MIDDELBURGSCHE C O U ft A N T. N°- 77. Donderdag 1855 28 Junij. öiniu'ttlanösfljr tLijüinpn, Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekcnil- makiugcu enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond 8 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat de zomer-vergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 3 julij aanstaande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal wezen de deur ter zijde van het gebouw der concertzaal op de groenmarkt aldaar. Middelburg, den 27 junij 1855. De commissaris des konings voornoemd VAN ÏET S. SliddelbuFg S3 junij. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben bij publicatie, gedagteekend 25 dezer, berigt dat de commissie ter onderzoeking en beslissing omtrent vrijstelling van de dienst, der schutterij hare zittingen zal aanvangen op het raadhuis op 10 julij, des voormiddags 10 ure, terwijl voorts de bepalingen worden herinnerd van het koninklijk besluit van 28 jufiij 1828 te dier zake. Men schrijft ons uit Vlissingen van 26 dezer: De werken in den aanvang van dit jaar hier aanbesteed, worden met ijver voortgezet. Men heeft aanvang gemaakt met het metselwerk eeuer nieuwe draaibrug nabij de zeilmarkt, en lieden werd daartoe de eerste steen gelegd door den heer burgemeester, in het- bijzijn der overige leden van den gemeen teraad,alsmede de aannemers (de heeren "YY.vau Uije Zooncn van Middelburg). Met het daarsiellen eener spuisluis binnen deze haven hoopt men ook weldra zoo ver gevorderd te zijn dat met het metselwerk een begin kan worden gemaakt. Den 26 dezer had in den voormiddag omstreeks 9 ure, te Westkapelle een treurig voorval plaats. Een ongehuwd man van 56 jaren, bij zijne zuster, eene weduwe met twee volwassen kinderen inwonende, bragt zich bij afwezigheid der huisgenoo- ten om het leven, door zich met een broodmes den hals af te snijden. Daar hij bekend stond als een bedaard en oppassend man, vermoedt men dat ziekelijkheid en zwaarmoedigheid hem tot dien wanhoopigen stap hebben gebragt. Op den 24 dezer zijn de bij de dienstdoende schutterij te Zierikz.ee. benoemde 1ste luitenant G. Verdooren en2de lui tenant j hi. J. L. de Jonge, door den kapitein aan de kofnpagnie voorgesteld en geïnstalleerddes avonds werd aan hen door het korps muziekanten eene serenade gebragt. Ook op het Kamper eiland hebben de wratten of blaren- bijters, die in Groningen, Drenthe en dezeomstreken zijn waar genomen, zich vertoond. Door eene hagelbui neergeslagen, kon men ze op sommige plaatsen met schoppen vol opscheppen. Z. M. de koning heeft den 23 dezer 's Hertogenbosch verlaten, per rijtuig, over liedel en Zalt-Bommel naar den huize Neerrijnen. De koning had bedankt voor de bereidverklaring van de zich te dier plaatse gevormd hebbende eerewacht om Z. M. te begeleiden. Te Zalt-Bommel waren onderscheidene eerepoorten opgerigt en veie gebouwen versierd, doch men vond zich teleurgesteld in de verwacht ing dat Z. M. aldaar eenigen tijd zou vert oeven. Z. M. de koning wordt woensdag uit) Gelderland in de re sidentie terug verwachtZ. M. zal zich aanstaanden zondag voor eenigen tijd naar het Loo begeven. Men verneemt uit Nijmegen dat de raad dier gemeente in zijne vergadering van 22 dezer, op daartoe gedaan voorstel van den voorzitter, met algemeene stemmen besloten heeft, aan den wel-edel gestrengen heer C. M. W. E. Rijnen, 1ste luitenant der artillerie aldaar in bezetting, aan te bieden een op perkament ge schreven openbaar blijk van hoogschatting der plaatselijke re gering, over zijn menscblievend en stout