öuitmlrtnösciu? Sljötngcn. Na te Dordrecht eenigen tijd vertoefd en aldaar tot het zalfde doel eene uitvoering gegeven te hebben, werden zij door de aldaar gevestigde liedertafel tot den Moerdijk uit geleide gedaan. Van. daar af bleven de middelburgsche eereleden alleen met de concert gevers over. Hunne taak was eervol en stree- lend, te meer daar zij hen ook in Nederland het eerst ver leden jaar hebben geïntroduceerd, van welk bezoek volgens de getuigenis van het eenvoudigste orebestlid tot den president toe, al deze feesten het gevolg waren geweest, daar de gulle ontvangst te Middelburg als het ware omtrent hunne stem ming ten aanzien van Nederland heeft beslist. Nadat de trein eenige minuten stil hield te Roozendaal, werden van weerszijden de hartelijkste woorden gesproken en de vriendschapsband naauwer bevestigd. De stationsklok her haalde echter hare tot vertrek dreigeude waarschuwing, en de trein rolde voort onder de toonen van het nederlandsche volkslied, dat tegen het vertrek door een der tenorsolisten op eene waardige wijze werd voorgedragen en door allen met den meesten geestdrift nagevolgd. Met genoegen kunnen wij nog hier bijvoegen dat de leden der eonfrerie van Sint Sebastiaan alhier, die ten vorigen jare het eerelidmaatschappij der sociëteit ontvingen en als nog de eenige eereleden in Nederland zijn, met de meeste onderscheiding zijn behandeld zoo te Rotterdam als te 'sHage, terwijl Middelburg herhaaldelijk is genoemd als de plaats die een bcslissendcn invloed had uil geoefend op de concert gevers daar hier vooreerst de barrière was opgeheven die Nederland van Belgie scheidde. De medaille van die con frérie heeft dan ook als de oudste nederlandsche, de voor rang aan hun vaandel. De gouden medaille die dingsdag door den wethouder, den heer Gevers Deynootuit naam van het gemeentebe stuur aan de belgische sociëteit St. Cecilia is aangeboden, voert het volgende omschrift: //Hulde aan de Société royale de St. Cécile van Mechelenterwijl het opschrift luidt /'Herinnering aan het weldadig doel van hun bezoek te 's Gravenhage5 junij 1855." Zij werd onmiddelijk aan de banier van het genootschap gehecht, terwijl eender leden van de commissie voor dit vereerend blijk zijn dank betuigde, waarna de harmonie-muzijk het Ou peut-011 être mieux" aanhief. Hoewel de juiste opbrengst van de concerten nog niet bekend is, vernemen wij dal liet totaal bedrag in Rotterdam omstreeks 3000, dat van den matinee te 's Hage ruim/1800 en dat in Diligentia 1300 is geweest. Meerolog-ie. Den 3 dezer is te Amsterdam in den ouderdom van 69 jaren overledende hoog edel gestr. heer J. G. J. Diemer, gepensioneerd schout-bij-nacht, ridder der orde van den ue~ derlandschcn leeuw. Men verneemt dat te Utrecht zeer onverwacht over leden is de welcerw. zeergel. heer ds. A. Eranekenvroeger president van de synode der ned. herv. kerkrustend pre dikant der herv. gemeente aldaar. li er Si n 5 e aa w» De al gem eene synodale commissie der ned. herv. kerk heeft hare voorjaarsvergadering den 26 mei jl. gesloten. Zij heeft voor de synode een rapport voorbereidaangaande- de nieuwe bijbelvertaling waardoor het uitzigfc wordt geopend dat ge lijk als met de vertaling der boeken des N. T. reeds begonnen iszoo ook die des O. T. eerlang zal worden ter hand ge nomen wanneer de synode de voorgedragen vertaling mogt goedkeuren of anderen of meer tot dien arbeid uitnoodigen. Aangaande den toestand der quaestorale kas werden de gun stigste getuigschriften afgelegd. Ongunstig waren de be- riglen omtrent ecu en ander in Noordbrabant, waar het regÊ der gereformeerde gemeenten of met opzigt tot onge lukkige individuen de vrijheid des gewetens door roomschen schijnt verkort te worden. Ten aanzien van dit laatste heeft de commissie zich bij eerbiedig adres regtstreeks tot Z. M. den koning gewend, Adresseu acl'haesien en verkla ringen tegen de uitgesproken beginselen der synodale com- ■p&issirvfeg'de zij ter zijde. Andere stukken van plaatselijk I c^N^^oonlyk belang zijn door de synodale commissie be ll lf|jp|s|^ yi-wpuu'van zij verslag zal geven aan de synode. /^S/Door (Jen algemeenen lcerkeraad der nederd. herv. Amsterdam is den 4 dezer, ter vervulling der pan eene predikautsplaafs, veroorzaakt door het '/Sen van den weleerw. heer J. Kortenhoeff Smith, en voortdurende door het bedanken van den weleerw. heer B. J. Adrianihet navolgende twaalftal (in alphabetisclie orde), gejjgrmeerdDs. H. O. van Amerompred. te Bols- ,Ward /JI von Baumhauerth. en litt. dr. en