-• tlo koninklijke academie van wetenschappengevestigd te Amsterdam, uitbreiding was gegeven, zijn door de beide afdeelingeri dier academie in hare bijeenkomsten van den 17 en 31 maart en den 10 en 1-1 april jl de navolgende benoemingen geschied waaraan achtereenvolgende door den koning goedkeuriug is geschonken. Tot gewone leden der afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen de heeren C. JEL D. Buys Ballot, C. L. Blume, F. Z. Erme- rins, J. A. C. üurlemans en C. B. Tilanus. Tot corres pondenten dier afdeeling de heeren P. Bleeker, J. K. ïïas- karl en Pr. Junghuhn. Tot gewone leden der afdeeliug voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wljsgeerrge welen- schappen de heeren L.'Pli. C. van den Bergh, W. G. Brill, G. Tl. M. Delprat, J. van Hall, W. J. A. Jonckbloet., 11. J. 'Koenen, W. Moll, is. An. Nijhoff, J. R. Thorbecke, G. VV. Yreede en J. de Wal; van deze hebben evenwel de heeren Thorbecke en Yreede voor het; lidmaatschap cler aca demie bedankt. Tot correspondenten dier afdeeling cle heeren. C. P. Gericke en J. F. G. Brnmund. Tot buiten, laudsche leden dier afdeeling de heeren Mich. Ghevalier- TI. L. Fleischer, L. P. Gachard, Jb. Grim in, F. Guizot, C. li. Lepsias, Til B. Macaulay, J. N.Madvig, L. llauke, F. C. von Saviguy en C. Ullmaun. Tot voorzitters, onder voorzitters en secretarissen der eerstgemelde afdeeling de heeren J. van GeuusF. J. Stamlcart en VV. Yrolik; der andere afdeeling de heeren J. BakeJ. Bosscha en H. J. Koenen. Ten gevolge dezer benoemingen kan de academie zoo als zij bij het aangehaalde besluit werd uitgebreid, als gevestigd worden beschouwd. Biea-fiiiiieitt \vs. Ds. J. J. van Toorenenbergen te Ylissingen heeft in de godsdienstoefening van gisteren morgen aan de nederd, hervormde gemeente bekend gemaakt dat zijnweleerw. voor het beroep als hoogleeraar aan de theologische hoogeschool te Stellenboscli in de kaapkolonie heeft bedankt. Marine. De met de jongsle mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigten omtrent den gezondheids toestand aldaar luiden bevredigend. De gele koorts, welke in genoemde kolonie laatstelijk onder de schepelingen van Zr. Ms. stoomschip Cu ra pao heeft geheerscht, schijnt geweken te zijn; terwijl de pokken (omtrent welker waren aard de geneeskundigen van gevoelen verschillen), ofschoon nog hcerschende, echter voor zo0 ver bekend was geeue slagtoffers maakten. MtoïdeoroBogBseBae waaraaensalBBg-eBi gedaan op 5s Rijks Werf te Ylissingen, des middags ten 12 ure. April 1855. Wind, &i\ 4 s 1 O lij 1 Aanmerkingen. 15 ZWt VV3.4 767.3 9.3 10.0 0.71 6.54 0 bel rokken. 16 ZWtW 2.3 770 8 0.S9 8.26 0 helder. 17 N O 3 772.5 14.7 0.7S 9.63 0 ligt bewolkt. 18 O NO 5 772.11] 0.0 0.64 6.02 0 helder. 19 Oostel. 0.1 765.6 12.6 0.71 7.57 0 20 Noord 5.6 767.7 9.3 0.69 6.23 0 21 O 5 6 775.6 7.2 0.71 5.88 0 bewolkt. f a i e n a - <e na e a* a. a B Eerste Kamer. Zitting van 20 april. In deze zitting is bepaald dat de behandeling van het wets-ontwerphoudende nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaring, tot eene nadere bijeenkomst uit gesteld, en dat inmiddels eene memorie van beantwoording door den minister vau justitie op het verslag ingezonden, gedrukt en aan de leden rondgedeeld zal worden. Het wets-ontwerp tot regeling e;i beperking der uitoefe ning van het-regt van vereeniging en vergadering is aan genomen met 23 tegen 7 stemmen, nadat daarover de heeren van Eysinga en Lotsij, alsmede de minister van justitie liet woord hadden gevoerd. Tegen het weis-outwerp hebben gestemd de heeren van Eysinga, de Bruyn, van Swinderen, Regout, van Sasse van Ysselt, van den-Dries en Beerenbroek. Het wets-ontwerp houdende regeling der verantwoordelijk heid van de hoofden der ministeriele depariementenwerd zonder beraadslaging met. 29 tegen ééne stem, die van den heer van Swinderen, aangenomen. Over het wets-ontwerp tot aankoop van 24 en 3 pet. nationale schuld tot. vervanging der schatkistbiljetten in het -^r-d^pot der muntbiljetten, voerden het woord de heer van !