MÏDf)ELBÜRGSCttE COURANT. Donderdag 22 Maart. Sinitrvilrtttirsrljr n°- m. 1855, Deze courant verschijnt des Dingïdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sitigen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,-10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per" regel; van Huwelijks, Geboorte ol' Doodljekeud makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond 9 ure. S0ïnl«il<elïmfl*g9 Maart. Wij vernemen dat de algemeene collecte welke-gisteren in al de wijken dezer gemeente heeft plaats gehad /4,102,96»- opgebragt heeft. Deze som gevoegd bij de 3,057,41 die onverminderd een aantal kleedingstukken bij de alhier ge vestigde algemeene commissie is ontvangen voert dat be drag op tot de hoogst aanzienlijke som van 7,160,37i waarbij nog gevoegd- moet worden het niet onaanzienlijk, bedragbij enkele particulieren voor bijzondere gemeenten ingekomen. Een bewijs dat de ingezetenen van Middelburg gewoonlijk niet achterblijven om waar de nood dringt hunne landgenooten bij te staan, zoo als het clan ook met niet weinig genoegen is opgemerkt hóe aan deze collecte door iedereen, zelfs weezen en dienstbaren, is deelgenomen. Heden namiddag is alhier per stoomboot van Rotter dam overgebragt J. Butijnoud-gezagvoerder van het alhier te huis behoorend schip Commercie-Compagnie. Naar wij vernemen is zulks ten gevolge van de dezer dagen door het provinciaal gercgtshof in Zeeland tegen dien gezagvoerder verleende regt.singang met bevel tot gevan genneming. Man schrijft ons uit geloofwaardige bron dat -dö" ope ning van het kantoor van den rijks-telegraaf alhier thans is bepaald op het begin der maand april e. k.terwijl tevens zou zijn besloten om ook in den loop van dit jaar te Goes een kantoor open t.e stellen. Naar wij met zekerheid vernemen zullen de miliciens der ligting ran 1854 (reserve), die opgeroepen zijn om zich op den 3 april aanstaande alhier te bevinden, nog dien eigen dag vóór den middag met stoombooten van hier vertrekken. Tot aanvulling van het medegedeelde in ons vorig no. wegens de blijken van erkentenis die aan den kommandant en de ekwipagle van de kanonneerboot no. 34wegens be toonde hulp aan het schip Commercie-Compagnie op de Schelde zijn verleend, vermeenea wij met zekerheid te kun nen melden dat ook door directeuren der Commercie-com- pagnie alhier met eene vereerende missive aan deu heer P. M. van der Haak, luitenant ter zee 2de kl. en komman dant van genoemde kanonneerboot, een aanzienlijke giftin geld ter verdeeling is toegezonden. De collecten voor den watersnood heeft te Vlissingen opgebragt ƒ686,50, behalve ƒ66.25, door de artillerie bijeen- gebragt, en het verzamelde door de korpsen infanterie en marine! waarvan de opbrengst nog niet bekend is. Den 18 dezer des voormiddags circa 11 ure ontstond er brand onder de gemeente Heinkenszand bij Jacobus Barbier,iu het zoogenaamde Hol. De schuur is geheel af gebrand met nagenoeg alles wat zich daarin van hooi, stroo, hout en eenig klompenmakers gereedschap bevond- De oorzaak is voor alsnog onbekend. Eergisteren vertrokken uit Zuidbevelaucl wederom 109 landverhuizers naar Rotterdam om vau daar de reis naar Amerika te aanvaarden. In den namiddag van den 19 dezer omstreeks half drie ureis Z. M. de koning met eene stoomboot te Rot terdam aangekomen en aan de gewezen landswerf afgestapt. Z. M. is dadelijk per gewoon rijtuig naar de residentie doorgereisd en werd vergezeld door den generaal Dumouceau. Ten 4 ure kwam Z. M. in de residentie aan. Langs den weg- dien men naar het paleis moest doortrekken waren vele vlaggen uitgestoken, daar de ingezetenen een bewijs van hulde wilden brengen voor de deelnemingdoor Z. M. be toond in het lot van zoo vele onzer landgenooten die door de ramp van den watersnood zoo zwaar getroffen zijn. Zondag avond is in de residentie aangekomen en aan het hotel de Oude