•van eenige door de regering daartoe benoemde pefsonèn. Men weiischt de leeraren vrij te laten in het al of niet gebruiken der latijnsche taal bij liet onderwijs. Het gedwon gen gebruik der laftjnscfie faal bij examina en voor proef schriften wordt, als nadeelig voor de wetenschap beschouwd. Ook het stelsel der idwang-collegien en testimonia wordt als schadelijk voorgespeld. Hoogst wenschelijk wordt geacht, ecu staats-examen na aüoop der studiën, een jaar na het verlaten der hoogeschool. liet overhaast studeren wordt hoogstens afgekeurd. Vrij hooger onderwijs wordt zeer voorgestaan, mits op plaalsen waar inrigliiigen van hooger onderwijs aanwezig zijn. De noodzakelijkheid van het be houd der bestaande inrigtingen van hooger onderwijs wordt krachtig aangedrongen. Eindelijk concludeert het rapport om, mogt dö voorsteller verlangen dat men bij de regering zou aandringen op weder-invoering van het staats-examen en strenger eind-examina, dan er zich tegen te verklaren, is het echter in ruimeren zin op te vatten en verlangt de voorsteller dat een adres aan de regering worde ingediend betreffende het bespoedigen van de wet op het hooger on derwijs, dan stelt de commissie voor: 1. om bij adres aan de regering te kennen Ie geven dat bij de akademie de overtuiging beslaat dat er dringende behoefte is aan eene verbeterde regeling van het hooger onderwijs en aan de verbetering der algemeen erkende gebreken bij dat onderwijs met mededeeJjng van de gevoelens der akademie ten aanzien der algemeeue beginselen, verder te treden in bijzonderheden 2. om het rapport mede te deelen aan de zuster-af'deeling, met verzoek, om indien zij zich er mede vereenigteene commissie van drie leden te benoemen en met clrie leden van deze afdeeliug een adres te ontwerpen, dat in eene vereenigde vergadering kan worden vastgesteld. Op voorstel van den lieer Holtius is besloten het rapport nu niet in discussie te brengen, maar het te doen drukken cn aan cle leden rond te deelenten einde het later met tneer kennis van zaken er over te kunnen beraadslagen. De heer T. Roorda heeft daarna ter vervulling zijner spreekbeurt eenige medcdeelingen voorgedragen: Over het onderscheid lusschen spreektaal en schrijftaal, 111 het bij zonder in onze moedertaal. ITegeus het gevorderde uur is de discussie hierover uitge steld tot de volgende bijeenkomst en de vergadering gesleten. 33sa.a>iEie. esa Iegei% Uit. Nieuwe Diep wordt ons van clen IS dezer geschreven: -1-Tot kommandant van Zr. Ms. fregat Prins Alexander is benoemd de kapitein ter zee J. F. E. von Römer, vroeger non actief, terwijl de vroegere kommandant, van dat schip, de kapitein ter zee W. Sleiïens, op non activiteit is gesteld. I11 de aanslaande week wordt er een nieuwe ketel in Zr. Ms. stoomkorvet Montrado gebragt,. Men hoopt dat de machine alsdan heter moge voldoen en dat de later te ne men zeilproeven minder teleurstellend uitvallen dan liet geval is geweest met. Zr. Ms. korvet Medusa. "Volgens herigt van Teneriffe van 3 jan ij was Z. M. stoom schip A rn ster cl a m kommandant de kapitein luitenant t.er zee J. Spanjaard den 1 dezer maand aldaar aangekomen en zou na steenkolen te hebben geladen naar cle kust van Gui nea vertrekken. De reis was zeer voorspoedig geweest en men had zich steeds in goed weder mogen verheugen. Den 16 dezer is van Hellevoetsluis vertrokken'Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, kommandant de kapitein luitenant ter zee B. G. Esclier. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, kommandant de luite nant ter zee 1ste klasse jhr. H. P. cle Koek, en Zr .Ms. schooner A talante, kommandant. deViitenant ter zee'lste klasse A. J. Kroel', zijn den 17 dezer van Hellevoetsluis uitgezeild. ^'«a-scEïSSSesÈaSe S&eiraK'teia. De tiende verkooping vau de gronden in den Haarlemmer- meerpolder heeft, op den 15 dezer te Amsterdam plaats gehad. De 1498,66 in veiling gebragle bunders zijn verkocht, gezamenlijk voor 7-47,7ÜOen a'lzoo gemiddeld voor ƒ499 per bunder. In het geheel hebben de tot dus verre verkochte 15335,13 bunders opgebragt ƒ7,80S, 260 of gemiddeld ƒ476 per bunder. Er blijven na deze afgeloopen verkooping nog ruim 1500 bunders ter veiling over", die in de volgende maand julij in veiliug-znll^n worden gebragt. examen tot leerling-telegrafist hebben zich 35 /aspiriVi^hn^u hek departement van binnenlandsche zaken aan- ''{semèl^ÉpjS.ijeu weet zal een I5tal daaruit gekozen moeten wdrcjüiij 1 i. dat H. M. de koningin bij gelegenheid van \jia a r(1 ag aan verschillende liefdadige instel- doen toekomen. ->5fcA^i! wut'eu dat HTI. MM. de koning en de koningin dezen zomer de resident ie niet dan met korte tusschenpoozen zullen verlaten. Z. K. ,H. prins.-|!J?eclerk der Nederlanden heeft in den nacht, van eörgistèrën^fibet een extra-spoortrein de reis naar Duiisehlancl ohclërnompa. V&v: - füénieéuiei'aait van Vlissiugen. Zitting van den 18 junij. "Voorzitter de heer dr. J. W. Callenfels. Afwezig de lieer N. J. B. de Vey Mcstdagh. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting en het voor kennisgeving aannemen der sedert ingekomene staats bladen, is aan de orde de nadere beslissing op het verzoek van C. Louwcrse, om grond in erfpacht, waarby ter vorige bijeenkomst de stemmen staakten. De voorzitter deelt mede dat hem uit een gesprek met den adressant is gebleken dat hem de bepalingen welke bij de conclusie van bet rapport aan de afstand in erfpacht zijn verbonden, te bezwarend voorkomen, zoo dat hij afziet van zijn verzoek en thans zou verzoeken dat terrein in huur te bekomen tot aankweeking van bloemen en gewassen. De heeren Uyttenhooven, van Uijc Pieterse enDutilh, geven als hun gevoelen te kennen, dat op deze mededeeling geen acht mag worden geslagen, dat thans alleen behoort gestemd te worden over het aangehouden voorstel, en de adressant zich met een gewijzigd verzoek op nieuw tot den raad zal bchooren te wenden. Dien overeenkomstig wordt de conclusie van het te dezer zake in de vorige zitting uitgebragt rapport om het stuk gronds, kadaster sectic D. no. 681, groot 6 roeden en 30 ellen, voor 99 jaren tegen eene erfpacht van 25 per jaar af tc staan, onder verpligtiiig van de daarstelling van een voldoend steenen gebouw en behoorlijke omrastering," op nieuw in omvraag gebragt en thans verworpen met 8 stem men tegen 4 (de heeren Uyttenhooven, yan Uije Pieterse, J. P. Smith cn van der Os.) De commissie, in wier handen is gesteld het voorstel van den bouwmeester tot verhooging yan den slagdorpel der nieuw te bouwen spuisiuis met 1,50 ned. el, brengt daarop bij monde van clen heer Uyttenhooven rapport uit. Zij drukt hare be vreemding uit over dit' voorslei, daar toch het bestek is opgemaakt door en onder toezigt van dien bouwmeester en bij zich vooraf had behooren tc vergewissen van den toe stand van den grond, en ten anderen dewijl daarbij het beslaan van wellen loopend zand aangenomen schijnt, het geen der commissie twijfelachtig voor komt, al is zulks in cle nabijheid het geval, terwijl zij ook in het eerste geval van oordeel is dat de geul in het midden toch de voorge- schrevene diepte zou kunnen behouden met een hellend afloopen van de kanten. Eindelijk gelooft zij niet dat deze belangrijke wijziging de goedkeuring van het gouvernement zal wegdragendaar zeker cle opgegevene diepte op goede gronden zal zijn vastgesteld. Redenen waarom zij adviseert tot afwijzing van het verzoek, ten zij men mogt willen be sluiten vooraf een zeer kostbaar onderzoek te bewerkstel ligen, met uitnoodiging aan den gemeente-bouwmeester om zich bij soortgelijke werken zoo veel doenlijk vooraf naauw- keurig van den toestand te vergewissen. Op eene aanmerking