- MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°- 73. Dingsdag 1835. 19 Junij. J'anliönïrigmgcn öhmrnhtnïrsi'lje ®tjöingm. Deze courant verschijnt des Diugsdags, Donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- De prijs van gewone Advertentieu is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- shtgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 8,40. i Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van Advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. AAÜfOESTTBMW®. Burgemeester en wethouders van Westkapelle zullen op zaturdag den 30 junij e. k. des middags ten 12 ure in het gemeentehuis aldaar, trachten aan te besteden: Het bouwen van eene nieuwe school met de levering der daartoe noodige materialen en der schoolmeubelen. Het - plan en bestek daarvan zullen van maandag den 18 tot en met vrijdag den 29 dezer ter inzage liggen bij J. Lous in het koffijhuis te Westkapelle, bij Buiterijs in liet Neder- landsch Logement te Middelburg en bij Peters in het Hotel de Commerce te Vlissingen. Twee uren vóór de besteding zal de aanwijzing in loco geschiedenterwijl men des begeerende, inlichting zal kun nen hekomen bij den heer C. Zemel Jz. te Vlissingenop dingsdagen en vrijdagen, den 19, 22, 26 en 29 dezer niaaud, telkens des middags ten 12 ure. Westkapelle den 11- junij 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. M. VGN HOPT, voorzitter. P. DE VOS, secreiaris. Middelburg 2.8 «ffmiïijjo De verjaardag van H. M. de koninginwaarbij vol gens koninklijk verlangen tevens Zr. Ms. verjaardag wordt herdacht, is heden alhier gevierd zoo door het uitsteken der vlaggen als door de parade van het garnizoen en de dienstdoende schutte;ij, terwijl door het korps muziekanten van Iaatsfgemelde des voormiddags op de markt en des na- midddags in dc Abdij eenige muziekstukken zijn uitgevoerd- Het is ons aangenaam thans te kunnen melden dat de in beslagneming van een binnen vaartuig met één hon derd melissen welke onlangs door een visileur der recherche te water op de Schelde plaats had en waarvan wij in ons nommer van 31 mei melding maaktenniet is gehandhaafd. Naar wij vernemen heeft de minister van financien op voor- dragt van den heer provincialen directeur in Zeelandde •bekeuring en aanhaling onmidde-lijk buiten gevolg gesteld, en het vaartuig benevens de melissen aan den schipper doen teruggeven, terwijl er thans tusschpn dc administratie en hem over het bedrag der hem ter dezer zake toekomende schadevergoeding wordt onderhandeld. Zoo het schijnt wordt de jiscale handelwijze van genoemden visiteur door de hoofd administratie ten hoogste afgekeurd. Door een geachte hand is ons het volgende medege deeld. //Den 15 dezer werd, ten overslaan van de commissie van bestuur, het examen afgenomen van de leerlingen bij de geneeskundige school alhier; in de anatomie en physiologie door den lector dr. J. C. de Man, in de .algemeene eu bij zondere therapie en geneesmiddelleer door den lector dr. A. A. Eokker, in de chirurgie door den lector J". PI. Cor- nielje, in de obstetrie door den lector dr. Y. ICeijzer, en in de chemie en botanie door den lector J. Priester. Eene aanzienlijke opkomst van deskundigen, zoo van die tot, bijwoning van hot examen waren uilgenoodigd, als van hen. voor wien de weg tot. hetzelve open staat, getuigde van de belangstelling, die men'stelt in deze openbare inrigting van geneeskundig onderwijs en zette aan het examen eene ge- wenschte waardigheid bij. Aan deze werd op loffelijke wijze beantwoorddaar de leerlingen overtuigende proeven aflegden van gemaakte vorderingenzoodat het examen andermaal het bewijs heeft geleverd dat deze gemeentc- 1 