A tf$uitful{XTtfrscl)e ®ijïringm. 3d<i»si-Ss2«1l3£cSae Isolonieai. Do Javasche courant van 11 april behelst o. a. een be sluit van den gouverneur-generaalwaarbij de heer G. J. Gersen wordt gesteld ter beschikking van den resident van Pal em bang. In de Java-Bode leest men de volgende huwelijks aankondiging; Getrouwd: Theodoras Poland. Gepensioneerd kononel titulair, ridder der beide Nederl. orden, met de moeder zijner kinderen, de javaansche vrouw Tien. Dit huwelijk heelt plaats gehad uit erkentelijkheid en tot belooning harer heldhaftigheid, aan hem in het jaar1S33 bij gelegenheid van den terugtog't uit het fort Amerongeu (Sumatra's Batta Landen) bewezen, toen zij hem, die zwaar gewond was, van een ge wissen dood redde, door hem, met behulp van een bediende, drie palen ver, in een deken aan een bamboe hangende, weg te dragen, lievig vervolgd a's zij werden door den najouwenden vijand, en hem later dooi de linie der vijanden in veiligheid te brengen, terwijl zij zelve zich in ecnen staat van vergevorderde zwangerschap bevond. Poerworendjo, 21 maart 1S55. Uit Cheribou wordt gemeld dat de regering magtiging heeft verleend om den zuidertak der rivier Kandoeroean (Cheri bou), van af hare ponding in zee tot aan clen oorsprong van den noordertak dier rivier te laten uitbaggeren en den uoorderkant dier rivier af te sluiten. Uit de Lampongs berigt men dat het padigewas hoop gaf op eene goeden oogst.Volgens mededeeling van het districts hoofd van Sepoeiie luidden vijf kampongs een aanvang gemaakt met het aanleggen van koffietuinen. Te Fadang heeft den 12 februarij de onthulling plaats ge vonden van het monument ter eere en nagedachtenis van wijlen den generaal-majoor A. V. Michiels, welk gèdenkteeken op het groofce plein, thans genaamd Michiels-plein, is opgerigt. In den nacht van den 30. op den 31. maart,even voor half 2 ure, heeft men te Batavia een paar schokken van aardbeving ontwaard, in de rig'fing van zuid en noord, met eene stootende verticale beweging. In sommige huizenziju klokken en pendules blijven stilstaan, doch van schade of ongelukken heeft men niets vernomen. In den namiddag van den 21 maart is ter veede van Bata via aangekomen Zr. Ms. fregat de Hu ij ter, onder bevel van den kapitein ter zeeE.N. R.'t Hoort, aan boord hebbende den schout,-bij-uacht J. F. D. Bouricius, benoemd kom mandaat en inspecteur der zcemagt in nederlandsch Indie. Den 31 maart is het kommandement en de inspectie der ma rine door clen vice-aclmiraal E. G. van der Plaat aan den schout bij-nacht Bouricius overgegeven. De vice-aclmiraal van der Plaat zou denkelijk in de laatste helft dier maand met Zr. Ms. fregat de "Ruij ter naar Nederland tcnigkcercn. Meletn'oSogsscHae wjaan'rueMasaag-esn gedaan op 's Rijks Werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. Mei Junij 1855. Wind. 1 4 "i o 1 4 Aanmerkingen. C5 f§ 2 -.=p - 27 Oost 5 757.3 22.4 0.50 9.55 0.0 helder. 28 West 6 758.2 12.2 0.S8 9.79 0.0 betrokken lucht. 29 N W 5 75S.0 10.6 0.77 7.89 0.2 u 30 N N W 2 75S.5 12.3 0.60 6.65 0.0 ligt bewolkt. 31 O O 6 751.8 14.1 0.83 10.51 1.4 betrokken lucht. 1 z z w 5 761 5 "12.6 0.73 8.71 0.0 betrokken. 2 Noord 4 763.0.14.0 0-71 8.64 0.0 helder. 's namiddags ten 4 ure donder en weerlicht. Wea'scHaü&IJemSe üsea'ag-tfeEa. Bij liet departement van binnenlandsche zaken is, ten behoeve cler noodlijdenden door den jongsten watersnood ontvangen: 3. van den heer W. I?. Stram rood te Wijk bij Duurstede, een wissel groot 329,30zijnde de opbrengst van een door hem uitgegeven werkje; 2. van N. N. te Dordrecht, eene som van 63,01, zijnde de opbrengst van eene uitvoering <iegi'-Proeve dier noodlijdenden; 3. van wege mejufvr. H. -^Eil^skei» te Hillegomeene som van ƒ150, zijnde de 'fcjier cloor. haar gehouden loterij van vrouwelijke th^üciwèrkcS, én 4. van ij.N.-uit Rotterdam, ten gevolge van een een bankbiljet groot vijf en twintig gulden, /'v fei minister van financiën is ontvangen eene som van pastoor onder het postmerk Oirs.chot, tot voldoe ning-Van aan het rijk.verschuldigde gelden ingezonden. Staat der ïïedëilanclsehe bank op 31 mei 1855: Omloo- pendè ban'kbi.ljette n fyi,450,205 saldo's van rekeningen-cou lant18,817,^34,9Ö';.^»\in t en muntmateriaal ƒ101,540,367,84. Te Delfshaven zullen weder twee koren wijn-branderijen worden opgerigt, zijnde de daarvoor benoodigde gronden bereids door die gemeente te dien einde aan belanghebbenden afgestaan. §taten4nenei,aal, Tweede Kamer. Zitting van 31 mei. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld. üe beraadslagingen over de artikelen van het wets-ontwerp tot voorloopige voorziening in sommige waterschapsbelangen zijn heden voortgezet. De heer Thorbecke stelde voor om de artikelen 7 tot en met 12 van het wets-ontwerp te ver vangen door drie andere, inhoudende bepalingen dat de wa terschapsbesturen van het besluit van gedeputeerde staten omtrent het uitvoeren van verzuimde werken bij den koning in hooger beroep zouden kunnen komen, terwijl de opgegeven artikelen der wets-voorclragt dat beginsel handhaafden in zoo ver als het de vraag over de noodzakelijkheid der werken betrof, maar de beslissing der vraag, of het waterschap tot uitvoering der werken verpligt is, aan den regter toekenden. Nadat over het eerste der door den heer Thorbecke voor gedragen artikelen, zoo door den voorsteller als door de lieeren van Goltstein, de Brauw, van der Linden en cle ministers van binnenlandsche zaken en van justitie liet woord gevoerd was. werd dat art. in stemming gebragt, en met 36 tegen 17 stem men verworpen, waarna cle heer Thorbecke de beide andere introk. De tot de paragraaf II (van de middelen tot voor ziening bij verzuim of weigering van besturen om werken uit te voeren en hunne schulden te voldoen, of bij gebreke van beheer) van het wets-ontwerp behoorende artikelen 7, 8,10, 11,13,15,16,17,18 en 22 werden daarop zonder beraadsla ging goedgekeurd; de-'artikelen 9 en 14 na eenige woor denwisseling tusschen de hoeren van Nispen van Sevenaer, van Akerlaken, van der Linden, vanLynden en den minister van binnenlandsche zaken, alle zonder hoofdelijke stemming. Art. 12 werd vermeerderd met eeue tweede alinea, voor gesteld door den heer Slicher van Domburg, en met 46 tegen 7 stemmen aangenomen, luidendeDe aansprakelijkheid der ingelanden zal zich niet verder uitstrekken clan tot hunne eigendommen in het betrokken waterschap gelegen." Art. 19, aanwijzende cle gevolgen die plaats zullen hebben bij weigering of nalatigheid van een watersehapbestunr om te zorgen voor dé betaling een er schuld, waartoe het is ver oordeeld, en het vonnis»-wegens gemis van genoegzame goe deren niet kan worden ten uitvoer gelegdleverde eene beraadslaging op waaraan deel namen de lieeren Dullert, van der Linden, vanLynden. van Nispen van Sevenaer, van Akerlaken en de minister van binnenlandsche zaken; waarna het met 39 tegen 14 stemmen aangenomen werd. De artikelen 19 en 22 werden aan eene hoofdelijke stem ming onderworpen en aangenomen, het eerste met 39 tegen 14 stemmen, het laatste met 52 tegen 1 stem, die van den heer Anemaet. Bij cle behandeling- van paragraaf III (van de regeling van waterstaatsbelangen, meer dan eene provincie rakende) heb ben de heeren van Lynden, Elout van Soeterwoude, van Nispen van Sevenaer, Mackay en van der Linden, eenige aanmerkingen gemaakt die beantwoord werden door den minster van binnenlandsche zaken, waarna het artikel 23 met 42 tegen 13, en het wets-ontwerp in zijn geheel met 35 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Tegen het wets-ontwerp hebben gestemd de heeren Jes- pers, van clen Veen, Storm, Bots, Hoynck van Papendrecht, Dullert, Mackay, van Lynden, Kien, Ier Bruggen Hugen- holtz, Meeussen, Hoffman, van der Linden, de Lom de Berg, Huguenin, Elout van Soeterwoude, Anemaet, Thorbecke, van Bosse en van Hoëvell. De commissie voor de verzoekschriften heeft omtrent eenige in hare handen gestelde adressen verslagen uitgebragt. Namens de commissie tot onderzoek der verslagen omtrent de wees- en momboirkamers werd dienaangaande rapport gedaan, zullende over cle daarbij voorgestelde conclusie nader worden beslist. Zitting van 2 junij. In deze zitting- zijn aangevangen de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot afschaffing van den. accijns op het ge maal. De minister van financien heeft die discussie geopend door de beantwoording der aanmerkingenvoorkomende in het eindverslag der commissie van rapporteurs en bevattende het verhandelde in de afdeeliugen bij het tweede onderzoek dat dit wets-ontwerp aldaar heeft ondergaan. Daarop heb ben over het wets-ontwerp in het algemeen het woord ge voerd cle heeren van Reede van Oucltslioorn, van Lennep, Schimmelpenninck van der Oije en Hoffman. De heeren van Reecle van Oudshoorn, van Lennep en