bedrijf, aan den dag gelegd op den 12 junij jl., den dag van '*s konings verblijf binnen déze gemeente, door in volle wapenrusting, met levensgevaar uit het water te redden, den 1 2 jarigen knaap J. Krijuen, op den middag van dien dag, inde rivier de Waal, bij het bruggenhoofd, gestort voor welke koene daad des konings welgevallen aan zijn edel gestrengen is kenbaar gemaakt. BSenoemanjjen en lieslmiten. Z. M. heeft ter gelegenheid van hoogst.deszelfs verblijf te 's Hertogenbosch de volgende benoemingen gedaantot ridders van den Nederlaudschen leeuw mr. J. B. baron van Hugenpoth tot den Berenclauw, mr. R. Twiss, J. J. van Maas van Porten gen en L. H. Rouppe van der Yoorttot kommandeurs van de Eikenkroon mr. A. van Galen, mr. C.J. van Heusden, mr. W. C. van Reurn, J. G. baron van Hugenpoth, B. J. Mutsaers en G, Buysentot ridders van de Eikenkroon mr. P. E. van Cooth, jhr. mr. J. B. A. JM. Verheyen, jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, mr. A. E. X. Luyben, L. W. J. Marggraff en H. S. van Hien. H.erknieuws. Ds. C. M. v. d. Weyde Cz., .tot predikant te Vrouwepolder beroepen, heeft 11. zondag zijn afscheid te Serooskerke op Schou- -wen gepredikt, naar aanleiding van Philipp. I'21a. VerscBiallemie berispten. Z. M. de koning heeft ƒ1500 geschonken aan den algemee- nen arme te 's Hertogen bosch, en Li. M. de koningin heeft aan de volks-zangvereeniging te Amsterdam ƒ100 doen toekomen. De voortzettting van het hooger beroep, ingesteld door jhr. M. Salvador en den heer S. Eongers, die eergisteren zou plaats hebben, is door ongesteldheid van een der raadsheeren onbe paald uitgesteld- Tevens heeft de voorzitter het hof kennis ge geven van de ontvangst van twee brieven van de verdedigers der appellanten, waarbij zij te kennen geven dat zij zich aan de verdere behandeling der zaak hebben onttrokken. Deze brie ven zullen bij de processtukken worden gevoegd. Mej. D. van Zuijen wed. W. Gast, te Brouwershaven over leden, heeft aan de kerk en aan de diaconie der hervormde ge meente aldaar elk ƒ400.vrij. van successieregt gelegateerd. Staten-Qeneraal. Eerste Kamer. Zitting van 25 junij. De navolgende zeven wets-ontwerpen zijn van de tweede ka mer ingekomen en ter overweging aan de afdeelingen gezonden, als: 1. tot wijziging der wet tot regeling van de brieven-posterij 2. ter voorloopige voorziening in sommige waterschaps-belan- gen 3. tot afschaffing van den accijns op het gemaal4. tot het verleenen van tien naturalisatien; 5. tot vaststelling van hoofd stuk YIII (departement van marine) der staatsbegrooiing voor 1855; 6. houdende uitzondering op de artl. 523, 526 en 549 van liet. burgerlijk wetboek, ten opzigte van vermiste personen, bij vermoedelijke of bekende zeerampen, en 7. houdende bepa ling omtrent het vervoer van buskruid, oorlogsbehoeften en brandstoffen. Een aclres van van Dijk en andere landeigenaren te Am sterdam, bevattende bedenkingen tegen de afschaffing van den accijns op het gemaal, is aaii de commissie voor de verzoek schriften verzonden. In gevolge het besluit,genomen in de zitting van 20 april de zes jaars wordt op voorstel van den voorzitter den dag der dis cussie over het, ontwerp nopens de huizen van bewaring vastge steld op donderdag den 28 dezer, des namiddags ten half twee ure. De leden hebben zich daarop iu de afdeelingen vereenigd tot benoeming van voorzitters en onder-voorzitters. Tweede Kamer. Avondzitting van 23 junij. De algeineene beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp van wet t ot regeling der voldoening vau kosten en over brenging