MIDDELBURGSCHE IV0- 75. Donderdag 1855. COURANT. 23 Junij. 3imkonüigmcsm VIS HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE ES fiEJIEESTEBESTCREK. dinnrnliwösrljc iuj&mgrn. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,-I-O. De inzending van Advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbehond- makiugcn enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van Vrijdag avond 8 nrc. A AlVliES TEDIW Burgemeester en wethouders van Westkapelle zullen op zaturdag den 30 junij e. k. des middags ten 12 ure in liet gemeentehuis aldaar, trachten aan te besteden Het bouwen van eene nieuwe school met. de levering der daartoe noodige materialen en der school meubelen. Het plan en bestek daarvan zullen van maandag den 18 lot en met vrijdag den 29 dezer ter inzage liggen bij J. Lous in het koffijhuis te Westkapelle, bij Buiterijs in het Neder landse)! Logement te Middelburg en bij Peters in liet Hotel de Commerce te Vlissingen. Twee uren vóór de besteding zal de aanwijzing in loco geschieden; terwijl men des begeerende, inlichting zal kun nen bekomen bij den heer C. Zemel Jz. te Vlissingen op dingsdagen en vrijdagen, den 19, 22, 26 en 29 dezer maand, telkens des middags teil 12 ure. Westkapelle den 11 junij 1S55. Burgemeester en Wethouders voornoemd, "m. M. YON HOEF, voorzitter. P. DE YOS, secretaris. SlüdlUllell&iiuirg- 9 33 Jfamijj. In den nacht van den 20 op 21 dezer is het de policie, hierin bijgestaan door de geregtsdienaren, mogen gelukken de dade- resse van de alliier sedert een geruitnen tijd achtereenvolgende diefstallen van ter bleeking liggende goederen, aan te houden eti aan de justitie over te leveren. Den geregtsdienaar J. Moe- laert, steeds een ijverig ambtenaar, mogt het geluk te beurt val len op de hem door den commissaris van policie aangewezen post de vermoedelijke dadpresse aan te houden. Reeds twee malen was zij op heeler daad ontdekt, doch door de vlngt ont snapt. Bij eene huiszoeking, door den commissaris van policie onverwijld bewerkstelligd, zijn behalve een aantal van diefstallen herkomstige goederen ook nog een -10 f al leen bank briefjes in be slag genomen, waaruit hare schulapligtigheid, zoo men meent, voldoende zal blijken. Op den IS, 19 en 20 dezer heeft teTholen dealgemeene vergadering en tentoonstelling der Zceuwsehe maatschappij van landbouw plaats gehad. Vereerd met, de tegenwoordigheid van den commissaris des koriings in deze provincie en begun stigd door goed weder is een en ander in het bijzijn der talrijk opgekomenc leden in de beste orde afgeloopen. Wij vleijen ons in het volgende uo. eenige nadere bijzonder heden te kunnen mededeelen. Gisleren is voorde arrondissemenls-regt bank alhier be handeld de zaak van het op. nbaar ministerie tegen M. Buieyn, oud-gezagvoerder van het barkschip Comuiercie-compagnie van Middelburg. Op grond der artt. 406 en 4-08 van het. wetboek van strafregt heeft de officier van justitie den eisch uitgesproken van een con finement van ten minste 2 maanden en ten hoogste 2 jaar, bene vens geldboete. De verdediger van den beschuldigde, mr. P. J. G. van Dig gelen heeft hoofdzakelijk betoogd dat de aan hem ten laste ge legde feiten geenszins in de termen vallen van misbruik van vertrouwen, bedoeld bij die artt., aangezien de vcrpligtingen van den scheeps-gezagvoerder uitsluitend zijn geregeld bij het wetboek van koophandel Op den 20 junij heeft te Domburg de aanbesteding plaats gehad van het plaatsen van eene spits of naald op den toren dier gemeente, hetgeen door Jacobus Passenier voor ecue som van ƒ5050 is aangenomen. Den 19 junij is te Zierikzee aan den zeedijk van het dis- trict Börrèhdamme, nabij het Pilcgat, liet lijk van een mansper soon aangespoeld gevonden, doch geheel onkenbaar en in een ver gevorderden