MIBBELBURGSCHE COURANT. N°- SI. Zaturdag 1855. 28 April. Jlankonhtgmgm föinnmlcmïrsrJje ütijümgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sittgen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure- De abonnementsprijs per drie maauden is 3, franco per post3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 23 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 33 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoo." elke plaatsing moet 35 cent Yoor zegel worden betaald.. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure.' SSekeudamaliing-. De burgemeester en wethouders van Vlissingen maken Dat de passage yoor Rij- en Voertuigen door de Duin poort alhier, uit hoofde van de te doene herstellingen aan den rijweg, zal gesloten zijn van en niet den 30 april aanstaande tot en met dingsdag den 8 mei daaraanvolgende Vlissingenden 24 april 1855. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De Secreteris MABILOT. Middellmrg S3 April 0 Door de nederlandsche handelmaatschappij zijn weder be vracht 27 schepenwaaronder voor MiddelburgWilhelmina Catharina, gezagvoerder N. M. O. de Groot Stiffry en Phcenix gezagvoerder J. E. Verhuist, benevens 10 voor Amsterdam 8 voor Rotterdam, 4 voor Dordrecht en 4 voor Schiedam. Door den gezant van het hof vanWeenen is uitgereikt geworden de kennisgeving van Z. M. den keizer van Oos tenrijk wegens het overlijden van H. K. H. mevrouw de aarts-hertogin Maria Dorotheadouairière van Z. K. H. den aarts-hertog Joseph, palat.ijn van Hongarije. Den 23 heeft aan het ministerie van binuenlandsche zaken de aanbesteding plaats gehad tot het doen der noodige herstellingen en het onderhouden van al de werkenbehoo- rende tot den Haarlemmermeer-polder, van 1 mei 1855 tot en met 31 december 1855. Dit werk is aangenomem-door den heer J. C. van Berkum te Utrechtvoor de som van ƒ24,800, zijnde dit de laatste aanbesteding die van wege de commissie tot droogmaking van het Haarlemmermeer zal plaats hebbenals zullende die dau in handen van parti culieren overgaan. Den 24 dezer is aan het ministerie van binnenlandsche zaken het vergelijkend examen begonnen voor de betrek king van opzigter voor den waterstaat. Er waren voor de zes vacatureswelke er ziju een vijftigtal candidaten uit verschillende provinciën des lands. Men verwacht dat het examen drie dagen zal duren; het wordt niet zorg afgeno men door een viertal examinatorendie inzonderheid naar praktische ervarenheid onderzoek doen. Z. M. de koning is dingsdag middag ten 4.J- ure van het Loo, met een extra spoortrein inde residentie teruggekeerd. Uit Amsterdam schrijft men aan de Utrechtsche courant van den 22 april: Een zonderling regtsgeding zal eerlang gevoerd worden. Gedurende het heerschen der cholera ontbood men een notaris bij eene stervendeom haar uitersten wil te ont vangen. De notaris kwam aan het huis der stervende alles was gereedde lijderes was ten volle in staat om tot het passeren der acte over te gaandoch de notarisdie nu vernam dat zij door de cholera getroffen wasdurfde het leger niet naderendat was hij aan zijne vrouw en kinderen verschuldigddaarvoor had hij dezen te lief. De lijderes overleed eenige uren lateren er was geen testa ment gepasseerd, tot groot nadeel van eene naauwe bloed verwante, in een vorig testament uitgesloten. Deze meent nudat de weigering van. den notaris was onregtmatig strijdig met zijnen pligt, en wil hem bij regterlijlc gewijsde doen veroordeelen om haar de geledene schade te vergoeden." De laatst verschenen aflevering van het //Album van buitenlandsche