MÏDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 20 Maart. W' 34e 185», Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per postSA-O. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Dood-bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven- 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald'. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 9 ure. 2!an!ïonötgmgest m REI RIJKSBESTUUR, PitOVL\'C!ALE M GEÏiEEi'T EBESTCRÜ. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, gezien de voordrag!, van den Hoofd-Ingenieur in liefc llüc District van den Waterstaat; besluit: De op den 25 Pebruarij jongstleden uitgevaardigde be palingen omtrent het berijden der Straatwegen, in deze Pro vincie, worden opgeheven met middernacht tusschen den 19 en den 20 dezer. Dit besluit zal ia het Provinciaal blad geplaatst en dooi de Gemeentebesturen afgekondigd worden. Afdrukken daarvan zullen aangeplakt worden op de ge bruikelijke plaatsenalsmede aan de Poorten en Tolkantoren. Afdrukken zullen worden gezonden aan den Hoofd-In- genieur in het Il'Je District van den Waterstaat, aan dien Bevelhebber van het Luitenantschap der Maréchaussee te Sas van Gent, aan het Provinciaal Geregtshof en aan den Heer Procureur-Generaal bij dat Iiof. MiddeLburg, den 17 'Maart 1855. De Commissaris des Konings voornoemd, YAN TETS. WAf SC as.© 3bT© S5 25. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekenddat op Dingsdetg don twinügsten Maart aanstaande. cene algemeene collecte-aan de huizen der ingezetenen door liet geheele rijktot leniging dei' rampen door den watersnood veroorzaakt r zal worden gedaan en dat die in deze gemeente zal aanvegen des namiddags ten één ure. Burgemeester en Wethouders vermeenen dat, bij de vele hartverscheurende berigten die omtrent deze nationale ramp dagelijks worden medegedeeld, niet veel tot aandrang om onbekrompen weldadigheid uit te oefenen behoeft gezegd te worden, maar dat het besef van genadiglijk gespaard te. zijn gebleven van liet schrikkelijk lot, dat zoo vele inge zetenen van uaburige gewesten heeft getroffen de inwoners dezer gemeente zal aansporen om met eene milde hand en een dankbaar hart, zoo veel in hen is, mede te werken om de droevige gevolgen van den watersnood te leningen. De opbrengst der collecte zal door het bestuur aan den commissaris des konings in de provincie Zeeland worden overgemaaktterwijl door den minister van binnenlandsche zaken het aandeel zal worden bepaald dat aan elke dei- door den watersnood geteisterde provinciën in de collecte zal worden "toegekend. Middelburg, den 1G Maart 1855. De Burgemeester en Wethouders voornoemd (get,.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris, (get..) M. E. LANTSHBBR. föimicttlcm&srljf ®tjömgra. 555«li«SeEU®nairg- 9 É2ï> Maar*. Wij vernemen dat de vroeger aangekondigde tentoonstel ling van bloemen, planten enz., door de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland, zal plaats heb ben op donderdag en vrijdag den 19 en 20 april eerstko mende, in het gebouw van de concertzaal op de groenmarkt. In de laatste dagen der afgeloopene week heeft zich in deze gemeente een dolle hond vertoond die naar wij vernemen andere honden heeft gebeten doch later is af gemaakt. Dien ten gevolge heeft het gemeentebestuur gis teren door middel van den omroeper bekend gemaakt, dat alle bonden van dit tijdstip af voorzien moeien zijn van een behoorlijken muilband. De overtreding op dit bevel is bereids gestraft met het opvangen van., eenige houden. Wij vernemen met 'genoegen dat door den heer Bourseretconsul van Belgie te Vlissiugennamens de assurantie-maatschappij waarbij de lading van het alhier te huis behoorend