MIDDELBURGS» COURANT. w- 64. Dingsdag 29 Mei. 1855. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. Jlanlvünöigittigm De commissaris des koniugs in de provincie Zeeland maakt bekend dat, uit hoofde van noodzakelijke herstellingen aan het belgiscii gedeelte van het kanaal van Neuzen naar Gent volgens beschikking van zijne excellentie den minister van binuenlandsche zaken, de aftapping van dat kanaal onafge broken zal plaats vinden gedurende het tijdvak van 15 junij 1855 tot 10 julij daaraanvolgende. Middelburg den 18 Mei 1855. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Aanbesteding-. De burgemeester en wethouders van Veer© zullen op zaturdag den 2 junij 1855, des voormiddags ten 11 ure, op het raadhuis in het openbaar doen aanbesteden 1. Het afbreken van het oude en het bouwen van een nieuw schoollokaal; 2. Êenige herstellingen aan het raadhuis en andere ge meente-gebouwen 3. Het afbreken van de stads bergschuur en van eenige daaraan belendende gebouwtjes, met het herstellen der fontein en daarmede in verband staande werken 4. Het met portland-cement bestrijken van den Camp- veerschën toren aan de zeezijde. Alles met bij levering van de beuoodigde materialen, ge reedschappen enz. Bestek en teekeningeii zullen van den 22 mei ter inzage liggen óp de secretarie der gemeente; terwijl de aanwijzing iu loco zal geschieden op woensdag den 30 daaraanvol gende, des voormiddags ten 11 ure. Nadere inlichtingen zijn ook te bekomen bij P. J. VAN PUEEELENmeester timmerman op de spuibrug te Mid delburg. Veere, den 19 mei 1855. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR. De secretaris J. P. VAN DEN HEUVEL. öütnrnlanöscljÊ ®ijMngrn. jVIittLdelbms-g- 9 38 Mei. Blijkens het thans verkrijgbaar gestelde verslag over den toestand der gemeente Middelburg, was de weitig gedomi cilieerde bevolking óp 1 januari) 1854, 7143 mannen, S705 vrouwen, totaal 15848. In dat jaar zijn geboren 230 mannelijke en 242 vrouwelijke kinderen, totaal 472 terwijl zich 26 6 mannen en 306 vrou wen totaal 572 binnen deze gcmccnto kwamen vestigen. Daarentegen zijn overleden 198 mannen en 240 vrouwen, totaal 438; er vertrokken 260 m. en279 vr., zoo dat op 31 december 1854 de wettelijke bevolking bedroeg 7181 niann. en 8734 vr.totaal 15915, en de feitelijke 7478 mann. cn 8775 vr., totaal 16253. Naar Noord-Amerika zijn uit deze gemeente vertrokken 34 en naar Batavia 5. personen welk getal eene bijzondere vermeerdering bij vroeger aantoont. Het getal kiezers voor de leden der tweede kamer van de sta ten-generaal en der provinciale staten was 485 en voor leden van den gemeenteraad 785. Vijf verordeningen van verschillenden aard zijn door den gemeenteraad vastgesteld, waaronder twee reeds in 1S53 ont worpen, terwijl door burgemeester en wethouders een huis houdelijke instructie voor het collegie van wijkmeesters is vastgesteld. Onder do belangrijkste raadsbesluiten behooren die: waarbij het postwagenveer tusschcn Middelburg en Vlis- singen feitelijk is ontbonden verklaard; tot regeling der heelkundige praktijk in de gestichten tot afstand in erfpacht van een terrein voor eene scheeps timmerwerf; tot eigen beheer der Bank van leening; tot feitelijke ontbinding van het Sint-Jans gilde; tot wijziging van het reglement der plaatselijke school commissie tot afschaffing der broodzetting; tot vaststelling der grondslagen voor het nieuwe belasting stelsel. Met de algemeene herziening dei' plaatselijke verordenin gen volgens voorschrift van art. 178 der gemeentewet, is nog geen aanvang gemaakt. De gemeente-archieven zijn in voldoenden toestand. De totale outvangsten en uitgaven over 1S53 die in het vorig verslag nog niet geheel konden worden opgegeven bedroegen ontvangsten 232,34 7,63 uitgaven 243,091,814, kwaad slot/ 10,744,18; terwijl de bij het