MIDDELBURGSCHE COURANT. r 72. Zaturdag 1855. 16 Junij. Deze courant verschijnt des .Diiig-sdag-s, Donderdags en Zaturdags. Dinnen deze gemeente en Vlis- stagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 8,40. De inzending van Advertentien kan gescliieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekond- malcingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. 3anli0n&igmgm VAX U ET RIJKSBESTUUR, PROVfflCIALE EN GEMEENTEBESTL'REN. -AsmlbestetlLiiflg-. De burgemeester en wethouders der gemeente Domburg zuilen op woensdag den 20 junij 1855, des namiddags ten één uur, iu het gemeentehuis aldaarin liet openbaar aanbesteden: Het plaatsen van eeue Spits ol' Naald op den Toren dier gemeente, met de leverantie van de daarbij be- noodigde materialen. Het bestek en de teekeuing zullen ter inzage van belang hebbenden liggen in het gemeentehuis voornoemd en bij den timmerman A. DE LANDMETER te Middelburg, bij wicu tevens nadere iuformatien kunnen worden ingewonnen. Op woensdag den i3 junij 1S55 zai eene plaatselijke aan wijzing geschieden. Domburg, den 4 junij 1855. .Burgemeester en wethouders voornoemd, J. J. I. SPllENGER, voorzitter WOUTE11SEN, secretaris. SÖöHuilbuELirg'sclIie ^aaffEnnairStt. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg, brengen ter kennis, dat de Kermis of JaaXmamkt aldaar zal aanvangen op donderdag den 28 juiéfj eerstkomende, terwijl toestemming is verleend om des vrijdags naar den Gaai te schieten en des zaturdags naar den Ring te rijden. Domburg, den 13 junij 1855. J. J. I. SPllENGER. burgemeester. WOUTERSEN, secretaris. Burgemeester en wethouders van Kruiningen maken be kend, dat de Kermis in deze gemeente aanvangt den 23 en eindigt, den 29 junij 1855. Kruiningen, den ld- junij 1S55. W. J. JANSSEN, burgemeester. DOMINIGUS, secretaris. öinncniauö3fl]i' %t}üingcn. Middelburg- B.S Gisteren avond hebben wij reeds aan de geabonneer- deii op onze bulletins medegedeeld dat het wet.s-out.werp tot afschaffing van den accijns op het gemaal door de tweede kamer der stateu-generaal in de zitting van dien dag is aan genomen. Thans verwijzen wij zoo voor nadere bijzonder heden als voor.de discussion welke nog over het wets-ontwerp zijn gevoerd naar de rubriek Staten-generaal"' in het bijvoegsel van dit nommer. Wij vestigen er bij deze gele genheid andermaal de aandacht onzer lezers op, dat wij voortgaan door middel van bulletins aan de daarop geabon- neerdeu onmiddelijk na de ontvangst, onverschillg op welk tijdstip van den dag die plaats heeft, kennis te geven van alle belangrijke tijdingen die ons per telegraaf geworden, even als van de elfec ten no tering der amsterdamsche beurs. Heden voormiddag omstreeks 9 ure bad de timmer man en metselaar Maas, woonachtig in de lombardstraat., het ongeluk van eeue ladder te vallen, welke gezet, was tegen het huis genaamd de roodc toren, op deu hoek van de markt en vlasmarkt alhier. Hij heeft daarbij eeue belang rijke hoofdwonde aan den linkerslaap bekomen. De lijder, die dadelijk naar zijne woning vervoerd en onder heelkun dige behandeling genomen is, verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Burgemeester en -wethouders dezer gemeente hebben be kend gemaakt dat de overwinning bij Waterloo op zondag- den 17 dezer godsdienstig zal worden herdacht. In de laatste dagen heeft men op onderscheidene plaat sen in de provincie Drenthe een heirleger van viervlcugelige insecten, de zoogenaamde wratten- of blarenbijters opgemerkt Wij vernemen dat in de gemeenten Oostkapelle, Domburg en Zoutelaude, bepaaldelijk eergisteren tegen den middag het zelfde verschijnsel is waargenomen. Geheele zwermen van die insecten werden door den wind heen en weder ge voerd en zetten zich tijdelijk hier en daar op de veldvruchten neder. Men kan echter tot heden niet