MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0- 44. Donderdag 1835, 12 April. Deze courant verschijnt des Diug'sdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is franco per post 3,40. De inzending van Advertenfcien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. 31e prijs van gewone Ad verten tien is 33 cent per regel; van HuwelijksGeboorte of Dood bekend makingen enz., van één- tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 33 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Edilie van Woensdag avond 8 ure. Het bureau van de redaetie der Middel- buxgscheCourant wordt van heden af ge houden op de Wal, 13 58, van des morgens 9 tot des namiddags 3 ure. Aankonhigtngm m HET RUKSBESTEER, PROVINCIALE ES GEMEESTERESTliRES. M A Bi ES 15 S'W fiS WIK Op Zaturdag den 21 April 1855, des voormiddags ten 9 ure, zal- onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in liet 11 district, aan liet.lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het.vernieuwen, of nieuw leggen van Kram-, Hijs- en Bezodingwerkenalsmede het maken van Steenglooijingen en Aardewerkentot herstel en verbetering der zeedijken aan de Calamiteuse polders van Zeeland, gedurende het jaar 1855 met onderhond van al d? werken .'tot den. Isten mei 1858daaronder begrepen het leveren van alle vereisciitë materialenen zulks in 35 pereeelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde Aanbesteding zal ter lezing liggen aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenland- sclie Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zee land te Middelburg, eh op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de, bestekken van Waterstaatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren met uitzondering van den dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco wor den gedaanen voorts nadere informatien te bekomen zijn bij de Ingenieurs van. den Waterstaat te Middelburg, te Goes, te Thoieu, te Zierikzee, te Breskens en te Neuzen, bij elk voor zooveel zijn Arrondissement aangaat, en bij den Hoofdingenieur te Middelburg voor het geheel. De Minister van Binnenlaudsche Zaken VAN 11EEN EN. NB. De Gegadigden worden verzocht volledige Biljetten hi te leverenaanduidende hunne Namen en Voornamen (voluit), hunne' Woonplaats, het Nommer van het perceel en de Som (voluit). .Gedrukte Biljetten zijn te bekomen bij U. E. ATJER, Drukker van het Gewestelijk Bestuur. Êhnjmtianösflji' naMM M$?a-afl. De gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij, besluit van den 30 maart jl. no. 8Svastgesteld de lijst der be voegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in deze provincie over het jaar 1855. Vol gens deze zijn iu Zeeland geadmitteerd 14 medicina) doc tores 15 cluruvgiaj doctores59 heelmeesters107 heel meesters ten plattenlande2- gepensioneerde officieren van gezondheid 2de klasse, 23 artis obstctricias doctores, 118 vroedmeesters 62 apothekers32 vroedvrouwen2 droogis- ten en 1 tandmeester. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage overzigi van den iu- en uitvoer te Manhëim gedu rende 185-1, naar officiële opgaven. Men schrijft ons uit 's Grspenhage den 8 april Menigvuldig zijn in der tij i .de klagten geweest van onze handelaars over het totaal gebrek aan consuls in Austra lië. De rot.terdam.sche handelaar^, wier ijverige, en onder nemende handelsgeest er steeds Jfp bedacht is om nieuwe handelswegen op te sporenheraten vooral op de wensche- lijkheid gewezen dat er van onzputwege pogingen wier'den in het werk gesteld om in Australië consuls te kunnen hebben, 'die onzen handel en scheepvaart in 'üïe sïreken zouden kunnen bijstaan en bescVrmen. De regering heeft destijds de wensehelijkhejd dierjaak ei'kenddoch daarte gen aangevoerd dat zoo vreemde 'mogendheden ons consuls in cle gemelde streken toestondenwij ook verpligt zouden- worden om- vreemde consuls iu onze Oost-Iudische bezit tingen toe te laten. Dit tijdstip schijnt thans te zijn aan gebroken. Den 23 januari) 1). is tusschen den minister van buitenlandsche zaken en den zaakgelastigden der vereenig-de staten van Noord-Amerika een verdrag gesloten waarbij van onze zijde wordt toegestaan de benoeming en plaatsing- van consuls door Amerika in al die havens onzer Oost-Indi sche bezittingen die voor vreemde schepen zijn opengesteld- Ofschoon deze consuls door ons gouvernement erkend zullen worden en alle waarborgen zullen opleverenwelke de han del en scheepvaart van vreemds mogendheden kunuen ver langen zullen zij echter geep diplomatiek karakter hebben en des noods in gevaarvolle tijpn door onze regering in hunne functie! kunnen gese' .st.wouden. Deze beperking- in de bevoegdheid en h>ü Kti,. .kvA-Aer ccacuIs is een ge volg. der uitsluitende politiekwelke door ons in onze Oost- Indische bezittingen gevolgd wordt. Maar dit ouderscheid tusschen deze en andere consuls neemt niets weg van het hooge gewigt van dit verdrag, dat op zich zelve een eerste stap is op een nieuwen politieleen weg ten aaiizien onzer koloniëneen eerste greep in het bestaande stelsel, welke de noodzakelijkheid om anderen mogendheden hetzelfde voorregt te geven, spoedig door andere zal doen volgen. Wij kennen de gehechtheid van het tegenwoordig kabinet, en vooral van den tegenwoordigen minister van koloniën aan het oude stelsel, en verdiepen ons uit clieu