MIDBELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1835. 15 Maart. N°- 32. Doze courant verschijnt des Dingwla/rs, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De Abonnementsprijs per drie maanden is f 'o, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeml makiugen euz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent'voor zegel worden betaald. Du betaling geschiedt koutant. Editie van Woensdag avond 9 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. 2tanltonÖ!Qtitactt ,1 ME 15 IS E S T E IB I W De Minister van Binnenlandsche Zaken, verwittigt de Ge gadigden, dat de Besteding van liet onderhond en herstel dor Rijks-Waterleidingen bewesten en beoosten het Kanaal van Neuzen, op grond van dé hóogc aannemingssom, is afgekeurd, en dat èeue Herbesteding van dat werk zal plaats hebben op Zaturdag den 24 Maart 1855, des voormiddags ten 11 ure, aan liét Lokaal van het Provinciaal Bestuur tc Middelburgen zulks op het gedrukt Bestek no. 28 van 1S55, met de volgende wijziging van 19: //Ook wordt bepaald dat de bodems der Kanalen alleen op den 30 September en 31 December van'elk onderhoudsjaar aan de bij Art. 1 bepaalde diepte moeten beantwoorden en dat op andere tijdstippen eene verhooging van uiterlijk 30 duim zal worden toegelaten." De Herbesteding zal geschieden per onderhondsjaar bij enkele inschrijving, overeenkomstig Art 14 van het Bestek, 's Gravenhage, den 24 February 1855. VAN REENEN. VerpachtIgr Iio<a>reMiinii.oBeniis. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat op Donderdag den 22 Maart 1855, des na middag ten 1 ure op het Raadhuisde Herverpachting zal plaats hebben van de Stads-Wind- en Water-Koorn- molensvoor den tijd van twee jaren en acht maanden, aan te vangen met primo Mei 1855. De Voorwaarden der Herverpachting liggen van heden af op de Gemeente-Secretarie ter inzage voor de belang hebbenden. Middelburgden 9 Maart 1855. De Burgemeester en Wethouders, (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. E. LANTSHEER. M ez ears 5.5 jj s it em De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. dat de lijsten, de personen aanwijzende die tot liet kiezen van leden van de 2de kamer der staten-generaalvan de provinciale staten en van den gemeenteraad bevoegd zijn, op heden den 9 Maart 1855 door hen zijn vastgesteld in het voorportaal van het raadhuis aangeplakt en op de secreta rie voor een iedervoor den tijd van 14 dagen ter inzage gelegdwordende een ieder bij deze herinnerd aan de be palingen voorkomende in art. 11 en 12 der wet van den 4 Julij 1850 (staatsblad no. 37) luidende als volgt: Art. 11. Elk inwoner van het kiesdistrictof zoo het verkiezing voor den raad geldt, elk ingezeten der gemeente, de in art. 1 omschreven vereischteu bezittendeis bevoegd tegen de lijsten bezwaren in te brengenwanneer daarop 1. zijn naam of die van een ander tegen^de bepaling van art. 8 niet of niet behoorlijk voorkomt; 2. de naam van iemand, die hetzij een of meerder in de kiezers gevorderde vereischteu mist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere gemeente staatis gebragt. Art. 12. De bezwaren worden binnen 14 dagen, na de dagteekening der in art. 10 bedoelde kennisgeving, bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd aan den gemeenteraad ingedienden 2. dat de nameiv der personendie naar aanleiding van art. 35 van bovengemelde wet van de lijsten ten vorigen ja're vastgesteld geschrapt zijnbij de bovenbedoelde aan plakking en nederlogging afzonderlijk zijn bekend gemaakt. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburgden 9 Maart 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd (get.) PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. P. LANTSHEER. Mi <1<1 el toiiat»;*-S<ft Maairt. De stoombooten welke in het beurtvcer van hier op Rot terdam varenhebben gisteren, volgens de daarvan gedane aankondigingenvan beide plaatsen de reis weder onder nomen. Die welke ten '12 ure van Rotterdam vertrok is des avonds ten 74 ure alhier aangekomen. De reis is al- zoo in het gewone tijdsbestek en zonder eeuige noemens waardige verhindering kunnen volbragt worden. Ook de van hier naar Rotterdam •fgevarvie boot heeft eene goede reis gehad. Wij mogen ons dus weder verheugen in de hersfelliag der geregelde communicatie. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier lig gen ter inzage: handelsberigten omtrent den handel en scheep vaart van Groot-Brittanje en Hanover. De minister van binnenlandsche zaken is den 10 dezer in de residentie teruggekeerd van zijne reis tot opneming dei- plaats gehad hebbende overstroomingen in eenige provinciën des rijks. Ten opzigte van de miliciens en plaatsvervangers der ligling van 1853die zich thans ouder de wapenen bevin denis door den minister van oorlog bepaald dat deze niet met verlof zullen worden gezonden op het tijdstip der op komst van die der lig'ting van 1854, maar successievelijk naar gelang de plaatsvervangers van dit jaar en de intua- schen aan te nemen vrijwilligers hunne dienst zullen kun nen waarnemen dat evenwel alle miliciens en plaatsvervan gers der ligling 1853 voor of uiterlijk op den 5 