MIDDELSURGSC1E COURANT. N°- 84. Zaturdag 1855. 14 Juli]. ÜinitmlanïrsrV altjöimjen. Deze oourant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis singën. geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,-1-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,30, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. MitldelUmffg- IS jialij. Wij vernemen dat hel openbaar ministerie bij de arrondisse- ments-regtbank alhier dezer dagen in hooger beroep is gekomen van liet vonnis dier regtbank van 2Sjunij, waarbij Marinus Butijn, bevorens gezagvoerder van het barkschip de Commercie- Compagnie van Middelburg, is vrijgesproken van de aan hem ten laste gelegde feiten. Bij resolutie van z. exc. den minister van financiën is bevor derd tot adsistent aan liet postkantoor te Middelburg, H. H. Ebreu berg, tot dus verre kantoorknecht aan dat kantoor. Men schrijft ons uit Vlissingën van heden morgen Z\jne exc. de minister van marine, de Smit van den Broecke, vergezeld van zijnen adjudant, den luitenant ter zee 1ste kl. G. Boijer, is dezen morgen alhier aangekomen tot liet inspec teren van de maritieme etablissementen. Bij de op den 10 dezer te Vlissingën plaats gehad hebbende openbare verpachting van de jagt, gelegen onder de ambachts- heerl ijk heden Koudekerke, Bekerke en Ivrommehoeke, mits gaders Zoutelande en Weerendijk, is daarvan bij continuatie pachter geworden de heerj.hr. P. D. van Cil-ters.- Uit Vlissingën ontvangen wij liet berigt dat aldaar jl. dings- dag op het tot exercitie gebezigde glacis buiten de vesting door dé dienstdoende schutterij proeven zijn genomen om in het vuur te exerceren, volgens liet kortelings ingevoerde nieuwe algemeene exercitie-reglement en de theorie niet de nieuwe lading. Alle manschappen waren tot dat einde behoorlijk van patroon- zakken voorzien door de zorg van den ijverigen kommaudant dier schutterij, den heer A. Benier, die zich steeds voor dat korps vele moeiten getroost. Uit Goes wordt ons van 12 dezer geschreven De stoomboot Stad Goes is heden morgen door die van den Moerdijk aangevaren en heeft nog al averij bekomen. De reis is evenwel voortgezeten de boot op het gewone uur aangekomen. De wolmarkt te Goes is afgeloopen. De prijs was van/2,30 lot 2,50 per steen of 3 ned. tgbehalve de wol uit den Wilhel- in in a - p o lder ('waarvan de hoeveelheid ons onbekend is), zijn al hier gewogen 23,751- tg, hetgeen een kapitaalswaardegeel'tvan bjjna 19000,-'. Onderrigt zijnde dat onderscheidene commiesen zich niet ont zien, om, bij gelegenheid hunner dienst prestatie in branderijen en andere f'abrijken, of bij den inslag van aan accijns onderwor pen goederen onder vrijdom van accijns, van accijnspligtigen geschenken aan te nemen van geestrijk vocht, zoo heeft de mi nister van financien bij resolulie van2Gjunijjl.no. G3, ter alge meene kennisse van de bedoelde ambtenaren doen brengen, dat het ontvangen van dergelijkegeschenken beschouwd zal worden gelijk te slaan met het verboden aannemen van geldelijke renu- meratienmet herinnering tevens aan de circulaire vau den 13 julij 1811, no. 155, volgens welke met ontslag en andere straffen zijn bedreigd de ambtenaren, die zich bij, of ter gelegenheid van de uitoefening hunner f'unc tien in eenen staat van dronkenschap bevinden of aan het overdadig gebruik van sterken drank ver slaafd zijn. Uit Konstantinopel wordt van den 28 junij gemeld dat de baron van Zuilen van Nijevelt in een plegtig gehoor aan den sultan zijne geloofsbrieven als nederlandsch minister-resident bij de Porte heeft overhandigd. Naar wij vernemen heeft de conducteur bij de brieven-poste- rij te Amsterdam de stoutheid gehad om, terwijl hij den 6 dezer met het overbrengen der brief-pakketten van Amsterdam naar Arnhem was belast, en zich