MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N* 41. Donderdag 1855. 5 April. Vlis- Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente stugeu geschiedt de uitgave den «.voad te voren ten 8 *re. De abonnementsprijs per drie maanden is f '4franco per jjosfc 3,40. De inzending van Advevtentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone; Advertenfcien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeml inakiugen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. •'Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. 'De betaling geschiedt kontaiit. Editie van Woensdag avond 9 ure. eu-JJls «Hen- BBatea ern «KewSg-fteni. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te weten dat door hen in hunne vergadering van heden is vastge steld hetgeen volgt: Artikel 1. De herijk over liet jaar 1S55 van de neder- landsche maten en gewigtenwelker gebruik iu het vorige jaar verpligtenü is geweesten mitsdien van alle gewigten, lengtemateninhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in het groot mitsgaders van de wisse zal in deze provincie worden aangevangen met den Is ten mei aanstaande, en gesloten op den 31sten julij daaraanvolgende. Art. 2. De letter (gothische vorm) zal voor ijklet- letter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of' herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzondere merk van den arrondissetnents-ijkcrworden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De avrondissements-ijkers zullenovereenkom stig art. 5 van het reglement op den herijk, vandcnl5den febrnavij 1822 behalve in de plaats hunner woning nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver ar rondissement als door ons bij resolutien van den loden april 1840, no. 46, van den 26 maart/2 april 1841, no. 24 (Provinciaal blad no, 34) van den 30sten junij 1843 no. 11, van den 17den april 1846, no. 27 (Provinciaal blad no. 4-8) en van den 21 junij 1S50, no. 33, zijn aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten min ste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houdenom aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereisehte vacatiën in andere gemeenten, niet tot den herijk der maten en gewigten teu hunnen kan tore zullen vaceren, aan burgemeester en wethouders hun ner woonplaats kennis geven welke daarvan door publi catie en door insertie in de stedelijke of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courantaan de be langhebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissements-ijkers zullen burgemeester en wethouders der gemeenten iu welke zij in overeenstem ming met het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen va ceren, van hunue op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informerenen zullen deze gehouden zijn den burgemeesters en wethouders der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven ten einde de ambtenaren publieke administratien kooplieden winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop lot den herijk zal wordeu gevaceerd en van hunne ver- pliglirig om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten,1 mitsgaders de stvijkels der halve en kwart mudden te doen herijken; zullende de plaatselijke besturen, behalve de ten deze vereisehte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel mogelijk, den belanghebbende ingezetenen hunner gemeente, welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten linnnen huize eene waarschuwing of kennisgeving la ten doen. Art. 6. De burgemeesters der gemeenten worden uitge- noodigd om aan den arrondisseinents-ijkervoor den aan vang van den ln-rijk of bij deszelfs komst in de gemeente eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn gebruik te maken van maten of ge wigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patent- pligtigcn worden geraadpleegden voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administration, welkein hunne ambtsbterekkingenvan maten of gewigten tot hot constateren van leverancien of werken gebruik moe ten makenwordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigbeid aan bevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende ijlcpligtigcn en geeste andere dan de zoodanigenworden opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door hen in_ iedere gemeente in welke zij hebben ge vaceerd gedane verificatie en herijkeen relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren, publieke administration en particulieren, welke, in de vorengenoemde lijsten be grepen zijndehun niet zijn gebleken aan derzelver ver- pligting betrekkelijk den herijk tc hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondissements ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De arrondissements-ijkers zullen ten minste twee maal in het jaar, op onbepaalde tijden, en voorts zoo dik wijls zij zulks noodig achtenvergezeld van den commis saris van policie of bij ontstentenis van zoodanig ambte naar, van een lid van bet plaatselijk bestuur, in al de ge meenten van hun arrondissement visitation doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkels, op de markten, vlecschhallenpublieke wagen en op .de molens, en zich daarbij verzekeren dat iu dezelve gcene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn, en dat die behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en ge wigten, alsmede die, welke niet zijn herijkt in beslag nemen, en met het deswege op te maken proces-verbaal aan den officier bij de arro'ndissements-regtbank van bun ■ressort inzenden van hun verrigte ten deze en van het re sultaat hunner bevinding in elke gemeente zullen zij bij de aan ons in. te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of bceedigdc landmeters, wegers en meters verboden, eenige certificaten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe, alleen wettige benamingen is uitgedrukt, en zullen door hen geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de plaatselijke besturen, godshuizen of armbesturen en aan alle ambtenaren cn pu blieke administratien verboden eenige actcn, plans, besiek- lcen of beramingen te doen opmaken, aan tc nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 11. Aan alle ambtenarenpublieke administratien en ingezetenen binnen deze provincie wordt hij deze hunne verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. bepaalden termijn te doen herijken, bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen magazijnen of winkels bevonden wordende maten en gewig ten in beslag kunnen worden genomenen de genen die be vonden worden dezelve te hebben gebruikt of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van het koniuklijk besluit van den 30 maart 1827 (Staatsblad no 13), worden verwezen iu eene boete van f 10,tot f 100,—. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het koninklijk besluit van den IS december 1819, (Staatsblad no. 57), v olgens welke alles wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten, met den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allen die van zoodanige maten gebruik makenook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke die voor do halve en kwart muddc ook moeten worden geijkt en ge verifieerd; wordende de plaatselijke besturen alsmede de arrondissements-ijkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te wakenen daarop bij hunne visitation, voor zoo veel een ieder aangaat te letten; terwijl van de bevinding ten deze in de bij art. 7 bedoelde processen-ver baal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art 12. Alle ambtenaren en publieke administratien wor den uitgenoodigd aan de nakoming van bet tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de plaatselijke be sturen aangeschreven om de arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner fuuctien zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn, en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den com missaris van policieof daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt de. vereisehte assis tentie te vevleeneneen lid van bet plaatselijk bestuur te delegeren, om hen bij de door hen voorgonomene visitatie-O van winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 13. Dit besluit zal door insertie in het provinciaal blad gebragt worden ter kennis van de burgemeesters en wet houders der gemeenten in deze provincie; mitsgaders van de arrondissements-ijkers en van den bevelhebber van het luitenantschap der marechaussee tc Sas van Gent, ook voor de onder hetzelve ressorterende brigade-bevelhebbers, tot informatie en narigt, en wijders door de zorg der plaat selijke besturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van deze provincieten welken einde een ge noegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van het zelve aan voornoemde besturen zal worden toegezonden; zullende wijders exemplaren van dit besluit worden uitgereikt aan het-provinciaal gevcgtshof, den procureur-generaal bij het zelve en door diens tusschenkomst aan de ambtenaren van het openbaar ministerie bij het provinciaal gcregtshof en lüj de arrondissements-regibanken gelijk mede aan de kanton- regters in deze provincie. Gegeven te Middelburg, den. 30 maart 1855. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN TETS Voorzitter S. VAN DEE SWALMEGriffier. S3 13 M A ES EA 'EP. De Eurgemeest er cn "Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de Voorjaars Paarden- en Veemarkt, naar aanleiding van het besluit van den Minister van Binneulandsche Zaken, van den 14 Maart 1849 2dc afdeeling, no. 109, zal plaats hebben op den tweeden Donderdag der maand Aprilen alzoo dit. jaar op den twaalfden van laatstgemelde rnaancl. Middelburg, deu 5 Maart 1S55. De Burgemeester en Wethouders voornoemd (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKElllCE. De Secretaris (get.) M. F- LANTSHEER. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat. de derde Zitting van den Militie-Raad bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nommer- verwisselingzal plaats hebben voor de Inwoners dezer Ge meente, uitmakende het Eerste Militie-Kanton op Maan dag den 16 April aanslaandedes morgens ten 9i- ure iu de Abdij alhieren dat tot het afgeven van Certificaten, van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsvervangers, door de daartoe bevoegde Commissie ten Raad huize zal worden gevaceerd op Woesdag den elfden April aanstaandedes voor middags ten 10 ure. "Wordende de belanghebbenden aangemaand, om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad tot het beoor- deelen e.i goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of. Nommerverwisselaars len nutte te maken, daar de zoo danigen, welke deze Zifting van den Militie-Raad laten voorbij gaan, zich zullen blootstellen daartoe geene gelegen heid weder te kunnen verkrijgen aangezien de vergunning tot de vervanging bij liet Korps, volgens de bepaling dar Wetslechts in zeer bijzondere dringende omstandigheden zai worden verleend. Middelburgdeu 30 Maart 1855. De Burgemeester en Wethouders voornoemd (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris. (get.) M. E. LANDSHEER. EHi!EIL.£S'l£,Htf ©EïV. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg, Gezien art. 18 van de ordonnantie op de PI. Belastingen,^ maken bekend: dat voortaan geen doorloopendCredietvóór, Belastingen door bet Gemeentebestuur aan Fabriekanten Kooplieden en Grossiers zal worden verleend dan tegen be hoorlijke Borgstelling ten geuoege van de Administratie der PI. Belastingenen dat de zoodanigendie bereids in het genot van dat Crediet zijntot behoud daarvanzullen moeten zorg dragen dat voor den lsten Julij 1855 door hen gelijke Borgtogt wordt gesteld. De Burgemeester en Wethouders voornoemd (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. E. LANTSHEER.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1