Hoffman hebben het ontwerp bestreden, de een meer heftig, de ander meer satyrisch, allen evenwel overeenkomende in bepaalde afkeuring, zoowel omtrent het gekozen object,als wegens cle zoo zij zeggen, financiële roekeloosheid. Vooral cle heer van Reede heeft den maatregel geschetst als een zwichten voor cle krachtige partij der oppositie in de kamei-} die zijns inziens nu reeds de teugels van het bewind in han den-had. Aan eigen voorstellen ontbrak het niet, waarvan bij clen lieer van Reecle, de afschaffing van den rogge-accijns (altoos met equivalent), cle voorkeur verdiendeschoon hij in den aanvang zijner recle het voorbeeld had bij gebragt, dat eene dergelijke afschaffing van den gemeentelijken accijns, vroeger in Utrecht plaats gehad hebbende, geen ander resul taat dan geldelijk verlies had veroorzaakt. De heer Schimmelpenninck van der Oije verdedigde het ontwerp met warmte en met ijver. Noch de politieke toestand van Europa, noch de financiële bezwaren door andereu gemaakt, met het oog op moederland en koloniën, noch object van afschaffing-, noch de keuze van 'tequivalent in het algemeen, zouden hem van de ondersteuning van den maatregel terughouden Het ministerie had voorzig-tig- en politiek gehandeld en de afschaffing beveelt zich uit onderscheidene oogpunten ten zeerste aan. Dc beraadslaging zou heden des middags teu 12 ure wor den voortgezet. De minister van financien heeft aangekondigd dat in het gewijzigd wets-ontwerp eene wijziging van regeringswege was aaugebrag-t, daarin beslaande dat aan het einde van art. 3 zouden worden gevoegd cle woorden. een en ander zonder te kort te doen aan het bepaalde bij art. 255 cler zelfde wet", le weten die van 29 junij 1S51, Staatsblad no, 85), Clainsa.. Arolgens per overlanclmail ontvangene berigten van Can ton, toppende tot 13, en Hongkong tot 15 april, was de staatkundige toestand in dat gedeelte van het chiuesche. rijk nog nagenoeg op den zelfden voet gebleven. De in- surgenten zijn echter nog niet bekomen van den belang rijken schok clien zij hebben gekregen maar toch is cle oproerige geest clio het land zoo lang reeds verdeeldenog verre van uitgedoofd. Het vervoer van producten uit het binnenland blijft nog zeer moeijelijkmaar volgens algemeen gevoelen mag men met grond veronderstellen dat de nieuwe aanvoer van thee die gewoonlijk in junij komt, ook thans in tijds zal aan komen, als wanneer de handel eene belangrijke verleven diging zal ondergaan. BSrag-siflanad!. Londen 2 junij. Men spreekt van zeer op handen zijnde belangrijke operatien in de Oostzee, zoodat het fransche eska der zich bij onze vloot heeft gevoegd, en ook deze ontmoeting kan niet lang meer uitblijven. Waarin zulks bestaan zou de, is echter volstrekt onbekend. Onze vloot is op korten afstand van Cronstadt gezien; vermoedelijk zou de admiraal Dundas hiermede echter alleen eene verkenning hebben willen cloen, want een aanval daar op en ook op Helsingfors acht men niet waarschijnlijk. Men gelooft eerder clat hij een bombardement van Reval of Riga op het oog heeft. Het effectief van het engelsche leger in de Krim be droeg op 17 mei 11. 43,350 man, waarvan 23,217 onder cle wapenen (zonder de trommelslagers te rekenen) en 11,211 zieken. De agitatie voor de bekende Maine-wet begint zich meer en meer te openbaren. In Exeter-Hall vond gisteren eene meeting in dien geest plaats, waarop 4 a 5000 personen tegenwoordig waren en verschillende sprekers het woord voerden. De graaf van Harrington zeide onder anderen woordelijk, dat de Mainewet een keerpunt in de geschie denis cler menschheid daarstclde; liet was de meest wijze wet van alle tijden en overtrof aan zegenrijk gewigt de magna charta, cle wet tot afschaffing van den slavenhandel en de wetwaarbij aan 100 millioet britsche onderdanen de vrijheid van drukpers werd geschonken BBaasUseflaBaEadl. Weenen 2 junij. Gisteren liep hier aan de beurs het gerucht dat schepen met graan beladen van Ibraïloir en Galatz komende, door de Russen op den Donau bij Toultcha zijn aangehoudeu. Het antwoord cler westersche mogendheden op de laatste vredes-voorstellen is vrijdag avond alhier ontvangen. Dit zou weigerend zijn. De graaf Buol', baron de Bour- queney en graaf Westmoreland hebben eene iauge bijeenkomst gehad. Men bereidt de sluiting der conferentien voor vermoedelijk zou deze heden plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3