staat van ontbinding. De kleederen bestonden in een wit flanel en rood wollen hemd. ligt gestreept, boezeroen, rood wollen onderbroek en twee bovenbroeken, van gestreepte zomerstof, overigens zwarte wolien kousen en geruit katoenen das, alles ongemerkt, terwijl niets bij hein gevonden is. II. vrijdag zijn ook aan het strand nabij Westenschouwen aangespoeld de lijken van drie manspersonen, geheel onken baar, naar alle waarschijnlijkheid 2 matrozen en 1 passagier, vermoedelijk afkomstig van het verongelukte schip //Hendri- ka.Beide eerstgenoemden waren in roode wollen onderklee deren,en laatstgenoemde nog alleen gekleed met bruin gesijper- de broek van wollen stof, een blaauw gestreepten onderbroek, en midden aan het lijf een zijden doek en aan een der voeten eene schoen met drie knoopjes; terwijl nog bij hem is gevonden, een gouden armband, waarop vertoond staat: twee in elkander grijpende handen, een gouden speld, en drie gouden knoopjes. Bij den officier van justitie te 'sGfavemhage is berigt ont vangen uit Keulen, dat aldaar eene procedure wordt gevoerd tegen een en beambte aan het postkantoor aldaar, beschuldigd van verduistering van brieven met. geldswaarde. Onder de bij den beklaagde in beslag genomen papieren bevond zich een muntbiljet van ƒ10, no. 40, O. P., waarvan men den regtmati- gen eigeuaar wenscht te ontdekken. De daarop regthebbende wordt .dion ten gevolge uitgenoo- digd zich aan te melden bij evengemelden officier van justitie. Er zal voortaan en tot nadere kennisgeving slechts ééns in de maand eene verzending van brieven met de landpost naar Nederlandseli Indie kunnen geschieden, te welen over South ampton tot en met den 2den, over Triest tot en met den 5deu en over Marseille tot en met den 9den van elke maand een en ander berekend op het vertrek uit Amsterdam, terwijl de ver zending uit andere plaatsen zal moet en geschieden in de zelfde evenredigheid naar mate de loop der posten dit medebrengt. In den middag van den 20 dezer is Z. M. de koning met postrijtuig te Rotterdam gearriveerd, eu op de gewezen rijks werf afgestapt. Z. M. werd aldaar opgewacht en gecomplimen teerd, namens het gemeente-bestuur, door den wethouder mr. A. Schadee, vergezeld van den gemeent e-secretaris jhr. Storm van :s Gravesande. Na zich eenige ©ogenblikken minzaam met die heeren onderhouden te hebben, ging Z. M. aan boord van hel. inde konings- of marinehaven gereed liggend koninklijke stoonvjagt de Leeuw, kommandant luitenant ter zee 1ste kl. jhr. E. de Casernbroot. Dadelijk werden 's konings vlag en wimpel geheschen, en nadat Zr. Ms. reis-rij tuig aan boord ge- bragt was stoomde het. jagt de rivier op en vervolgde de reis naar 's Hertogenbosch. Wij vernemen dat Z. M. de koning na 's Hertogenbosch en omstreken bezocht te hebben, ook den Tielorwaard met een bezoek wil vereeren, en zal afstappen bij Z. M. groot-kamer heer den baron van Aylva van Pallandt op den huize Neerijnen op zaturdag 23 dezer. -Den 18 dezer, zijnde juist de 40ste verjaardag van de her innering aan den slag bij Waterloo, werd opliet, pedestal van liet standbeeld van wijlen Z. M. Willem II, nedergelegd, een keurige en smaakvolle krans van bloemen en immortellen zamcu- gevlocht.en, ten blijke van herinnering aan het. gewigtig aandeel, dat de overleden vorst a inde heldenbedrij ven van die, dagen gehad heeft. Yolgens het Handelsblad van Antwerpen zoude dc be kende vlaamscke schrijver August Suieders jr., door Z. M. den koning der Nederlanden benoemd zijn tot ridder van den Eikenkroon. Met de opening van de tentoonstelling van landbouw en nijverheid te 's Hertogenbosch, welke den 19 dezer met veel plegtigheid plaats had,hebben de feesten een aanvang genomen. Van af het eerste oogenblik is zij st eeds druk bezocht. BSenoemiMgreia