:»A «r A' öuitralattïisdje Siföingen. heden laten beginnen, ten einde in geval van doorbraak, dadelijk de kisting te kannen laten zetten. Volgens loopendc geruchten meet men beneden Kulenborg reeds bezig zijn de kisting op den dijk te brengen en vreesde rnen dal het water er over zoude gaan. Den 4 dezer des avonds kwam in de rivier voor de ge meente Gorkum de eerste beweging, zij verzette zich eeiug- zins, doch den volgenden morgen ten 10 ure werd door het geschut op de wallen aangekondigd dat zij weder in beweging kwam. Zij zette in het begin krachtig door zoo dat tot onder de wallen zware ijsschollen dreven, die in hunne vaart de zware palen (ducdalves) waar de stoom- booteu gewoonlijk aan vast liggen, wegnamen, benevens een lantaarnpaal. Weldra kwam het ijs weder iu rust tot in den namiddag ten 5 ure, zoo dat de rivier drijven de is en ten 6 ure geheele vakken blank waterwaren. In- tusschen zegt ineu dat.de Bómmelerwaard doorgebroken is, waaraan werd toegeschreven dat te Görinchem dien dag een paar duim val van water was. Te Haaften wil men dat het ijs tegen de kerk was opgeschoven en dat het water over den dijk liep. Men schrijft uit Gorinchem van den 6 maart: De stand der rivier voor deze stad was nog hoogst zorg wekkend. Plet water voor de stad was wassendeen nu on dan bespeurde men eenige beweging in het ijs. Het pad voor Hardinxveld moet nog geen tweevoet verschoven zijn, zoodat het ijs meer op en onder moet zameupakken. In- tusscheu vernemen wij dat er twee doorbraken zijnname lijk tusschen Maurik en liet Tielsche veer en te Ingen. Om die. reden zijn dus lieden middag een genoegzaam getal dijk werkers geposteerd boven Dalen en beneden Herwijnenen ook tusschen onze stad en Dalen om de overlaten door te steken ten minste hallclijks af te steken om als het water komt spoediger gereed te zijn. Inmiddels zijn zij die vlugten konden met beesten en goederen van Hoog- en Laag-Dalem stadwaarts gekomen. In de stad hebben wij ook reeds veel water ingekregen van de Linge, om den Zuidlingedijk verligting te geven. Uit 's Hertogenbosch meldt een telegrafisch berigt. van den G, voormiddag 11 ure, dat vele gedeelten der sl.ad door het snel wassende water zijn ondergeloopen en men aldaar vreesde voor doorbraken van dijken en voor het weg spoelen van bruggen. Door den aandrang van het water is een gedeelte van den dijk van Orlhen bij het fort bezwe ken. Te Alem waar eene doorbraak is gevallenzijn de behoeftigen wier huizen onbewoonbaar zijn in de school opgenomen. In den toestand van het ijs voor dc stad Dordrecht is sedert het vorig berigt eenige verandering gekomen. Tus schen het melkpoortje en het groot hoofd, langs de stad. had de stroom een klein wak geschuurd. Het water had deszelfs heldere kleur verloren. Deskundigen beschou wen dit als een gunstig verschijnsel voor de ontlossing van lieti liooger afkomende water. De dooigaten vermeerderden. Aan al de veren zijn de stads planken ingetrokken. Des niettemin ging nog den öden aan liet Zwijndrechtsehe veer eeue vrij zwaar gcladene schietschouw, zonder doorvalleu, over het ijs. Lager uit zit ten dc killen nog vast. Achter het eiland was dien morgen weinig ijs en de overtogt ging zeer gemakkelijk. In den Alblasserwaard is liet dijkleger opgeroepen.' Ten gevolge van de ongunstige berigler. welke den 6 dezer te 's Hage, nopens den stand der rivieren1 in Qep derlandzijn ontvangen is Z. M. de koning des middags ten 4 ure naar Arnhem vertrokken. Vroeger hadden zich de minister van binnenlandsche zaken en de commissaris des koaings reeds derwaarts begeven. Men verneemt dat de agent van Nederland bij de wereld-tentoonstelling te Parijs, den 2 dezer, als zoodanig aan prins Napoleon, president van de keizerlijke commissie, is voorgestelden dat een gevolg dier audiëntie ouder anderen is dat aan Nederland eene verlenging van den termijn van inzending is toegestaan, waarvan eerstdaags - de officiële aanschrijving zal verschijnen. SSeuoam.sïïs^egÈ cm Iseslaaiieeï. