MIDDELBÜRGSCHE C O Ü.R A N T. N0- 83. Donderdag 12 Julij. Ttanluirtihgingm öinnmlcmïïsdjc ïfrijMttgcn. 1855. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure- De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 23 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekcnu- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de bezetting van Yeere hare oefeningen in het Schieten naar de Schijf in de Duinen nabij Breezand, zal aan vangen, en dat die zullen plaats hebben den 11,12,13,14., 16, 17, IS en 19 dezer maand, tusschen des morgens 7 en des na middags ten 4- ure. En geschiedt deze kennisgeving opdat niemand hiervan onkundig zij, en ieder zich voor ongelukken kunne hoeden. Middelburg, den 9 julij 1855. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. middelburg1 11 julij. Het korps muziekanten der dienstdoende schutterij alhier zal zich morgen avond doen hooren op de wandeling tusschen de Seis-ba'rriere eii No'órd poort. De heer dr. N. J. F. Verschoor heeft, naar men ons meldt, verzocht niet tueer in aanmerking te komen bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Goes. De Amsterdamsche courant van gisteren bevat het. volgende artikel //Men zal zich herinneren dat, toen onlangs in de tweede ka mer de minister van marine werd geïnterpelleerd over den niet goed uitgevallen bouw van de M e d u s a en den M o n t r a d o, hij onder anderen antwoordde, om den blaam die op onze inge nieurs van scheepsbouw ©enigermate was geworpen te weder sproken, dat deze schepen de eerste schroefschepen waren die op onze marine-werven gebouwd zijn en dat in Engeland,waar de schroefschepen reeds sedert, jareugebruikt worden, nog in den laatsten tijd schepen van stapel geloopen zijn, die niet voldeden. Een nieuw bewijs hiervan vinden wij in een brief uit Sheer- ness, dd. 22 junij jl.ous dezer'dagen ;ter hand gekomen en waaraan wij het volgende ontleenen: </Het schroefstoomoorlogschip Glatson, kapit. ter zee A. Gumming, maakte een proeftogt naar de Noreom zijne machine te beproeven, alsmede om zijne eigenschap als zeilschip te kun nen nagaan. Deze proeftogt had plaats met weinig wind en na genoeg effen water. Door het geweldig overkoken (pruimers) der ketels, en het breken der voedingspomp, was men echter niet in staat de kracht van het schip als stoomschip na te gaan. Door het gemis van genoegzaam voorzeil en door te klein roer, was het schip niet te sturen eu dreef steeds naar lij. Bij herhaling weigerde het schip te wenden. Men zal trachten door het aan brengen eener grooi ere kiel, het vergrooten van het roer en het .aanbrengen van grootere vierkante zeilen, deze gebreken te ver helpen. Om de groote rankheid van het schip te verbeteren, zal men overgaan tot liet eenfge afdoende middel, dat in die.geval- len kan worden aangewend, namelijk liet aanbrengen eener ge deeltelijk dikkere buitenhuid." Aan een partikulieren brief uit ?s Hage van 8 julij, ontleent de Amsterdamsche courant het volgende rr ln buitenjandsche dagbladen werden dezer dagen zekere berigten uit Petersburg medegedeeld betrekkelijk den keizer van Rusland, die ook door eenige onzer binnenlandsche dag bladen zyn overgenomen. Volgens die berigten zou de gezond heidstoestand van den keizer van Rusland alles behalve gunstig en ernstig sprake van abdicatie zijn enz. Ik meen op volkomen goeden grond u de verzekering te kunnen geven dat er van dat alles schijn nog schaduw is. Z. K. M. geniet den besten wel stand en voert met ijver en niet minder met kracht en klem de teugels van het bewind. Voorts heerscht er steeds de hartelijk ste verstandhouding onder de verschillende leden van liet keizerlijk gezin." Eergisteren is te Rotterdam eene vergadering gehouden van lieeren deelhebbers in de rotterdamschetelegraaf-maatschappij, waarin onder anderen werd bekend gemaakt, dat door de ver schillende kantoren te zamen waren overgeseind, van 21 october tot uit. december 1854901 depeches en 524 scheepsberigten, en van 1 januarij tot uit. junij 1855: 2215 depeches en 1057 scheepsberigten. Naar men verneemt zal Z. M. de koning tot den 23 dezer op liet Loo verblijven. Aan De gemeentestem wordt uit Roermond medegedeeld, dat aldaar bekend is geworden, dat Z. M. heeft goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad aldaar, omtrent het instellen van een regtsgeding tegen het hertogdom Limburg ter zake van het niet betalen van huur voor het gebouw, waarin de arrondis- sements-regtbank te Roermond gevestigd is. BSemoeiraittinig-eiffi em toeslaantferao Bij Zr. Ms. besluit van 4 dezer/is jru\ F. de Casembroot, lui tenant ter zee, adjudant des konings, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Bij koninklijk besluit van 2 dezer, is aan A. van Goudoever, emeritus hoogleeraar in de faculiteit van bespiegelende wijsbe geerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, een pensioen verleend van 2750eu van 4 dezer, aan W. van der Dussen, gewezen opzigter van den waterstaat, ad ƒ359. Bij koninklijk besluit van 6 dezer, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aceijnsen te Zaltbommel c. a., de