*^C3|ljCk£vorsel en de minister van financiën, waarna het met j $"^#pmèene stemmen werd aangenomen. ^J^)ï$asb| de minister van binnenlandsche zaken eenige inlicli- 'j f/AWigén- had gegeven, welke gevraagd waren door den heer Swinderen betrekkelijk het. wets-ontwerp tot. verhooging hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1855 (stichting V v.aii 'èen stoomgemaal op den IJssel)werd dit in stemming 'senragt en met 29 tegen ééne stemdie van den heer de Yillers de Pit.é, aangenomen. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroepiug ge scheiden. ©uitatlcmïrsdie ®tjömgra. B£n«-e5»iad. tonden 21 april'. Het parlement heeft zijne werkzaam heden hervat, zonder dat iets is behandeld, wat bijzondere vermelding verdient. Men wil echter dat eertsdaags be langrijke zaken ter tafel zullen komen, ouder anderen eene groote hervorming in de organisatie der artillerie en het commissariaat der geneeskundige directie bij het departe ment van oorlog en meer andere onderwerpen. In de zitting van het lagerhuis op gisteren avond heeft de regering het budget ingediend. De ontvangsten beloo- peu 63,339,000 p. st..dc uitgaven daarentegen 86.000,000 Bovendien is dan nog het deficit van het vorige jaar, ten bedrage van 6.196.S08 p. st.ongedekt. Ten einde in dit, belangrijk deficit te voorzien rekent de regering op de nieuwe leeniug van 16,000,000 p. st,.maar zal bovendien overgaan tot eene vermeerdering der regten en belastingen op de thee de koffij de suiker en de schotscbe eniersche spiritualiën. Yoorts zal de income-tax met 1 pet. verhoogd worden; vervolgens zal een zegelregt van 1 penny geheven worden van een gedeelte van het papieren geld en zal eindelijk eene nieuwe uitgifte plaats hebben van 3,000,000 p. st. aan schatkistbiljetten. Eergisteren middag ten drie nre is het kapittel van de orde van. den kousenband op het kasteel Windsor bijeen gekomen. De koningin en prins^Albert zijn het eerste de troon zaal binnengetreden begeleid door de groot-waardiglieids- bekleeders der kroon en gevolgd .door den hertog van Cam bridge en den' prins van Heiningen. Hare Majesteit en HH. KK. droegen den purper fluweelen mantel, den kar moezijn rooden hoed en den halsketen der orde. De koningin droeg buitendien een kroon met diamanten. De koningin nam plaats op den troon. Naast haar bevond zich een zetel bestemd voor den keizer der Franschen. De prelaat der orde bevond zich regts, de kanselier ter linker zijde van de koningin; de griffier, wapenheraut en deur waarder stonden bij de tafelrond welke de ridders gezeten waren. De kanselier las alsnu het besluit voor, waarbij de orde van den kousenband aan Z. M. Napoleon III, keizer der Franschen geschonken wordt. Vervolgens werd op bevel der koninginde keizer door prins Albert en den hertog van Cambridge, voorafgegaan door den wapenherautdie cle insignien der orde op een rood fluweelen kussen droeg, uit zijne appartementen de troonzaal binnen geleid. De koningin en de ridders ontvingen den keizer staande, die daarop plaats uanYop den' troon. De keizerin, de prins van Wallis, de prinsen en prinses sen der koninklijke familie de hertogin van Cambridge en prinses Maria traden