MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 17 Maart. Cnitm'ttknös rijc ®tjïringett. N* 33. 1855, Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente eü Vlis- sitjgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgensop. den dag der uitgave, De prijs van gewone Advertcntien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats (lie zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 9 ure. EEWWHSCrKlIKfi. liet Gemeentebestuur van Nieuw-en Sint-Joosland brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat eeu uittreksel van deu, overeenkomstig Art. 11 der Wet van den 21 December 1883 (Staatsblad 110. 128) vervaardigden staat betrekke lijk de verboden kringen van het Fort Rammekens ter vol doening aan het eerste lid van Artikel 17 dier Wetten Raadhuize is nedergelegd en dat de Afkondigingbedoeld in het tweede lid van het vernielde Artikelop heden heeft Nieuw- en Sint- J cos landden 16 Maart 1855. Het Gemeentebestuur voornoemd, A. BLIEK. De Secretaris D. J. YAN DER HORST SERLÈ Je. IO§ WJDTO. Hè't Gemeentebestuur vau Ritthem brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de, overeenkomstig Art. 11 der Wet van deu 21 December 1853 (Staatsblad no. 128) ver vaardigde staat betrekkelijk de verboden kringen van het Fort AUüU.iökeus Ler voldoening aan het eerste lid van Art. 17 dier Wet, ten Raadhuize is nedergelegd en dat de Afkondiging, bedoeld in het tweede lid van het vermelde Artikel, op heden heeft plaatsgehad. Ritthem, den 16 Maart 1855. De Burgemeester van Ritthem c. a-, LAMBRECHTSEN. Ds Secretaris. A. VAN YL A ANDEREN. ïSadflSeflÏBBSiFg- g M&ario Men verzoekt ons te melden dat in den avond van jongst leden dingsdag eene moeder van drie kinderen het ongeluk had aan de kade over de nederstraat water halende, van den trap te stortentoen zich gelukkig de ambtenaar der 1ste klasse J. van Meerendonk in de nabijheid bevond, wien het gelukken mogt door zich op den trap te leggen eu de hand der vrouw te grijpenhaar behouden aan wal te brengen. Genoemde ambtenaar is broeder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw en op 56jarigen ouderdom in het bezit van 15 getuigschriften voor redding van menschenlevens. Wij herinneren belanghebbenden dat op donderdag den 22 dezer, des middags ten 12 ure, op liet raadhuis alhier, de aaubesteding zal plaats hebben van het leveren en stel len van eene dubbele ijzeren draaibrug op de plaats der vroegere bellingbrug. Te Vlissingen was dezer dagen het gerucht verspreid dat de aldaar in garnizoen liggende bataillons van het 4de rigement infanterie dit jaar niet van standplaats zouden verwisselen. De commissaris des konings in deze provincie heeft, bij circulaire van den 15 dezer, burgemeesters en wethou ders der gemeenten in Zeeland uitger.oodigd de meeste zorg te dragen voor het behoorlijk plaats hebben van de tegen dingsdag 20 maart door het geheele rijk uitgeschrevene col lecte voor de noodlijdenden ten gevolge van den watersnood. Door de ministers voor de zaken der onderscheiden eere diensten zijn de vereischte uitnoodigingen gedaanten einde de Ie houden collecte, bij de uitoefening der openbare eeredienst op den 17 en den IS dezer maand, door de leeraren der ver.'chillende gezindien worde aanbevolen. Men wil weten dat bij de hooge regering zwarigheid bestaat om gevolg te geven aan het adres van den gemeente raad te 's Gravenhage, waarbij die raad Z. M. den koning verzoekt aan de stateu-generaal een ontwerp van wet voor te dragenwaarbij uit hoofde van bijzondere omstandigheden aan deze gemeente zou worden vrijgelaten af te wijken van de bij artt. 244246 en 254 (1ste zinsnede) der gemeen tewet gestelde regelen op het stuk van plaatselijke belastin gen. Het schijnt dat men zoo gaaf er niet in kan toestem men dat er bijzondere omstandigheden van genoegzaam overwegenden aard aanwezig zijn om van de beslaande regels af te wijken. Men