schip Comme'teie-Compagnie was verwaar- borgdaan den luitenant ter zee 2de klasse P. M. van dei- Haak is overhandigd een gouclen cyliuder-horlogie met sleu tel en f 200 om te verdeelen onder de ekwipage van dedca- nonnëérboot no. 31-, onder zijn bevel, voor de loffelijke hulp aan opgemeldeu bodem verleend, toeu deze onlangs aan den grond zat nabij Bath. 4 Als eene bijzonderheid wordt uit Vlissingeu gemeld dat gisteren morgen aldaar door een visscher werden aan- gebragfc omtrent twee duizend opregte panharingenbij Steendiep buiten Westkapelie op dertig- vadem water ge vangen. Zij werden gereedelijk verkocht tegen tien ct. de zeven stuks. Deze visch wordt aldaar veeltijds in het na jaar doch zelden in dit jaarsaizoen gezien. Naar wij. vernemen heeft de heer PI. K. D. van- den Bnssehe zijn ontslag genomen als secretaris der kamer van koophandel en fabrijken te'Goes. Men is zeer nieuwsgierig wie zijn opvolger zal zijn-. Men schrijft ons uit Houtenisse van den 17 dezer: u In de afgeloopene week heeft de lieer Tjaden Modder man zijn landhuishoudelijken cursus alhier voor dit winter- saizoeu geëindigd. In 16 lessen heeft hij opvolgend behan deld de vereischten van eencn goeden bouwgrondde mid delen om die vereischten a^r. den bodem mede te doelen en te doen behouden éenige middelen tof. verbetering van den grond, als: het oudergreppelenbevl'oeijen en grond- vermengen voorts het ploegen, eg-genen bemesten, inzon derheid het gebruik van stalmest; den rijenbouwhet zaaijen en oogsten; de graangewassen, als: tarwerogge, gerst, haver, boekweit en maisvoorts erwten, boonen, aardap pelen, knol- en wortelgewassende natuur-en kunstweiden; de nijverheidsgewassen, als: koolzaad vlas meekrap en tabakde inrigting der meestooven en wijze van bereiding; de onkruiden en eindelijk de ziekten der landbouwgewassen- Van ieder der genoemde gewassen werd dé'geschiedenis van den teelt medegedeeld, de verschillende soorten beschreven en veelal door eene menigte vertoonde exemplaren (bijv. GO van verschillende tar^e-soorten en spelt) opgehelderdterwijl de geheele wijze van verbouwing uitvoerig ter sprake kwam. Naar- het algemeen gevoelen heeft de heer Modderman zich op zeer loffelijke wijze van zijne taaie gekweten, en paarde hij, bij eene duidelijke uitspraak, eene'bevatlelijke voordrag! en de gaaf om daarbij het, nuttige en praktische zijner niede- deéfingen voor den eigenlijken landbouwer te doen uitkomen. Men mag zich dan ook vleijen dat zijne voordragten niet. zonder nuttige uitwerking zijn gebleven, en dat menig land bouwer zich met genoegen menige bijzonderheid zal herin neren zich meer rekenschap zal leereiï- geven van verschil lende bewerkingen bij den landbouw in gebruik, en zich opgewekt gevoelen tot verder onderzoek, zoo tot verbete ring van zijn bedrijf als die om bij onze landbouwende nabu ren niet ton achteren te geraken. De lessen werden door een (van 16 tot 40 en meer) afwisselend getal toehoorders, ondanks de nu en dan felle koude, met belangstelling, en daaronder door eene goede kern van bekwame landbouwers trouw bijgewoond; Zij werdendank liebbe de ijver van den heer Moddermam, wekelijks in vier gemeenten voorge dragen, te weten: l,c Hulst, Axel, Ilontenisse en W'est- dorpe." XZoo Ms men weet hebben-de nieuwsbladen onlangs melding gemaakt van liet bezetten door de Noord-Ameri- kaansclie republiek van een der vele eilandjes in den Ca- raïbischen archipelbekend onder den naam van Aves- eijanden (Vogel-eilanden). Naar luid dier verhalen zou er zich op het bezette eilanddat men eene nederlandsche bezitting noemde,, veel guauo bevinden en zouden, zich eenigè Amerikanen daar met veldgeschut gewapend en- versterkt gelegerd hebben. Op deze aangelegenheid is van wege de tweede kamer de aandacht gevestigd van den minister van koloniëndie daaromtrent de volgende inlichting heeft gegeven Het Aves-eilaud dat hier bedoeld wordt maakt geen deel uit van den groep van dien naamgelegen beoosten Curapao en Bonaire, maar is cene geïsoleerde klip of koraal rif van zeer geringen omvang (nog geen mijl lang)ten zuiden van het eiland St. Eustatius, op ongeveer 16 grad.