MIBBELRURGSCHE COURANT. N0- 78. Zaturdag '1855. 30 Junij. Deze courant verschijnt des Omgsdags, Donderdags en Zaterdags. Binnen dese gemeente en Yïis- De prijs van gewone Advertention is 32 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- singen gesoliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. makingen era., van één tot zes regels 1,00, voor eiken regel daarboven 33 cent. De abonnementsprijs pér drie maanden is 3, franco per post 3,40. j Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die sij innemen. De inzending van Adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet SS cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. fömnralattösdic SijMngra. Middelburg S9 junijo Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Middelburg van 2S dezer, is Marinas Butijn, bevorens gezagvoerder van liet barkschip de Commercie-compagnie van Middelburg, vrijge sproken, op grond dat de schuld van den beklaagde aan de hem bij dagvaard ten laste gelegde feiten niet was bewezen. De regtbank overwoog onder, anderen; dat niet wettig en overtuigend gebleken is dat de beklaagde sedert december 1852 hoegenaamd geene mededeelingeu aan de reederij heeft gedaan, daar toch, alhoewel volgens verklaring van een der directeuren en. den boekhouder der Commercie- compagnie, geerte brieven van den beklaagde 11a dit tijdstip geschreven bij hen zijn ontvangeu, echter uit die niet-ont- vangst niet. noodzakelijk volgt, dat ook inderdaad door den beklaagde geene mededeelingeu zijn gedaan of brieven zijn geschreven dat almede niet wettig en overtuigend is gebleken, dat de beklaagde vrachtpeuningen over te maken had, daar toch vol gens de verklaringen der genoemde getuigenhun onbekend is of, en hoe veel vracht penningen de beklaagde verschuldigd is of zoude kunnen zijndaar dit eerst uit zijne rekening en ver- antwoordirigzoude kunnen blijken dat, alhoewel kan worden aangenomen, dat de beklaagde nadat de met Dhossel aangegane chartepartij feitelijk was ver broken, op eigen gezag zonder het afwachten van orders van de reederij, chartepartijen heeft gesloten en reizen heeft gedaan zoo in de Chines'che wateren als naar de Havana, echter niet wettig is gebleken dat hij die reizen heeft gedaan in strijd met een door de reederij aan hem bepaaldelijk gegeven last dat almede niet wettig is gebleken dat. de beklaagde zich als eigenaar van het schip heeft gedragen, of daden heeft gepleegd waartoe hij alleen als eigenaar zou zijn geregtigd geweest. Men verneemt dat de beklaagde in hechtenis is gebleven, daar het openbaar ministerie 14 dagen tijd heeft om van het vonnis in hooger beroep te komen. Gisteren had alhier hetjaarlijksch examen plaats aan het Instituut van middelbaar onderwijs der gemeente, onder het be stuur van den heer Y. J. Gersen. De commissie van toezigt gaf hare tevredenheid te kennen over de vorderingen door de leer lingen gemaakt iu de nederlandsehe, fransche, engelsche en hoogduitsche taal.alsmedein de aardrijkskunde,de geschiedenis, de reken-, stel- en meetkunde. Door haar werden prijzen toege wezen aan de le kl. aan G. J. Gersen, voor vorderingen in het fransch en de wiskunde en A. J. le Nobel voor idem inliet fransch en engelsch; aan de 2e kl. aan S. Cramer, voor vorde ringen in hel fransch en de wiskunde, P. W. van de Kamer, voor idem in het fransch, hoogduitschen engelsch, W.J. J.Koole, voor idem in de wiskunde, het hoogduitsch en engelsch, T..F- Martin, voor idem in het engelsch en hoogduitsch en G. C. van Neder veen, voor idem in het engelsch en hoogduitschaan de 3e kl. aan L. van Benlhem Jutting, voor vorderingen in het fransch en hoogduitsch, D. van de Graft, voor idem in het fransch, de wiskunde en het hoogduitsch, J. G. de Waal, voor idem in hetfranscb en hoogduitsch en A.A .J. Gersen, voor idem in de wiskunde en het hoogduitsch; aan de4e kl.le afd. aan C.L F. Auer, E. G. Mes en D. J. Mes aan dc 4e kl. 2e afd. aan J. Matzinger eu J. A. van Puffelen aan de 5e ki. aan II. L. Cadet en A. P. van de Kamer, alle zeven voor vorderingen iu het fransch; welke prijzen hun na afloop van de vacaulie, die 6 augustus eindigt, zullen worden uitgereikt. Gisteren