lettervruchten" bevat onder anderen eene ge schiedkundige schets van het bekende korps Zouavenhet welk zoo als men weet in Algerieis opgerigt en aldaar, zoo wel als nu laatstelijk in de ICrim, zulke belangrijke diensten heeft bewezen. Deze schets waarin den meest en lof wordt toe gezwaaid aan '^genoemd korps en tevens hulde wordt gedaan aan de verdiensten van een aantal legerhoofden die zich in de algerijnsche kolonie hebben onderscheidenheeft in Frank rijk bijzonder opzien gebaard voornamelijk omdat de na men van de generaaals ChangarnierCavaignacde Lamo- ricière en Bedeau daarin met lof worden vermeldterwijl van den overleden maarschalk de Saint-Arnand ter naau wei- nood melding wordt gemaakt. Het artikel is oorspronkelijk geplaatst geweest in de Revue des deux Moucles en geteekend door V. de Mars den gerant van dat tijdschriftdie in der tijd ook zijn naam heeft ge plaatst onder het stuk getiteldDe geschiedenis van het eskader van de Middellandsche zee"'t welk in het jaar 1852 in het genoemde tijdschrift is geplaatst en algemeen aan den prins van Joinville is toegeschreven. De geschiede nis der Zouaven is blijkbaar door eene andere hand gesteld en wordt door velen gehouden voor het werk van den hertog van Aumale, die vroeger over een der korpsen Zouaven het bevel heeft gevoerd. In een bekend h.uitcnlandsch blad. 't welk zich steeds als zeer orleanistischgezind heeft doen kennen, wordt meergenoemde schets op de navolgende gunstige wijze beoordeeld Het is allezins opmerkelijk dat de officieren welke in dienst bij dat korps voor het eerst eeneu militairen naam hebben gemaakt met eene onpartijdigheid in die schets wor den beoordeeld welke elk vermoeden va;n naijver van de zijde van den geschiedschrijver uitsluit. Allen worden zij vooi-gesteld iu een zoodanig glorierijk daglicht als waarop zij wettig aanspraak kunnen maken, zoo wel die legerhoofden welke eenen roemrijken dood hebben gevondenals die ge nen welke thans nog hooge rangen bekleeden bij het fran- sciie leger of die als slagtoffers van de staatkundige gebeurtenissen der laatste jarenuit hun vaderland zijn verbannen of als uitgewekenen zich buiten 's lands ophouden Slechts één naam en dat wel de meest beroemde van al die legerhoofden ontbreekt aan de lijst. Zou het ook kuu- nen zijn dat juist, de omstandigheid dat die naam met stil zwijgen wordt voorbijgegaan, als eene aanwijzing moet worden beschouwd van den wezenlijken steller der genoemde schels EB emoe naai ra gem em beslsaiteïa. Bij Zr. Ms. besluit van den 18 dezer zijn op pensioen gesteld de luit.-generaal M. H. Steenberghe op zijn verzoek, ad ƒ3000; de generaal-majoor W. E. Heydenreich met den rang van luitenant-generaal, ad 2400; de kolonel A. E. Brade, met den rang van generaal-majoorad 1800, en de majoor E. E. J. H. baron van He.eckerenmet den rang van luitenant- kolonel, ad ƒ1300; alle van het wapen der artillerie. Z. M. heeft bij besluit van 18 dezer goedgevonden te benoemenbij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen tot inspecteur van het wapen den kolonel jhr. C. D. P. Singendouck; tot generaal-majoor, directeur inde 2deartillerie-directie, den kolonel J. P. baron de Girard de Mieiet van Coehoorn; tot kolonelden luitenant-kolonel C. T. van Mcurs tot majoor den kapitein der 1ste kl. H. A. van Glansbeek; tot majoor onder-directeur in het wapendepot te Dor drecht den kapitein der 1ste kl. J. N. Calten tot majoor onder-directeur van de artillerie-stapel- en constructie-magazijnenden kapitein der 1ste kl. A. Gaijet; tot majoor, den kapitein der 1ste kl. J. C P. Kraijenhoff van de Leur bij het regement veld-artillerie, tot, kolonel kommandant van het korps, den luitenant,-kolonel jhr. J. Ij. «Ie Caisembroot tot, luitenant-kolonel den majoor J. A. Snellen bij het 1ste regement, vesting-artillerie, tot majoor, den kapi tein der 1ste klasse J. V. Bomberg tot kapitein van de 3de kl., den lsf.eix luitenant'?J. Calkoen; bij het 2de regement vesting-artillerie, tot kommandant van het korps den luitenant.