MIDI )E LBlRGSCHE COURANT. T IV0- 74. Donderdag 1855. 21 Jiniij. 21an!ion&tgmgm 6innrnlanirscljc fLtjïrmtjnt. Deze courant verscliijnt des Dingsdajrs, Donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- iitgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40.' De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekoml- makingeu enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. t<V S' Editie van Woensdag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een hij voegsel. A a ra 1» e s e bs g- Gedeputeerde staten van Zeeland brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op zaturdag den 30 junij des jaars 1855, des voormic'idags t.en 11 nreonder nadere goedkeu ring, dooreen hunner leden, in bijzijn van den hoofd-inge nieur in het elfcle district van den waterstaat, aan het. lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, zal worden aan besteed 9 liet maken en tot 1 julij 1856 onderhouden van eeuen veerdam, sluitende aan den zeedijk even beoosien de haven van Kortgene en strekkende zichijjt lot aan de laagwaterlijnmet inbegrip van al ere daartoe benoodigde materialen. 'Gji Deze aanbesteding zal geschieden bij enkeldBkjphrijving zonder opbod. Het bestek en de voorwaarden liggen acht dagenwmor de besteding ter lezing in de bureaux van het provinciaal be stuur van Zeeland, bij den hoofd-ingenieur van den water staat en den ingenieur Ie Middelburg, en wijders op de gewone plaalsen. Zullende drie dagen tevoren, met uitzon dering van den dag vódr de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatica Ie bekomen zijn bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat en bij den ingenieur te Middelburg. Middelburg, rleu 15 junij 1855. Gedeputeerde staten voornoemd, VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALME. Griffier. I§ e Ik e ii cl bïb alk ia g-. De burgemeester en wethouders van Vlissingen Maken"bekend, dat. de Kermis of Jaarmarkt binnen de gemeente, dit jaar zal aanvangen op Maandag den 16 julij aanstaande, en eindigen op Zaturdag avond daar aanvolgende. Zullende er geene bedelaars, horoscooptrek kers, lotcrijspelers, houders van draaiborden of kwakzalvers op gezegde Kermis worden toegelaten, of zulke personen die, voor zoover gevorderd wordt, van geen patent voorzien zijn. Wordende de kooplieden enz., uif.genoodigd om zich tijdig in persoon of met franco brieven, en met opgave der hoe grootheid hunner tenten of kramen, in nederlandsche maat, bij den marktmeester aan te melden. Vlissingen, den 5 junij 1855. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De secretaris MAE1LOT. 9 «SJauïaij. Wij vernemen dat in de beslotene zitting van den gemeente raad op heden, in overeenstemming met het gevoelen der com missie van beheer over de bank van leening is besloteu dat aan deze bank zal worden toegevoegd een hulpkantoor, geopend ook op uren dat het hoofdkantoor is gesloten. Daartoe zon worden ingerigt. een lokaal dat in verband staat tot, bet gebouw der bank. ingang hebbende in de heereustraat. Volgens telegrafisch berigt. in ons bijvoegsel opgenomen is de begrooting van hoofdstuk VIII der staats- begroot iug aan genomen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken ligt ter inzage opgaaf: a. wegens den handel en de scheepvaart van Groot- Briltanje over de maand en der vier maanden, geëindigd 30 april J855 b. van de hoeveelheden suiker in liet ver- eenigd koningrijk van Groot-Brittanje en Ierland ingevoerd, en van de waarde der opbrengst over de jaren 1800 tot en met 1854. Uitslag der herstemming voor een lid van de tweede kamer der slatcu-generaal in het hool'd-kiesdistrict Sneek. Uilgebragle* stemmen 1567, van onwaarde 15, gekozen de heer mr ,S. Wijbonga, met 821- stemmen. Op den lieer mr- S. A. Verwey waren 72S stemmen