lord Panmure geantwoord op eene interpellatie van lord Grey, dat de regering dezer dagen de bevordering bij het leger gemakkelijker gemaakt heeft. In het lagerhuis heeft sir Peel medegedeeld dat de troepen in het kamp bij Al- dershott zullen worden geoefend. De kanselier van de schatkist gaf kennis dat hij met betrekking tot het zegel der dagbladen nieuwe maatregelen zal voorstellen, verschil lende van die welke door den heer Gladstone waren ont worpen. Eene motie van den heer Duncombe. strekkende tot overlegging der briefwisseling tusschen lord Raglan en den hertog van Newcastle, werd verworpen. In liet engêlsche kabinet zijn nog niet alle plaatsen bezet. Voor de koloniën is nog geen onder-secretaris van staat gevonden, en ais lord John Russell nog lang te Wee- nen mogt- blijvenzoude ten slotte de benoeming van een werkelijkeu minister van koloniën noodig kunnen worden. De heer E. Peel is naar men zegt slechts voorloopig onder secretaris van oorlog en het hertogdom Lancaster heeft nog geen kanselier The morning post, het bevigt mededeelende dat de Weener-conferentien dingsdag geopend zijn, zegt dat de russische plenipotentiarissen hunne mondelinge toestemming gegeven hebben aan de vier punten van waarborg, met de interpretatie der geallieerden. De conferentie was tot vrij dag verdaagd, ten einde het protocol op te maken-dat he den onderteekend moest worden. The post voegt er bij dat men aan dit berigt niet te veel gewigt moet hechten daar men van Rusland ten slotte een ontwijkend antwoord verwachtte, en ook het punt no pens de beperking der russische opperheerschappij in de Zwarte Zee nog niet beslist, is. De hertog van Cambridge is den 13 als getuige voor de commissie van enquête verschenende nieuwsgierigheid om den prins te liooren had zulk eene menigte toehoorders uitgelokt, dat de verslaggevers der bladen en de leden der commissie slechts met behulp der policie hunne plaatsen konden bereiken. Uit de verklaringen van den vorstelijken getuige is het volgende het meest opmerkenswaard: Te Varna waren geene toebereidselen gemaakt om zijne divisie (garde en hooglanders) 1e ontvangen; den 17 julij]7 dagen na zijne aankomst te Varna, was de cholera uitgebroken; de hitte was onuit-' staanbaar; aan geneesheeren en geneesmiddelen was toen maals geen merkbaar gebrek zijne divisie werd terstond 7 mijlen meer landwaarts in verplaatst, zonder dat de cholera daardoor verminderde; de garde-brigade had aan die ziekte in Bulgarije 170 man verlorende grootste schuld kan men aan het klimaat toeschrijven; een gedeelte der sterfte welligt ook aan de omstandigheid dat de soldaten geeu porter kregenwaaraan zij sedert jaren gewoon waren. Op den overtogt naar de Krim had hij eenige lieden aan de cholera verloren. In de Krim aangekomen stond het geheele leger daar, ontbloot van het noodwendigs te. Onderscheidene grieven bragt hij voorts in tegen het al- gemeene commissariaat. In October had hij 21 ponies laten doodschieten ofn hen voor den hongerdood te bewaren. Overigens was bij met de hem toegewezen ambtenaren van verpleging en zijn staf zeer tevreden geweest. Hiermede eindigden de verklaringen van den prins, waarin hij menig voorstel tot verbeteringen in het armée-wezen vlocht. Hij bleef zijne plaats behouden toen na hem kolonel Wilson en kapitein Blakeley verhoord werden. De eerste ontkende dat de soldaten hun vleesch raauw genuttigd haddenzij kookten het vroeger en aten het dan koudals zij dienst hadden. De kolonel zelf had van II september tot 26 november noch van kleederen noch van linnengoed kunnen verwisselen. De dapperheid en volharding der sol daten was boven alle begrip verheven. De verklaringen van kapitein Blakeley waren gelijkluidend met die van vorige getuigen. In de laatste zitting, van den 15, verscheen de kolonel Shakspeare. Hij had over de verpleging niet te klagen, doch gebrek aan geneesmiddelen gehad. Zijne lieden hadden het ten allen tijcle zoo comfortable als dit tegenover een vijand mogelijk is. Dit weet de kolonel aan de zorg die hij aan zijne manschappen wijdde. Geene audere kompagnie in het geheele leger was zoo goed verzorgd. De werktuigen die men hun uitreikte waren meestal slecht. De verklaringen van zekeren heer Crowe hadden niet veel te beteekenen. Hij had als tourist de beide leger kampen bezocht en vond het fransc-hc beter georganiseerd dan het eugelsche. Belangrijker waren de mededeelingen van kapitein Ivellett, van de Himalaya, welk schip de regering in het vorige jaar had aangekocht. Het