instelling allezins beantwoordt aan het doel, dat men met hare vestiging op het oog heeft gehad. Een der leden van de commissie van bestuur onderzocht de leerlingen ten op- zigte van hunne ervarenheid in de latijnsehe taal. Naar aanleiding van de vorderingen der leerlingen is de volgende cursus aldus geregeld; in het 5de studiejaar voor de heelkunde, C. A., van de Watering, W. S. Praag, H. P. W. Steenkamp, J. J. Plugge. J. de Oude en K. Was in het 4de studiejaar: voor de heelkunde J. W. Loysen Dillié, G. J. Bert el en Ph. A. Rischin het 3de studiejaarvoor de heelkunde, S. de Graag, C. H. Reepmaker eu L. C. P. Boogaértvoor de pharmaeie, A. W. van Poelje, J. Kautz, J. G. Sypesteyn, J. L. Gouka, A. Beerta Meijer, J. C. la Brand, J. Noord hoek de vrouwelijke leerlingen in de verloskunde (van welke het. examen den vorigen dag dooi den lector dr. Y. Kcyzer ten overstaan van eenige leden van de commissie van bestuur was afgenomen) A. de Key, huisvrouw van Bauer, J. Ot.to, huisvrouw van Sclnvartsen, A. D. de Hollander, huisvrouw van Wilson, G. van Puffeleu huisvrouw van Huijsse, E. Mallet, huisvrouw van Buth, R. J. Pichal, huisvrouw van Poleij en J. van den Berge, huis vrouw van Jansen"^ in het 2de studiejaar: voor de heelkunde J. M. van Pienbroekvoor de pharmaeie J. Lehman de Lensfeldin het 1ste studiejaar: voor de pharmaeie J. A- W. Daman. Het examen geëindigd zijnde is door de commissie van bestuurbij monde van den voorzitter hare tevredenheid betuigd over den gang van het onderwijs en de vorderingen der leerlingen, en aan dezen aangekondigd dat de aanvang van den aanstaanden cursus door haar was vastgesteld op maandag 13 augustus eerstkomende." Uit Vlissingen wordt ons geschreven Een oostenrijkseh drie masts chip, genaamd //Maria Baecarcich" gezagvoerder Lusina, van Antwerpen afgeko men en naar Triest bestemdbevond zich eenige dagen ge leden op deze reedein afwachting van goeden wind om naar zee te gaan. Den morgen bij het vertrek ontdekte de gezagvoerder dat drie zijner matrozen gedurende den nacht met de sloep vertrokken waren terwijl hij tevens vermoedde dat zij hem eenig goud geld hetwelk men aan boord mistte, hadden ontvreemd. Zij werden weldra achtervolgd. Allen in Oostenrijk tehuis behoorende en geene andere taal mag- tjgook op de rivier onbekend zijndeliepen zij aan den overkant der Schelde tegen eenen dijk, alwaar zij de boot. verlieten en hunne reis over land naar Antwerpen vervolg den, met het doel om zich op een ander schip te engageren, waardoor zij bij de aanmonstering wederom geld in handen zouden krijgen. Overal waren door tnsschenlcomst van den vice-consul van Oostenrijk alhier maatregelen genomen tot hunne gevangenneming, en zij werden dan ook kort daarop door de justitie uit het land van Axel herwaarts getrans porteerd en in handen van voornoemden vice-consul over geleverd. Het boven vermelde schip nu reeds naar zee vertrokken zijnde, zullen zij met eenen anderen bodem binnen kort naar Oostenrijk vervoerd worden om ten voorbeeld van andere zeelieden te worden te regt gesteld voor diefstalalsmede wegens de schade en het oponthoud aan de //Maria Baecarcich" veroorzaakt, welke alvorens drie nieuwe manschappen waren aangemonsterdde reis niet heeft kunnen vervorderen. Men schrijft ons uit Goes van den 16 dezer: De verkoop voor afbraak der buiten- en binnen-haven- poorten alsmede de Koepoort alhier, t.eg.eu heden geannon ceerd heeft geen voortgang gehaddaar de som daarvoor geboden te weinig bedroeg. Den 16 dezer heeft te Goes plaats gehad de aanbeste ding van het maken van 325 ellen nieuwe en het vernieuwen van 125 ellen steenglooijing op puin aan den buitenberm van het