verneemt dat hei Z. M. den koning heeft behaagd het beschermheerschap aan te nemen van eene maatschappij welke te Duisburg, in Pruiosen, gevestigd is, en dat Z. M. wel heeft gelieven te vergunnen, dat aan een aldaar gevon den steenkoleuveld deu naam worde gegeven van Koning van Nederland." Deze maatschappij schier geheel uit Nederlanders zamen- gesteid, heeft het voornemen, om op een uitmuntend geko zen terrein bij bovengenoemde stad hooge ovens daar te stellen, en zich verder te wilden aan al wat de productie en fabricatie van ijzer betreft, op eene uitgebreide schaal. Zij heeft ten behoeve van hare onderneming bij hare werk plaats naar steenkolen gegraven en het geluk mogen heb ben reeds twee velden t.e 's-tdekkea wier kolen van de bests hoedanigheid zijn feevcn-iaa. De maatschappij, welke zich genoemd heeft ^Yulkaan" heeft reeds de fundamenten gelegd van twee hooge ovens, welke men vertrouwt dat in dit najaar in werking zullen komen; ook gebouwen voor ateliers eu bureaus, gelijk mede directeurs-woningen zijn reeds ter plaatse in gereedheid; alles voorspelt aan deze uederlaudsche onderneming op vreemden bodem eene schoone toekomst. De minister van binnenlandsche zaken zal spoedig weder de residentie verlaten en zich naar de provincie Noord brabant begeven. Tot bevelhebber van de reserve-infauterie divisie van het legerkorps is door de thuringsche staten benoemd de hertog Bernard van Saksen Weimar oud-opperbevelhebber van het leger in onze Oost-iridische bezittingen. De' berigten omtrent de gesteldheid der rivieren van officiële zijde bekend gemaaktluiden over het algemeen vrij gunstighoewel nadere bijzonderheden uit de door watersnood bezochte plaatsen telkens droeviger voorvallen aan het licht brengen. De Staatscourant van 15 dezer deelt onder dagtcekening van den 14 het volgende mede: De Rhijn te Keulen stond dezen morgen op 12 voet 10 duim en was dus sedert gisteren wederom ongeveer eeu voet gedaald. Yoor Gorinchem stond de rivier heden morgen slechts 3,10 el boven A. P. en was dus 12 duim gevallen. Het inundatie-water op het Culemborgsche veld was 9 duim gevallen en voor den Zuider-Lingedijk 19 duim gewassen. Onder Dalem was het in het laatste etmaal 21 duim ge- wassen en stond daar 3,72 el boven A. P. De overlaten onder Dalem waren; geopenddoor de Dalemsche sluizen had eene sterke afstroomiug plaats. Volgens gisteren avond ontvaugea berigt was de berin ging der doorbraak van den Grebbedijk door ophoogiug der buitenkade geluktwaardoor het rivierwater geheel van den Yeenendaalschen polder is afgesloten. Binneu de be ringing stond het water 8,63 el buiten 8,37 boven A. P. Yeel water werd door de Grebbesluis geloosd. Reeds den 11 waren maatregelen beraamd ten eincle de overstrooming tot de natuurlijke uitwatering door de beken te beperken, en alzoo voor te komen dat eene te groote watermassa te gelijk naar de zijde der Grebbelinie doorloope. Door den grooten aandrang van het water konden die maatregelen echter niet worden uitgevoerd. De gemeenten Renswoude, Woudenberg, ScherpenzeelLeusden en Stoutenberg zijn alsüu onder water gezet,alsmede een gedeelte van Amers foort, hoewel liet water in deze stad geene oogenblikkelijke bezorgdheid geeft. De pommissie, door den commissaris des konings benoemd ter verzorging van de 450 behoeftigen uit Yeenendaal en omstreken welke ïn de Geertekerk to Utrecht opgenomen zijnvindt bij do ingezetenen vau Utrecht zoo veel ondersteuning dat hare taak zeer wordt verligt. Aangaande de rampenwaardoor Noordbrabant is be zocht, zijn nog geen uitvoerige berigten ingekomen. Eene commissie uit het collegia van gedeputeerde stalen is eer gisteren uit 's Hertogenbosch verlrokken om zich iu per soon van de uitgestrektheid der onheilen te overtuigen. De stoomvaart tusschen genoemde stad eu Rotterdam is gisteren weder aangevangen. In de eerste inspectie schijnt het gevaarna de herin