pre- "dikaiaU'té 'Zü^lren H P. Berlagepredikant te Naarden ld. T. de Bla®t$$I predikant te Ley denJ. J. L. ten Kate, v^ediiapii""?,ïèV^dSêlburgJ. W. van der Leeuw, pred. te Eemnes Buitendijks; W. J. O. Sluiter Jzn., pred. te Dord recht; J. P. Strieker, theol. doet. en pred. te Dordrecht; H. L. Vinkcpred. te Leeuwarden; H. van Voorst, pred. te Almelo; W. van Wetering, pred. te BredaE. Cats Wor, pred. te Enkhuizen. Mairisie. cm ïeg-er. In de plaats van den op het wachtschip te Vlissingeu overgeplaatsten luitenant ter zee der 2de kl. A. Dronkers, is op Zr. Ms. schooner De schorpioen, kommandant de luit. ter zee der 1ste kl. G. J. Da-mme, geplaatst de luit- ter zee der 2de kl. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt. De zeildag van dien bodem is bepaald op 20 dezer. Deu 3 dezer arriveerde ter reede van Helle voets luis Zr. Ms. instrukliebrik Zeehond, kommand, dekapt.-luit. ter zeeB.G. Escher, komende van het Nieuwe Diep en bestemd om de adel borsten van dc akademie te Breda van den Moerdijk af te halen, met hen een kruistogt in de Noordzee te doen. Alvorens daar heen te gaan moet dit schip in het drooge dok wor den nagezien, zoo men verneemt voor een lek op de reis derwaarts ontdekt; dien tengevolge is het in de haven van Heilevoetsluis gekomen. ^'es-scEiiiiileBadle toeE-ag-tean. Volgens opgave van het ministerie van financien is aan de verschillende kantoren van 's rijks accijnscnover de maand mei jl. ontvangen aan suiker-accijns, in hoofdsom, opcenten en collectief zegel, een bedrag van vier duizend zes honderd drie en zestig gulden, drie en zestig cents. Gedurende de maand mei 1855 heeft de hollandsche ijzeren spoorweg opgebragt aan reizigers 91,612,85 aan goederen enz. ƒ16,645,23 totaal /lil,258,08 en de rijn spoorweg aan reizigers 57,107,92$aan goederen enz. /13,370,60 totaal 70,478,52$. 03 saB'g'ea*!5j ike Stand. In de afgeloopene maand mei zijn ingeschreven in de Registers van den Burgerlijken Stand te Middelburg, als: Gehuwd, 18 paren. Geboren, 48 kinderen; 26 van het mannelijke en 22 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 35 personen, 15 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 3. Onder het getal der overledenen is begrepen een persoon die elders gestorven is. V an de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar 8van 1 tot 5,9; van 5 tot 10, 2 van 10 tot 150 van 15 tot 200van 20 tot 252van 25 tot 30, 1; van If: tot 35 0; van*35 'tot 400 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50, 1; van 50'tot 55 2van 55 tot 60, 0; van 60 tot 65, 4; van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, 0-, van 75 tot 80, 0; van 80 tot 85, 0; van 85 tot. 902i en 1 wiens ouderdom onbekend is. "Vlissingeu, als: Gehuwd, 14paren. Geboren, 32 kin deren; 18 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Overleden24 personen13 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 1. Van de overledenen zijn 5 in het hospitaal gestorven. Yan het getal overledenen waren beneden den ouderdom van 1 jaar5 van 1 tot 5 jaar oud, 7; van '3 tot 10, 0; van 10 tot 15, 0; van 15 tot 20, 3; van 20 tot 25, 2; van 25 tot 301 van 30 tot 35,1; van 35 tot 401 van 40 tot 45, 1; van 45 tot 50, 0; van 50 tot 55, 0; van 55 tot 60, 0; van 60 tot 650van 65 tot 70, 1; van 70 tot 75 0van 75 tot 80, 2-. Goes, als: Gehuwd, 10 paren. Geboren, 21 kinderen 13 van het mannelijke en 6 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 15 personen, 8 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 2. Van het getal overledenen waren beneden den ouderdom van 1 jaar, 4; van 1 tot 5 jaar oud3; van 10 tot 15, 1; van 25 tot 301van 30 tot 35 1van 40 tot 45 2 van 60 tot 651 van 65 tot 701van 70 tot- 75, 1. Londen 6 junij. Gisteren avond is in het lagerhuis de beraadslaging voortgezet over de amendementen van deheeren Baring, Heath co te en Lowe, op het verworpen voorstel van den heer dTsraeli. Terwijl een viertal leden ten gunste van den vrede spraken werd de regering door een gelijk getal in oorlogzuchtigen bewoordingen ondersteund. Op een vraag van den heer Graham omtrent- de houding van Engeland, wanneer Erankrijk en Oostenrijk eens genoegen namen met Ruslands vredes-voorstellen, verdedigde lord John Russell, een regtstreeksch antwoord ontwijkende, alleen de verwerping. Eene motie tot het bewerkstelligen eener poging door de regering zelve, bekend als zij thans is met het gevoelen der leden, bij de koningin over vrede of oorlog, is verdaagd. In den aanvang van deze zitting