had verschillende regementen en 1682 paarden behouden naar de Krim gebragt. Toen bleef het- echter op bevel van admiraal Boxer eene volle maand wer keloos in den Bosphorus liggen, en toen het eindelijk eene lading thee, beschuit ens. naar Balaklava moest voeren hield men het schip daar op nieuw drie weken nutteloos op. Op een anderen keer had het et eenkolenwaaraan groote behoefte in het leger bestond.in den Bosphorus ge laden te Balaklava aangekomen verbood kapitein Christie hem de steenkolen te ontladen, hoewel hij aanbood dit met zijne eigene lieden te doen. Vervolgens werd de luitenant-kolonel Sparkles van het 38ste regement, dat den 14 mei te Gallipoli ontscheept werdin verhoor genomen. Hij verklaardedat hij vee' zijner manschappen in de veldslagen en door het overwerken in de loopgraven verloren hadzij hadden dikwijls in de loopgraven 24 a 36 uren achtereen dienst gehad; de rations hadden zij geregeld ontvangenwinterk'leederen hadden zij reeds in december of nog vroeger gekregen. De volgende getuige was een sergeant van den staf der garde-grenadiers die bij Interman een schot in den schouder gekregen hadlen gevolge waarvan men zijn linkerarm had moeten amputeren. Hij zeide dat in Bulgareije de soldaten in hunne tenten veel van de hitte hadden te lijden de koffij kregen zij ongebrandhet brood was soms zan derig en zuur. Toen zij in de Krim kwamen waren de soldaten allen opgeruimd gestemd, zij hadden veel liever den ransel gedragen clan hun velddekeii. Behalve de onge brande koffij wist hij niets van eene slechte verpleging. In den beginne kregen zij driemaal 's weeks versch vleesch later moesten zij zich met pekelvleesch vergenoegen. Na zijne verwonding werd hij op een ambulance-wagen naar boord van een schip gebragt. Deze wagens zijn zeer on doelmatig. Overigens geloofde hij niet dat een enkel soldaat den nacht na den slag onverpleegd is gebleven. Schoenen en kleederen waren zeer slecht toen hij de Krim verliet, lu het hospitaal te Scutari was hij 27 dagen geweest en zorgvuldig behandeld en opgepast. In de zitting van dien dag was de heer Macdonald, die belast was met de aanwending der gelden voor de zie ken en gewonden te Scutaridoor The times bijeen ge bragt de voornaamste getuige. Zijne verklaringen be helsden evenwel niets nieuws. EB e anEss S5 s-Ei e na Hamburg 17 maart. De tweede kamer van Denemarken heeft op bare beurt bepaaldelijk geweigerd de niet geau toriseerde uilgaven, in 1S54 door den minister van oorlog gedaan, te bekrachtigen. Uit zijne bijzondere middelen zal deze laatste het deficit moeten dekken. ES DBS Sas» ai!. Niettegenstaande thans te Weenen over den vrede onder handeld wordt, luiden de in omloop zijnde geruchten meer dan immer oorlogzuchtig. Uit Parijs wordt van den 16 dezer per telegraaf ge meld dat, volgens berigten uit Varna van den 4 dezer,, het garnizoen van Sebastopol van den dood des czaars nog niet onderrigt was. In eene depeche uit Weenen wordt ver zekerd dat de beide grootvorsten naar Petersburg terug- keeren. Prins Menlehikoff gaat naar Moskou de nkase waarbij hij teruggeroepen wordt draagt de dagteekening van 4 maart. Keizer Alexander heeftten einde den oorlog in de Krim met te meer kracht door te zetten onder bevel van gene raal Gortchakofr geplaatst het gebied der Krimgelegen tusschen Theodosia en Kertsch. thans onder Chomutow. Uit den Piraeus zijn tijdingen van den 7 dezer. De admiraal Canaris is in ongenade gevallen. Zijn verzoek om demissie is door koniug Otto aangenomendie een derge lijk verzoek van Maurocordato en nog een ander lid van het vorige gouvernement geweigerd heeft. Er zijn turksche troepen te Monastir gcconcenireerd. In Epirus heerscht eene sterke gisting. In Thessalie is eene oostenrijksche interventie aangekondigd, ten einde iedere hellenistische beweging te onderdrukken. Op grond van berigten uit Caïrozegt het Journal de Constantinople dat de heer Bource een traktaat van koophandel met Perzie zal trachten te sluiten, en spreekt het gerucht tegen van een ultimatum der geallieerden aan Perziewaarbij een hulpkorps van 30,000 Perziers wordt gevraagd. Generaal Williams heeft troepen tegen de Kurden ge zonden, met belofte van amnestie indien zij de wapenen nederleggen Men verneemt dat Z. M. keizer Allexander II, bij ge legenheid van de ontvangst van het corps diplomatique, in het winter-paleis te Petersburg, op den S dezer, 111 eene voor de vuist uitgesprokene en allczins merkwaardige rede voering heeft te kennen gegeven dat Z. M. getrouwelijk zal