goessche sas. Dit is aangenomen door S. Lamsue voor f 1290. Het staatsblad no. 43 bevat een koninklijk besluit, van den 5 dezer, houdende vernietiging van een besluit van gedep. staten van Zeeland, van den 27 april 11. waarbij aan den loteling der nationale militie D. Uitterhoeve, uit de gemeente Nisse, die bij de ligting van het loopende jaar door den militieraad tot de dienst is aangewezen, op het van die uitspraak van den militieraad gedaan beroep, finale vrij stelling wegens de bij plaatsvervanging volbragte dienst van zijnen oudsten broeder is verleend. Op den 25 n.eijl. heeft te Washington de uitwisseling plaats gehad der acteri van bekrachtiging op de overeenkomst den 22 januarij te voren tusschen Nederland en de Yereenigae Staten van Amerika te 's Gravenhage gesloten, tot regeling- der voorwaarden van toelating cler consuls van laatstge noemde staten in de voornaamste havens der nederlanclsche koloniën, en den 15 dezer zijn aan het departement van buiten- landsche zaken uitgewisseld de act en van bekrachtiging op de overeenkomst, den Ssten dezer maand tusschen Neder land en Frankrijk gesloten tot regeling der voorwaarden van toelating van consuls in de voornaamste havens dor we- derzijdsche koloniën. Uit hoofde van het overbrengen van kerkelijk op burger lijk terrein van een geschil omtrent de armverzorging, tus schen de gemeenten IJsselstein en Benschop, is, naar wij ver nemen, de kerkeraad van eerstgenoemde gemeente onder censuur gesteld door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht. Bij de herstemming voor een lid der tweede kamer in liet hool'dkiesdistrict Sneek zijn ingekomen 1552 geldige biljetten. Gekozen is de heer mr. S. Wijbenga met 824 stemmen. Op den heer mr. A. Venveij waren G2S stem men uitgebragt. Donderdag is per derden spoortrein uit 's llage te Arnhem aangekomen H. K. H. prinses Erederik der Neder landen met. gevolg, welke na kort oponthoud te dier stede, de reis heeft, voortgezet naar Oberhausen, om zich verder naar Berlijn en Petersburg te begeven. Z. IC. PI. prins Erederik der Nederlanden is gisteren.zijne gemalin derwaarts -v ivolgd. De minister van financiën heeft bepaald, dat het exc- peditie-kantoor aan den Moerdijk voor de dienst der brie- venposterij op den Ncderlandsch-Belgischen spoorweg, niet den löden junij aanstaande in werking zal komen. HSeraoesDiiiiDg-eni eau TkesÜBniteja. Bij koninklijke besluiten van S eu 9 dezer zijn pensioe nen verleend ten laste van den staat aan L. de Graaff of de Graaf, P. Vernimmen en A. Duyvelaar of Duivelaar, allen opziglers van den waterstaat, respectievelijk ad f 600,— f 584,en/381,J". van der Stok, sluisknecht adƒ131, R. of R. R. Eeenstra, concierge en bode ter provinciale griffie van Eriesland ad f 413,en J. C. Blok, drukker ter landsdrukkerij ad f 264,'sjaars. Bij Zr. Ms. besluit van 30 mei is de heer L. Heukens- feldt Slaghek, tot dus verre consul te Livorno, benoemd tot consul-generaal in het groothertogdom Toscane. Z. M. heeft bij besluiten van den 8 dezer goedgevonden te benoemenbij het 8ste regement infanterie, tot kapitein van de 3de kl den lsten luitenant J. J. F. Eras, van het 2de regement infanterie; bij het personeel van de genees kundige dienst der landmagt, tot officier van gezondheid der 2de klasse den officier van gezondheid der 3de klasse J. Wort- man, van gemeld personeel. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. goedgekeurd het beroep van een predikant, uitgebragt door den kerke raad der hervQin.de gemeente te Vrouwepolder, onder de classis van Middelburg, op C. M. van der Weyde Cz., pre dikant te Serooskcrke-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1