avond had alhier tot opening der gewone zomer- eoncerfen van decoufrerie van St. Sebasfiaan de eerste bijeen komst plaats,- die begimstingd door heerlijk weder de talrijk opgekomen families een genoegelijke uitspanning verschafte- Het zoo welwillend bestuur der confrérie, dat steeds tracht aan den smaak van het publiek te voldoen, had ook thans weder voor eenige afwisseling iu de versiering der tuin gezorgd. De leden van den gemeenteraad van Middelburg, die met den eersten dingsdag van september als zoodanig moeten aftre den, zijn de hecren mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke, J. W. van Sonsbeeck, H. Rekker, mr. N. J. van Eekelen, mr. A. F. Sifflé en mr. W. Ph., Vis. De algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den jonasten watersnood, voor wie het on breekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies of t ot voorziening in hunne behoeften, heeft, met inbegrip van den opbrengst van eenige bij de collecte ontvangen en le gelcle gemaakte rogge, aardap pelen en vreemde en niet gangbare muntspeciën, tot en met den 20 junij 1855, opgebragtin: Noordbrab,ant,ƒ10,919,16£, Gel derland ƒ47,988,52. Zuidholland ƒ154,616,40?, Noordliolland ƒ124.786,354, Zeeland f 13,9.57,704, Utrecht 28,417,344, Fries 1. ƒ32,037,19, Overijssel 21,682,32, Groning. ƒ20,824,45, Drenthe ƒ5.554,33, Limburg 9,047,72. Totaal ƒ475,831,50^. Daarbij moet nog worden gevoegd het bedrag der afzonder lijk ingekomene giften en afgetrokken de sommen, waarvoor door de gevers eene bepaalde bestemming was aangewezen zoo dat er behalve een eerst den 13 julij aanstaande ontvang baar bedrag van ƒ18,000, en de nader op te geven opbrengst dei; schilderstukken uit Belgie, zuiver overblijft 509.441,95J. Daaronder is niet begrepen eene waarde van ƒ204,25 aan kleedingstukken en andere voorwerpen; alsmede wat later is ingekomen. Men verneemt nader dat op de algemeene tentoonstelling van fok vee, gedurende de eerste dagen dezer maand le Parijs gehouden, al cle prijzen, uitgeloofd voor vee van hollandsch ras, ook aan die veesoort zijn toegekend. Aan hel hollandsche vee te Parijs, aangebragt door fransche en belgische inzenders,zijn de eerste prijzen toegekend, hetwelk daaraan wordt locgeschre ven dat het vee voor tentoonstellingen bestemd, in Frankrijk, even als in Engeland, daarvoor gereed gemaakt en daartoe met alle mogelijke zorg in den besten staat wordt gehouden. Onder anderen erlangde de heer Nooue, in den Beemster voor een stier van hollandsch ras een prijs van 700 fr., en de heer van der Well, te Delft., voor eene koe van hollandsch ras een prijs van 500 fr. Aan de schapen van groningsoh ras, ingezonden door den heer Wtlewaal, te Leyden. werd een eervolle melding toegekend. Van de hollandsche kippen behaalden die, ingezonden door den heer Gevers Deynoot, te Rotterdam, den eersten, eu die van den heer Herrewijn, te Zwammerdam, den tweedeu prijs. Nadat Z. M. de koning 11. zaturdag op hetkasleel van den groot-kamerheer karon van Pallandl van Waarden burg eu Nee- rijnen was aangekomen, heeft Z. M. zondag more-en de gods dienstoefening in de kerk te Neerijnen bijgewoond onder het. gehoor van ds. A. C. C. de Jonghzondag namiddag heeft Z. M. de plaatsen Hei wijnen en Vuren, en maandag onder anderen de steden Culemborg en Buren bezoekt. Z. M. de koning is den 27 dezer met het. koninklijk stoom- jagt van zijn uitstapje naar Noordbrabant eu Gelderland te Rot terdam teruggekeerd; na aan de gewezen rijks werf aldaar door den heer burgemeester dier gemeente gecomplimenteerd te zijn, heeft Z.M. terstond de terugreis iia.tr de residentie vervolgd. In den gemeenteraad van Groningen is ingekomen een zeer uitgewerkt en belangrijk rapport overliet, plan tot rege ling van het plaatselijk belastingstelsel. Er wordt daarin voor gesteld: 1 geene belasting te heffen op gemaal, geslagt, turf en steenkolen: 2. niet. aan Ie nemen het vroegere voorstel van eeneu hoofdei ijken omslag a 3 pet. van de inkomsten, maar 3. vast t.e stellen, dat er zal worden geheven een jaarlijksche hoofdelijke omslag van hoogstens 80,000, in hoofdsom (met 6 opcenten van dezelve)', welke som over de