemaakt, en voorts dat zoowel engelsche als fransche officieren zich in de hoofdstad van Erankrijk onledig houden met de regeling van alle aangelegenheden ten opzigte van het uitwisselen der krijgs gevangenen in dezen oorlog. Sir E. Bulwer Lytton heeft in het lagerhuis weder eene me- dedeeling gedaan, die met bijzondere sensatie is ontvangen. Aanstaanden vrijdag zal hij namelijk volgens clie medecleeliug- voorstellen dat het huis de verklaring afiegge //clat de houding- van lord John Russell bij cle vrecles-conferentien teWeenen ten gevolge heeft gehad dat het vertrouwen der natie in de beide gouvernementen is geschokt." De lieer d'Israëli heeft de vraag geopperd of de verklaringen in de zitting van vrijdag door lord Russell gedaan, de goedkeu ring wegdragen van 11. IVLde koningin; die lord afwezig zijucle, is men hem daarop het antwoord schuldig- moeten blijven. Daarna is in stemming gebragt de bill tot het openstellen eener vrije en algemeene mededinging van sollicitanten bij openbare ambten (zijnde een voorstel van den heer Sculling) welke met eene meerderheid vau 15 stemmen is verworpen. Ook het voorstel van den heer Roebuck om bij hoofdelijken omvraag te doen beslissen over zijne motie, op aanstaanden diugsdag aan cle orcle gesteld, i3 met eene meerderheid van 25 stemmen verworpende in deze zitting tegenwoordige leclen der regering zijn oncler dit getal niet begrepen, daar zij er zich vóór hebben verklaard. De heer Ricardo heeft hierna nog eene interpellatie gerigt tot lord Palmerston ten aanzien der turksche leening. Uit het antwoord van den lord is gebleken dat de helft van het bedrag van 60 millioen guldens door Engeland, en de wederhelft door Erankrijk wordt gewaarborgd. De gelden moeten echter uit- sluitend voor den oorlog worden besteed. De vrees dat het in den loop van jongstleden zondag tot een bloedig conflict tusschen de volksklasse en de policie mogt komen, bleek gelukkig ijdel geweest te zijn. Door het in trekken van lord Grosvenors bill en de belofte der regering om een onpartijdig eu streng onderzoek in te stellen naar het gedrag der policie bij het gebeurde in Hydepark, was cle volksklasse tevreden gesteld. Hydepark was dus, in vergelijking met cle beide vorige zondagen, ledig. Tegen 3 ure zullen er misschien toch 40,000 lieden tegenwoordig geweest zijn, doch daar er geene rijtuigen kwamen, tot wier eigenaars men het //gaat naai de kerkkonde roepen, en daar slechts hier en claar een policie- agent te zien was, die zich van de menigte verwijderd hield, zoo bestond ook te dezen opzigt niet, eenige aanleiding tot opschud ding. Waar zich een straatredenaar liet hooren, verzamelden zich wel een paar duizend toehoorders om hem heen, maar cle policie was te verstandig om deze redenaars niet te laten voort gaan deze schreeuwden zich dus schor en het volk ging rustig uiteen. Tegen zes ure des avonds verliet echter een hoop ge peupel, meestal uit jongelingen van 12 a 16 jaren bestaande, het park en ging, oncler aanvoering van een in jaren gevorderd man,die zoo naï'f was luide zijne woonplaats uit te bazuinen, naai de nabij gelegen wijk Belgravia, en hield zich aldaar gedurende 15 minuten bezig in 20 a 30 huizen de benedenste glazen in te smijten. Van daar begaf die hoop zich naar cle nabij gelegene straten en zette dit vernielingswerk voort, tot dat de policie ernstig optrad en eenige knapen bij den kraag- pakte, waardoor aan dat schandaal spoedig een eincle werd gemaakt. De admi raal Seymour, die uit zijn hotel was gekomen om het gepeupel af te weren, werd door het werpen van een steen aan het hoofd gekwetst. Ook de policie werd bij haar eerste optreden wel met een regen van steenen begroet, doch zonder dat iemand ge wond werd. Deze geheele demonstratie was zonder eenig politiek karak ter zij was eene straatschenderij van begin tot het einde. De policie nam veel toegevendheid in acht, zoodat het wel niet be hoeft gezegd te worden, dat het ergerlijke tooneel van dien hoop gepeupel algemeen de grootste afkeuring ondervindt. De koningin verleende zaturclag op het paleis van Buc kingham de versierselen der Bath-orde