Nadat de commissie voor de verzoekschriften verslagen had uitgebragt op eenige in hare handen gestelde adressen betrekkelijk het wels-ontwerp tot voorloopige regeling van sonnnitre waterschnpsbclangeii, zijn de beraadslagingen over die wets-voordragt.aangevangen. Aan de algemeene behan deling namen deel de heeren Anernaet, Slicher van Domburg,, DullertM'ackay valt Akerlaken, Hoffman, van Nispen van Sevcnaer en de minister van binnenlandsche zaken. Over de 1ste alcleeling in haar geheel (van de straffen tegen overtreding der keuren) had geene beraadslaging plaats. .De daartoe bcliooreiicle artt. 1, 2, 4- en 6 werden zonder cenige discussie, art. 3 na liet ondergaan eener wijziging in de redactie (door den heer van der Linden voorgesteld en met 30 tegen 17 stemmen aangenomen) art. 5 na ecne kleine daarin door de regering aangebragte verandering en de verwerping van twee daarop door de heeren van der Linden cu Thorbecke voorgedragen amendementen, goedgekeurd. Bij de overweging der 2de alcleeling (van de middelen tot voorziening bij verzuim of weigering van besturen om wer ken uit te voeren en hunne schulden te voldoen of bij gebreke van beheer) voerden het woord de heeren Thorbecke eu Gevers van Endegeest, waarna de kamer bepaalde dat die overweging den volgenden morgen zou worden voortgezet. De commissie van rapporteurs voor het wels-ontwerp hou dende uitzondering op artikelen van het burgerlijk wetboek ten opzigte van vermiste personen bij scheepsrampen, heeft daaromtrent haar eindverslag uitgebragtzullende nacler worden bepaald wanneer dat ontwerp in behandeling zal genomen worden. Ook de commissie tot onderzoek van het verslag omtrent de muntwerkzaamheden heeft daaromtrent haar rapport uit gebragt over welks conclusie nader zal beslist worden. Zitting van 30 mei. In deze zitting heeft de lieer de Limpens nieuwbenoemd lid in het hoofdkiesdistrici Maastrichtin handen des voor zitters daartoe van wege den koning gemagligdcle bij de grondwet gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. De beraadslagingen zijn daarop voortgezet over het wets ontwerp tot voorloopige voorziening in sommige waterschaps- helangen en wel in het bijzonder over §2 (Van de middelen tot voorziening bij verzuim of weigering van besturen om werken uit, te voeren en hunne schulden te voldoen, of bij gebreke van beheer). Het woord werd daarbij gevoerd door cle heeren van Akerlaken, de Kempenaer, van derLinclen, ran Knpparc!Thorbecke, van Nispen- van Sevenaer en de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie. De behandeling der tot die afdeeüng behoorende artikelen zou den volgenden clag, des voormicldags ten 11 ure, aanvangen. De commissie tot onderzoek der rekening van ontvang en uitgaaf wegens door het departement van marine gedane verstrekkingen lot 1S53 heeft daaromtrent verslag uitge- brjgt. Over cle daarbij genomen conclusie zal later een besluit genomen worden. De minister van buitenianclsche zaken heeft ingezonden de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie den 17 april jl. geslolen, tot regeling der voorwaarden waarop de con sulaire agenten van Belgie in cle voornaamste havens van Neclerlandsch Indie zullen worden toegelaten, welk stuk tot onderzoek gesteld is in handen eener commissie van vijf leder. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1S55 heeft daaromtrent haar eindverslag uitgebragt. De kamer heeft beslist clat nader de dag der beraadslaging over dat wels-ontwerp zal worden vastgesteld. Uit het verslag der commissie van rapporteurs in de Iweecle kamer cler staten-generaal over het wets-ontwerp on het ouderwijs blijkt, clat in cle afclediugen de voorge stelde afbakening cler grenzen van drie takken van ondecwijs nagenoeg algemeen onaanueemlijk werd geacht. De voorge stelde afbakening der grenzen van het middelbaar onderwijs is naar het algemeen gevoelen in strijd met de grondwet. ^Vteeirtefin ontkende men de volledigheid der regeling van j 1^V'fegcrNmidp,rwijsDe meerderheid cler leden was niet met het stelsel, om bij het lager enderwijs uit- ïêlwtjzcn op waarheden, waaromtrent alle christelijke ^Wp^^len jict eens zijn. Yeel grooter nog was het aantal ^-b-^la^c^c^e zich verklaarden tegen het denkbeeld om ^peji^^scholcu toe te lat.enwaar het onderwijs op leer- jegnjjp.en van een bepaald kerkgenootschap is gegrond. 6ne3Jiis3!g2a4«s.'aaca vaa SSIerÊSszee. Zitl-ing van 30 mei 1855. Voorzitter mr. Qauv;. Afwezig hij cleop'éiifj'g.deTieren mr. Fokker, Lanclsknegt en van cler Vliet.; De uotuiefl\Vun,. den 30 april 1S55 worden gelezen en goedgekeurd. v - De vcorzitter - bcrigt clnt van gedeputeerde staten beslissing :s ontvangen op twee reclames tegen den hoofdclijken om slag, welke hij in ecne beslotcne zitting verlangt mede te ileclen na du heropening worden uit de 2de naar de 3de klasse afgevoerd dr. Moll en jhr. "YV. M. II. de Jonge en het kohier vastgesteld op/4370. Burgemeester en "wethouders dcclcn mede dat er ecne kwestie bestaat tusschen deze gemeente en die van Nieinvor- kerk over eene restitutie van vcrpleegkoslcn voor zekeren J. Broeksmit ad /l,30, welke restitutie Nieuwcrkerk wei gert, en welke zij om het beginsel voorstellen langs den 1 weg van regten te verkrijgen; de behandeling van clit voorstel te doen plaats hebben in de volgende vergadering en de stukken ter visie gelegen. Do commissie van de bouwvallen door den raad uilgenoo- digd zijnde voor ziclt eene instructie te ontwerpen, vaststel lende haren werkkring, heeft bij missive verzocht dat zulks door den raad werd gedaan waarom burgemeester en wethouders voorstellen dat zij geautoriseerd zullen worden zoodanige instructie te ontwerpen en door den raad te doen arresteren. Waartoe wordt bpsloten eveneens om uit onvoor ziene uitgaven de noodige fondsen disponibel te stellen tot het doen herstellen van een. bouwvallig huisje. De rekeningen van het hervormd armbestuurcle be graafplaats en liet israclitisch armbestuur worden gesteld in handen van de heeren mrs. Egtcr, de Crane on van der Grijp. Burgemeester en wethouders deelen mede dat de jaarlijk- scliê aanbesteding van bet gewoon onderhoud der werken op jl. woensdag heeft plaats gehad en naar genoegen tot een totale som van J 10831 is afgeloopcn. Idem dat zij met den sasmccstcr ecne overeenkomst hebben gesloten om de zelkasch op liet nieuwe terrein uit te graven voor 1,10 per last en van den berg voor 85 cent; zijnde op het nieuwe terrein twee putten zeer slecht bevonden. De geloofsbrieven van jlir. mr. R. S. Bocije als nieuw verkozen lid worden door ecne commissie van cle heeren mr. Egter, clr. Keller en van der Grijp onderzocht en in orde bevondenkennisgeving aan gedeputeerde staten en den verkozeno. Door de commissie van fabricage is aangevraagd en wordt toegestaan 110 voor nog te verrigten 5 kub. ellen metsel werk aan het Sas, te vinden op cle begrooting 1855 on derhoud gebouwen. Door cle commissie van fabricage wordt uitgebragt bij monde van den heer Ochtman rapport op het voorstel om de gemeente door gas te verlichten. Dit uitvoerig rapport houdende in substantie cl. dat de tegenwoordige aannemer der straatverlichting genegen zoude zijn aan zijn