ess toesÏRaiilei». Zijne Majesteit-heeft bij besluit van den 15 dezer goedge vonden te benoemen: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapitein van de 3de klasse de 1ste luite nants A. G. Yisée, van gemelde staf, en L. Z. Yeeckens, van liet 1ste regement vesting-artillerie. Bij besluit van 19 junij jl., heeft Zijne Majesteit goedgevon den aan D. Eagg, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij te Vlissingen, en tot auditeur bij gemeldeu schuttersraad te benoe men J?. Eorbes AYcls, griffier bij de gemeente-secretarie aldaar. ElaeuBsteES eaa Naar men verneemt is door z. exe. den minister van binnen- laiidsche zaken benoemd eene speciale commissie tot het afne men van een eind-examen van eenige kweekelingen aan de koninklijke militaire akademie te Delft, welke commissie zou bestaan uit. de navolgende heeren, te wetenG. Simons, direc teur E. Iloorda en G. E. Donadieu, hoogleerarenG. van Wie- ringhen Borslci, J. Pijnappel en S. Keyzer, leeraren aan gemelde akademie; mr. J. E. W. van Nes, oud-vice-president van den raad van Indië; A. A. Buyskes en J. G. A. Gallais, laatstelijk respectieve residenten van Sauvarangen Rembang, en D. Len- ting, predikant. Den 20 dezer is de vergadering van de Geneeskundige maatschappij binnen Haarlem geopend. De voorzitter, hoog leeraar J. Baart de la Eaille, van Groningen, heeft bij zijne re devoering hulde gedaan aan de in het afgeloopen jaar overleden leden, dr. J. H. Molkenboer en A. Cramer, en heeft daarna eenige opmerkingen medegedeeld nopens den tegenwoordige!) toestand der geneeskundige wetenschap, haren invloed op den staat en op den werkkring van den geneeskundige. Daarna heeft, de lieer dr. J. P. Ileije, secretaris van liet hoofdbestuur, verslag uil.ge- bragt ten aanzien van den toestand der maatschappij. Twintig afdeelingen zijn vertegenwoordigd;respect.ievelijk door de heeren G. Kramer, Eikendal, Keyzer, Egeling, Schrant, Hof stede Crull, Schleurholtz, van Vollenhoven, Yaillant, van Gou doever, Nuijens, dcBrauw, van Lissa, Ramaer, Luchtmails, Zeeman, Homoet, van Heysen, Lubach en de Vries. Naar men verneemt zijn alle leerlingen der technische school te Utrecht zonder onderscheid niet, alleen steeds te Delft na hun examen toegelaten, maar hebben allen daarenboven het laagste studiejaar overgesprongen, waardoor zij een jaar hebben gewonuen. KSairïiae <eim leges*. In de eerste helft van de maand julij aansfc. verwacht men cle benoeming tot 2de luitenants bij de verschillende wapens van het leger hier te lande eu in cle Oost-Indien, te weten 28 kadets van dc koninklijke militaire akademie voor cle zee-eu landmagt voor hier te lande, 15 onder-officieren van het leger, voor hier te lande, 21 kadets van de koninklijke militaire aka demie voor de zee- en landmagt voor het oost-indiseh leger, 12 kweekelingen van 's rijks kweekschool voor geneeskundigen, tot officier van gezondheid 3de kl. voor hier te lande, 9 idem voor de Oost-Indien, 2 kweekelingen voor militaire apothekers voor de Oost-Indien, G idem voor officieren van gezondheid 3de kl. bij de zeomagt. De luitenants ter zee 2de klasse A. W. Keucheniusven K' J. A.. Bouricius, aan boord van het onlangs binnengekomen transportschip Prins Willem Eredrik Hndrikzijii ofj,f non-activiteit gest eld, en zullen vervangen worden doofde, lui? tenants ter zee 2de klasse G. T. Hackstroh en C. A. B. D.' B'ijku thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip A j ax 'tb Hel- levoetsluis, waarvoor in de plaats zullen komen de luitenants ter zee 2de klasse P. van Lelyveld en 'JÉ. E. Bunnik. Wea'seEaiilSeEade Bij hetdepai tement van binnenlahclschezaken is. ten behoeve der noodlijdenden door den jongslen water snood, ontvangen

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1