daarmede in den voor den brieveu- posterij bestemden wagen op dié spoortrein bevond, een dier pakketten, bestemd voor Maastricht, open te breken, daaruit te ontvreemden eene geldswaarde van ongeveer 8000, grootcn- deels bestaande in nederlandsche bankbiljetten, en in plaats daarvan eenig pakpapier te stellen, zoodat de ontvreemding eerst den volgenden dag bij aankomst der post te Maastricht is ont dekt, door welk verloop van tijd aan den dief de gelegenheid is verschaft zich te verwijderen. Hij is sedert dien voortvlugtig, terwijl de justitie spoedig van het voorval onderrigt, door mid del van den telegraaf alle mogelijke opsporing doet. Men meldt uit Apeldoorn van den 10 dezer Z. M. de koning heeft maandag te Soestdijk doorgebragt. Toen Z. M. verleden week voor de eerste maal de fortificatie- werken bezocht, is een der werklieden voorgetreden, en heeft den koning met eenige ongekunstelde woorden, ook namens de overigen dank gezegd voor het groote voorregtdat zij genoten hadden, van gedurende den verloopen winter aanhoudend voor Z. M. te hebben mogen arbeiden, en daardoor voor armoede te zijn bewaard gebleven. Heden zijn de valkeniers met hunne valken van hetLoo vertrokkenzoo men verneemt zou dit gezelschap zijn ont bonden door de ongenoegzame deelneming der leden. Aan de drie voor 's konings rekening in dienst gestelde valkeniers is door Z. M. een pensioen verleend. Naar men verzekert zou Z. M. de koning de volgende maand Amsterdam bezoeken, ten einde bij den wedstrijd der Konink lijke nederlandsche zeil- en roei-vereeniging tegenwoordig te zijn. De werken tot voltooijing van den spoorweg van Antwerpen naar Botterdam worden met den grootsten ijver en krachtsin spanning voortgezet; voornamelijk is dit het geval te Breda en aan den Moerdijk, waar men als met een tooverslag stations gebouwen, bergplaatsen voor rijtuigen, locomotieven, enz., uit den grond heeft zien oprijzen. De belangrijke aard- en rijs wer ken worden met voorbeeldeloozen spoed uitgevoerd. Vooral verdienen opmerking de havenwerken aan den Moerdijk. Niet tegenstaande de rampen, door het ongunstige jaargetijde en toevallige omstandigheden veroorzaakt, wordt de voltooijing dezer werken weldra te gemoet gezien en zal eeue der schoonste havens zijn daargesteld; die voor de scheepvaart en den han del op Belgie van het hoogste belang is. In de den 9 dezer te Botterdam gehouden vergadering van den gemeente-raad is ingekomen eene mededeeling van den burgemeester, inhoudende dat de feestelijke opening van den zijtak van den Nederlandsehen Rhijn-spoor weg van Utrecht naar de genoemde stad bepaald is op vrijdag den 20 dezer maand. Het voornemen bestaat om bij die gelegenheid aan de daartoe uittenoodigen autoriteiten en bijzondere personen eendejeuner- dinatoir te geven in het vereenigings-gebouw van de koninklijke nederlandsche jachtclub, en vervolgeus een luisterrijken vaux- hall in de sociëteit Harmonie. Wijders is men voornemens, op den dag der openstelling van den spoorweg voor het publiek, een volksfeest ie geven, hetwelk door de gemeente, door de spoorweg-maatschappij en door vrijwillige bijdragen bekostigd zal worden. HBeiiaoemnt5iii™-©Es eia TtoesttuSteint. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is de algemeene secre taris van het gouvernement van Nederlandsch Indie,gouverue- ments-commissaris voor de wester-afdeeling van Borneo, mr. A. Prins, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij besluit van den 19 junij heeft Z. M. goedgevonden te be palen, dat alsnog bij afzonderlijke dagorders, zoo in Oost-Indie als in Nederland, eervol zal worden vermeld de bij het leger in Oost-Indie dienende sergeant der infanterie P. Ondaatje, tot beloonmg van zijn gehouden gedrag bij de expeditie in het