naar, en plaatsingen verzorging in bedelaarsgestichten van bedelaars en landloopers en kinderen van dezen. Onderscheidene sprekers hebben zich nog in hetbreede tegen het ontwerp verklaard, hetwelk door den minister van binneu- landsche zaken bij een uitvoerig betoog is verdedigd. Daarna zijn de beraadslagingen gesloten en is het ontwerp in omvraag gebragt. Het. wordt verworpen met 35 tegen 19 stemmen. Voor, de heeren vanRappard, Slicher van Domburg, Wint- gens, de Kempeiiaer, van Goltsteiu, Hoffman, Dommer van Pol- dersveldt, Baud, Dirks, vau Heiden Reineslein, vanLennep, Strens, van Nispen van Seven ier, Gevers van Eiïdegeest, de Brauw, Schimmelpenuinck van der Oije, Delprat, Slolteen de voorzitter. Zitting van 25 junij. Aan de orde is de beraadslaging over het ontwerp tot verlen ging van den termijn, gesteld bij art. 293 der gemeentewet. üe heeren van Nispen van Sevenaer en van Eek hebben hier over met den minister van binnenlandsche zaken het woord ge voerd. De heer van Eek heeft er inzonderheid op gewezen hoe telkens wetten bij opvolging zijn aangeboden tot gedeeltelijke regeling der voorschriften van de gemeentewet, waarom bij bij de regering ten deze gebrek aan de noodige ijver meent te moe ten onderstellen en den wensch uitdrukt dat dit liet laatste uit stel zal zijn. Die hoop heeft ook de minister uitgedrukt, hoewel daarvan geene bepaalde zekerheid kunnende geven. Het ontwerp is daarop met algemeene (46) stemmen aange nomen. Daarna worden zonder discussie en met algemeene stemmen aangenomen de volgende wets-ontwerpen, tot: verklaring vau algemeen nut van den aanleg van eenen rijweg in de gemeente Veendam (provincie Groningen); inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuldverhooging der som tot inkoop van rentegevende nationale schuld, toegestaan hij de wet vau 22 april (staatsblad no. 24); goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en de gemeente Kampen. Thans zijn aan de orde de beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1S54. Na eenige discussie wordt het ontwerp, strekkende totaf- en overschrijving van sommen ten gezamenlijke bedrage van ƒ101,225, aangenomen met 31 tegen 15 stemmen. Tegen de heeren Sloet, Thorbecke, Strens, van der Linden, van Eek. Hugenholtz, Reinders, van der Veen, Zijlker, van Zuylen, Dullert, Hoynck van Papeudrecht, Anemaet, Jespers en B'lau- pot ten Cate. Alsnu komt in behandeling de huishoudelijke raming der kamer. Deze begrooting wordt in comité-generaal behandeld. De openbare zitting wordt hervat. Is ingekomen ecu ont werp tot. verhoogiiig van-hoofdstukIV (justitie) der'oegrootiug voor 1855, en 2. een voorstel van den heer Rochussen t.ot het instellen eener enquête omtrent het misbruik van den sterken drank. Na eene korte beraadslaging is ook het wets-ontwerp vast stellende de raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van marine, dienst 1S55, aangenomen met alge meene (44) stemmen. De voorzitter herinnert nu aan de volgorde der werkzaam heden. Thans zouden volgen, de beraadslagingen over -de> voorstellen tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen en van dien op de rogge, doc.li op verzoek der voorstellers-is- de behandeling daaiwan voorloopig uitgesteld. Voor morgen zijn dus aan de orde gesteld de volgende ont werpen van wet, als 1. houdende vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement, van oor log, dienst 1855 2. tot wijziging der wetten nopens cle bevor dering, het ontsJag en het pensionneren der officieren van de

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1