MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 70. Dingsdag 1855. 12 Junij. CUtmcnliïuïieijje ïtjïiingr». Deze courant verschijnt des Dingsdags., Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- shigcm geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeml- na' ingeu enz., vau-één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. jflitldelburg 11 Jnnij. Dezer dagen oiitving de heer E. N. E. van Wulven, gezagvoerder van het alhier te huis behoorende barkschip Maria, door tusscheukorast van den luitenant ter zee 1ste klasse jhr. A. Klerek, een zeer vleijerid schrijven van den heer directeur der afdeeling Zeevaart van het Koninklijk meteorologisch instituut te Utrecht, waarin genoemden gezag voerder dank gezegd wordt voor de toezending van een journaal, gehouden naar de voorschriften van Maury op eene reis naar Java en terug, en voor de wijze waarop de waarnemingen zijn gedaan en opgeteekend en waarin onder anderen voorkomt; u Dat het instituut door hetzelve weder in het bezit is geraakteener vrij belangrijke bijdrage, tot bevordering der kennis van de verschijnselen op deu oceaan. Genoemde gezagvoerder heeft met oplettendheid de kolom aanmerkin gen verrijkt met nuttige aanteekeningenvooral betreffende de temperatuur der zee en de stroomen bij het kaapsehe rif, vollediger dan in eenig ander journaal; overigens van goede instrumenten voorzien zijn geene waarnemingen verzuimd, zoodat de kolommen eene sehoone reeks van uitkomsten aanbiedenzoowel betrekkelijk de temperatuur van lucht en zee aan de oppervlakte en in de diepte als omtrent den toestand der atmospheerea verder: Overigens zij genoemden gezagvoerder allen dank namens het. instituut aangeboden, voor zijne zorgvuldige mede werking, zoodat hij tevens verneme dat zijne voortdurende medewerking op geen geringen prijs wordt geschat.. Mogen vele zeeuwsche gezagvoerders zijn voorbeeld volgen, zoodat wij nog menig zorgvuldig gehouden journaal tegemoet kun nen zien, en dan hopen wij ook weldra in staat te zijn, hun de uitkomsten te schenkan, welke nu Ier perse zijn, verzameld uit vroegere hollandsche journalen." Het is eene aanmoedigende en verblijdende gebeurtenis te zien, dat. de ijver van onze gezagvoerders op den juis- ICu prijs wordt gesteld, en van harte hopen wij dat dit zoo gunstig beoordeeld journaal, het eerste dat van een der alhier te huis behoorende schepen is opgezonden andere gezagvoerders moge aansporen, om ook dien weg te bewandelen en te beseffen dat zij ook in hunnen kring, te midden der' vele bezigheden aan hun zoo nattig beroep verbonden, ook het. hunne kunnen bijbrengen om ruime stoffe te leveren tot uitbreiding en verkrijging van nuttige kennis, om de geheimen der natuur op te sporen en de groote verschijnselen die uit dezelve voortspruiten, tot nut en welzijn van den zeeman in het bijzonder en van het nter.schclom in het algemeen, dienstbaar te maken. Aan den reeder, den heer A. H. G. Fokker, die den ge zagvoerder van goede instrumenten heeft, doen voorzien, komt. voor zijne medewerking evenzeer wel verdiende lof toe. Wij vereenigen ons geheel met. den wensch door den heer directeur van de afdeeling zeevaart, van het instituut, geuit, dat nog vele zeeuwsche gezagvoerders zijn voorbeeld volgen, verzekerd als wij zijn dat de reeders alhier de gezag voerders hunner schepen hierin behulpzaam zulieu zijn, en dat spoedig dc meeste zoo niet alle hier te huis behoorende gezagvoerders, medearbeiders zullen zijn voor het groote werk, dat. door den zoo verdienstelijken Maury beoogd wordt, en zij ook daardoor zullen bijdragen om den reeds in zoo korten tijd in dit opzigt verkregen goeden naam der nederlandsche gezagvoerders te helpen handhaven. De minister van marine heeft ter keunis van zeevaren den gebragt dat in het zeegat van Ycere door het verschuren van Breezand, zich orn de zuid-oost daarvan eene punt lieeft gevormd, waartegen eene witte ton is gelegd in 2j- vadem of '12 palmen diepte bij laag water, in de merkeneene boeren schuur in het fort de Iiaak, het duintje op de schans mid den in eene rij boomen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage: algemeen ovérzigt der waren, gedurende IS54 in het zwitsersche bondgenootschap voor den in-, uit.