insgelijks de zaal binnenom de pleg- tigheid bij te wonen. De keizerin en de hertogin van Cam bridge namen plaats bij den troon. Alsnu deelde de koningin den keizer zijne benoeming mede tot ridder der orde van den kousenbandwaarna de wapenheraut, de eene knie ter aarde gebogenhaarden kousenband aanbood, dien de koningin, geholpen door prins Albert, aan de knie van den keizer gespte. Vervolgens bood de wapenkoning aan de koningin den halsketen aan dien zij den keizer om den hals hing, waarna zij hem den ridderslag gaf. Alsnu ontving de keizer de gelukwenschingen van al de tegenwoordig zijnde leden, waarna het kapittel werd op geheven. Des avonds was er een allerprachtigst gala-dinereen prachtig gouden vaatwerk versierde de tafel van het banket op het midden dier tafel prijkte de groote kandelabre van St. Georgetegenover welke de koningin de keizerde keizerin en prins Albert zaten. Na het banket heeft lord Spencer, intendant van het koninklijke huis, op bevel der koningin een toast op den keizer en de keizerin nitgebragt. De keur der aristocratie woonde dit banket bij. Lord Pal- merston was de eenige tegenwoordig zijnde minister, buiten lord Clarendon die ridder van den kousenband is. Na het diner was er receptie. Gisteren hebben de keizer en de keizerin der Fran schen, koningin Victoria eu prins Albert het kristallen pa leis bezocht, werwaarts zij zich in open rijtuigen gezeten begeven liebben. De ontvangst was niet minder geestdriftig dan maandag 11. Na het bezoek zijn cle voorname personen naar bet paleis van Buckingham teruggekeerd. The morningpost meldt het volgende nopens den stand der weener conferentien De nieuwe russische instructien weigeren een beperking van Ruslands magt in de Zwarte zee en willen even min die zee voor de oorlogschepen van alle natiën sluiten (neu traliseren). De geallieerden van hunne zijde dringen be paaldelijk op een en ander aan. Gortchakoff heeft daarop een uitstel van 48 uren gevraagdten eincle per telegraaf van Petersburg het bevel te kunnen erlangen om al dan niet de onderhandelingen voor goed af t.e breken. Ma an- dag zal hij het eind-ant.woord zijns keizers aan de eoufe- rentien mededeelen. Alle hoop op den vrede beschouwt men als vervlogen. Lord John Russel zal lot 25 of 26 dezer te Weenen blijven." In de berigten uit de Vereenigde Staten die door The times worden medegedeeld, leest 'men een omstandig ver haal van eene bloedige botsing, te Cincinnati tusscheii Nederlanders en Amerikanen voorgevallen bij gelegenheid eener verkiezing, - waarbij van weerszijden ook met grof ge schut werd gevuurd. Blaas II ia m «1. L'invalicle rnsse bevat een van 8 dezer gedagteekend manifest van keizer Alexander IIwaarbij aan verscheidene veroordeelden kwijtschelding of vermindering van straf ver leend wordt. Onder de begenadigden bevinden zich ook eeriigje naar Siberie verbannenen. Aangaande de veroordeel den in het koningrijk Polen en het groothertogdom Irinland. zal later een soortgelijk afzonderlijk besluit uitgevaardigd worden. De grootvorslen Nicolaas en Michael zijn tot leden van den rijksraad benoemd. Yan eene geloofwaardige zijde wordt het reeds bekende berigt bevestigd, dat de nieuwe instructien cler russische gevolmagtigd'en op de weener conferentie tot geen bevredi gend resultaat kunnen voeren, aangezien de kwestie van het derde punt wel niet geheel weigerend, maar ontwijkend zal behandeld worden. De taktiek der russische diplomatie schijnt te zijn, om de onderhandelingen tot den zomer te rekken en in geval deze manoeuvre schipbreuk lijdt op een krachtig optreden van clen lieer Drouyn