MIBBELBURGSCHE COURANT. N- 42. Zaturdag 7 April. Sittttralaitósdjc ®ijïrmgm. 1855, Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en. Vlis- stngen geschiedt de uitgave den avond te voren, ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,-10. De inzending van Adverteutien lean geschieden tot tien ure des morgens, 'op den dag der uitgave. De prijs van gewone Ad'vertentien is 23 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van Vrijdag avond 9 ure. NSlditelllïuvgfO April. Eene aankondiging van den minister van binnenland - sche zaken in de staats-courant van gisterenbevat de be vestiging van de door ons reeds medegedeelde tijding- dat het kantoor van, den rijks-telegraaf alhiereindelijk op 10 dezer voor.de binnen- en buitenlandsche dienst wordt geopend. De kosten van een enkel berigt naar de nederlandsche kantoren zijn: naar Ylissingen 0,50 naar Amsterdam Arnhem, Breda, Dordrecht, Goriuchem 's Gravenhage 's Hertogen'ooschRotterdamMaastricht en Utrecht/ 1, naar AssenGroningen en Zwolle 1,50. Voor de verzending van berigten naar de kantoren der Duitsch-Oostenrijksche telegraaf-vereenigingin 9 kringen verdeeldis daarbij tevens het tarief medegedeeldterwijl de kosten van overseinen naar BelgieDenemarkenFrank rijk, Italië, Spanje en Zwitserland, gelijk zijn aan de vroeger voor het kantoor Ylissingen. bekend gemaakte. In bet kies-district Maastricht 2ijn den 3 dezer, ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten- generaal, 937 geldige stemmen uitgebragt, en wel 150 op den heer Limpens195 op den heer Sassen, 195 op den heer Weumaekers enz., zoo dat er eene herstemming zal moeten plaats hebben. De staats-courant van 5 dezer behelst het koninklijk besluit van den 22 maart 1855 (staatsblad no. 9) houdende wijziging in de attributen van sommige kantoren voor de in- en uitgaande regteu in Zeeland, alsmede veranderingen in de heerbanen aldaar. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Goes is in hare vergadering van 4 dezer tot haren secretaris be noemd de heer A. Schraver, Naar men verneemt bestaat bij de regering hel; voor nemen omter zake der toegenomen bevolking des rijks welke sedert de invoering der wet op de verkiezingen tot 3,195,132 hoofden is geklommeneene wijziging voor te dragen in de bedoelde wet, ook met eenige verandering der bestaande kiesdistricten, en eene vermeerdering- van het aantal der leden van de tweede kamer met nog drie personen, ten gevolge waarvan dit aantal zou worden ge- bragt op 71. De opper-ceremoniemees ter heeft bekend gemaakt dat het hol den rouw zal aannemen wegens het overlijden van H. K. H. mevrouw Frederilca Louisa Wilhelmina Marianne Charlotteerf-groot-hertogin van Saksen-Meiningenvoor den tijd van twaalf'dagente weten: acht dagen den mid delbaren rouw en vier dagen den lig ten rouwingaande den 4 clezer. Wij vernemen nader, dat ook de hoogleeraar Geel voor het lidmaatschap der koninklijke akademie heeft be dankt. De hooglecraren Geel en Vetli behoorden tot de 21 eerst benoemde ledenen reeds aan de vergadering-in welke de heeren Thorbecke en Yreede zijn benoemd, werd kennis gegeven, dat eerstgenoemde heeren zich van de aan vaarding van het lidmaatschap hadden verschoond. Z. M. de koning heeft bij hoogstdeszelfs vertrek uit Amsterdam, eene gift vanƒ2000 voor dealgemeenearmen dier stad aan den burgemeester doen ter hand stellen. Wijders heeft - Z. M. de opbrengst van de tooneelvoor- stelling van jl. zaterdag avond doen ter hand stellen aan de algemeene commissie voor den watersnoodna alvorens zelf die som tot een bedrag van f 3000 te hebben verhoogd. Aan den heer de Yriesdirecteur van den hollandsehen. schouwburgheeft Z. M. doen toekomen eene schadeloos stelling, ruim overtreffende