julij aan staande in het genot van groot verlof moeten worden gesteld. Men leest in het Algemeen handelsblad Men schrijft ons en wij melden met genoegen dat de regering der Vereenigde Staten bepaaldelijk geweigerd heeft den eisch tot schadevergoeding voor den gezagvoerder Gibson op het nederlandsche gouvernement te ondersteunen." Den 12 dezer is met den eersten spoortrein uit 's Gra venhage naar Amsterdam vertrokken, om van daar de veis voort te zetten naar Z. M. den koning op het Loode luitenant-generaal Nepveu, adjudant in buitengewone dienst van Z. M., chef van den genei-alen staf van het leger enz. Zijne Excellentie zal zichna bij Z. M. ten gehoore te zijn toegelaten, naar Petersburg begeven, om de brieven van rouwbeklag en gelukweusching van de leden der koninklijke familie aan het keizerlijk hof over te brengen. Zijne Excel lentie heeft den vorigen dag bij al de leden der koninklijke familie afscheids-bezoeken afgelegd. Bij de reeds zoo talrijke onheilendoor het losko mend drijfijs veroorzaaktwaarvan wij in onze vorige nom- mers melding hebben gemaakt, zijn weder nieuwe en niet minder betreurenswaardige voorvallen te voegen. Zoo schrijft men uit Arnhem van 10 dezer: Heden morgen is alhier het berigt ontvangen dat dezen nacht ook de Slaperdijk is bezwekenwaardoor de dorpen Renswoude, ScherpenzeelWoudenberg, Maarsbcrgcn en 'de stad Amersfoort onder water zijn gezet. De spoorweg- dijk tusscheu Vcencndaal en Maarsbcrgcn is thans ook be zweken; alleen bij het. station Veencndaal is ecu gat van verscheidene ellen gevallen, waarbij zeven zand karren zijn weggezonken en weggespoeld, zoo dat de geregelde com municatie tusschen Amsterdam en Lier zoodanig is afge broken dat alhier slechts plaatsen tot Veencndaal worden afgegeven, omdat men van géene geregelde overkomst naar Amsterdam verzekerd is. Ook de telegraaflijn is vernield en afgebrokendaar de palen in den ingestorten dijk zijn weggezonken en weggeslagen. Men kan zich van de ellende geene voorst elling maken, wanneer men die zelf niet gezien heeft; de spoorwegdijk moet op verscheidene plaatsen zijn weggespoeld en is niet dan met gevaar te passeren. De posten van Rotterdam en 's Gravenhage zijn tot lieden niet aangekomen en slechts eenmaal daags is van hier ge legenheid naar Holland. In de nabijheid dezer stad is het water steeds vallende en de communicatie met Pruisseu wórdt alleen langs den spoorwegdijk onderhoudendoch goederen kunnen niet aankomen. De gaten in den spoorwegdijk werdenvolgens berigt van 11 dezer, bij het station Veencndaal aan weerszijden van de sl'eenen brug elk oogenblik grootcr. De brug op zich zelve heeft zich goed gehouden. Den 10 dezer heeft Z. M. de koning zich van het station Veenendaal naar het Veen begeven en zich aldaar van den toestand der ingezetenen persoonlijk overtuigd. Op de plaats zelve stond den vorigen dag het water vier voet hoog. In de kerk van Veenendaal waren allen die hunne woning hadden moeten verlaten zoo veel mogelijk opgeno men doch door de beperkte ruimte en het gebrek aan de genoegzame verzorging bleef hun toestand nog hoogst kom merlijk. Naar men verneemt heeft Z. M. deswege lastge geven om een 400tal der noodlijdenden naar Utrecht te vervoeren alwaar eene kerk ter hunner opname zou wor den ingerigt. Gelijk men vreesde ziju alle ongelukken door het water veroorzaakt nog niet bekend. Zoo verneemt men thans dat ook bij Veenendaal vijf menschen zijn verdronken. Den 5 dezer, des morgens ten 4 ure. heeft het ijs voor Culemborg zich in beweging gestelden met onge- loofèlijke kracht hooge ijsbergen voor het veerhuis en elders opgeworpenwelke de naburige gebouwen met gevaar be dreigden en alle passage terstond hebben gestremd. Tegen 10 ure liep bet. water meer dan vier palmen over den.dijk en veroorzaakte op onderscheidene punten aanmerkelijke schade. Door de onvermoeide inspanning van 250 werk lieden en den afgemeenea bijstand der ingezetenen is men echter den overloop meester gewordenen men mogt zich bij geringen val in de rivier in het behoud der dijken ver heugen. Omstreeks 2 ure is echter zoo sterke was terug gekomen dat men voor de Lekpoort slechts door zware kistingen het water uit de stad heeft kunnen keereti. Den daaropvolgenden dag heeft de vloed echter door doorbraken ju de Ben eden-lil i ij n dij ken dc stad genaderd veldbewoncrs moesten in der haast, niet achterlating van allesin Culemborg zelve een onderkomen zoeken. Den 9 was de geheelc benedenstad reeds ou'dêrgeloopen en dooi de bewoners verlaten. Men heeft zich gedurende den nacht steeds met hunne berging en met die van hot vee bezig gehouden. Echter wordt de menigte gedurig groot er en dringender. Er zijn geene middelen om in de huisvesting en voeding van allen te voorzien. Alles wordt voorbereid om ten spoedigste tot de berin- ging en de latere digting van de doorbraken indonNeder- Bcluwschen Rijndijk over te gaan. De doorbraak te Maurik is reeds beloopèndie van Ingen was den lOden nog wer kende doch de digting scheen niet moeijelijk te zijn.. Te Licnden zijn twee gaten in den Bandijk achter de Mass,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1