MIBDELBURGSCHE C 0 U R A N T. N°- 61. Dingsdag 22 lei. öhtttmlcmösdjie 1855= Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siiigeai geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. L>e abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbenend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. De commissaris des koniugs in de provincie Zeeland maakt bekend dat, uit hoofde van noodzakelijke herstellingen aan het belgisch gedeelte van het kanaal van Neuzen naar Geut volgens beschikking van zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken, de aftapping van dat kanaal onafge broken zal plaats vinden gedurende het tijdvak van 15 junij 1855 tot 10 julij daaraanvolgende. Middelburg den 18 Mei 1855. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Aaial#este«!iimg-. De burgemeester en wethouders van Veere zullen op zaturdag den 2 junij 1855, des voormiddags ten 11 ure, op het raadhuis iu het openbaar doen aanbesteden 1. Het afbreken van het oude en het bouwen van een nieuw schoollokaal 2. Eenige herstellingen aan het raadhuis en andere ge meente-gebouwen 3. Het afbreken van de stads bergschuur en van eenige daaraan belendende gebouwtjes, met het herstellen der fontein en daarmede in verband staande werken 4. Het met portland-cement bestrijken van den Camp- "veerschen toren aan de zeezijde. Alles met bijlevering van de benoodigde materialen, ge reedschappen enz. Bestek en teekeningen zullen van den 22 mei ter inzage liggen op de secretarie der gemeente; terwijl-de aanwijzing iu loco zal geschieden op woensdag den 30 daaraanvol gende, des voormiddags ten 11 ure. Nadere inlichtingen zijn ook té bekomen bij P. J. "VAN PUEEELENmeester timmerman op de spuibrug te Mid delburg. Veere, den 19 mei 1855. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAH. De secretaris J. P. VAN DEN HEUVEL. JöidldellIïiEirg' 9 SÏÏ. ]?Iei. Bij -vonnnis van de arröndissements-regtbank alhier, in raadkamer, van 16 dezer is, conform het recpiisitoir van den heer officier van justitie, de zaak contra M. Butijn, ge wezen gezagvoerder van het barkschip Commercie-compagnie van Middelburg, verwezen naar de correctionele teregt- zittingter zake van misbruik van vertrouwen. Vrijdag namiddag liep te Zierikzee van de werf van den heer C. Smit, met het beste gevolg te water het bark schip Haamstede, groot 390 gemeten lasten, hetwelk ge voerd zal worden door H. 11. de Boerboekhouders de heeren M. C. de Crane Zoon. Men schrijft uit Luxemburg van 17 dezer dal. de heer Simons, administrateur-generaal (minister) vau buitenland- sehe zaken in het groothertogdom en voorzitter van den raaddoor Z. M. den koning-groothertog tot kommandeur der orde van den Nederlandsehen Leeuwen door Z. M- den koning van Pruissen tot ridder der Itoode Adelaars- orde benoemd is. De heer Lightenvelt,nederlandsch gezant te Parijsbevindt zich te Luxemburg. Het Staatsblad behelst de wet van den 22 april 11., houdende regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriële departementen. Wij vernemen dat thans bij ministeriële beschikking, de ambulante postdienst op den spoorweg van Antwerpen naar Botterdam, geregeld is en deze dienst met 1 junij eerstkomende een aanvaug zal nemen. Er zullen acht post ambtenaren toe gebezigd wordenwaarvan vier (de heeren Smith, de Keth, Gallé en van Leersum) tot standplaats zullen hebben den Moerdijken vier andere (de heeren Neujean, Pols, Steiubuch en König) tot standplaats Ant werpen. De belgischefranscheengelsche benevens de oost- en west-indische korrespoudentie zal met 1 junij over den spoorweg geheel behandeld en verzonden worden. De Groniuger courant ontvangt uit 's Gravenhage van den 15 dezer de volgende mededeeling De commissie voor het wets-ontvverp omtrent het lager- en middelbaar onderwijs is thaus bezig met de beoordeeling van baar verslag't welk in de volgende week door haar zal worden vastgesteld. Men kan niet verwachten dat dit ver slag, 't welk zeer belangwekkend is en tevens nog al breed voerig schijnt te zijn, voor junij aanstaande aan het publiek kan worden medegedeeld. De staatscommissie omtrent de emancipatie der slaven zal juist op heden hoogst waarschijnlijk hare werkzaamheden eindigen. De heer minister van koloniën is reeds met de inzigten van die commissie bekend en men meent weldra een wets-outwerp omtrent deze belangrijke aangelegenheden te gemoet te. mogen zien. liet beginsel van emancipatie schijnt vast te staan, maar evenzeer dat van schadeloosstelling." Het zelfde blad gelooft het berigt der Utrecht-sche courantdat Z. K. li. prins Erederik voor het lidmaatschap van de eerste kamer der staten generaal zou hebben bedankt, op zijn minst voorbarig te mogen noemen, liet kan uit eene goede bron stellig verzekeren, dat te Groningen nog geen antwoord van den benoemde is ontvangen. Naar men verneemt zal H. M. de koningin eerst het Loo betrekken als Z. M. van hoogstdeszelfs reis naar