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is aan den heer S, Besauger een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij liet ministerie van financien, be houdens aanspraak op pensioenen is voorts bij het zelfde besluit benoemd tot adjunct-commies bij het ministerie van financiën de. heer P, B. Haffert. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer is aan den gewe- 'zen commies bij het departement van marine J. B. M. Malherbe, onder intrekking van het vroeger aan hem toe- gélelgcie wachtgeld, uit hoofde van langdurige dienst, een pensioen verleend van 1120 Js jaars. Kecirtollog-Se. 'De heer Jean Charles Dupont (del'Eure) voormalig pre sident van het voorloopig bewind bij de republiek, in Frankrijk ten jare 184S, gunstig bekend om zijne vrijzinnige denk beelden, is den 2 dezer op zijne goederen te Rougeperrier in SSjarigen ouderdom overleden. De J^grafenisnplegtigheid van den heer Dupont werd door/ée"heogróote Yfièiiigl.e bijgewoondonder welke de voor- aaain'stë .democrafph^en republikeinen waren. Onder ande- isen-DJ'erkrte^men op'^en generaal Cavaignac en de heeren Sénard en Havindirecteur van Le Sièclealsmede het ge heele personeel der redactie van dat dagblad. Aan den trein des overledenen die door zijne bijzondere deugden door alle partijen geëerd werd, sloten zich eenige duizende boe ren aan. U3 Brine. Men schrijft ons van het Nieuwe Diep den G dezer n Naar wij vernemen vertrekt Zr. Ms. stoomschip Am sterdam, kommand, de kapit -luit. ter zee J.Spanjaard, in den loop dezer week van Hellevoetsluis naar het Nieuwe Diep, ten einde een transport matrozen over te bengen voor de ekwi- pagien der aldaar Uggeade schepen; gezegd stoomschipzou spoedig weder van daar vertrekken om Zr. Ms. fregat Dog- gersbank naar Ylissingen te slepen, hetwelk in het dok aldaar moet worden nagezien." ^erscBaÊMeMdle foea-astem. Volgens opgaven van het ministerie van financien is aan de verschillende kantoren van 's rijks accijnsen over de maand februarij ontvangen aan suiker-accijns, in hoofdsom, opcenten en collectief zegel, een bedrag van 65,080.781. Men verneemt dat de voetbode van Utrecht op Jut- pliaasden 1 dezerliet brieven postpakket heeft verloren. De koning van Saksen heeft aan den heer Meijerbeer ter gelegenheid der opvoering te Dresden van zijne opera de Noordster" het kommandeurskruis geschonken yan de koninklijke orde van Albert. WeirSioeaaTie QJUunroea-efiaule SSoedLea-eim. Te Middelburg, den 8 maart. Een Huis en Erf in de lange St. Pieterstraatwijk A 69 Grondlasten 14,401. Verkocht voor 590. tf atf ena* ÉK e aa er&al. Tweede Kamer Zitting van 6 maart. In deze zitting is de behandeling voortgezet van liet wets-ontwerp strekkende tot regeling en' beperking der uit oefening van liet regt van vereeniging en vergadering. Art. 5, zijnde liet eerste der artikelen (5 14) waarbij bepaald wordt welke vereenigingen en onder welke voor waarden als regtspersoon kunnen optreden, gaf aanleiding tot eene langdurige beraadslagingwaaraan deel namen de heeren Thorbecke, Godefroi, van Rappard, Elout van Soeterwoude, van der Linden en de minister van justitie. Nadat de minister uit het artikel geligt had de daarin tweemaal voorkomendewoorden van Onzentwegewerd het met 31 tegen 29 stemmen aangenomen. Het gewijzigde artikel luidt aldus: Gcëne vereeniging, buiten die door de grondwet of andere wetten ingesteldtreedt als regtspersoon op dan na, of door eeue wet, of door Ons te zijn erkend. Alle voor onbepaalden tijd of voor langer dan dertig jaren aangegane