opmaken van het verslag bekende ontvangsten van 1854 bedroegen: 217,153,26 en de uitgaven 222,44S,164. De gemeente gebouwen zijn in goeden staat onderhouden. De West-Indische pakhuizen zijn van het domein overge nomen in ruiling tegen het aan de gemeente toekomend aandeel in liet huis van burgerlijke en militaire verzekering. Er zijn in 1S54 10,000 vierk. ellen straat- en 3000 vierk. ellen klinkenverk voor rekening der gemeente en 3200 vierk. ellen voor rekening van de aannemers der gasverlichting gelegd. In weerwil van deze betrekkelijke verbetering blijft de toestand der straten hoogst onvoldoende. De kaaimuren en beschoeijingen hebben bij voortduring be langrijke verbeteringen ondergaan200 kubieke ellen nieuw metselwerk en 2000 vierk. ellen voegwerk is verwerkt ge wordenterwijl langs de turfkade 153 strekkende ellen zijn vernieuwd. Ook de kramwerken der leidijken van het havenkanaal ziju goed onderhouden; weder zijn 22000 vierk. ellen onder zoo veel doenlijk regelmatige glooijing gebragt. De herstelling van den dorpel der doksluis door middel van de tot dat einde door het departement van marine af gestane duikerklok, heeft tot hiertoe den besten uitslag gehad. De eerste helft van het jaar 1854 was door zeer weinig ziekten gekenmerkt. Hoezeer eenige gevallen van nilandsche cholera zijn waargenomen bleef deze gemeente van de asiati- sche cholera geheel gespaardin weerwil dat deze in Vlissin- gen vrij belangrijke uitbreiding verkreeg. Van 329 inentingen met koepokstof op 472 geboorten zijn 326 geregeld afgeloopen. Op 31 december 1854 waren alhier 12 geneesheeren en 9 heel- en vroedmeesters. Uit de gemeente-apotheek zijn af geleverd 40,517 recepten. Nog zijn te Dordrecht verpleegd 11 kvaukzinnigen voor rekening dezer gemeente. In het gast huis zijn 272 personen met 15793 verpleegdagen verpleegd. Het contingent door de gemeente te leveren voor de natio nale militie was 46 (waaronder 2 buitengewoon) terwijl 150 man Yoor de ligting waren ingeschreven. De schutterij was sterk: actief 264 (waaronder 22 vrijwilligers) en reserve 185. Hierbij zijn begrepen 14 Officieren yan welke slechts 7 dienst- pligtig zijn. Het getal kerkelijke gemeenten bleef onveranderd even als dat der scholeu. De kosten van het lager onderwijs bedroe gen volgens begrooling S714. De zondags-, gymnastie-, volkszang- en industriescholen zijn wederom met ijver bijgewoond. Het getal leerlingen der geneeskundige school bedroeg op het einde des jaars 31, als: in de genees-, heel- en verloskunde 15, artsenijmeng- kunde 9 en vroedvrouwen 7. De aankoop van een kunst kadaver waartoe ad ƒ500 magtiging verleend was, heeft geen voortgang gehad. Aan het gymnasium is in gevolge het vertrek van den docent in de wiskundedr. G. E. W. Baehr naar Gronin gen dc tijdelijke waarneming van dat onderwijs opgedragen aan den heer J. J. BelHiigwout, docent iu de nieuwe talen wiens voorloopige benoeming tot docent in de koogduitsche en fransche taal- en letterkunde in een definitieve werd ver wisseld. Curatoren achten het intusschen wenschclijk dat het onderwijs in de wiskunde en in do nieuwe talen wederom aan verschillende doceuien worde opgedragen. Bij de ver vulling der plaats van docent in de wiskunde zouden zij gaarne zien dat op zulke personen werd acht geslagen die tevens in staat zouden zijn door openbare en private voor lezingen een gunstigen invloed op dc studie der natuurkunde te dezer stede uit te oefenen; 31 leerlingen bezochten het gymnasium, waarvan de kosten f6778, doch daarentegen de schoolgelden 2825 bedroegen. Het zeeuwsch genootschap der wetenschappen met 28 directeuren, het departement der maatschappij tot bevor dering van nijverheid met 55 leden, en der maatschappij tot- nut van 't algemeen, verkeer even als de natuurkundige gezelschappen in goeden