Doelen afgestapt Z. Exc. de gene raal Buclberg, adjudant van Z. TL den keizer aller Rus sen Alexander IItot het overbrengen van de officiële kennisgeving wegens het overlijden van keizer Nicolaas en de troonsbestijging van keizer Alexander II. H. M. de koningin-weduwe heeft Z. Exc. eergisteren ochtend ten 10 ure in een bijzonder gehoor ontvangen. De commissie, belast met het onderzoek van het ver slag der algemeene rekenkamer (dc heeren van Rappard van Bosse, Dirks, van Heiden Rcinestein en Jespers) heeft, dienaangaande een rapport uitgebragt, hetwelk zij besluit met den wensch dat de wettelijke bepalingendie noodig zijn om art. 122 der grondwet in werking te doen treden, spoedig mogen worden voorgedragen. Men is bezig de schipbruggen in onze rivieren weder te leggen. Te Arnhem is dezelve gereed. De gierbrug te Nijmegen is gelegd en zou zaturdag voor het eerst varen. Te .Vreeswijk sou de schipbrug maandag gereed zijn. Ten aanzien van de doorbraken in de Neder-Betuw- sehe dijkente Lienclen, Ingen en Maurik is oerigt ontvangen dat dezelve door kistdammen gesloten zijn en dat aan het verder herstel der dijken met ijver' gearbeid wordt. Men schrijft uit Ede van den 16 dezer; //Het water valt nu voortdurend iets maar de huizen in Veen end aal beginnen in te stortend Komt er wind of storm dau blijven ev in Geldevsch VeenendaiVaUbans weinig staan." De verpleging' der Veenendaalsche ongelukkigen, ten ge volge der overstroomingheeft in de Geertekerk te Utrecht voortdurend en geregeld plaats. Hun aantal is thans reeds tot 480 geklommen. B§eHi3i>eBBas?3.5?reini ©kb HpesSsaSéesa. Bij besluit van Z. M. van 23 dezer is bepaald dat tot aan vulling der landmagt in de overzeesche bezittingen, in den loop van liet jaar 1855, een getal van 1400 militairen zal worden uitgezonden terwijl er tevens een bepaald getal onder-officie- reu en korporaalsdie daartoe geschikt en genegen zijn van het leger hier te lande bij dat leger kunnen overgaan, liea-lk Eu 5 ©BH w§ Den IS dezer had tc Cats de bevestiging plaats van deu nieuwen leeraar cis. C. G. Slotemaker die bij de ge meen ie werd ingeleid door zijnen vader, ds. A. Slotema ker Cz.predikant te Middelburg, met eene leerrede over 1. Kor. Ill vs. 9, terwijl de bevestigde sprak naar aan leiding van 2. Kor. II vs. 16b- De handoplegging geschiedde door de heeren L. Tinholt en B. A. Overman, predikan ten te Wissenkerke en Heintamszandbenevens door den bevestiger en den consulent cis. J. van Leeuwen, predikant te Colijusplaat. Beiden, de bevestiger en bevesiigde, tra den op in het door de synode aanbevolene ambtsgewaad. Maa-sES©. De eerstaanwezende officier van gezondheid der istekl. op het wachtschip te Vlissingen, de iieer L M. de Jongh, is als zoodanig vervangen door den officier van gezondheid der 1ste kl.den heer J. F. Terbeek eerstgemelde is in non-activiteit getreden. AUea'scUaiiBüeindl e ffoerDgrtfesn. Door officieren onder-officieren eu jongelingen van het instructie-bataillon te Kampen is eene bijdrage van f 166,40 aan de redactie dér Amsterdamsche courant overgemaakt, ten behoeve van de noodlijdenden door den algemeenen watersnood. Men verneemt dat H. M. cle koningin aan den bur gemeester van 's Hage heeft doen toekomen cle aanzienlijke som van 1000 voor de algemeene collecte welke gisteren gehouden is. ISHOH'g'eivEnjBie stfatracll. Vlissingen, van 10 tot 17 maart- Gehuwd J. F. de Kaart weduwn. met A. M. J. Redekerjd J. Amos weduwn. met K. Thoutcnhoofd jonged. .Bevallen: M. Schottel ij n, z. M. Groen geb. Keizer, d. N. van derVegte gcb. de Keur, tl. R. Brackx geb. Maen- houdt. zoon. A. M. Verbeek geb. van der Goes, dochter. A. Geervliet geb. Gourna zoon. Overleden: J. L. La Roy, weduwn. 55 j. J. S. van der Hoeden, man van J. Tom pot59 jaren. A. M. 13. Wisch- holfjd. 