Pa- lembangsclie in IS51. Bij besluit van 8 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan P. van Cranenburgh, te Amsterdam, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, van kommandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den paus geschonken. Bij besluit van 13 junij jl. is goedgekeurd de wijziging vau art. 17 van de statuten voor de nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Oosterschelde, welke voor- genomene wijziging bestaat in het doen vervallen der slotwoor den van art. 17 //en worden door duplicaat aaudeelen vervan gen", en toevoeging aan dat art. eener laatste aliuea, luidende //Het kapitaal, oorspronkelijk vertegenwoordigd door vervallen verklaarde aaudeelen, kan bij besluit eener algemeene verga dering van aandeelhouders op eens, of van tijd tot tijd worden aangevuld door de uitgifte van nieuwe aaudeelen van zulke no minale waarde en bedrag, op zulke wijze en onder zulke voor waarden en voorregten als die vergadering zal bepalen." Marine en leger. Door den minister van marine worden met den 1 september aanstaande benoemd tot adelborsten bij de Koninklijke acade mie voor de zee- en landmagt, voor het vak van den scheeps bouw: J. C. Jansen, S. Meihuizen, E. W. O. A. van Erancken- berg en Proschlitz, en J. L. von Leschen. Naar men verneemt, is door het ministerie van oorlog eene aanschrijving aan de lieeren korps-lcommandanten der infanterie gezonden, houdende last om twee onder-officieren te designeren, welke behalve dat zij de noodige vereischten bezit ten omjeudige militairen op te leiden, nog daarenboven een vol ledig onderwijs in liet zwemmen moeten kunuen geven, om alsdan bij het instructie-bataillon te Kampen te worden over geplaatst. De steeds toenemende sterkte van dat batailloa schijnt het nemen van dien maatregel noodzakelijk te maken- Ve&'selhiallejuule Sjearig^esa. Het uitzigt op den oogst der gewassen in Belgie is zoo schoon als in vele jaren het geval niet was. De 58ste jaarlijksche vergadering van bestuurders en af gevaardigden van het nederlandsch zendeling-genootschap zal op dingsdag den 17 dezer te Rotterdam geopend worden. De derde haringjager is dingsdag te Brielie aangekomen, met 230 ton. Op de hofstede Sparenberg. nabij de Zandpoort, gemeente Velzen, is voorhanden eene agava americana of zoogenaamde honderdjarige aloë, welke in den loop van dezen zomer zal bloeijeu. De plant is buitengewoon schoon en hare bloemsteng, die eerst den 6 junij 1855 is zigtbaar geworden heeft reeds eene lengte van 3^ neder 1. ellen bereikt. Stfateia-ÏSesiea'aal. Avondzittiug van 10 julij. De beraadslagingen over het wets-ontwerp tot afschaffing van den accijns op liet gemaal zijn in deze zitting aangevangen. Al de sprekers verklaarden zich genoezaam op gelijke gronden tegen deze wet. De heer van Rliemen die het eerst het woord voerde, verklaar de zich wel een voorstander van afschaffing naar gelang vau rente besparing, doch Aan zijne stem niet schenken aan dit voor stel dat hy beschouwt als het gevolg van den aandrang der vrij zinnige partij, en acht overigens de besprokene belasting niet zoo drukkend als men voorgeeft, terwijl hij de equivalenten be zwarend acht. De heer de Vos van Steenwyk heeft de voordragt alrnedë be streden. Hij heeft de voordeelen der voorgestelde afschaffing niet ontkend, ofschoon die zeer ongelijk zullen worden genoten, maar gemeend datde bezwaren tegen den maatregel in verschil lende opzigten tegen die voordeelen opwegen en de gevorderde equivalenten de middenklassen in de steden zwaar zullen drukken. De heer van Wessem heeft de voordragt bestreden, op grond van den geldelijken toestand, en vooral bij de erkende behoeften voor het herstel van onze zeemagt.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1