vereenigingen, welke als regtspersonen willen optreden, be hoeven eene erkenning door de we,t. Dergelijke vereeni gingen voor minder'dan dertig jaren aangegaan, kunnen door Ons worden erkend." Art. 6 werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Over art. 7 luidendeDe erkenning wordt door Ons alleen geweigerd op gronden ontleend aan het algemeen be lang" enz., voerden het woord de heeren van Leunep, Thorbecke, Elout van Soeterwoude, van der Linden, Sander, Mackay en de minister van justitie. De beraadslagingen over dat artikel zijn niet afgeloopenmaar afgebroken nadat door den lieer van der Linden een amendement was voor gesteld strekkende om de woorden aan het algemeen be laag, te veranderen in: ff in het belang der openbare orde." Op voorstel van den lieer Thorbecke werd met 46 tegen 13 stemmen beslist, om de behandeling van liet wets-out- werp den volgenden dag, des voormiddags ten elf ure voort te zetten. De kamer heeft bepaald dat nader zal worden vastgesteld wanneer zullen plaats hebben de beraadslagingen over het wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de kosten der huizen van bewaring, waaromtrent alsnu het eindver slag werd uitge'oragt. Zitting van 7 maart. In den loop der voortgezette discussien over art. 7 van het wets-ontwerp tot regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereenigingen vergadering, reeds geamen deerd door den heer van dei' Lindenstelde de heer Elout van Soeterwoude voor de 1ste alinea te doen luiden: ff De erkenning wordt door Ons alleen geweigerd op grond van strijd met de openbare orde, de wetten of de goede zeden." Nadat de heeren Mackay, de Kempenaer, Elout van Soeterwoude, Thorbecke, van der Linden, van Goltstein de Brauw en de minister van justitie het woord hadden gevoerd, werd de wijziging van den heer.Elout vau Soeter woude met 55 tegen 5 stemmen en die van den heer van der Linden met 33 tegen 27 stemmen verworpen. Het door de regering voorgestelde artikel, thans luidende, na het wegnemen der daarin tweemaai voorkomde uitdruk king van Onzentwege door deu_minister van justitie: De erkenning wordt door Ons alleen geweigerd op gronden ontleend aan het algemeen belang. Het besluit van weigering is met redenen omkleed. Tegen eene wei gering is binnen eene maand na hare dagteekeiiing hoogcr beroep op Ons toegelaiea;" werd onveranderd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Voor den aanvang der behandeling van art. 8. deed de heer Storm het voorstel om de beraadslaging tot later te schorsenten einde aan de thans wegens den toestand der rivieren afwezende leden de gelegenheid te geven bij de eindstemming over het wets-ontwerp tegenwoordig te zijn. De motie met 38 tegen 19 stemmen afgestemd zijnde, werd de discussie voortgezet. De artikelen 8, 11, 12 en 13 leverden geene beraad slaging op. Ten gevolge van den loop der discussie over art. 9, op gevende wat zal plaats hebben bij eene afwijking van de statuten of reglementen eener vereeniging. waaraan de heeren van der Lindenvan Rappardvan GoltsteinGodefroi en de minister van justitie deel namen, werd door den laatste achter art. 8 gevoegd een nieuw artikeldat geamen deerd door den heer Thorbecke en van den volgenden inhoud f/ De goedgekeurde statutenwijzigingen of veranderingen worden door de Staats-courant openbaar gemaakt," eveu als art. 10 (oud 9) zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. De heer van Bosse maakte op artikel 14, bepalende dat de in de voorafgaande artikelen voorkomende voorschriften niet vau toepassing zullen zijn op de burgerlijke maatschap of veunootschapnoch op vennootschappen van koophan del en scheepsreederijeneenige aanmerkingen die door dea minister beantwoord werden. Over artikel 15 luidende: if Vereenigingen welke voor