bespeuren dat zij daaraan eenig- nadeel liebbeu toegebragt. Eergisteren heeft te Goes de openbare aanbesteding plaats gehad van het maken van 2500vierkante ellen glooijing van vilvoordschen steen op puindoor de directie der breede watering bewesten Yerseke. Dit werk is aangenomen dooi den heer D. A. Dronkers alhier, voor 7700. Men schrijft ons uit Groede van 1-1 dezer: Gisteren namidddag woedde boven deze gemeente een hevig on weder, dat aan liet oostelijk gedeelte derzei ve ver gezeld ging yan zwaren hagel, waardoor de paardeboonen en het vlas veel hebben geledenalsmede van eeneu he- vigen wind, die cenige boomen omver geworpen heeft. Van andere ongelukken heeft men tot heden niets vernomen." Blijkens eene mededeeling van het pruissisehe telegraaf- bestuur zijn, behalve het kantoor te St.-Petersburg, dat onlangs als voor het bijzonder verkeer geopend is aangekondigd, in Rusland nog telegraafkantoren opengesteld te Bologoje Dowsk, Diinaburg, Gatschino, Kiew, Kronstadt; Mariampol Moskau en Warschau. Men verneemt dat de regering ook met Frankrijk eene conventie gesloten heeft tot toelating van consulaire agenten in de nederiandsch-indische bezittingen, hoedanige overeenkomst vroeger met de vereenigde staten van Noord- Amerika en Belgie- is gesloten. Den .dezer werd die over eenkomst door den minister van buitenlandsche zaken en den fransclien minister gesloten. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de koning van Pruisseu aan den koning groot-hertog een regement Uhla- nen ten geschenke heeft gegeven, dat wijlen Willem II ook reeds bezeten had. In berigteu uit 's llageopgenomen in de Noordbra- banter, leest men oncler anderen: Er loopeu alhier voortdurend geruchten van eene alli antie van Belgie, Nederland, Zweden en Denemarken met de west er-s che mogendheden. De onderhandelingen daar omtrent zouden reeds ver gevorderd zijn. u Men wil dat er eerstdaags door de regering eene wet. tegen liefc in omloop brengen der belgische centen zal wor den ingediend." Men verneemt met genoegen dat H. M. de koningin- moeder in beterschap toeneemt, zoodat men zich vleijen mag- dat TI. M. spoedig geheel hersteld zal zijn. Men verneemt dat Z. M. te Luxemburg de kolonels Eritze en van Griesheim en den luitenant,-kolonel Knor, benoemd heeft tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon, de administrateurs generaal Jurion en Gervais, alsmede den heer Mertens, kommandant, van het luxemburgsche contin gent, tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw. Wijders heeft Z. M. aan ieder der kommandant.en van de eerewachten, welke zich in de onderscheidene steden van het groot-hertogdom hadden gevormd, een ring met hoogst- deszelfs naamcijfer in britianten geschonkenaan mej. Simonis, die Z. M. bij zijnen intogt in Luxemburg begroette, heeft Z. M. een gelijksoortig geschenk doen geworden. De drie ouder-officieren die op Walferdange de dienst verrigtten, ont vingen van Z. M. een gouden horologie; aan het muzijk- korps, de korporaals en soldaten van het luxemburgsche contin gent deed de koning gratificatiën toekomen. Voor de armen in het groothertogdom schonk de koning groot-hertog 10.000 fr. Den 11 dezer heeft Z. M. de koning Maastricht ver laten en is met een extra stoomboot naar Venlo vertrokken, alwaar Z. M. de troepen zou inspecteren, om vervolgens door te reizen naar Grave en Nijmegen. De dag van zon dag was een ware vreugdedag voor Maastrichts ingezete nen. 