-kolonel J. M. Engelberts tot luiteaant-kolonel den majoor J. van Heel tot, kapitein van de 3de kl. den sten 1 uitenant A. T. Knoop bij het 3de regement vesting-artillerie, tot kolonel den luite nant-kolonel T. Sommerton; tot kapitein van de 3de kl. den lsten luitenant J. J. Lauus- pach bij het regement, rijdende artillerie, tot majoor kommandant van het korpsden kapitein der 1ste kl. P. A. C. van Wicke- voort Crommelin. Bij besluit van 22 dezer heeft Z. M. goedgevonden eer vol ontslag te verleenen aan den heer H. van Iwaarden op zijn verzoekals gezworen van den polder Kruiningen (Zeeland). Mnamsiteim ent wetemsttBaapjpea. Jongstleden zaturdag vereenigden zich eenige leden der commissie ter bevordering van het onderzoek naar de ver schijnselen op den oceaan, met een groot aantal der ge zagvoerders van Rotterdamaan boord van de stoomboot De koophandelten einde metop verschillende wijze in- geïigte diep-zee-kokers proeven te nemen. Twee dezer kokers waren vervaardigd door den heer Ba tenburg en door den heer van der Ven. Nadat herhaalde proeven, zoo wel stil liggende als varende, waren geno men, is men tot het besluit gekomen, dat de kokers door den heer Batenburgop aanwijzing van den heer van Gogh, luitenant ter zee der 1ste klasse, vervaardigdde voorkeur verdienen boven de tegenwoordig zoo wel hier als buiten 's lands gebruikt wordende. Evenwel achtte men deze ko kers nog voor veel verbetering vatbaar, en zal men dan ook later met de verbeterde op nieuw proeven doen. Het hooge belang dat gehecht moet worden aan de ken nis van de temperatuur van het zeewater in de diepte, en de onbruikbaarheid der gewone engelsche diep-zee-kokers maakt dat ieder, zeeman met verlangen de nieuwe proefne mingen zal te gemoet zien. Door de bereidwilligheid van de heeren Jan van der Pleyden Co., mogt de commissie kosteloos gebruik maken van genoemde stoomboot, en is deze ook voor volgende proef nemingen toegezegd. Naar wij vernemen heeft de hoogleeraar Tilanus bedankt voor de benoeming tot lid van de afdeeling natuur- en geneeskundige wetenschappen der koninklijke akademie van wetenschappen De heer Witteringlid en secretaris van den raad van bestuur der koninklijke akademie van beeldende kunsten te Amsterdamis toegevoegd aan den heer J. G. Peseatore commissaris-generaal der Nederlanden bij de algemeene ten toonstelling om met hem te regelen de plaatsing der neder- landsche voorwerpen van kunst en alle andere hen betreffende' schikkingen vast te stellen. KSAfl'aane eia leger» -j- Ten gevolge der laatste verplaatsingen is het état,-major van Zr. Ms. wachtschip de Rhijn te Willemsoord thans als volgt: kapitein ter zee J. H. Sterk, kommandant,; lui tenant ter zee 1ste klasse S. Eaber Huys, lst.e officier; luitenants 2de klasse W. J. Scholten van Aschat, G. A. A. Amand en J. P. C. Gravenhorst; officieren van admini stratie 1ste klasse C. W. Uhlenbeek .en 2de klasse J. J. Hoogenstraffenofficier van gezondheid 2de klasse C. M. van Stockumovergeplaatst van genoemden bodemde luitenants ter zee 2de klasse J. J. A. D. Pfaff, op Zr. Ms.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1