vereenigd. Wij vernemen zegt de Gemeentestem, dat.de minister van binnenlandsche zaken dezer dagen aan de beslissing des ko- niugs heeft onderworpen de vraag: »of de magtiging, door den koning ingevolge het slot van de artt. 95 en 157 der provinciale wet aan bijzondere commission uit. de staten verleend, om hare werkzaamheden na de sluiting der vergadering voort te zetten, geacht moet worden tot een onbepaalden tijd, dan wel tot de eerstvolgende vergadering gegeven te zijn?" Naar aanleiding daarvan heeft het Z. Mna den raad van state te hebben gehoord, behaagd de zaak in eerslgenielden zin te beslissen, en alzoo te verklaren dat, eene commissie uit de staten, eenmaal de bedoelde magtiging verkregen hebbende, hare werkzaamheden kan voort zetten tot dat de haar opgedragene taak is afgeloopeu, zonder daarvoor eene nieuwe magtiging te behoeven. Door de kamer van koophandel te Groningen is aan de tweede kamer ingezonden een adres nopens het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht der koop vaardijschepen, strekkende om die wet op alle zeeschepen, zon der onderscheid, toepasselijk te maken en de werking der wet niet Ie beperken tot het getal lasten, noch naar het getal der be manning, noch naar de vaart. De feestelijkheden te Leyden, die den optogt latei- zouden volgen, zijn alle in de beste orde afgeloopeu. Zoo wel de matinee musicale 11. woensdag door het studenten corps, als de vauxhall en .het bal op 16 dezer, door het muzijkgezelschap van HH.studenteft.Sempre Crescendo, beide aan de Vink gegeven, waren hoewel het. winderige en nu en dan buijige weder wel iets te wenschen overliet, zeer druk bezocht. BSenoeiBMEBgen esi Ï»eslsü5ten» Bij koninklijk besluit van den 14 dezer is de gepensio neerde majoor van het wapen der infanlerie bij het leger in Oost-In ci jeJ. Tuoran, thans hier te lande aanwezig, tot belooning zijner uitslekende verrigtingen gedurende den oorlog op Java van 1825 tot 1830, speciaal in de jaren 1828 en 1829 benoemd tot ridder der 4cle klasse van de Militaire Willems-orde. Bij besluit van 16 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan J. G. Starck, directeur van de werkplaats aan de Leegh- watervergunning te verleenen tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen van de ridderorde van Christus hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Bij besluit van 16 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot adjunct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken te benoemen mr. B. G. H. St rater. Bij Zr. Ms. besluit van den 8 dezer is de heer A. J. A. Eraissinet, oud-consul te Tanger, benoemd lot ncderlandsch consul te Marseille, met den personelen titel van consul- generaal. Z. M. beeft bij onderscheiden besluiten goedgevonden I. te benoemen bij de geneeskundige dienst der landmagt, in Oost-Indie den lieer Eranz Seraph Paulien 2. aan den gepensioneerden officier van gezondheid der 2de klasse S. El. W. van der Heiden het voortdurend dragen te vergunnen van de activiteits-uniform van liet dienstvak, waartoe hij het laatst heeft behoord. M winsten en wetenscliapjien. De afcleeling taal- eu letterkunde enz., van de koninklijke akademie van wetenschappen, hield den 19 hare gewone vergadering, welke op verzoek van eenige leden een week was uitgesteld. Zij werd bijgewoond door de lieeren J. Bake, II. J. Koenen, J. van llall, A. Rutgers, C. Leemans. R. O. Bakhuizen van den Brink, E. W. J. Juyuboll, W. G. Brill, G. II. M. Delprat, IV. Moll, E. C. de Greuve, T. Roorda, J. Hoffmann, J. Ackersdijck, C. G. Cobet, Is. Au. Nijhoff, L. J. F. Janssen, M. de Vries, L. Ph. C. van den Bcrgh, J. de Bosch Kemper, A. C. Holtius, S. Karsten. Van de afdeeliug natuurkundige wetenschappen warende lieeren IV. Vrolik IV. C. H. Staring en J. van