belasting-schuldige inwoners zal worden omgeslagen, enz. (De belasting begint met hen, die 300 en meer inkomen hebben.) Het stuk zal worden ge drukt. In de volgende maand zal voor het provinciaal geregt s- hof in Noordliolland te regt staan de persoon van T. H L. Scha man, oud 19 jaren, apothekersbediende, geborenen wonende te Amsterdam, beschuldigd 1. van vervaischingen bedriegelijk te hebben gepleegd in 289 recepten, ten einde de rekening van zijn meester bij voormeid ziekenfonds, waarbij deze vervalselite recepten als bescheiden moesten overgelegd worden, le verhoogeu en deze alzoo voor deel te verschaffen eu zich daardoor ook hoogere fooitjes toe gekend te zien, en 2. van het tot dit einde in de daad die vervalselite recepten over te schrijven in de daartoe bestemde boekjes en ze niet de rekening als justificatoire bescheiden bij heleinde van het eerste kwartaal van dit. jaar in te leveren bij de directie van dat fonds, ten einde ziju meester de daarop verschuldigde gelden zou kun nen ontvangen, en alzoo primo valsehheid in 2S9 onderhandsehe geschrift en, door het veranderen van deze en het naderhand in- lasschen van verzonnen beschikkingen of feiten, die deze act en. moesten doen blijken, en 2. van het des bewust gebruik maken van die alzoo vervalselite 289 onderliaudsche geschriften. Uit de instructie der zaak zou volgens de acte van beschul- diging zijn gebleken dat de beschuldigde heeft erkend dat hij gedurende de drie eerste maanden van dit jaar ter kwader trouw minstens 289 stuks recepten, door genees- en heelkundi gen van het algemeen ziekenfonds aldaar voorgeschreven en go- teekend of geparapheerd ten behoeve van leden van dat fonds, en welke gereed gemaakt waren iu de apotheek van zijn mees ter, die in dat fonds werkend lid als apotheker was, heeft ver- valsclit door de hoeveelheden te vergrooten en andere bijvoe gingen te doen, gelijk die uit dc inzage der recepten en de verklaringen der getuigen volgen, met het bedriegelijk oogmerk om zijn meester te bevoordeelen, vermits.de betaliug van diens rekening gejustificeerd werd door overlegging van de bedoelde recepten en in de hoop dat ziju meester hem grooter fooitje zou geven naar mate deze meer van het ziekenfonds ontving dat blijkens de ten processe aanwezige recepten en de ver klaringen van 26 genees- en heelkundigen als getuigen, ver vaischingen door hem zijn geschreven; dat de beschuldigde ook nog heeft erkend, dat hij van de alzoo vervalselite recepten heeft gebruik gemaakt door deze over le brengen in de kopijboekjes, en niet met de recepten, als be scheiden der rekening, ten behoeve van ziju meester in te leveren bij den boekhouder van hetfonds, bij het einde van liet kwartaal dat ditbehalve dat het zal blijken uit de verklaring van de zen getuige, nog bevestigd wordt door die van eeneu anderen getuige, houdende dat de namens den meester van den beschul digde ingeleverde rekening aan de directie reeds dadelijk toe geschenen was te hoog te zijn, omdat, door elkander genomen, de berekening is dat dc recepten 12al3 Centen per stuk kosten, hetgeen over 588 nummers een bedrag moest opleveren van '70 a ƒ80, terwijl de rekening klom tot 160, en dat die rekening en de recepten alstoen zijn onderzocht geworden door twee apothekers der hoofdstad, die de valschheden alstoen hebben ontdekt. Wij vernemen dat het hof tot verdediger van den beschul digde heeft benoemd mr. F. Th. Westerwoudt, advokaat aldaar. H2enoemtKig°eEi em Biesflaiiteiiio Bij koninklijk besluit van den 26 dezer is dekapitein-ter-zee C. Noorduyn benoemd tot ridder der orde van den Nedeiiand- schen Leeuw. Z.M. heeft bij besluit van den 19 dezer goedgevonden, den kolonel J. G-NootendenkapileinA.de Haas, ter beschikking van het departement van oorlog, op pensioen te stellen, en liet bedrag daarvan te bepalen voor den eerstgemeldeii op/ISÖQ'en voor den laatstgenoemden op ƒ1065. Bij besluit van den 23 dezer heeft Z. M. goedgevonden; ie'be noemen, bij het instructie- bat aillon, lotlsteu luitenant, den 2den luitenant M. L. Burgdorffer, van het bal aillon. Itunsten en wetensehajipen. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1