van den heer Sehultzdat deze beslissing niet van de competentie van den raad zoude zijn, door denbeer Uyttenhooven geantwoord zijnde dat hier ook alleen sprake is van een voorstel casu quo door cle gemeente aan het rijk te doen, verklaren de heeren J. A. Schmidt en Borghstijn zich geheel te vereenigen met de conclusie der commissie, om namelijk het verzoek te wijzen van de hand. In omvraag gebragt, wordt daartoe met algemeene stem men besloten. Bij monde van clen heer Winkelman wordt rapport uitge bragt door de commissie, belast met liet onderzoek in hoe verre binnen deze gemeente de verplaatsing van den tegen woordige» beer- en mestput nuttig en mogelijk mag worden geacht. De commissie was in hare keuze van een terrein zeer beperkt, daar een behoorlijken afstand van het bewoonde gedeelte moest in het oog gehouden worden. Zij draagt voor daartoe aan te wijzen het terrein aan de oostzijde der koopmanshaven achter de dus genoemde Zeehondetiwerf, en voorts om te dier plaatse voor cle beer eene voldoende gemetselde bergplaats onder den beganen grond met koker, waarvan cle kosten begroot zijn op 1800, en een muur om de vuilnisput -te doen claarstellen, welk laatste werk op 2500 begroot is. Bij aanneming van dit voorstel zou natuurlijk de tegen woordig daartoe aangewezene plaats aan clen ingang der marinehaven worden opgeruimd. Dc beslissing hierop wordt tot cle volgende zitting aange houden, zullende inmiddels de stukken ter inzage bij cle leden worden rondgezonden. Gelezen zijnde eene missive van den heer hoofd-ingenieuv in het 11de district van den waterstaat aan burgemeester en wethouders, die mededeeling doet van een verzoek des aannemers der nieuwe spuisiuis, om ter voorkoming van groote bezwaren den slagdorpel dier sluis 10 ned. duimen hooger te leggen dan bij het bestek is voorgeschreven, onder verdere kennisgave dat daartegen ook door den heer inspec teur van der Kun gcene bezwaren zijn ingebragt, betuigt de heer Uyttenhooven dat ook deze missive hem vreemd voorkomt daar cle beslissing geheel bij het gouvernement behoort, ten zij dus deze alleen moet worden aangemerkt als eene kennisgave beleefdheidshalve. Na eenige discussien, waarbij de heeren Sehultz, van Uije Pieterse en Borghstijn verklaren dat zij ook deze zaak buiten de competentie van den gemeenteraad achten, wordt door den heer Winkelman voorgesteld en door dc hecren Wels, J. A. Schmidt en J. P. Smith ondersteund, om in antwoord daarop te berigten dat hiertegen bij clen raad geen bezwaar bestaat, mits het werk blijve beantwoorden aan de bedoelingen van het rijks-bestuurwelk voorstel in omvraag gebragt, is aangenomen met 9 stemmen tegen 3 (de heeren van Uije Pieterse, van der Os en Borghstijn.) Een ingekomen verzoek van eenige ingezetenen, dat de raad terug kome op zijn besluitwaarbij A. Monjé is ge- magtigd tot het bijbouwen van zijnen gevel boven het aan grenzende brandspuithuisje, reeds bij de leden gecirculeerd hebbende cn slechts een lid, de heer van Uije Pieterse, zich daarvoor verklaard hebbende, wordt voor notificatie aan genomen. Nog is ingekomen een rek-w.est -van H. Wil!ems, 010 ont heffing der erfpacht v.an 21 vierk. ellen gronds, kadaster sectie D. 110. 30 hem bij besluit van 29 mei 1854 toege kend, daar hij van woonplaats is veranderd, onder aanbod van voldoening van clen cijns voor dit jaar ad 10. De heer J. P. Smith verklaart zich in beginsel tegen die ontheffing, maar bij bet bekende onvermogen van clen adres sant, zou hij t.en deze voor de inwilliging Van het verzoek zijn. De voorzitter brengt in omvraag om het verzoek te accor deren, doch tegen voldoening van twee jaren huur of 20, ter herstelling der beplanting, vroeger te dier plaatse aan wezig, waarmede de raad zich eenparig vereenigt. Eenige rekeningen over 1854 van rekenpügtige adminis tration worden aangehouden