de Lhuysalsdan zouden de heeren Goftschakolf en Titoff in last hebben, de overige conferentie leden met eene op handen zijnde komst van den russischen staatskanselier op het diplomatische too- neel te paaijen. Men verzekert echter tevens, dat al deze. gevallen door de gevolmagtigden der verbonden mogend heden in rekening gebragt zijn en dat het.den russischen gevolmagtigden bezwaarlijk zal vallen de beslissing langer dan eene week op le houden. Al gelukte het hun een uitstel te bewerken clan zoude dit toch niet verder clau hot einde dezer maand uitstrekken. Spanaje. Blijkens telegrafische berigten uit Madrid van 18 april hebben de cort.es de eindelooze beraadslagingen over het ontwerp eener nieuwe constitutie weder afgebroken om aan gelegenheden van materieel en meer dadelijk belang te behan delen. In de zitting van jl. dingsdag werd een door het gouvernement voorgedragen wets-ontwerp, houdende bepa lingen tot regeling en bevordering van spoorweg-onderne-. mingeu in zijn geheel aangenomen. In de zitting- van den volgenden clag is besloten tot nader onderzoek van een uit de vergadering voortgekomen wets-voorstelstrekkende om voor grondbezitters het bekomen van voorschotten tot ont ginning of verbetering hunner gronden gemakkelijk te maken. EB HactseBalanicB. Berlijn 20 april. De koninklijke nederlandsehe buiten gewone gezant,, de heer Rochussen, is uit 's Gravenhage alhier aangekomen. Ten onregte beschouwt men zijne reize echter als in eenig opzigt, met cle staatkunde in verband staande. Men heeft berigt ontvaugen van een groot ongeluk dat den 17 dezer in cle haven van Memel heeft plaats ge had. Eene stoomboot heeft aldaar schipbreuk geleden waarbij 43 belgische steenbakkers, die zicli aan boord be vonden en die aangenomen waren om te Memel eene steen bakkerij te vestigen, het leven hebben verboren. Men verzekert dat onze regering niet voornemens is om het aanbod van Frankrijk aan te nemenhetwelk aan Pruissen voorstelde om gemeenschappelijk over de afschaf fing van clen Soudtol te Kopenhagen te onderhandelen. Zij schenkt aan de fransche regering geen volkomen vertrouwen en wil vau Denemarken de afschaffing van den Sondlol niet afdwingen, maar er eene behoorlijke schadeloosstelling voor toekennen. Yolgens eene depeche van prins Gortchakoff van 15 dezerclnurde het bombardement zonder ophouden voort. De schai\e daardoor des daags veroorzaakt, werd des nachls hersteld en zoo was cle toestand der vesting nog bijua de zelfde als den negenden. Het verlies aan manschappen van het garnizoen was zeer matig, in verhouding tot het gewel dige vuur. Uit andere gedeelten van de Krim viel niets bijzonders te melden. Een brief uit. Parijs wil weten dat Pruisen het voor nemen zoude hebben, om in cle bondsvergadering een voor stel te doen om te verklaren dat door de aanneming der t,wee eerste punten door RuslandDuitschland niet meer} betrokken 'is in de oostersche kwestie. Men wil dat een voorstel van prins Gortschakoffin dea schoot der conferentie gedaan, om Pruissen toegang te verbenen tot de beraadslagingen der groote mogendheden, alleen van cle zijde van Turkije is ondersteund. Weenen 22 april. Alhier blijft het gerucht in omloop van de aanstaande komst van keizer Napoleon. De twaalfde zitting der conferentie heeft gisteren plaats gehad. Deze zitting heeft nog tot geene beslissing nopens het 3de der waarborgspunten geleid. Evenwel zijn cle'zittingen der conferentien geschorst. De heeren Russell en Drouyn de Lhuys hebben van hunne mede leden bij de conferentien afscheid genomen.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2