MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 31 o Dingsdag 1855, 13 Maart. 2fanlioni»irtgen Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 3,-10. De inzending van Advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeiidé makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 9 ure. BS. e na m i s g1 e w 5 as De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland maakt bekend, dat volgens het daartoe door lleeren Gede puteerde Staten genomen besluitiu deze provincie 1. De jagt op GanzenEenden en Houtsneppen op den I 31 Maart, en die op Watersneppen'op den 30 April van dit jaar zal gesloten zijn 2. Het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn: 3. De Visscherij van den 15 April tot en met dsn 15 Mei geslotendoch het visschen met cle zegen of het sleepnet van den 1 April tot en met den 31 Mei van dit jaar niet geoorloofd zal wezen 4. Gedurende den gesloten vischtijd echter de Paüngvis- sckerij mits met aallcorven van wissen of teencn gevloch ten, of met het lcruisnet zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en aan de Gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 7 Maart 1855. De Commissaris des Konings voornoemd VAN 'PATS. lijdingen. SS MaasriL De stoomboot de Stad Vlissingen is hedeu morgen uit die plaats naar llotterdam vertrokken zoo dat de dienst t.usschen Ylissiugen en Rotterdam als geopend kan beschouwd wo.rdeu. De stoomboot -welke bestemd is voor de dienst tusschen Middelburg, Goes, Zierikzee, Bergen op Zoom en Antwerpen vice versa wordt heden alhier verwachten zal, zoo wij vernemen, zeer waarschijnlijk woensdag cle communi catie openen. Nopens de stoornbooldienst op de Westerschelde wordt ons gemeld, dat de boot eene aanzienlijke reparatie be koelt, en tot dat einde op heden naar de fabriekte Delfsha- ven is gestoomd; het is te wenschen dat de zoo belangrijke communicatie op de Schelde niet lang zonder stoomboot mag zijn. Intusschen verheugen wij er ons in dat bij de ondernemers het voornemen bestaat om gecne onkosten te sparen om deze dienst eindelijk eenen geregelden gang te doen nemen. De stoombooten var. hier. op Rotterdam vice versa zullen mede morgen de dienst hervatten. - Naar men verneemt heeft Z. M. de koning dezer da gen beslist, dat de bepaling van art 23 lett. f der gemeen tewet niet geacht kan worden van toepassing te zijn op cle makelaars, en cle uitoefening van dit beroep alzoo geen hin derpaal is om als lid van den gemeenteraad te worden toe gelaten. De generaal Nepveu zal van 'sGravenhage naar Pe- tersburg vertrekken, om aan het russische hof het rouwbe klag van cle koninklijke familie over te brengen, entevens om keizer Alexander II met zijne komst op den troon geluk te wenschen. Men verneemt dat eerstdaags de russische generaal Budberg te 's Hage zal aankomendie namens Z- M. Alexan der II belast is aan ons hof officieel keunis te geven van het overlijden van Z. M. keizer Nikolaas en van dc troons bestijging van keizer Alexander II. In de voor korten tijd zoo veel gerucht gemaakt heb bende zaak van de schadevergoeding vau den heer Gibson maakt de Amsterdamsche courant eenige nadere officiële stukken bekend. Daaruit blijkt dat uit de stukken, door onze regering aan het noord-amerikaansch gouvernement toegezonden en die Ier inzage waren afgestaan aan den heer Gibson zelf, een briefis genomen, die evenwel eender belangrijkste mogt lieeten en waarvan daarom een nader afschrift naar Washiugton is opgezonden. Onder de per telegraaf outvangeue tijdingen in ons vorig nommer vermeldden wij dat Brussa (een der Schetlandsche eilanden) door eene aardbeving is getroffen. Later ontvangene tijdingen hébben doen zien dat dit on heil heeft plaats gegrepen in en om de turksche hoofd plaats Brussa. Volgens alhier ontvangen telegrafisch berigt was cle Noorcl gisteren (zondag) middag geheel open. Terwijl de Maas zaturdag morgen voor Rotterdam nog vast zatstoomde de zee-stoomsleepboot de Kinderdijk uit het Boerengat naar cle Nieuwesluisalwaar zij zonder eeuige avarij om 9 uur behouden aankwam. Van