aan onderscheidene personen. Met het grootkruis werden vereerd de hertog van Cambridge, de admiraal Dundas en sir de Lacy Evans. Tot kommandeurs werden benoemd sir Charles Eitzroy, kolonel Cantley, kolonel Shiel, laatst gezant bij het Perzische hof, lord Lucan, de schout bij nacht Plumridge, lord Cardigan, de gene- raal-majoor Butter, de schout bij nacht Chads, generaalNicols, de admiraal lord Aylmer, generaal Bortherton, en de sellouts bij nacht Berkeley en Moresby, terwijl er nog een aantal offi cieren tot ridders dier orde werden benoemd. Men verzekert dat de hertog van Cambridge uit eigen be weging heeft aangeboden weer naar de Krim te willen vertrek ken, zoodra hij den dood van lord Raglan vernomen had, maar dat de koningin zich daartegen verzet heeft. Lord Palmerston moet voornemens zijn om van het direc teur-generaalschap der posterijen, welke betrekking door de benoeming van lord Canning als gouverneur-generaal van Oost- Indien is opengevallen, niet langer een staatkundig departe ment te maken. Het aantal ministers zou op die wijze tot op 14 verminderd worden. Volgens The morning advertiser zou de heer Elliot be noemd zijn tot gezant te Weenen, ter vervanging van graaf "Westmoreland. Eerstgemelde was vroeger secretaris bij de engelsche legatie te 's Hage, onder zijn schoonbroeder lord Abercromby, die weer een schoonbroeder is van lord John Russell. Maandag morgen is in de city, in de nabijheid van de St. Pauls kerk, een standbeeld opgerigt ter eere van sir R. Peel. De napelsche regering heeft op nieuw aan de respectieve mogendheden doen verklaren dat zij in geen geval van hare neutraliteit in de oostersche kwestie zal afwijken. De fransche en engelsche regeringen zenden schier dage lijks nieuwe versterkingen naar de Krim. Ook de bey van Tunis blijft niet achter, maar heeft mede troepen ingescheept om de kaders van de tunesische divisie in de Krim aan te vullen. Uit Engeland zal weldra eene nieuwe expeditie naar de kusten vau zuidelijk Rusland onder zeil gaan. Eene flotilje na melijk, bestaande uit ligte vaartuigen, elk met één stuk geschut gewapend en niet dieper dan drie voet gaande, is bestemd om alle mogelijke havens, zeeboezems enz. van de Vuile zee te onderzoeken en alle gemeenschap tusschen het vasteland en het Schiereiland voor de Russen af te snijden. Londen 12 julij. De generaal Simpson meldt, dat het vuur der Engelschen tegen het redan, goede resultaten had opge leverd. De gezondheidstoestand der troepen was voldoende. SSnisisaHfld. St. Peterburg 8 julij. De engelsche kanonneerbooten hebben in den nacht van 2 dezer eene finsche bark bij Grossischora vernield. En den voormiddag van 3 dezer heeft bij KrasnajaGor- ka eene kanonnade plaats gehad die 5 uren duurde, waardoor het gebouw vau den telegraaf zeer beschadigd werd. Volgens eene dépêche van prins Gortschakoff, was tot den 7 dezer niets voorgevallen. Geuitschelc is op nieuw gebombar deerd, maar zonder dat dit veel schade heeft veroorzaakt, Spanaje. Madrid 10 julij. Op een tot de cortes gerigt voorstel door de speciale commissie die zich gevormd heeft namens de werklie den te Barcelona, strekkende tot het uitvaardigen eener orga nieke wet tot regeling vau den arbeid, is door de regering geant woord dat zij niet voornemens is eenigerlei maatregelen te nemen dan nadat cle insurgenten zich geheel zullen hebben onderwor pen. Ouder het garnizoen van Elvas, op de grenzen van Portu gal is mede een opstand uitgebroken, die echter spoedig-dooi den kommandant is onderdrukt. In de zitting der cortes van 5 dezer is het voorstel van clen heer Eiguerola tot heffing eener gedwongene leening van 200 millioen realen behandeld. Na eene belangwekkende rede voering van den heer O'Donnell, minister van oorlog, waarin hij met nadruk wees op de dringende behoefte eener dadelijke voorziening- in den benarclen financielen toestand, en welke toespraak cliepen indruk scheen te maken, leverde echter de stemming, geheel ;in strijd daarmede, cle uitkomst op dat liet voorstel des heeren Eiguerola verworpen wercl met 86 tegen 56

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2