contract te renuntieeren, mits dat hij worde opzigter cler fabriek h. dat door verscheidene partikulieren genomen zijn 270 lichten, gelijk slaande met 163 bekken tegen 1000 uren brandens; c. dat de commissie de voorkeur geeft aan steen kolen gas, 1. omdat liet oeconomisch gas wegens duurte van grondstof hooger in prijs is, 2. het turf- en lietwatergas nog niet genoeg bekend .5}ijii cl. waarom de commissie voor stelt dat bij onclerhandsche aanbesteding, waartoe cle gega digden zullen opgeroepen ("worden tot liet doen kennen hunner prijzenzal daargesteld worden ecne fabriek van steenkolen gas welke naar het oordeel der commissie kan opleveren 7 pet. voor aflossing en intrest, en f 1200 winst wordt ter visie gelegd om. in eene volgende vergadering behandeld te worden. De commissie van fabricage brengt bij monde van mr. van Dongen rapport uit op- een rekwest van J. Koole, aannemer van liet onderhoud der havendijken tenderende om hem den laatsten onderhouds termijn ad f 125 uit te betalen echter onder korting van 30 wegens verzuim van onderhoud en oplevering. "Worden verder vastgesteld de artikelen 16 tot en met 25 van het brand-veglemeutzijnde gedurende de discussie over art. 16 mr. Fokker in de vergadering gekomen en hebbende dr. Keller de vergadering wegens ambtsbezigheden moeten verlaten. mlcnt&èclic HwjïnnQen. BCiafjeJaanll. Londen 30 mei. ITier te lande is het das ver regel dat ieder lid eener vereeniging die met een gemeenschappelijk kapitaal voor gezamenlijk gewin werkzaam is voor hare ver- bindtenissen en schulden hoofdelijk met- zijn gansche vermo gen instaat. Iri de jongste zitting van liet lagerhuis is cloor de regering eene wet voorgedragen, strekkende om dien regel in het belang van degelijke ondernemingen te verzachten eu te wijzigen, zonder het publiek te veel aan bedrog bloot te stellen. Bij een besluit in de London gazetteworden van hunne betrekkingen ontheven de grootmeester en de luite nant-generaal der artillerie. Bij het zelfde bestuit worclt de burgerlijke administratie van het leger en de artillerie geheel en al opgedragen aan lord Panmure. De bladen deelen thans cle correspondentie mede welke in de maanden november en december tusschen graaf Aber deen en lord John Russell gevoerd werd, ter zake van cle redenen die de ministeriele krisis van dien tijd hebben uit gelokt. Lord John Russell verlangde dat lord Palmerston den hertog van Newcastle zoude vervangen als minister van, oorlog dat de door den heer Sidney Herbert vervulde be trekking van secretaris van oorlog werd afgeschaftten einde meer eenheid aan het bestuur te geven, en clat de minister van oorlog altoos zitting zoucle nemen in het la gerhuis. Lord Aberdeen antwoordde op deze vragen met. eene zeer vriendelijke maar bepaalde weigering. Hij achtte den lieer Sidney Herbert nuttig, lord Palmerston te oud, en de uit sluiting van een pair van Engeland, van het ministerie van oorlog onregt.vaardig. Deze correspondentie boezemt thans niet veel belang meer in. Zij bewijst alleen dat lord John Russell cle waarheid sprak toen hij bij zijne aftreding iu het lagerhuis verklaarde dat hij reeds lang hervormingen verlangd had, wier'weigering zijne aftreding veroorzaakte. Volgens een berigt uit Parijs, in engelsche dagbladen, zijn de jongste oostenryksche voorstellen door Frankrijk en Engeland bepaaldelijk van de hancl gewezen. Oostenrijk zal onzijdig blijven, ten zij eeti inval in de vorstendommen, onder zijn protectoraat geplaatst, mogt geschieden. Slaüïe. Het gouvernement van Toscane heeft weder een vonnis gewezen dat het regt.sgecling