Rot terdam tot Charlois bood liet ijs weinig weerstand vau daar tot Schiedam des te meer; van die plaats tot hetNoordguil was cle rivier veelal vrij van ijsdaarentegen kostte liet veel inspanning daar door tot de Nieuwesluis te komen, hebbende her ijs veelal nog eene dikte van 8 rhijulandsche duimen. Het gelukken en hel spoedige van dien fcógt inoet toegeschreven worden aan de groote stoomkracht en aan de sterkte der boot. liet ijs is sedert los en drijft door. Het is iiitusschen opmerkelijk dat sedert eenige dagen zich weinig of' geeu vloed in Me rivier vertoonde, hetwelk tos-te schrijven is aan de sfcawlng van het water dat van boven komt. Ten vervolge op de in ons vórig nommer medege deelde- berigten omtrent den stand der rivierenschrijft men nader uit verschillende plaatsen het volgende, als: uit Nij megen dato 7 maartdat ook in den Erlecomschen dam eene doorbraak van ruim 100 ellen lengte is ontstaan, op een afstand van p. m. 400 el der aansluiting aan den Leuthschen Bandijk'. De commiaucatie met Millingeu is gestremd. De Erlücomsche en Ooijsche polders zijn geheel geïnundeerd. Ten gevolge van de ijsverstoppingen in de Waal bij Varik en in de Maas bij Alphen stroomt het water en het ijs met vervaarlijk geweld door de dijkbreuken van Dreumel en is het daardoor aanvankelijk niet mogelijk geweest redding aan de benaa-uwde ingezetenen toe te brengen. Men zag hen op daken en de daarbij slaande hoornen en hoorde hunne noodkreten, maar moest wachten tot de vloed zou toelaten hen te naderen. Het aantal omgekomenen is nog niet be kend. Het vloed wat er is reeds t.ot. boven Druten opgekomen en de hoogte die het zal bereiken hangt af vau het al of niet spoedig opruimen der ijs verstoppingen benedenwaarts. Te Dreumel ziet het er zeer treurig uit. Er is veel vee verdronken, ook verscheidene nienschen, en zonder over drijving zijn meer dan 100 huizen te Dreumel en Lilli verwoest. Te Doorwerth heeft cle overstrooming, gepaard met zwaren ijsgang, zondag den 4 dezer hare tooneelen van schrik en verwoesting aangerigt. Het veermanshuis is bijna ineen gestort; de drie personen, welke er zich bevonden, zijn van het dak door edelmoedige mensehenvrienden uit Drie! gered, zoo ook drie koeijen, terwijl het overige vee, dat men moest achterlaten, is verdronken. Die redding ging niet groot levensgevaar verzeld, Nadat sedert 3 a 4 dagen de Overlaat van Baardwijk op nieuw was beginnen te werken en het wafer daar zeer hoog stond, is in den morgen van den 6 dezer de ijsmassa tusschen Doeveren en Baardwijk losgebroken. Het ver oorzaakte een oorverdoovend gedruisoh en eene schrikbarende verwoesting. Geheele reijen kopwilligen en andere boomeu, waaronder velen van een vadem diktebezweken als riet- stokken en werden als het ware afgemaaid. Op onderschei dene plaatsen zijn geheele bergen ijs boven op den dijk ge kruid, zoo zelfs dat de communicatie met voertuigen gestremd is. Na gedurende een half uur zijne alvernielende kracht getoond te hebben zette het ijs zich wecler vast en is tegen den middag op nieuw in beweging geweest. Volgens berigten uit Gendringen Terborgh en Doelin- chem ontvangen is de geheele landstreek aldaar ten ge volge van den doorbraak van clen Bislieherdijk met liooger waterstand dan' in 1838 overstroomd. Den 4 clezer was het water gelukkig sterk vallendezoo dat de straatweg van Anholl naar Doesborghwaar langs men den vorigen dag 1 met schuiten had gevarenweer te paard kon gepasseerd worden. De brug over den ouden IJssel te Doethicliem welke groot gevaar heeft geloopeu was gelukkig behouden. Groot was het getal der landlieden welke hunne wonin gen hebben moeten verlaten en naar die stad zijn gevlugt. Het ijs van de Waal, hetwelk volgens berigt van den 6 voor Gorinchem was opgeruimd, was den volgenden dag des namiddags te Loeveslcin losgeraakt en te Sleeuwijle en verderop doorgedreven tot aan den kop van den Ouden Wiel, iu de rigtiug van het veerhuis vau Hardinxveld. Sedert zijn volgens berigt van clen 7 clcs morgens uit Go rinchem, de Waal, de Merwecle en de