15 j. J. Kuy.pers wed. F. J. Ampers 67 jaren. Goes, van 10 tot 17 maart. BevallenM. C. Oort geb. Reynhoutd. F. M. de Kok geb. Heugstmenger, zoon. A. M. Sterk geb. Verhoeven, d. M. cle Jonge geb. Laurusse, zoon. Overleden: W. de Jonge, z. 1 m. F. F. Fagel, man van C. C. Brieis, 59 j. W. de Meuleineester weduwn. 54jaren. Zierikzee, van ]0 tot 17 maart. Bevuilen; T. Geybels geb. de Lanooy, cl. M. Hopmans geb. Wissed. Ij. Blanker geb. Trochd. C. Wolbacli geb. de Bakker, zoon. Overleden: N. van clen Berge, vr. van W. Schilling. 67 j. A. cle Lanooy, vr. van J. Corbeel, 69 j. P. Kaas, z. 14d. L. Schuliug, cl. 4 j. L. Uussoni wed. J. van clcr Jagfc73 j. J. de Bie, jd. 32 j. J. JBierings. ongeil, vrouw, 49 jaar. A. van der Jagt. vrouw van N. Willemse, 37 jaar. Hulst, van 1 tot 15 maart. BevallenRegina Isabella v. Oinberghe geb. van Britsomz. Carolina Jacoba l'inters geb. Witto'ckz. Virginia Macs geb. de Bakker, zoon. Overleden: Piel.er Marinas Slorp, 17 m. Jan Franeies Wittock80 jaren. Felicita Lucia Hufkeusvrouw van Tho mas iinbertus Goppieters 37 j. Hubertus Leviuus Burin, weduwn. 6S j. Constantia Johanna van de Vijver, vr.vau Johannes de Beule. 57 j- ApoPön?# Isabella- Blernel2» j. Magdwlena GabhcSlbva Lij-baart6 n\. Fraucisc'us Marie -va:\ der Hey deu 10 jaren. Ö«e22re©ï5t©3*aai2 vara Wlassing-eEi. Zitting van 19 maart. Voorzitter dr. J. W. Callenfels. Afwezig de heer Tb. van üije Pietersc. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting bcrigt de voorzifter het inkomen een er missive vau gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij inlichtingen gevraagd worden omtrent het raadsbesluit \an den 29 januarij jU (tot toe voeging van 8200 aan de gemeente-begrooting voor 1854, voor de mindere opbrengst van plaatselijke middelen dan geraamd was, en te vinden uit het saldo van liet-verkochte kapitaal) alvorens zulks voor goedkeuring vatbaar is. De voorzitter zegt dat hem bij nader inzien gebleken is eene rekening der gemeente gevoegelijk met een kwaad slot mag worden gesloten, wanneer dit namelijk ontstaat uit on voorziene mindere opbrengst van eigene middelen, en als dau de eerste post in uitgaaf moet worden voor het volgende jaar. Met algemeene stemmen wordt hierop zijn voorstel aan genomen om het besluit in te trekken en beide eerstge noemde posten toe te voegen aan de begrooting voor het jaar 1857. Ton tweede stelt hij voor op de begrooting van het jaar 1855 iu ontvang te brengen cle waarde van de aan de ge meente tocbehoorendc inschrijving 2i- pet. W. S., berekend tegen 60 pet., ad 60,840,en iu uitgaaf de aanncmingssovn der werken aan de ijzeren brug en kaaimuren tot/51,300, terwijl het resterend goed slot alsdan tot rcgularisatie van eerstgenoemd te kort zon kunnen strekken. De lieer Uytteuhouven stelt voor om niet het geheele kapitaal tegen 60 pet. op de begrooting te brengen maar wel bet verkochte tegen de reële opbrengst en iiet reste rend nominaal bedrag tegen genoemden approximatieveu koers. Eenige discussien ontstaan hierop over het wensche- lijke om bij den tegenwoordigen stand der effecten het ge heel te verkoopen. De heer Winkelman het voorstel van den heer TJytten- hooven ondersteund hebbende, wordt dit met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens wordt nog met eenparige stemmen op het daar toe gedane voorstel besloten, aan de zelfde begrooling toe te voegen in ontvang 240 als vermoedelijk zuivere opbrengst van het aandeel dezer gemeente in de tolgelden op clen straatweg naar Koudekerkeen daarvan af te laten 1. f 2460,24£ als restant goed slot der rekening van 1852 hetwelk reeds met het goed slot der rekening van 1853 is toegevoegd aan de begrooting voor 1854, lot voldoening der aamvemingsspin van werken aan de pottekade en 2. 1901,25 als rente van het tcu name clef gemeente inge schrevene kapitaal op het grootboek dat slechts moet ziju over drie maanden f 633,75.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1