tot cle volgende zitting zullende inmiddels bij de leden ter inzage worden rondgezonden. Bij de le ien hebben gecirculeerd de voorwaarden van verpachting der jagt, aan de gemeente toebchoorendc. Daarop zijn door den heer Uyttenhooven eenige aanmerkingen ge maakt, namelijk om bij cle bepaling van den huurtijcl op twee jaren, te voegen dat zulks bij voldoenden prijs kan worden verlengd tot 5 jaren., ter beslissing van den raad; ten tweede om aan de bepalingen toe te voegen dat na dc afzonderlijke opveiling. alle perceelcn nogmaals gecombineerd zullen worden geveild, behoudens het regt om de pacht al of niet'toe te wrijzen. Beide amendementen in omvraag gebragt en met algemeene stemmen aangenomen zijnde, wordt het geheel ook eenparig gearresteerd. Tot leden van liet bureau van stem-opneming bij do aan staande verkiezing van ieden van den gemeenteraad worden achtervolgens benoemd cle heeren Sehultz en Verdoorn, beide met 11 stemmen, en tot hunne plaatsvervangers de hecren van UijePieterse met 10 en Mestdagh met 11 stemmen. De openbare zitting is daarna gesloten. Ö«itcnlnu&$cl]e ®t}ömgen. 0£Eag-eI»jaj8. Londen 16 junij. Een correspondent van de Dublin Evening Post zegt dat zes leclen, dus bijna het geheel, van de zoo genaamde onafhankelijke ierschepartij, hunne plaatsen inliet parlement zullen laten varen. In militaire kringen is op uieuw sprake van een plan der geallieerden, om een zeer aanzienlijk legerkorps te Pe- rekop te ontschepen, ten einde de gemeenschap van het schiereiland de Krim met Rusland af te snijden. Sir Charles Napier heeft in den Morning-advertiser een uitvoerig artikel geplaatst waarin hij hevige beschuldi gingen tegen Sir J. Graham aan het licht brengt en de wer keloosheid van de vloot toeschrijft aan het in den wincl slaan van zijne plannen. The morning herald voorspelt thans weder den spoedigen val van het ministerie Palmerslon. Volgens dat blad zal de eer ste minister door de zelfde hand ten val geraken die zijne voor gangers van hunnen zetel gestort heeft. Lord John Russell namelijk is de tegen-premier, en deze schaart een aanzienlijk aantal mannen om zich heen, die volstrekt niets van cle politiek van lord Palmerslon willen weten, daar deze zich weder op zijn ouden dag als lord Eirebrand (Stokebrand) gedraagt en op de poolsche en hongaarsche nationaliteiten speculeert. Zelfs moet het in den ministerraad daarover tot levendige discussien geko men en de meerderheid ten gunste van lord John llussell geweest zijn, die tegen eene herhaling van de ligtzinnige experi menten van 1347 en 1848 ten sterkste geprotesteerd heeft. The economist wil thans als grondslagen voor clen vrede cle volgende vier punten gesteld zien1. algeheele afschaffing van het protectoraat, waarin Moldavië, WallachyeenServie vroeger tot Rusland stonden, en herstelling van hunne vroegere leenroe righeid t.ot de Porte; 2. doet Rusland afstand van Ismail, Kilia en Rem', ofanclers het aanleggen van een scheepvaart-kanaal van Rassowa naar Kustendsche3. afstand van de Aland-eilanclen 4. afstand van de Krim. Aan wien die afstand zal plaats hebben, dit zegt The economist voor alsnog niet. IS e aa e saa asrlte 4; na. Koppenhagen 16 junij. Door den koning is de grondwet voor het geheele rijk bekrachtigd. De rijksraad is tegen den 29 dezer bijeengeroepen. Spsanaje. Door depeches uit Madrid heeft men vernomen dat de carlistische fractie te Navarra geheel onderdrukt is. Parti culiere brieven luiden geheel anders. De nieuwe amerikaan- sche gezant bij het hof van Madrid heeft den 15 dezer zijne geloofsbrieven aan de koningin overhandigd. E3aailscBn!lsaHac3. Weenen IS junij. Omtrent de zeer vredelievende uitleg ging der nota van den graaf Walewski van den 9 mei, in het no. van 12 dezer van het Journal de St. Petersbourg,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2