zeide lord Panmure, de minister van oorlog, dat het engelseh-turksch" 1'eger is za- mengesteid'uit de reserve-troep en van Varna. Lord Palmerston beloofde de overlegging der jongste oos- tenrijksche voorstellen, die door de verbonden mogendheden zijn verworpen geworden. Naardien lord John Russell, zoo wel in liet huis der gemeenten als in een brief aan zijne committenten verklaard heeft, dat de regering niet voornemens is in deze zitting het wets-ontwerp aan te biedenwaarbij de zitting in het par lement aan Israëliten wordt toegestaan, uit hoofde der zeker heid, welke zij heeft dat het door het huis der lords verworpen zou worden, schijnt de baron Lionel von Rothschild het voornemen te hebben, zijn ontslag in te dienen, ten einde de city van Londen in staat te stellen een nieuwen verte genwoordiger te verkiezen die zijne plaats in het huis der gemeenten inneemt. ffSnasflaBBtl Sint Petersburg 6 junij. Een legerberigt van vorst Gort- scha-koff berigt dat er tot 3 dezer niets belangrijks voor Sebastopol noch elders iu de Kr'im was voorgevallen. Den 30 mei had het vijandelijk eskader zich van Genitscherk verwijderd. Men hoopte er nog een gedeelte van de pro- visien welke in brand ziijn gestoken, te kunnen redden. Den zelfden dag verschenen eenige vijandelijke stoombooten bij een der havens iu de nabuurschap van Arabat en ver brandden een koopvaardijschipalsmede nog eenige andere vaartuigen. De afdeeling van den generaal Wrangel heeft zijne stel ling bij Argaintscha niet verlaten. De vijand had nog geen beweging in het binnenland van ICertsch ondernomen. (De. onderneming tegen Kertsch door de geallieerden wordt nog steeds voortgezetblijkens tot 2 dezer loopende depeches, reeds in ons vorig no. medegedeeldmaakte zij zelfs goede vorderingen). De generaal Rudiger heeft een bevel uitgevaardigd, om alle schepen het in zee steken te verbieden, daar de Engelschen vijf prijsgemaakte koopvaardijschepen hebben verbrand en doen zinken. §paitaje0 De laatste beriglen uit Spanje luiden weder vrij gunstig voor de regering. De rust begint- in de meeste provinciën terug te keéren. Te Madrid moet het echter ook alles behalve veilig zijn, zoo als blijkt uit de talrijke arrestatien, die daar zijn bewerkstelligd. Er is weder sprake van eene ministeriele wijziging. Men beweert namelijk, dat de heeren Luzuriaga, Aguirre, Santa Cruz en Lu jan zullen aftreden en dat deze aftreding reeds een onderwerp van beraadslaging in den ministerraad heeft uitgemaakt. De zitting der cortes van 1 dezer was nog gewijd aan de dis- eussien over de grondslagen der constitutie. Het eenige be langrijke was de mededeeling. door den president van de demissie des heeren Romeo Ortizdie den vorigen avond zijn mede-afgevaardigde Montemar in de volle zitting een oorvijg had toegediend. .De afgetreden engelsche gezant lord Howden heeft zijn opvolger, den heer Otway, zaakgelastigde ad interim, aan H. M. de koningin voorgesteld. BS aaïAscï&iUaMcS "Weenen 6 junij. De telegraaf stelde ons reeds in staat in ons vorig no. de definitieve sluiting der conferentien mede te deelen. Erankrijk, Engeland en Oostenrijk schijnen zich eindelijk verstaan te hebben omtrent het formuleren van de sluiting, en deze op hun gemeenschappelijk verlangen geschied te zijn. Men spreekt van het op handen zijnde vertrek der engelsche en fransche militaire commissarissen van hier, de generaals Crawford en de Letang, die afzien van den hun opgedragen last om den generaal von Hess naar zijn kwartier te geleiden, sedert het uitgemaakt is dat de oostenrijksche troepen niet t-egeu Rusland zullen optrekken. Men verzekert dat in de afgelöppeu week twee fransche officieren zich in Baden hebben opgehouden, met het doel om voor den doortogt van fransche troepen, de wegen over het gebergte van den Schwarzwald in oogenschouw te nemen. De prius Maximiliaan van Turn en Taxis is voornemens op eigen kosten een spoorweg van Regensburg naar Ne'u- renburg, met een zijtak naar Bohème te doen aanleggen; dezelve zal den naam van Vorstelijk Turnen Taxische spoor weg dragen. Naar men verneemt heeft dé beijerscire regering hiertoe reeds hare toestemming verleend. De algemeene evangelische synode zal den 13 dezer te Karlsruhe geopeud worden. gUffaBBBsu'aJBtj..- Parijs 6 junij. De westérsche mogendheden schijnen de voortduring van Oostenrijks onzijdigheid bedaard te zullen aanzien zonder eenige poging aan te wenden om dat rijk nog van besluit te doen veranderen.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2