MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 27 Maart. N°- 37. '1855, Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlis- siiigen gesciiiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post3,-1-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op don dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutaut. Editie van Maandag avond 9 ure. 3iTttluinbtgint;m De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het kohier van de belasting, bekend onder den naam van Lantaarn-, Brandspuit- en Nachtwacht-gelden over 1855, ingevolge art. 165 der Gemeentewet door den Raad is vastgesteld en ter Secretarie voor een ieder gedu rende den tijd van acht dagen ter lezing zal liggen. Middelburgden 23 Maart 1855. De Burgemeester en Wethouders (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. F. LANTSHEER. ^mnmlattösdir Middel Bmrg- 9 Stö Maart. Bij de op deu 24 dezer alhier plaats gehad hebbende openbare aanbesteding bij inschrijving, van het driejarig onderhoud en herstel der rijks waterleidingen ten oosten en ten westen van Neuzenalsmede van de daarbij behoorende werken is- zulks aangenomen door den heer A. Tholens te Neuzen, als minste inschrijver voor 8990 's jaars. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier lig gen wederom ter inzage: 1. opgaven over den handel en scheepvaart in Groot-Briltanje2. van den in- en uitvoer te Stettin, over het jaar 1854, en 3. staat van de katoenen goederen gedurende de maand fëbruarij 1855 ter verzen ding naar nederlandsch indie opgegeven. Wij vernemen dat ook dezer dagen door den heer correspondent Jobs. Meeusen alhier, namens den 'neer direc teur der Bataafsche brandwaarborg-maatschappij te 's Gra- venhagebij welke maatschappij eigenlijk de in den nacht ven 22 op 23 januarij 11. in de Seisstraat alhier afgebrande stoom pel- en gortmolen tegen brandschade was vcrwaar- borgddeszelfs erkentelijkheid is betuigdaan de brand- directie dezer gemeente deu heer 1ste luitenant, van het Isie bataillou 4de regemerit infanterie alhier in garnizoen, van Alphen de Yeer, den heer regent van het burger weeshuis, dr. J. L. de Marree, en op zijnen last prennen zijn verstrekt voor het personeel der brandspuitende man schappen van het garnizoen en de weezen, alsmede aan den machinist JarTWolffer deGroote, zoo voor hunne betoonde ijverige medewerking tot blusschen van dien brand als den door laatstgemelden betoonden moed en beleid. Ofschoon wij sedert onze vorige mededeeling van geene voorvallen van hondsdolheid in deze gemeente meer verno men hebben, is de mededeeliug vau het volgende welligt niet ongepast. Door deskundigen zou er althans de proef van kunnen worden genomen. Een saksisch boschwachter, Gastt genaamd, die S2 jaar oud is geworden en zijn geheim niet met zich in het graf wil nemen, heeft in de Leipziger zeit. het volgende mid del bekend gemaakt tegen den beet van een dollen hond, welke hij sirits 50 jaar niet liet beste gevolg op menschen en dieren heeft aangewend: men neme dadelijk warme azijn of laauw waterwassehe de wonde uit en drooge ze. Dan giet men eeuige droppels mineraal zoutzuur in de wonde; daar minerale zuren het speeksel vergift oplossen, zal men de rampzalige werking er van voorkomen. Men schrijft ons uit Ylissingen van den 25 dezer b Gisteren tegen den avond zeilde van deze reede naar zee de belgische bark Koophandel, gezagvoerder Minne, toebehooreiule aan den heer A. Hnysmans le Antwerpen, van daar afgekomen zijnde en naar Havana bestemd. "De Wielingen uitgaande, werd de sloep scheep gezet, welke bij het ophijschen omversloeg. Een matroos greep onmiddelijk penen der takels vast en bevond zich dadelijk aan boord. De tweede, een jongeling van omtrent IS jaren oud, genaamd Tiel de Vos,.was minder gelukkig ofschoon hij ook iets later gered werd. De koude en harde wind joeg hem voort, zittende op de kiel der omgeslagene sloep. Op het. zelfde oogenblik dat dit ongeluk plaats haddeed men van voormeld schip signaal naar den walhetgeen spoedig gezien werd en begaven zich twee booten zoo snel mogelijk naar de reede, alwaar het den schippers J. Sfruyk en A. Kuyl met de onder hen staande manschappen ge lukken mogt man en boot op te visschen die zij vervolgens in order aan boord brag ten van het barkschip, dat nu zijn koers naar zee vervolgde. //De wel-eerw. heer ds. J. J. van Toorenenbergenpredi kant der hervormde gemeente alhierheeft heden avond aan de gemeente beltend gemaakt dat hij tot hoogleeraar bij het theologisch seminarium iu de Kaapkolonie is be roepen." Men schrijft ons uit Goes van 24 dezer Heden heeft de schroefstoomboot De stad Goes baren eersten togt van Rotterdam volbragt. Algemeen was de belangstellinghonderden van menschen waven op de kade en den weg langs de haven op de beenom van die eerste aankomst getuigen te ziju^Qageyeer ten 6 ure arriveerde zij in de kade onder een oorverdoovend gejuich. De har monie bragt het hare toe en voerde eeuige muziekstukken u;t. Bij het aankomen werd de boot opgewacht door deu gemeenteraad en de vennootenwaarbij aan de directie voor hare onvermoeide pogingen hulde werd gebragtdie wederom van hare zijde den heer Andriessen van Rotter dam als den bekwamen uilvoerder roemde. Diugsdag inorgeu vertrekt de boot weder opdat de laatste hand aan de machinerie worde gelegdin de daarop vol lende week wordt de geregelde vaart geopend. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des kouiugs iiebben bekend gemaakt dat Z. M. de koning op vrijdag 30 dezer des morgens ten 9 ure in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan comuiissienci viele en militaire autoriteiten als ook aan particulieren. f Men verneemt dat door den koning van Hanover aan onzen minister van buitenlandsche zaken is geschonken het grootkruis der Gueipheu-orde en aan den secretaris-generaal de heer Mazelhet kommandeurschap dier zelfde orde. Den 24 dezer zijn uit der esiderilje naar Londen verl rok ken 'skonings adjudant, de graaf van Lijnden,en de ordon nans-officier des konings baron van Harden broek om van daar per landmail de reis naar lndie voort le zetten ten einde het bekende geschenk aan den keizer van Japan over te brengen. Zaturdag morgen is dat geschenkzijnde het portret, van Z. M. den koning, vervaardigd door den kunstschilder N. Pieuemanvan Rotterdam naar Londen verzonden. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning be haagd aan den heer directeur der koninklijke akademie te Delft bij kabinetsschrijven hoogstdeszelfs tevredenheid te doen betuigen over de beambten bij den waterstaat welke hunne opleiding te Delft ontvangen hebben, eu die thans bij de rampen die het vaderland treffen algemeen zoo veel tevredenheid hebben gegeven door hunne zorg eu de wijze waarop zij de hun opgelegde verpligtingen hebben vervuld. Wij vernemen dat Z. Esc. de minister van binnenland- sche zaken den agent voor Nederland ter bevordering van de belangen der nederlandsche inzenders op de wereldten toonstelling le Parijs te houden, den heer W. J. C. Adriaan vanHasselt heeft uitgenoodigd om, iu overleg met den commissaris te Parijs,, den heer J. P. Pescatore, ook de voorwerpen van kunst aldaar te ontvangen eu te verzorgen. Men verzoekt ons te melden dat de boekhandel in Neder land, van wege een te "Utrecht gevestigd collcgie van boek handelaren daartoe uitgenoodigd, eene algemeeue verloting van hoek- en plaatwerken zonder nieten zal daarstellen ten voordeele der slagtoffers van den watersnood. 22 eiuoe managen* cu Ï»eslaai4eu. Z. M. heeft bij besluit van den 19 dezer goedgevonden den officier van gezondheid der 2de klasse S. H. W. van der Heiden ingevolge zijne aanvrage op pensioen te stellen ten bedrage van ƒ720. Bij Z. M. besluit van den 20 dezer zijn de kapitein- luitenant ter zee J. H. Mallhijsen, op zijn verzoek en de luitenant ter zee der 1ste klasse J. van der Straatenmet den laatsten dezer eervol afgevoerd uit het korps zee-officie ren der nederlandsche marine, en met ingang van den 1 april aanstaande op pensioen gesteld; de eerste van ƒ1500 eu de laatste van 1100 's jaars. Bij Zijner Majesteits besluit van den 21 dezeris de luitenant-ter-zee der 2de klasse titulair K. L. Woutersz met deu laatsten dier maand ontslagen uit de betrekking van opzigter van de quarautainepLafs op de Tien Ge meten. Bij koninklijk besluit, van 21 dezer is aan den heer J. Hoffmann le Leyden japansch translateur vau het gou vernement van Nederlandsch Indie'verleend den .titel vau hoogleeraar. Bij besluit, van 21 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan J. van Halenlid van den gemeenteraad van Maastricht, en aan F. van Halenkoopman te Maastricht, vergunning- te verleenen tot liet aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van Karei 111aan elk hunner door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Wecffoïogae. Te Goes is dezer dagen in 68jarigen ouderdom overleden de heer P. Vervënne, lid van den raad en verschillende col- legien in die gemeente. Men betreurt zijn verlies als dat van een regtschapen en ijverig persoon, die iu zijntf verschil lende betrekkingen veler achting wegdroeg. ^'erscBaiöeEBïte feea'ag-tera» Bij het departement van binnenlaudsche zaken is voor de slagtoffers van den algemeenen watersnood, van iemand die niet iu dc gelegenheid is gesteld geworden om in de algemeeue collecte van den 20 dezer tc kunnen bijdragen,, onderdagteekening//Bosch, den 21 maart 1855", ont vangen een coupon. iio. 18348, groot ƒ12.374. Bij bef, departement van binnenlaudsche zaken is ten hetioeve der noodlijdenden door de jongste overstrooming in Nederland ontvangen van wege den heer G. F. Fockiug Zr. Ms consul te Dantzigecu wissel groot honderd gulden Sedert den 1 maart 1!. is de telegrafische gemeeuschap tusschen Spanje en Frankrijk voor hel algemeen geopend, en zijn dien ten gevolge ook de nederlandsche telegraaf kantoren met de spaansche in verbinding gesteld. In de maand mei eerstk. zal eene 9de verkooping vart. gronden in den Haarlemmermeer-polder, groot ongeveer 1200s bunders, gehouden worden. Men verzekert dat de zwarigheid tegen het verleenen der concessie aan de hceren baron van Heemstra c. s. tot den aanleg van spoorwegen in de noord-oostelijke provin ciën des rijks uit den weg zijn geruimd, zoo dat die con cessie eerstdaags zal worden gegevenzoo dit niet reeds heeft plaats gehad. Aan de fabriek van de heeren Enthoven te 's Hage heeft thans het afgieten plaats gehad van het derde en lp&tste gedeelte van bet standbeeld van Laurens Cosfei

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1