der echl.genooten Madiai in herinnering brengt. Een werkzaam, en braaf werkman, mek name Dcminico Ceccheti, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat, hij met zijne kinderen eene protestantsche bijbelvertaling van Diodati heeft gelezen. Ongelukkig voor den veroordeelde zal welligt thans geene zoo krachtdadige manifestatie als bij bovenaangehaalde zaak te zijnen voor- cleele plaats vinden. Sjiïazaje. Madrid 29 mei. De koninklijke troepen die naar Daroca zijn gemarcheerd, hebben cle aan het muiten geslagen sol daten van het regement Bayle en de aragonesche boeren, die zich bij hen luidden aangesloten bereids meerendeels bedwongen. De oproerlingen van Calatayud zijn uit een gejaagd, ter wijl de troepen 30 man hebben gevangen genomen. De cortes hebben gisteren de beraadslaging aangevangen over het wets-ontwerp om aan cle regering in deze omstan digheden eene buitengewone volmagt te geven. Een voorstel van den heer Salmerou het eenige licl der commissie die tegen dit voorstel gestemd was', strekkende om het te ver werpen, is met eene meerderheid van 96 stemmen buiten behandeling gebleven. Heclen zet men de beraadslaging voort. In de zitting der cortes van 25 dezer is met eene groote meerderheid aangenomen de 14e grondslag der cou- stitutiebepalende dat gedurende de vacanlie der wetge vende ligchamen eene permanente commissie van 7 leden der coastes en 4 secretarissen te Madrid z;,l gevestigd zijn om te waken voor de constitutie, met magt om de cortes bij een te roepenwanneer zij met het gouvernement van gevoelen mogt verschillen. Een amendement van den heer Rios-Rosas clie deze ge- heele bepaling wilde laten vervallenals een aanslag op de prerogatieven cler kroon, is verworpen. B3BaBis«20aSaM!l. Weenen 29 mei. De fransche gezant de heer de Bour- queney, werd eergisteren door den keizer in een bijzonder gehoor ontvangen en overhandigde bij deze gelegenheid Z. M. een eigenhandigen brief van zijnen vorst. Yan eene goed onderrigte zijde verzekert men ten stelligste, clat zoo al Rusland niet officieel te Konst.ant.ino- pel vertegenwoordigd wordt, cles niettemin zijne niet-ofliciele diplomatie aldaar in den jongsten tijd onvermoeide pogingen aanwendt om de Porfe te bewegen zich met haren noorde lijken nabuur door eenige aannemelijke schikking te verstaan en n zich uit cle omarmingen der westersche mogend heden te bevrijden." Deze pogingen moeten in verschillende krin gen cler turksche hoofdstad reeds weerklank gevonden heb ben. De oud Turkencle zoogenaamde servisch-Bosnische partij en grieksch-slavische geestelijkheid spannen al hare krachten in, om de turksche regering tot vrecle te stemmen. Alhier hebben zich soortgelijke verschijnselen geopenbaard en wel voornamelijk ten gevolge van cle te Parijs op onhan dige wijze opgerakelde poolsche kwestie. Een invloedrijk gedeelte van den hoogen aclol van Oostenrijkte weten de oostenrijlcsch-slavische partij, en daaronder graaf Clam, cle bamis Jellachich en vele tscheehischeruthenische en kroa- tische notabilit.eit.en zijn bepaald voor het, behoud van den vrede met Ruslandhetwelknaar zij ten minste meenen, voldoende waarborgen voorde handhaving der oostenrijksche belangen aanbiedt. Dat alhier alles al meer en meer t.ot eene vredelievende houding overheltwordt steeds duide lijke)'. Zoo meldt men thans dat de baron von Hess zijn vertrek naar Galicie geheel onbepaald uitgesteld heeft en dat cle lokalen, welke voor cle betreffende hoofdkwartieren in die provincie gehuurd waren, weder opge-zegcl zijn.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2