Gemis tegenwoordig. De lieeren Bosscha, de "Wall en Dozy hebben zich ver ontschuldigd wegens het niet bijwonen der vergadering. De lieer Cobet wenscht ia de notulen der vorige verga dering opgenomen te zien zijne toen geuite verklaring ten opzigte van de reden, welke hem bewogen heeft het. lidmaat schap der akademie aan te nemen. Na eenige discussie hier over heeft de heer Cobet daarvan weder afgezien. De heer de Vries brengt rapport uit over de vraag van den minister, ten aanzien van de uitgaven van liet spreek woordenboek van den heer llarrebomée. In het rapport wordt een gunstig oordeel uitgebragt over het werk, en voorgesteld om aan den minister te kennen te geven, dat liet wenschelijk ware de uitgave van regeringswege te bevor deren, door inteekening van een aantal exemplaren, dat de schrijver ter aanbeveling van zijn werk gebruik zal mogen maken van het oordeel door de akademie er over uitgebragt. De heer van den Bergli, lid der commissie, heeft zich met de conclusie van het rapport niet vereenigd, op grond dat cle arbeid niet volmaakt was. De heer Vrolik geeft in be denking dat de afdeeliug het beginsel aarmeme om aan geene boekverkoopers vergunning te verleenen om gebruik te maken van bet oordeel der akademie. Na eenige woordenwisseling nog hierover is besloten dit, gedeelte der conclusie weg te laren; met 11 tegen 10 stemmen is de gewijzigde conclusie aangenomen. De lieer Nijhoff brengt daarna een uitvoerig verslag uit over liet voorstel van den heer Bakhuizen van den Brink, om in gemeenschap niet de andere afdeeliug der akademie een plan te ontwerpen tot het zamenstellen eener geschie denis van den nederlandschen waterstaat. In dit zeer uit voerig rapport wordt geconcludeerd tot. verzending naar de andere afdeeling ter mededeeling, met verzoek om de denk beelden der afdeeliug te mogen vernemen. A Izoo is besloten. De lieer C. Leemans heeft vervolgens rapport uitgebragt over het voorstel van den heer Hoffmann, ter bevordering van de kennis der chiuesche en japansche talen. In het rapport wordt de groote noodzakelijkheid beloogd aan een stel chineschc typen en bijzonderheden dienaangaande mede gedeeld, en geconcludeerd om zich tot de regering te wenden, met verzoek, om in Japan een onderzoek in te stellen naar personen, geneigd en geschikt om typen te snijden, cle kosten daarvan en den benoocligden tijd en om dan later gelden beschikbaar te si ellen, zoo hiervoor als voor het gieten van typen. Alzoo is niet algemeene stemmen besloleu. De heer de Bosch Kemper heeft een uitvoerig vapport uilgebragt over liet voorstel van den heer Cobet, betreffende de wering van misbruiken bij het, hooger onderwijs bestaande. In het rapport wordt betoogd, dat de akademie bevoegd is te dier zake voorstellen te doen, en aangetoond dat het gepast is zich daarmede tot de regering te wenden. Er wordt, aangetoond, dat steeds klagten werden gehoord over gebreken bij het hooger onderwijs, inzonderheid zijn die klagten sedert het begin der 19de eeuw vermeerderddaarin en in het voorldurend aandringen naar verbetering ziet.- liet- rapport een streven naar vooruitgang. Slaat,s-examen wil liet rap port niet voor de toelating tot het akademisch onderwijs, wanneer men waarborgen heeft voor beter gymnasiaal onder wijs. Die waarborgen acht het te zijn in goede reglementen voor het gymnasiaal onderwijs, naauwkeurige inspectie der gymnasieu en aanbeveling van eene goede keus van boeken Van lien die op de gymnasieu onderrigt ontvingengeen overgangs examen behooren afgenomen te worden, van ben echter die op andere inrigtingen worden opgeleid, behoort een overgangs-examen te worden afgenomen en dit kan het best door dc hoogleeraren aan de akademie, onder toevoeging

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1