volharden bij de staatkunde, welke door zijnen door- luchtigen oom (keizer Alexander 1) en door zijnen vader is n-gvolgd. Deze staatkunde (dus moet Z. M. zich verde^. hebben uitgedruktis die van het Heillig Verbond en be staat dit laatste niet meer, dan is dit waarlijk de schuld niet van mijnen vader, die ten allen tijde openhartig en eerlijk heeft gehandeld en welks handelwijze hoe dan ook door sommigen miskenddoor God en de geschiedenis zal worden geregtvaardigd." De keizer heeft daarbij gevoegd dat ook hij den vrede wenschledat ook hij gereed was op de grondslageu der vier door Rusland aangenomen pun ten te onderhandelen, maar dat, indien cle binnen Weenen te openen conferentien niet tot eene voor Rusland eervolle uitkomst moglen voeren, n clan, mijneheeren (vervolgde de keizer) zal ikaan het hoofd mijner getrouwe Russen ten strijde trekken en liever sterven dan toegeven." Volgens telegrafisch berigt uit Petersburg van den 16 dezer heeft generaal Ost.en-Sackeu den 8 dezer berigt dat de vijand in Sebastopol weinig schade aanrigt. Uit Eupatoria wordt van den 5 dezer per telegraaf gemeld dat twee eskadrons lansiers en 400 Kozakken acht eskadrons Turken geheel hebben verslagen. SgBffiMlje. Madrid 16 maart. De commissie belast met het onder zoek der onwettige handelingen van het vorig ministerie zal eerstdaags bij de cortes het iu slaat van beschuldiging stellen van dat bewind vragen. Dit verzoek zal gemotiveerd worden door het te buitengaan van zijne magt ten aanzien van liet gebruik der staatsgelden en van de schending der con stitutie. Behalve fransche en engelsche bankiershuizen moeten zich thans ook brusselsche bankiers tot onze regering ge wend hebbenmet aanbod om haar 500 milliocn realen tegen 7 pet. Ie willen leencn. Het is waarschijnlijk dat het voorstel van den heer Olozagodat cle senaat bij verkiezingen zal zamengesteid wordenheden zal worden aangenomen. Weenen 16 maart. De conferentien zijn geopend met eene aanspraak van graaf Buoldie vredelievend luidt. Overigens is nopens liet, reeds verhandelde nog niets uitgelekt. Het is zelfs meer dan waarschijnlijk dat men ook later zeer weinig nopens deze conferentien zal vernemen, en mag het publiek wel op zijne hoede zijn yoor de geruchten, die gewis wel dra in omloop zullen gebragt worden aangaande cle iu de conferentie genomen besluiten. De generaal Degenfeld is rot miuister van oorlog benoemd. Volgens lijdingen uit Konstanlinopel ligt lord Red- clifie op sterven. Weenen 17 maart. De laatste tijdingen van Sebastopol van den 6 dezer melden dat de stad niet veel van het vuur der belegeraars had geleden. Bij Eupalorja zouden acht turksche eskadrons verslagen zijn. Een telegrafisch berigt uit Warschau van den 18 dezer meldt, dat de groote ligtiug van recruteu, die eerst onbe- paaldelijk was uitgesteld, in den- nacht van den 14 plotseling ten uitvoer gelegd is. Erankfort 17 maart. In de laatste zitting der bonds vergadering heeft de pruissische gezant verklaard dat zijne regering niet denkt aan eene wapening der vestingen Luxemburg en Meinis. Ook wordt niet geëischt, dat hel Oos tenrijkse hecontiugent op het bondsgebiecl blijft. De hamburger senaat zal een voorstel indienen bij cle vergadering van burgersom eene commissie te benoemen voor de zaken betreffende de landverhuizing. Die commissie zal belast worden met het opstellen van een reglement op cle landverhuizing eu de bepalingen die nopens deze aangelegenheid thans van kracht zijn herzien ten einde die in overeenstemming te brengen met de tegen woordige behoeften. Buitendien zal zij een bureau van teregtwijzing oprigten. B^racaBcpsjSi. Parijs 16 maart. De zittingen der kamer van afgevaar digden zullen tot 10 april verlengd worden, ten einde eerst de rapporteurs over het budget te benoemen. Daarna zal de kamer uiteengaan en eerst weder bijeenkomen om over hef budget te stemmen. Ter beurze was heden liet gerucht verspreid dat in Madrid een bloedige opstand was uitgebroken, dat. Espartero ver moord was enz. In de depeche van 14 dezer wordt daarvan echter niet geen woord gewag gemaakt. Volgens eene telegrafische depeche is de schipbrug van Béliobie door den sterken was van het water der Bidassoa en een hevigen storm weggespoeld. De communicatie tus schen Spanje en Frankrijk is thans afgebroken. ESeSgïc;. Brussel 16 maart. Alhier, te Antwerpen, Gent, Ostciule en Luik zijn inschrijvingen geopend voor de noodlijdenden door de overstroomigen in Rcdcrlaud.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3