- en doorvoer aangegeven. Door den gemeenteraad van Ritthem is in zijne ver gadering van jl. vrijdag, na voorafgegaan vergelijkend exa men tot onderwijzer aldaar voorgedragen de heer W. Meijers Lz., hulponderwijzer van den 3den rang te Oost- en West- Souburg, op wien zich 5 stemmen vereenigden. Twee stem men waren uitgebragt op den heer J. Kousemaker, hulp onderwijzer van den 2deu rang te Wolphaartsdijk. Uit Goes wordt ons van den 9 dezer geschreven. Alhier is de tijding ontvangen dat, het lang gekoesterde plan tot stichting-eener rijks gevangenis binnen deze gemeente eindelijk tot uitvoering zal worden gebragt. Het terrein waarop de bouw moet plaats hebben, is het zoogenoemde stort bij de oostpoort. Aangenaam vooral was deze tijding voor de ingezetenen, doordien bet plan tot verplaatsing van den zetel der regtbank, nu' ook wel als vervallen kan wor den beschouwd. In den nacht tusschen 3 dezer heeft er te llulst weder een diefstal plaats gehad, en wel in den kelder eener bierbrouwerij. De dader, zeer ver slaafd aan den sterken drank, had juist eenig bier naar zijne over de brouwerij staande woning overgebragt en keerde weder met de ledige kan terug, waarschijnlijk met het doel om zich van nieuwen voorraad te voorzien, toen hij op heet-er daad betrapt en onmiddelijk gearresteerd werd. Men schrijft ons uit Zierikzee van 9 dezer: -f- Bij de nadere lijkschouwing van den jongeling, die den 6 dezer gezegd werd doodgeslagen te zijn. zijn geene teeke nen van uiterlijke verwoudiug bespeurd, zoo dat. de gearres teerde P. Keeleman wederom is vrijgelaten. Daar zoo wel uit zijne bekentenis als van andere arbeiders toch sprake van mishandeling is. zijn er heden een tiental getuigen gehoord, allen arbeiders die dien dag kort in de nabijheid gewerkt hadden. Men verneemt, dat er te Zierikzee een verzoekschrift aan den gemeenteraad bij de ingezetenen ter onderfeeke- ning rondgaat, strekkende om deu grooren toren die met af braak bedreigd werd, in stand te houden. Den 7 dezer heeft t.e IJzeudijke plaals gehad de openbare aanbesteding van het maken van twee pak bermen aan cle sluis van de watering Kapitalen Dam, hetwelk is aangenomen cfoor den heer A, Rinders te Breskens, voor de soiu van1900. Ten zelfden dage is aanbesteed het maken van twee pakbermen aan de sluis van de zeven ver- eenigde polders, mede aangenomen door den heer Rinders, voor de som van 1790. X In strijd met hetgeen onlangs door sommige dagbladen is gezegd, die meenen dat de wet op de veeartseuij-kunde niet, meer in deze zitt.ingzou behandeld worden, verneemt men thans dat, zooal geen bepaald besluit, tot behandeling genomen is, van een tegenovergestelde decisie echter wel het allerminst kan worden gewaagd, daar het voornemen bestaat om, zoo de tijd niet. ten eenenmale ontbreekt, die wet in behandeling te nemen. Uit eene goede bron verneemt men dat dc veranderiug, waarvan voor eeuigen tijd sprake was, in de vcrdeeling der kiesdistrikten geen plaats zal hebben. Wij vernemen nader, dat het Z. M. clezer dagen heeft, behaagd in te stellen eene bronzen en zilveren medaille, ten einde die als een blijk van hoogstdeszelfs tevredenheid te verleenen aan hen, die bij gelegenheid van den jongsten watersnood door ijver, moed, beleid en zelfopoffering hebben uitgemuntwelk eer-metaal aan een oranjelint op de linker