het verlies, door dien heer ge leden, ten gevolge van het afstaan der ontvangst van jl. zaterdag avond voor de behoeftigeu door den watersnood. De werklieden van den scheepsbouwmeester F. F. Groen, aldaar, mogten zich insgelijks verheugen in eene gift van Z. M.hun uit handen van den lieer J. D. Cramer toege komen als een bewijs van Zr. Ms. tevredenheidover liet op zaturdag jl. afgeloopen barkschip Koning Willem III. De koning heeft ook bij herhaling aan den burgemeester betuigddat hij bijzondere sympathie voor de hoofdstad gevoelde en dat vooral ten gevolge barer zoo uitstekende en loffelijke houding bij de jongste rampwelke een ge deelte van ons vaderland heeft getroffen. Uit Woudenberg schrijft men van den 3 dezer: //Het water is hier wed® gewassen, de straatwegen in het dorp en op de Geerestejusche zijn weder overloopende. God geve, dat de ïthijn doorgaans vallcwant anders kan men waarlijk het einde onzer ramp niet voorzien. Daarbij komt nog dat het tijd wordt de broeibakken voor den ta bak te zettenen dê grond is daartoe geheel ongeschikt, staande zelfs voor een groot d^fel nog ouder water." Naar men verneemtwordt er spoedig eene groote bevordering hij liet leger te gemoet gezien. Yoor de paardenmarkt van 2 en 3 dezer te Utrecht zijn aangegeven 1025 paarden. De handel was zeer levendig door de vele vreemde kooplieden uit FrankrijkDuitsch- laud en Belgiedie de goede paarden tegen hooge prijzen opkochten. Uit Londen schrijft men dat reeds jl. zaturdag bij de commissie lot inzameling van giften ten behoeve der slagt- ofl'ers van den watersnood in Holland was ontvangen, eene som van S1-1.17 (ruim 10,000). De voornaamste giften waren die van den Heer Ilope 150; Steam Navigation Company, Baring-Brothersbaron Rothschild, de heer Tlios. Brasseyieder 50, de Baron Bentinelc 10; de Holl. kerk 31,10 enz. Met genoegen vernemen wij dat wijlen Z. M. de kei zer van Rusland Nikolaas 1 zijne hooge goedkeuring heeft laten blijken aan de heeren J. C. Enschedé, burgemeester van Yelsen eu den heer G. de Grootvoornaam ingezetene te Egmond aan zeebenevens aan een 30tal manschappen van Wijk aan zee en Egmond aan zeewegens hun gehou den gedrag in de maand september 1853, bij het redden dei- equipage van twee gestrande «russische koopvaardijschepen genaamd Lovisa, gezagv. Sucksdorff en Wanskapengezag v. Efcknd het eerste gestrand bij Wijk aan zee eu de tweede bij Egmond aan zee. Elk der genoemde heeren heeft eene medaille ten geschenke ontvangen om aan het lint der Si. Anna-Orde te worden gedragenprijkende aan de eene zijde met de beeld tenis van wijlen keizer Nikolaas l-; aan de keerzijde leest men een toepasselijk bijschrift in de russische taal. Aan de bedoelde 30 manschappen werd een aanzien lijke sóm in geld uitgedeeld, Verder vernemen wijdat deze medailles kort geleden aan het konsulaal-geiieraal van Rusland te Amsterdam ontvangen, in de afgeloopen week door den konsul-generaalden heer J. C. de Brunetaan voornoemde heeren zijn uitgereiktnadat de uitdeeling dier gelden aan bedoelde manschappen reeds voor eenigeu lijd was geschied. Te Rotterdam is een adres gerigt aan de tweede ka mer der staten-generaaldoor een 400 tal ingezetenen waaronder 14 predikanten en 15 onderwijzers, onderteekend in welk verzoekschrift de adressanten hunne bezwaren en be denkingen kenbaar maken omtrent het door de regering inge diende ontwerp van wet op het lager en middelbaar onderwijs- Aan goederhand vernemen wij, dat de concessie is aangevraagd voor een spoorweg van Bêrgen-op-Zoom op Roozendaalin verbinding met den weg van Rotterdam op Antwerpen langs laatstgemelde plaats. In de eerste helft van deze maand zal er te Breda we derom examen worden afgenomen voor onder-officieren