Luxem burg is teruggekeerd. In de residentie is aangekomen en aan het hotel de l'Europe afgestapt II. IC. H. de gravin Neipperg, zuster van H. M. de kouiugin. - In de tweede helft der vorige maand zijn, in de kunst matige vischfokkerij van Z. M. den koningeenige kuiters en hommers van baars aarigebragtdoor gedeeltelijk de voor schriften nopens de voortteeling te hebben gevolgdis men er in geslaagd sedert een paar dagen duizende vissehen te zien zwemmen. De Nederlander meldt dat berigt is ontvangen, dat de zendeling H. Z. ICloelcers in welstand te Hong ICong in China is aangekomen; hij zou weldra naar Shanghai, zijne bestemmingsplaatsvertrekken. ESemoeHBiamg-eini en IsesJnantein» Z. M. heeft bij besluit van den 16 dezer goedgevonden te benoemen, bij den grooten staf, tot adjudant van Z. IC. H. prins Erederik der Nederlanden, Zr. Ms. adjudant in buiten gewone dienstden Isten luitenant jhr. G. A. C. H. von Goedecke, van het regement rijdende artillerie. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan den heer A. van Goudoevergewoon -hoogleeraar in de facul teit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, ten gevolge van het bereiken van den zeventig- jarigen ouderdomte verleenen een eervol ontslag uit zijne voormelde betrekkingmet vrijlating om zijne aanspraak op pensioen volgens de daaromtrent bestaande verordeningen te doen gelden. Ilimnsteni en wetenschappen. Bij een besluit van den koning der Belgen is aan den begaafden romanschrijver H. Conscience, den vijfjarigen prijs (van 1850—1854) toegekend van 5000 fix, wegens het schrijven van zes werken, als: de Loteling, Baes Gae- sendonck, de Arme Edelman, de Gierigaerdde Boerenkrijg en Illodwig en Chlotildis. aerkafenws, Ter vervulling der, door het bedanken van ds. G. Ba- teképredikant te Bres^ensvoortdurende vacatureheeft den 14 dezer de kerkeraad te Nisse, onder voorzitting van den consulent en medestemming der gecommitteerden van den ambachtsheerde navolgende nominatiën opgemaaktal- phabetisch gesteldTwaalftalD. van den Bergte 's Heeren- hoekG. H. Brand te St.-MichielsgestelJ. Doorenbos te Oüdelande; C. Giltay P. Az., te's Heer-Arendskerkec. a.; P. Hofman, te Baarland; A. C. G. de Jonghte Waarden - burg c. a.; B. A- Overman te Heinkenszand W. van Riet, te St.-KruisG. H. van Sendenaan de LeurJ. A. van Trichtte Hurwenen D. C. Thomkinste Beek en Geul en A. J. J. Warnsinckte 's Heer-Abtskerke c. a. Zestal van den Berg, Giltay, Overman, van Seuden, van Tricht en Warnsinck. Drietal: Giltay, van Senden en van Tricht waaruit eerlang een beroep zal geschieden. SSsupHiae en leg-er. - De officier van gezondheid 2de kl. J". J". W. de la Cour dje van Zr. Ms. wachtschip Ajax te Hellevoetslaisover geplaatst is op Zr: Ms. schooner de Schorpioen te Vlissingenzal vervangen worden door den officier van gezondheid 3de kl. A. Pelers. Den 15 dezer is te Vlissingen uitbesteed het sloopen van Zr. Ms. schoonerbrik Ban ka, hetwelk aangenomen is voor omtrent 375. Naar men verneemt hebben de zeilproeven met Zr. Ms, korvet met stoomvermógen Medusa, 11. diugsdag aan het Nieuwediep genomen, niet aan de verwachting beantwoord. Het schip moestten gevolge van zijne rankheidbij het zeilen geweldig overleggenzoo dat voor twee marszeilen loopende, de patraspoorten onder water liepen. Men hoopt deze zwarigheid weg te nemen door het schip zwaarder te belasten, of anders zou men genoodzaakt zijn de masten in te korten. Naar men zegt moet ook het iuzetten van een grooteren stoomketel in Zr. Ms. schroefschooner M o nt ra d o, aan 5s rijks werf te Amsterdam, de verwachting te leur stellen. Wea-scHiiiilllende RïejrngjteEtt. Bij het departemeut van binneniandsche zaken is ont vangen een wissel groot honderd vier guldenvan den heer William J. M. Lange, Zr. Ms. consul te New-Castle aan de Tyne, als eene nadere bijdrage ten behoeve der nood lijdenden door de jongste overstroomingen in Nederland. Een onbekende heeft aan den heer Groen van Prin- sterer, als voorzitter van de maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernijdoen toekomen ƒ2000 ter ondersteuning van de poging tot vrijkoop van slaven of slavinnen. Zoo gemeld wordt, is het den koning ook wegens Z. M. afwezigheiddoeltreffend voorgekomende bijeenkom sten van de onderscheidene vereenigingen en genootschappen van landbouwter vestiging van eene algemeene koninklijke landbouw-vereenigiugwelke in deze maand in 's Gravenhage zou moeten plaats hebben een jaar te verdagen. H. M. de koningin heeft de loterij van schilderijen en dames-handwerken te Zwolle ten behoeve der noodlijdenden door den watersnoodmet een fraai geschenk vereerd. Men is te 's Gravenhage bezig met hét oprigten van eene idioten school, de eerste van dien aard, zoo wij mèenen, in ons land. ESnarg-erlBJlte stand. "Vlissingen, van 12 tot 19 mei. Gehuwd: J. Schout Velthuysjra. 38 j. met M. Beenhou-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1