het in werking komen dezer wet bestondenworden beoordeeld naar de wetteu waaronder zij zijn daargesteldvoerden het woord de heeren Thorbeckevan LertnepGodefroi, Elout vau Soeterwoude en de minister van justitie. Nadat de laatste het woord daargesteld veranderd had iu opgerigt, werd het, gelijk het is voorgesteld, goedgekeurd. De voortzetting der beraadslaging werd bepaald op den volgenden morgen. De commissie vau rapporteurs voor de wets-ontwerpen 1. tot regeling van de koperen pasmunt en nadere aan wijzing van de middelen tot regeling van het muntwezen iu Neclerlandsch Indie, en 2. tot opheffing van liet fonds voor de bevestiging en wapening van het zuidelijk frontier hebben hare eindver slagen uitgebragt. De kamer heeft beslist dat de dag voor het houden der beraadslagingen over die wets-ontwerpen nader zal worden vastgesteld. De heer Sloet tot Oldliuis heeft in de zitting van 5 dezer een constitutioneel bezwaar tegen de wet op de regeling van vereeniging en vergadering geopperd. Hij meende, dat de regering wel zou handelen door de wet alsnog terug te nemen. Immers de parlementaire ondervinding heeft ge leerd dat als de regering de anti-revolutionairen tot bond- genooten heeft (iets dat hem niet eens regt duidelijk is) dit bewind dan ten hoogste op eene meerderheid van 2 of 3 stemruea rekenen kan. Het is deze meerderheid die beslist, liet is deze meerderheiddie klein en weifelachtigde politiek van den dag bekeersclit. Kan dat liet belang zijn van volk of kroon F Het zou van de afwezigheid- van en kelen kunnen afhangen dat eene wet viel. Op zulk eene meerderheid steunendemoet men geen groote organieke wetten voordragen. Ook de kracht van de wet wordt ge broken wanneer zjj met de meerderheid van een paar stemmen wordt.aangenomen. Hij gelooft dus dat hij wel doet, dit bewind in overweging te geven, of het niet best zou doen zieli van het voorstellen van organieke wetten te onthouden. Hij vraagt ook of de'tijd niet gekomen is om aan eene wijziging van liet kabinet te deuken. Daarin zou welligt het groote middel tot verzoening der partijen gelegen zijn. De minster van justitie antwoordde, dat hij de verzeke ring kon geven dat er niet de minste kwestie van wijziging van het kabinet bestaat, en dat het dus voornemens is zijne roeping te blijveu vervullen, om het land te helpen besturen en om clie wetten voor te dragendie bij de grondwet zijn voorgeschreven. Door den. miuister van buitenlandsche zaken is be kend gemaakt, en aan de leden van de tweede kamer toegezonden eene overeenkomst tot uitbreiding van het traklaak van handel en scheepvaart met de beide Siciliën. föKBgs-eJsfciiuï. Londen 6 maart. De koningin, vergezeld van prius Al- bert en de geheele koninklijke familie, heeft zaturdag jl. de soldaten, gewond in de veldslagen aan de Alma, van Iükermaim en Balaklava, op het lort Pitt bezocht. Op haren togt naar Chatham heeft II. M. een adres van den gemeenteraad aangenomen, waarin deze de hoop uitdrukt dat eene krachtige impulsie, aan de oorlogs-operatien gege ven, het sluiten van een eervollen vrede ten gevolge zal hebben. Lord John Russell en sir Ch. Wood zijn in hunne respectieve kiesdistricten zonder oppositie herkozen. Het lagerhuis heeft gisteren het budget van de artil lerie aangenomen. De heer Muntz stelde voor de verwer ping van een crediet van 15,000 p. st. tot uitbreiding der fabriek te Enfield. Lord Palmerston verdedigde het crediet en verklaarde bij die gelegenheid dat de iersehe militie op dit oogenblik genoodzaakt is met bezemstelen in plaats van met geweren te exerceren. Het crediet werd vervolgeus met 170 tegen 34 stemmen goedgekeurd. Eene andere reductie van den zelfden aard werd verworpen met 110 i tegen 24 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2