van het leger, dingende naar den rang van 2den luit. ESesBoeaenSimsjwint en "ItoesEBHBttera. Bij koninklijkrbesluit van 23 maart is aan den gepensio neerden kapitein ter zee J. Ligtvoet, behoord hebbende tot het sedentaire zeewezen in Nederlandsch Indiegewezen directeur van het marine-etablissement te S'oerabaijathans in Nederland aanwezig vergunning verleend tot het voort durend dragen der activiteits-uniform van het korps waartoe hij laatstelijk heeft behoord, en van de onderscheiding-stee kenen aan den rang van kapitein ter zee verbonden. I&urastem era wetöBuscliagïuneia. Naar wij vernemen zal door de Yereeniging tot bevor dering der Toonkunst alhier op vrijdag 13 april een concert aan hare leden gegeven wordenwaarop zich de gezusters Fertii (viool) en de lieer voni Rath (tenorzanger) zullen doen hooren. Naar al hetgeen men zoo wel uit de nvuziekale tijdschriften als uit de dagbladen in den laats ten tijd ver nomen heeftmoet het spel dier artistes onberispelijk eu in hooge mate voortreffelijlijk zijn. Wat den heer vom Rath betreftdeze heeft zoo wel vroeger als nog onlungs alhier een te grooten indruk heeft te weeg gebragt, dan clat het niet elk beminnaar der muziek aangenaam zal zijn, die krachtige en toch zoo gevolvolle stem op nieuw te kunnen hooren. Kortom, dit concert belooft een genotvollen avond. BierStffliiiöTOWs. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Nisse is het volgende zes- en drietal geformeerdzestalds. Bat- teké Ie Breskens; Gütay te 's Ilcer-Arendskerke Over man, ie Ileinkensisand.van Senden, te Leur; Warns inch te 's Heer-Abtskerkeen van de We ij erte Serooskerke drietal, Batteké, van Senden en van de Weijcr. Hieruit zal binnen kort liet beroep geschieden. Het éi at-major van het dezer dagen te Hollevoetsluis ge arriveerde stoomschip Merapi, kommandaut kapt.-luit. ter zee van der Moore, van Batavia bestaat, behalve uit den komniaudant, uit de heeren F. L. Geerling, luit. ter zee lste klasse, 1ste officier; F. P. du Rieu, luit. ter zee 2de kl,; J. II. K. Croes, luit. Ier zee 2de kl.; C. A. H. Bünte, officier van gezondheid 2de kl.; J. J. Yosofficier van administratie 2de kl.; O. W. Gobius, klerk; terwijl in de bovenrol met dien bodem zijn gerepatrieerd de heeren Jde Haan, kapt.-luit. ter zee; jhr. II. O. WickersH. J. baron van Boccop en jhr. A. J. M. de Maere, luits. ter zee 2de kl.M. «T. Cijfveer, officier van gezondheid 3de kl.; R. A. Jaeobze, officier van administratie 2de kl.J. G. Arend, officier van gezondheid 3de kl.; J". P. II. Scsseler en W. G. Tuning-, lste luits. der mariniers. Met den 15 april e. k. is benoemd tot kommandaut van Zr. Ms. stoomschip Sindoro, de luit. ter zee lste kl. M. Cazaux, 'terwijl de tegenwoordige kom mandaat, de kapt.-luit. 'ter zee van Wacbendorff van Rijn met Zr. Ms. stoomschip Amsterdam naar Batavia vertrekt. In plaats van den heer Cazaux is als Isf.e officier aan boord van Zr. Ms. fregat Doggers bank geplaatst de kapt.-luit. ter zee J. C. Baak. Zr. Ms, fregat Prins Frederik der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee A. C. van Braam tlouckgeest. is den 3 december 11. van Honolulu (Sand- wich-eilanden) te Macassar gearriveerd. ©cist-ssadiscSae IkolUmEera. Uit het algemeen verslag van den staat van het school wezen in Nederlandsch Iudie tot ultimo december 1852. blijkt dat er door het gouvernement zeer belangrijke onder steuning verleend wordtom het ouderwijs onder de inland- sche christenen te bevorderen. Inzonderheid is het merk waardig, wat daaromtrent te Amboina en onderhoorigheden gedaan is, en het nieuwe middel dat beproefd is, namelijk het aanleggen van tuinen bij de christenscholenom zoo-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1