ging der doorbraken van Lienden, Eek en Wiel en van den Grebbedijk, zoo zeer geweken dat de buitengewone rivier-correspondentie in die inspectie zal worden Opgeheven. De verwoesting in de omstreken van Xanten aange- rigt door liet water is belangrijk. In den avond van 2 dezer vlugtten alle bewoners van de dorpen Beek en Lut- tingen reeds derwaarts. Vele menscben en vee verdronken, terwijl meer dan een 12tal huizen instortten. Men was voor eene groote verzanding der akkervelden beducht. Langs den buitenkant van het gedcelle des Wester- voortschen dijks, waar de grootste doorbraak is gevallen wordt thans een bijweg aangelegd die ook voor voerluie; bruikbaar zal wezen. De tweede doorbraak in dien dijk is gedeeltelijk gedigt. De communicatie tusschen Arnhem en Westervoort zal dus vooree st genoegzaam hersteld zijn. Tusschen Renswoude en Lunteren is alles door het vloedwater overstroomd. Het getal der naar Barneveld ge- v lug te landbewoners bedraagtnaar gis, wel een duizendtal. Bij de vreeseiijke doorbraak nabij Lienden zijn ge lukkig geene menschen omgekomen. Ook is cr weinig of geen vee verdrujiken. Du schade daarentegen, .aan gebouwen eu landerijen toegebragt 'is aanzienlijk. Tusschen de 500 en 600 personen die hunne woningen moesten ver laten zijn in de kerk- en schoolgebouwen te Lienden Ingen en Ommeren opgenomen. Wegens de overstroomiug moeten 104 huisgezinnen van de dorpen Brake]Pouderoijeu en Zuilichem van het uoodige tot levensonderhoud voorzien worden. Ook de velden der gemeente Vuren zijn den 10 dezer onder water geraakt. Z. M. de koning kwam den 12 dezer des middags te Wageningeu aanna eerst de overstroomingen te Yeenen daal enz. in oogenschouw genomen te hebben. Al dadelijk reed Z. M. naar de doorbraak in den Grebbedijkwaar aan men druk werkte om een dam door te leggen. Hiervan teruggekeerd nam Z. M. de dijken en bedreigde punten om die stad in oogenschouw, en maakte daarna gebruik van een collation hem in het gebouw van den dijkstoel aange boden. Z. M. onderhield zich vervolgens met ëenige auto riteiten en nam ten 2 ure per rijiuig de terugreis naar Arnhem aan. Te Wageningeu worden in de nieuw gebouwde alge- meene stads-armenschool ongeveer 200 menschen verpleegd, welke door de overstrooming zonder buisvesLing zijn. Het water blijft aanhoudend vallende en de straten zijn weder geheel van water bevrijd. Betreffende de overstrooming van Veenendaal en de komst dier ongelukkige bewouers in Utrecht, leest men in de Utreclitsehe courant het volgende: Door de doorbraak van den Grebbedijkeen ongeval dat sinds bijna eeuw gelukkig niet plaats greep, is ge lijk mcu weet plotseling het talrijk bevolkte Yeenendaal op eene ontzettende wijze onder water gezet. De bewoners van het dorp, die uit hunue woningen waren gedreven, werden door enkele gebaren of dorpgenootenwier huizen hooger stonden, welwillend opgenomen. Maar niet allen konden worden geherbergd. De kerk was daarom tot schuilplaats ingerigt. Maar behalve velerlei redenen, die een langer verblijf aldaar onraadzaam maaktenwerd het moeijelijk de massa van liet noodigc te voorzien, op eene plaats, waarmede men slechts door schuiten in gemeenschap kon blijven. Z. M. had daarom zijne begeerte te kennen gegeven dat hierin voorzien werd. Door den commissaris dezer provincie werden daarop de noodigc beschikkingen genomen en dc Geertekerk te Utrecht werd voor de ont vangst der ongelukkige Yeenendalers in gereedheid gebragt. Den 11 dezer ging de daartoe uitgeuoodigde commissie met een extra-trein naar Yeenendaal. Het. zal wel niemand verwonderen dat de zoo diep getroffen lieden uiet zoo da delijk gereed waren hun dorp en hunne dorpgenooten Ie verlaten. Ook in hunnen hoogen nood bleef hun de liefde tot hunne geboorteplaats bij. Toen echter een der leden van de commissie op de hem eigene hartelijke wijze hun.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1