borst zal t.e dragen zijn. Met veel leedwezen verneemt dat. H.M. cle koningin-moe der den 9 dezer op het kasteel van Soestclijk een val heeft gedaan Ten gevolge daarvan heeft prof. Everard, die op het punt stond eene buitenlandsche reis te doen, zich beijverd naar Soestdijk te vertrekken, om H. M. de vereischte hulp te verleenen. Z. M. de koning, welke woensdag namiddag, dadelijk na zijne aankomst Ie Keulen den Dom bezocht, en daarna aan boord van de koninklijke stoomboot overnachtte, is, in gevolge eene verandering in zijn reisplan, donderdag morgen ten llf ure, met den spoortrein over Aken naar Maastricht vertrokken, en zou daar 3 dagen verblijven. Bij de tentoonstelling van vee te Parijs, waren uitge loofd vijftien prijzen voor hollandsch ras. Yan deze zijn toegekend twee aan Hollanders, acht aan Engelschen, vier aan Franschen en een aan een Belg. De bekroonde Hollan ders zijn de heeren J. Noome, uit de Beemster en van der Well, te Delft, hebbende de eerste een vierden prijs van 700 fr. en de tweede een derden prijs van 500 fr. behaald. De nederlandsche agent bij de wereld-tentoonstelling te Parijs, heeft aan de hoofd-commissie te Amsterdam, het bcrigt toegezonden dat Z. Keiz. H. prins Napoleon, voorzitter der kei zerlijke commissie, vau deu minister van financiën heeft ver worven, vrijdom van zegel voor de adreskaartjes, prospectussen en prijs-couraulen van cle ten toon gestelde voorwerpen, die in gevolge art. 38 van hel algemeen reglement mogen worden uit gedeeld. Naar wij vernemen is dc eerste zitting der leden van de jury voor de wereld tentoonstelling, welke op den 15 clezer was be paald, verdaagd tot den 25 dier maand. De Utrechtsche courant acht zich gelukkig het, ook door ons uit De grondwet overgenomen berigt van het over lijden van ds. Francken te kunnen wederspreken. Wei heeft die waardige leeraar om ziekte zijn emeritaat verkregen. Wedrologie. Men schrijft ons uit Hulst van den 9 dezer "Eergisteren overleed alhier de heer mr. G. W. T. Vogel vanger, lid der Staten van Zeeland en kautouregter alhier, op den leeftijd van slechts 42 jaren. Algemeen geacht als geoefend regtsgeleercle en bekwaam en onpartijdig regter en niet minder als ijverig hulp-officier van policie, waar omtrent hij nog onlaugs (gelijk in ons no. van 10 mei is medegedeeld), een zoo uitstekend blijk gaf, wordt hij alge meen betreurd en zijn overlijden beschouwd als een werkelijk verlies voor het kanton.dat zoo zeer een werkzaam en vol ijverig hoofd van policie vordertlot handhaving van cle rust en veiligheid, die vooral in de grensgemeenten zoo vaak worden aangeranden wel in die matedat de meest e correctionnele zaken bij cle regtbank te Goes aangebragt voortkomen uit cle grenskantons waar die zaken meestal door den kantonregter voorloopig werden gekonstateerd en onderzocht, zoo dat van die ambtenaren in die kantons zoo zeer van den zetel der regtbank verwijderd, en des winters zelfs daarvan gescheiden, meer afhangt dan elders waar de officier van justitie zelve meer reglstrccks kan handelen. Zeer is het. te wenschen, dat de vacature te Hulst spoedig worde vervuld, daar twee notarissen het alhier belangrijke ambt van kantonregter moeten waarnemen als eerste en tweede plaatsvervanger. Men heeft vele noodelooze iucom- patibiliteiten ten aanzien van het notaris-ambt geschapen doch eene der meest hinderlijke vereenigingendie van kantonregter en notarisheeft men immer voor de plaats vervangers laten bestaan. Het is van geen notaris te ver gen dat- hij al zijnen tijd bestede aan de vervulling van de vele pliglenvooral hieren sedert de uitbreiding van. de regtsmagt der kantonregters aan het ambt verbonden terwijl de uitoefeniug daarvan door eenen ambtgenoot, voo r

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1