's Namiddags ten 3 ure heeft Z. M. en gevolg zich naar Slavante begeven en werd aldaar op een vorstelijke wijze en onder luide toejuiching van duizenden ontvangen. Na de terugkomst van Slavante begaf Z. M. zich naar het raadhuis ter bijwoning van een diner van 50 couverts, dat hoogstdenzel ven door het gemeentebestuur was aangeboden. Dit diner was zeer prachtig en duurde tot circa elf uur. Menige warme en welsprekende toast is daar ingesteld eu door den vorst waardiglijk beantwoord. De koning was dan ook over de wijze van ontvangst hoogst tevreden. Onder de geschenken van Z. M. noemt men o. a. eene som van ƒ1200 voor de algemeene armen, een gouden cylinder-horolo- gie aan den Isten luitenant der maréchaussees Meijer en een dito aan een onderofficier van elk wapen alhier in gar nizoen oolc heeft Z. M. kleine geldsommen aan anderen doen uitreiken. De kinderen van den commissaris des konings ontvingen almede een vorstelijk cadeau. De koning is dooi de voornaamste autoriteiten uitgeleide gedaan en heeft van deze een allerhartelijkst afscheid genomen. Zie hier eene opgave van de benoemingen tot de on derscheidene rangen iu de orde van de Eikenkroon, gedaan door Z. M. den koning tijdens hoogstdeszelfs verblijf binnen Maastricht. Tot ridders met de ster: jhr. mr. E. van Meeu wen, commissaris des konings in Limburg; generaal-majooi- baron van Aylva Rengers, en den gepensioneerden generaal- majoor ridder de Stuers. Tot kommandeurs: jhr. Saudberg, kamerheer des konings, lid van gedeputeerde statenIïraai- jenhoff, kolonel der genie; jhr. Michiets van Kessenick, griffier der staten; Capitaine, president der arrondissements- regtbankWintgens, vice-president van het provinciaal ge- regtshof; Gordon, officier van justitiejhr. von Geusau, raadsheer. Tot riddersMarcella, kapitein der maréchaus see, dr. Rieber, officier van gezondheid 1ste klasse; van der Hoeven, kapitein der genie; Reichmanu, kapitein der infanterie; J. Chainaye, lid der provinciale staten. De som van ƒ1200, door Z. M. onzen geeerbledigden koning aan de maastrichtsclie armen geschonken, zal op aan staanden zondag, het geboortefeest van II. M. de koningin, aan de behoeftigeu worden uitgedeeld in brood, kaas, bier, enz. Dingsdag avond ten 6 ure arriveerde Z. M. de ko ning op zijn buitenverblijf Bronbeek, van Nijmegen, vergezeld door een klein gevolg, waaronder Z. Exc. de staatsraad commissaris des konings in Gelderland. De voorstelling van den intogt van Karei V in Dordrecht, op 3 juuijl5l5, woensdag te Leijdendoor HH. studenten gege ven, bij het viereu van het 2S0jarig bestaan der hoogeschool, is in allen deele luisterrijk geweest. De costumes waren over het algemeen zeer fraai; die der hoofdpersonen onderscheidden zich door groote pracht. De zorg die de commissarissen aangewend hadden voor historische naauwkeurigheid bij de voorstelling, gepaard met bevalligheid, vond zich geheel beloond door den goeden uitslag. Nadat de optogt door een zeer groot gedeelte der stad bij daglicht gehouden was, is hij 's avonds herhaald, terwijl niet alleen de voornaamste straten en grachten, maar ook de meer afgelegene, geillumineerd waren. Ook deze verlichting leverde een fraai gezigt op. De toevloed van bezoekers en aanschouwers uit naburige en meer verwij derde plaatsen was gedurende clen geheelen dag verbazend groot, en de levendigheid in de feestvierende en feestelijk ver sierde stad daardoor ongemeen druk. Alles is, voorzoo- ver wij weien, in goede orde en. ondanks de groote opeenhoó- ping der volksmenigte op vele punten, zonder ongelukken afgeloopen. De genomene maatregelen tot bevordering dei- goede orde, ook bij het nachtelijk vertrek der talrijke vreem delingen met de spoortreinen, verdient allen lof. Het feest werd door uitstekend schoon weder begunstigd. De heer Groen van Prinsterer opende den 13 dezer de kolommen van De nedcrlander met de aankondiging dat met 1 ju lij eerstkomende de uitgave van genoemd dag blad in den tegenwoordigen vorm althans, zal worden gestaakt. De heer Groen deelt wijders mede dat, indien hij in belangstellende welwillendheid eenigen sleun vindt,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1