Killen vrij van ijs; de waterstand was t.e Gorinchem 1.84 el onder NP. en dus 20 duim gevallen. Het innundatie water op het Culem- borgsche veld stond op 3.92 en voor clen zuider-lingedijk op 1.29 boven Aspereusch peil. Een blief uit Arnhem van 8 dezer bevat de vol gende bijzonderhedenHeden morgen heb ik mij met den spoortrein van half twaalf ure van hier naar het station bij Veenendaaf begeven, ten einde persoonlijk en zoo veel mo gelijk op de plaats zelve cle gevolgen van den doorbraak van den Grebbendijk te onderzoeken. Mijn voornemen was het dorp zelf t.e bezoekendoch zulks werd mij bepaalde lijk afgeraden, eu mecle om reden dat ik daar weinig meer koude vernemen. De stand van het water was staande, en op deze oogenblikken bespeurde men geen was meer. Men was bezig de gaten aan de spoorweglijn zoo veel mogelijk te digten. Rondom het station is alles ecue onafzienbare watermassa; alle huizen en woningen, zoo ver men zien kan, staan tot aan de deuren en vensters in het water, van kleinere is slechts het dak zigtbaar. Terwijl ik mij daar bevondkwamen er bij voortduring aken aan met vrouwen kinderen en huisraad en zoo veel mogelijk ge redde levensbehoeftendie iu de naburige dorpen een on derkomen gaan 'zoeken. De kerk is geheel vol met men_- scheudie noch huisvesting, noch voeding hebben. Slechls de kerkde molen met de daarbij staande bakkerij en nog een paar huizen op hoogten gelegenzijn van het water bevrijd gebleven. Aan beide zijden van do Groote Poort, die onder clen dijk des spoorwegs naar het dorp Veeneuclaal at, zijn twee groote gaten in den spoonvegdijk gevallen i de poort is in zijn geheel blijven staan, doch geheel onder water. De koning is, na gisteren dc doorbraak aan den Wes- tervoortschen dijk le hebhen bezigtigd eu den nacht op deszelfs buitengoed Brombcek te hebben doorgebragt, dezen morgen ten 7 ure weder vertrokken. Z. M. isna zich den Rhijn te liebben dueu overzetten en te voet tot over het eerste verlaat op den Nijmeegschcn Veerdijk te zijn gegaan per rijtuig naar Dreumel geredeu, of liever tot Tiel; verder kon liet rijtuig niet komen eu moet men per schuit zicli j naar Dreumel doen overvoeren. Hij is vergezeld van den commissaiis des konings in dit gewest en den minister van binnenlandsche zaken. Men geeft als waarheid op, clat Z. M. te Veeiiendaal eene zeer aanzienlijke gift heeft achtergelaten,- men zegt, duizend gulden, om iu de eerste behoeften te voorzien. Te Tiel werd Z. M. door den commissaris - dés konings in cle provincie endoorden burgemeester dier gemeente eu andere autoriteiten verwelkomd. Na van een collation ge bruik te hebben gemaakt heeft Z. M.vermits men met rijtuig niet verder kou komen, zich (vergezeld van clen commissaris des konings. clen minister van binnenlandsche zaken en den griffier der staten van Gelderland) met eene schuit naar Dreumel en Wamel doen overvoeren om de daar gevallen doorbraak iu oogenschouw te nemen en verder den watersnood lusschen Maas en V/aal in persoon gade te staan. Z. M. heeft le Dreumel ceu vau hoogstdeszelfs adju danten achtergelaten, voorzien van de noodige bevelen eu volmaglen, om, waar'het kan, te hulp te komen. In den avond van den S dezer ten ongeveer 6 ure kwam Z. M. te Tiel aan, waar nacht kwartier werd gehouden. Den volgenden morgen ten 0 ure zette Z- M. de reis voort bezigtigde de werkzaamheden, het slechten der overlaten enz. tc Vuren en Dalem tot aan de barrière van Gorinchem waar hoegenaamd geeu gevaar aanwezig wasvan waar Z.'M'. naar Tiel terugkeerde en voorts naar Arnhem- vertrok om zich van daar over Nijmegen naar Grave te begeven. Men- denkt, dat de koning tot 'sHertogenbosch zal doorreizen. Berigten van de Waal melden, dat daar het ijs goed doordrijft, eu hoewel het water ongeveer aan de kruin van den dijk gestaan heeft, nu goed wegvalt; men verhaalt et- bij dat er eene doorbraak is ontstaan in den Waaldijk te Wamel; ook zou er eene doorbraak zijn. in den Noorder- Maasdijk, omstreeks Batenburg. Het water komt IcOp-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1