hoofde iu allerlei gissingen omtrent de oorzaak van zulk eene gewigtige verandering- in de beginselen der hooge politiek. Wel weten wij dat de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken steeds genegen is tot het believen van buitenlandsche mogendheden maar de belangen van onzen staat zijn hem toch in de eerste plaats toevertrouwd. Is deze afwijking van het tot dus ver gevolgde stelsel, welke wij overigens zeer toejuichen, alleen geschied om onzen handel onder het genot van meer dere bescherming in vreemde streken eene meerdere uitbrei ding te kunnen geven, waarom dit dan niet op den voor grond gesteld en waarom dit vooruitzigt dan niet geopend toen de regering er opzettelijk toe werd uitgenoodigd F Of hebben hier andere zaken een overwegenden invloed gehad F Ofschoon dergelijke concessien met volle - reciprociteit ver leend, volkomen goedkeuring verdienen, zoo zoude het toch te betreuren zijn indien zij slechts de voldoeningen wai-e'n van andere ongerijmde vorderingen. Zoo zoude het b. v. niet alleen te betreurenmaar ook ten sterkste af te keuren zijn indien deze concessie slechts het middel mog-t geweest zijn om het amerikaanseh gouvernement over te halen zijne onders teuning aan de vorderingen van Gibson te weigeren. Doch wij willen over dit alles nog geen oordeel vellen, daar er in de verschillende zaken nog te veel licht ontbreekt. Het is voor alsnog voldoende de aandacht op dit verdrag te vesti gen èn om zijn hoog gewigt èn om de vreemde omstandig heid dat onze dagbladen daarvan nog geen gewag gemaakt hebben, terwijl de vreemde en onder deze L'indépendance beigedaarover reeds breedvoerig hebben uitgeweid." De regeringen van Nederland en van het gemeenebest "Venezuela zijn in onderhandeling over eene door eerstge noemde regering gestelde vordering tot schadevergoeding ten behoeve van omtrent 200 Nederlandersmeerendeels Israë lieten, die door de ingezetenen van "Venezuela van hunne be zittingen zijn beroofd geworden. Ter aanvulling van ons vroeger berigtzegt het Han delsblad omtrent het brengen van wijziging iu de tegen woordige irideelmg der kiesdistricten en het vermeerderen vaii het getal leden van de tweede kamer der staten-g-ene- raai met 3, vernemen wij dat de hooge regering nog geen bepaald besluit moet hebben genomenof voorgesteld za worden den tegenwoordigen regel van groote kiesdistricten te behoiiden, dan wel een ander stelsel van indeeling "te volgen. Wat de vermeerdering van bet getal leden betreft, zoo zoude liet voornemen beslaan om te Amsterdam, Bot terdam en in een der districten van Frieslandalwaar de toeneming der bevolking zich gedurende de laatste 5 jaren het sterkst heeft doen gevoelen, 1 lid meer te doen ver kiezen. Bij die kiesdistricten zouden dan echter nog eenige- andere gemeenten worden gevoegd. Er wordt te Amsterdam een adres aan de tweede kamer der staten-generaal ondërteekendwaarbij adressan ten hunne instemming betuigen met hetgeen tlpor.de kamer aanvankelijk als eerste schrede om tot eene emancipatie dei- slaven te komenis verrig'ten de kamer opwekken om moedig en standvastig op den ingeslagen weg voort te gaan. In navolging van hetgeen te .Rotterdam, Haarlem eh 's Gcavenhage is gedaan, om zoo mogelijk'te weren de ver vaardiging .en den verkoop van sterken drankjs ook to Arnhem een verzoekschrift te dier zake ontworpen, dat thans ter ouderteekening bij de aanzienlijkste ingezetenen dier gemeente wordt rondgezonden. Op de tijding van het verongelukken van de vissciiers- pink de Jonge Cornelia van Schevelingenheeft TI. M. de Koningin-moeder dadelijk last gegeven, dat van Harentwe ge aan de nagebleveue betrekkingen der overleden visschers de vereischte rouw-kleederen zouden worden verstrekt. De beroemde diamant, de Ster van het zuiden, welke den algemeenen geest sedert eenige weken bezig houdt en op de fabriek van den heer M. E. Coster te Amster dam geslepen isis thans voltooid en heeft in luister en reinheid alle verwachting overtroffen. Deze brillant is van liet schoonste water,'weegt ruim 125 karaat en zal waar schijnlijk op de aanstaande tentoonstelling te Parijs schit teren. Geen der bestaande beroemde diamanten kan met de Ster van het zuiden in volmaaktheid wedijveren. De straatweg van Wageuingen naar de Grebbedie door de doorbraak van den Grebbedijk onbruikbaar was geworden, is weder tot het gebruik van voetgangers en rijtuigen bruikbaar, alsmede de ringkade om de doorbraak van genoemden dijk voor voetgangers en los veezoo dat men geene omwegen meer behoeft te maken. BgemoeanuiiniiK'65®1 «ica Ipeslaaaiesiio Bij koninklijk besluit van 5 dezer is aan den heer II. van Rijckevorselkoopman en reetler te Rotterdamliet exequa- tor verleend als consul-generaal van de republiek Gostar Hica, voor het koningrijk der Nederlanden. Men verneemt dat Z. M. bij besluit van 4 dezer Mr. J. M. van Maanen, vice-president van het provinciaal geregtshof in Noordhollaudbenoemd heeft tot ridder dei- orde van den Nederlaudsche Leeuw. W aa-ümie. Zoo als wij reeds mede deelden zal Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, konimandant kapt.-luitenant terzee J. Span jaard, in het begin der volgende maand naar Oost-Indie vertrekken; die bodem zal gedurende de reis de nederlaud sche bezittingen op de westkust van Afrika bezoeken.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1