- noorder-breedfe. Ofschoon dat geheel onbewoonde eilandje alzoo niet verre van ri'e nederlandsche west-indische eilanden (St. EustatiusSt. Martin en Saba) gelegen isschijnt althans voor zoo ver tot hiertoe bij het departement van koloniën bekend is daarvan geen dadelijk bezit te zijn ge nomen terwijl hetzelve evenwel nu en dan door inwoners van St. Eustatius en de overige omliggende eilanden wordt bezocht, die er vogeleijeren en schildpadden komen zoeken. Het aanwezen van guanowaardoor de aandacht op die plek is gevestigdschijnt slechts weinige maanden geleden te zijn ontdekten wel door de opvarenden van een a me- rikaausch schip, weiks gezagvoerder terstond bezit van dien voorraad heeft, genomen. u Aan het koloniaal bestuur van Curasao is op-heteersle berigt hiervan de last gegeven om een oorlogschip tot on derzoek der zaak te bestemmen die last is sedert herhaald, doch het berigt omtrent de uitvoering is nog niet bij de regering ingekomen." X Den 13 en 14 dezer heeft, te 's Graveiihage aan het departement van buitenlandsche zaken het examen plaats gehad voor hen die-zich aan de diplomalis willen toewijden- Van de twee personen, die zich daartoe aangemeld hadden is slechts toegelaten de heer W. E. llochusseu, zoon van den gewezen gouverneur-generaal vau Nederlandse-li Indie. X De eerste kamer der staten-generaal komt voor Pasehen niet bijeen. Het is zelfs mogelijk dat zij iu het geheele reces der tweede kamer niet zal zamen komen maar eerst in een volgend reces zal vergaderenom dan alles in eens af te handelen. Dc nieuw benoemde gouverneur der akademie voor de zee- en lanclnvagt te Breda heeft den 15 dezer een aan vang gemaakt met de inrigting in oogenschouw te nemen receptie aan heeren officieren en verdere beambten te geven, en den volgenden dag het geheele militaire personeel in groote tenue geïnspecteerd. Daarna heeft hij zijne functien aan vaard en overgenomen ran den heer majoor van Overstra- tendie tijdelijk met die waardigheid is belast geweest. Heden zal in de grieksehe kapel te 's Gravenhage eene piegtige lijkdienst gevierd worden-voor wijlen Z. I\1 Nicolaas Ikeizer aller Russen. H. M. de koningin-moeder al de leden van het russische gezantsciiap en de zich daar be vindende russische onderdanen zullen die plegtigheid bijwonen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, goedga^ vonden te bepalen: 1. voor bezorging van berigten buiten de lijn mogen door de kantoren van den rijkstelegraaf geeue boden worden gebezigdwanneer de af te leggen- afstand meer dan 15 nederlandsche mijlen (kilometers) bedraagt 2. berigten welke de aanwijzing tot bezorging per bode over eenen grooteren afstand bevattenworden door het eindkanloor van den rijkstelegraaf per post verzonden; 3. het kantoor van afzending is niet verantwoordelijk voor de bepaling van den afstand tusschen het eind-kantoor en de builen de-telegraaflijn gelegen plaats. Z. M. de koning is in den avond van den 15 dezer, na de dijkbreuken iu de Nederbeluwe in oogenschouw te bobbeu genomen op Bronbeek teruggekomen, en is inden- ochtend van den lGden.met de stoomboot Willem III,.van, daar vertrokken, ten einde de doorbrakeu iu den Ma-as dijju te gaan bezigligcü.-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1