lieer D.M. Cats, thans ontvanger der zelfde middelen te Groedec. a. Bij Zr. Ms. besluit van. 2 dezer zijn, met ingang van den 1 dezer, bij de directie van marine te Willemsoord benoemd: tot adjunct-commies de klerk C. Kikkert en tot klerk, de surnume- raire klerk P. H. Bruijn. Z. M. heeft bij besluit van den 27 dezer goedgevonden, den lsten luitenant J. H. Bloem, van de compagnie marechaussee van Noordbrabant en Zeeland, opzijn gedaan verzoek een pen sioen verleend van ƒ1080, hebbende het Z. M. verder behaagd aan genoemden lsten luitenant der rang van kapitein toe te kennen. Z. M. heeft bij besluit van 4 junij goedgevonden te benoe men, bij het regement jagers te paard, tot, lsten luitenant den 2den luitenant G. Holtius, van het korps. Iluamstem ei wetiemsclaappemo De Ivonst- en letterbode meldt als bibliografische bijzon derheid, dat er in de stads bibliotheek van Triest 772 verschil lende uitgaven bestaan van de werken van Petrarcha en 123 van de werken van paus Pius II (JEueas Sylvius Piccolomini, bisschop van Triest.) De tentoonstelling van photographie en heliographie, van de V'ereeniging voor volksvlijt te Amsterdam, zal in eene der zalen van de teeken-akademie op de prinsessegracht te 's liage geopend worden op donderdag den 12 dezer en slechts voor korten tijd geopend blijven. M"ecEsolog'Ie0 Den 3 julij is op den huize Britten rust bij Alphen, overleden de heer mr. G. C. Hagemau, oud-president van het hoog-ge- regtshof van Nederlandscli-Indie, in den ouderdom van bijna 65 jaren. lierkaieuws. Ds. Döorenbos te Oudelande betrad den 1 dezer met het door de synode aanbevolen ambtsgewaad, door de kerkelijke admi nistratie ten behoeve der kerk aangeschaft, voor liet eerst den kansel. Ds. L. Tiuholt te Wïssekerke (NoordBeveland) heeft voor eene tweede beroeping naar de gemeente van Wijk be dankt. Marine en ïeg-en?0 De luitenant ter zee lste ld. jhr. H. W. de Jonge, komman- derende Zr. Ms. kanonneerboot no. 24 te Hellevoetsluis, is op non-activiteit gesteld en zal vervangen worden door den luit. ter zee 2de klasse P. van Lelijveldnog is geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip A j ax, de luit. ter zee 2de. kl J. H. A W. baron van Heevdt tot Evers berg. liet examen ter toelating als kadet op de koninklijke academie voor de zee- en landmagt, is in het begin der laatstver- leden week afgeloopen. Yan 140 geëxamineerde jongelieden hebben 84 aan de vereischten beantwoord, waarvan 4 zullen in aanmerkiug komen voor het vak van den scheepsbouw en 70 voorde landmagt, verdeeld over de verschillende wapens als volgt: 22 voor de infanterie, 8 voor de kavallerie, 25 voor de artillerie en 5 voor de genie hier te lande; 4 voor cle infanterie, 2 voor de artillerie en 4 voor de genie in Oost-Indie. De overige aspiranten, die voldaan hebben, ten getale van 10, kunnen voor het wapen of dienstvak, waarvoor zij admissie hadden verzocht, niet worden aangesteld. Y er mits echter eerlang 15 adelborsten en 49 kadetten met bevorderiug de academie zullen-verlaten, zoo zal het aantal kweekelingen bij den aanvang van hetnieuwe studiejaar tien meer bedragen dan thans, en alzoo aangroeijen tot 315een getal, hetwelk nog nimmer aan deze inrigting werd bereikt. Den 15 dezer vertrekt van Utrecht naar het kamp bij Zeyst het balaillon mineurs en sappeurs, onder bevel van den majoor Muschart, ten einde zich met praktische oefeningen bezig te houden. Naar men verneemt, moet het voornemen bij de regering bestaan om na afloop der proefnemingen met cle minié-geweren, en nadat die bij cle regementen zullen zijn ingevoerd, aan een zeker getal manschappen bij elk cler regementen die geweren uit tereiken. Aan die manschappen zal eene bijzondere uniform worden gegeven, bijna in dier voege, als in der tijd de jagers van van Dam gekleed waren. Met zekerheid meldt men dat het plan bestaat, om bin nen kort ds navolgende verandering in de kleedingder officieren van de infanteriedaar te stellen Klein tenuwapenrok, bestaande uit eene korte jas met eene rij knoopen en open kraag; in plaats van epauletten, fouragères. Groot en gala tenurokken met, geborduurde kragen en op slagen en gouden koppels. Ook wordt er van gesprokenom de 5de of tirailleur kompag- nien te vereenigen tot een tirailleur bataillonbij elk regement één, waarover een luit.-kolonel het kommando zal voeren; daarbij zouden de regementen grenadiers en jagersieder een afzonderlijk regement uitmaken. WerscSan Riemde R]>es?ï«'<eiüio Bij het departement van binnenlandsche zaken is, ten be hoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood ont vangen, van N. N., onder het postmerk Rotterdam 4 julij 1S55 2,47. Z. M. de koning van Zweden heeft den hoogleeraar Schroeder van der Kolk te Utrecht benoemd tot ridder der orde van de Poolster. Door den gemeenteraad te Schiedam is, met algemeen© stemmen besloten, voor den tijd van een jaar eene toelage te verstrekken aan den heer H. A. M. Roelants, ter tegemoetko ming in de kosten der uitgave van het verslag.der handelingen van dien raad.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1