staat. In den afgeloopen winter waren aan de teeken-akademie 77 leerlingen (40 gratis) en wel 53 in de teeken- en 24 in bouwkunde. Volgens overeenkomst tusschen de besturen der akademie en de industrieschool, ontvingen de leerlingen der akademie op de school onderwijs in het lijuteekenen stel- en meetkundebenevens eenige in werktuigkunde. Geene nieuwe muziekgezelschappen zijn opgerigt of bij zonderheden vermeld van de bestaande. De toestand van het armwezen was niet voldoende, ook ingevolge de drukkende duurte der levensmiddelen. De in voering der nieuwe wet tot regeling van het armbestuur was hier voorbereid door vele reeds genomene maatregelen echter was het daarbij voorgestelde doel op verre na nog niet bereikt. De bij art. 3 dier wet voorgeschrevenc staat is behoorlijk opgemaakt en alleen do commissie Loon voor werk heeft zich verzet tegen de regeling. Aan het algemeen armbestuur is nog uitgekeerd een subsidie van J 38,500, alimentatiegeldsn in de koloniën van weldadigheid f 324.75 jaarwedden van genees- en heelmeesters en vroedvrouwen f 2425 buitengewoon subsidie aan dc godshuizen 2 490,6 5 V subsidie aan de armenscholen 4807,90. De uitgaven en ontvangsten der verschillende instellingen van weldadigheid zoo als die in het verslag zijn kunnen worden opgenomen zijn verre van volledig. Die van liet burgerlijk armbestuur ten behoeve der huiszittende armen bedragen ontvangsten /"13,016,46£uitgaven f 23,009,74. De kosten van geneeskundige verpleging aau bedeelden en niet bedeelden waren f 5104,11; iets minder dan in 1853. De verschillende diaconien hadden gezamenlijk een ontvang van 14,619,03£ uitgaaf 16,35S,01. De commissie tot soepuitdeeling de vereeniging tot liet bezoeken der armen de Dorcas en de genootschappen tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen stichtten ook dit jaar onberekenbaar nut en verkcereuin bloeijenden toestand. Dc uitgaven der gestichten no. IIY bedroegen 57,659,93 i, de ontvangsten ƒ51,666,32. Bij de bank van leening werden 47,63S panden beleend, 46,497 gelost en 1S90 verkocht. Het eigen beheer is met 1 januarij 1855 aangevangen. Bolide en brandwezen verkeeren in goeden toestand. De landbouw mag bloeijend genoemd worden per bunder i'ekent men den gemiddelden koopprijs op ƒ950 cn huurprijs 55 a f 60. De uitslag der konijnenfokkerij was hier niet gunstig. In 1S54 zijn in het geheel uitgereikt 1559 acten van palent. In handel en scheepvaart had geene merkbare verande ring plaats. De zoogenaamde kleine werf wordt door den ijver van den tegenwoordigen huurder meer en meer gebruikt. Op de nieuwe werf De Volharding is een schip iu aanbouw, even als op die der Commercic-compagnie, waar er in 1854 een van stapel liep. Het kantoor van den rijkstelegraaf is eerst 10 april 1855 geopend. In de middelen, van vervoer is genoegzaam geene ver andering gekomen. Alleen is de gemeenschap inet Vlissingcn veel verbeterd door eene omnibusdiensttot stand gekomen na de opheffing der feitelijk nog steeds bestaande wagens van het potswagenveer. Het verslag wordt besloten met de opmerking dat in 1855 twee belangrijke werkzaamheden aan de orde zijn de in voering van een nieuw belastingstelsel en de herziening van alle plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Door de provinciale oommissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland is in hare zittiug van 24 dezer bevorderd tot heelmeester ten platten lande de lieer li. O. W. de Bats. Bij de kamer van ltoophaudel en fabrijken alhier zijn ter inzage nedergelegclopgaaf wegens den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanjeover een gedeelte der maand en der drie maanden eindigende den 31 maart 1855 en over- zigt der gedurende 1854 te Altona ingeklaarde zeeschepen.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1