MIDDELBÜRGSCHE COURANT» Zaturdag 1855. 10 Maart» N°- 30» Deze couraiit verschijnt des DinsdagsDonderdags en Zatu.rd.ags. Binnen deze gemeente en Vlis- »ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden in 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend makiiigen euz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van Vrijdag avond 9 ure. fiHnnmlanhsdje tLijMnacn. S05«ïdlellbMra- 9 Sï blaart. Burgemeester eu wethouders hebben onder dagteekehing van den5 dezer de gewone jaarlijksche afkondiging gedaan, ter herinnering aan de wet van den 1 maart 1815 (staats blad no. 21) betrekkelijk de viering der zon- en feestdagen. Men schrijft ons uit Goes van den 5 dezer //'Het gevaar dat de Baarlandsche polder door het op breken van het ijs scheen te bedreigen, is thans zoo goed als geweken. Het ijs is bijna geheel van de werken los ge raakt zonder belangrijke schade te veroorzaken." Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Zierikzee op den 6 dezerin plaats van den heer rnr. Moens van Bloois, overleden bedroeg het getal geldige stemmen 166, van onwaarde 11volstrekte meerderheid 8-1; stemmen bekwamen de hceren: S. G. Nauta van der Grijp 94, A. vaal Eek 32, N.. van den Bosch 11 stemmen, zoo dat eerstge noemde heer is'verkozen. Men schrijft ons uitTholen den 5 dezer het volgende: Gedurende de geheerscht hebbende strengs koude heeft het ook in deze gemeente niet ontbroken aan pogingen om den nood-der armen zoo veel doenlijk te lenigen. Behalve de gewone inteckenhagen ten behoeve der diakoniender commissie van spijs-ui',deeling eu die tot leniging der armoede en wering der bedelarij ea van het gezelschap Doreaszijn door de vereeuiging onder de zinspreuk Door oefening vol maakter gegeven twee soirées declamatoiresde eene ten behoeve der hervormde diaconiedie zuiver heeft opgebragt ƒ114,50 de andere ten behoeve der commissie van spijs- uitdeeling, waarvan de zuivers opbrengst was ƒ101. Door de zangTvereenigingin verband met andere muzijk-gezel- seliappen werden twee concerten ten behoeve der aige- meene armen en der commissie van spijs-uitdeeliag gegeven, van welke de opbrengst mede niet onaanzienlijk mag ge noemd worden. Ook zelfs bij andere gelegenheden werd de arme natuurgenoot niet vergeten. Zoo werd op de vergadering van het Mussengiide en der koninklijke hand boogschutterij Non semper, terwijl de leden in vrolijkheid bijeen waren, door dezen zoo veel bijeengebragtdat daar van verscheidene dagen achtereen dagelijks nagenoeg 400 portieu wanne spijs kon worden uitgereikt. Eindelijk werd de commissie van spijs-u.it,deeliug door onderscheidene inge zetenen van tijd tot tijd iu de gelegenheid gesteld om voor hunne privé rekening eene buitengewone uitdeeiing van soep aan de armen te doen. Indien men nu de inschrijvingen, bij het begin van den winter ten behoeve van onderscheiden arm-admiuistratien en instellingen zeer gematigd begroot op f 1200, dan blijkt het dat in deze gemeente, welke nog geen 2500 zielen telt, de weldadigheid op ruime schaal wordt uitgeoefend." De rivier de Maas voor Rotterdam is woensdag op de middag bij schoon en kalm weder met middelmatige wa terstand, losgegaan. De berigtea omtrent den'stand der rivieren door het in beweging geraken van het ijs zijn uit onderscheidene plaatsen zeer bedenkelijk. Het ijs boven Emmerik is in den voormiddag van 4 dezer in beweging gekomenter wijl dé dijk te Birlich bij een waterstand vau 30 voet den 3 dezer des avonds ten 10 ure is doorgebroken. Na eene kl«ue beweging in het ijs op de rivier voor Zutphen kwam dit maandag morgen ten 7 ure belangrijk aan het kruijen, waardoor de paalbrug gedeeltelijk verbrij zeld werd en is weggedreven de telegraafdraad brak tevens Te Doesborgh geraakte het mede maandag middag in be weging, nadat de schipbruggen in tijds geborgen waren. Bij Keppel liep het water al spoedig over den straatwegwaar door de communicatie zeer is belemmerd. Te Nijmegen is de Waal reeds zaturdag losgegaan, waar bij eenige straten onderliepen. In den namiddag van den 4 dezer begon de ijskruijing bij Arnhem met snehvassend water; des avonds liep het water, in weerwil der genompne voorzorgen, reeds over den Westcrvoortschen dijk. liet water bereikte aldaar de onge kende hoogte van 6,88 el. De oude kavallerie-stalicn te Arnhem waren ingerigt tot voorloopig verblijf der huisgezin nen die zich verpligt zagen hunne woningen te verlaten. Uit Wageuingen schrijft men van 5 maartGisteren avond ten ongeveer 9 uur stelde de llhiju zich weder in beweging met een ontzetteuden aandrang van water, welke op'eene hoogte kwam door'geen der oudste meuschen alhier gekenddaar de dijken alhier slechts 22 voeten kee- reu eu het water ruim 23 voet rees, zoo kwam er op ver schillende plaatsen gebrek aan de noodkadeu en dit ver oorzaakte kleine doorbraken. Buiten de Bergpoort kwam eene massa water zich een doortogt banen over don dijk, waardoor dat gedeelte der huizen moest ontruimd worden; hebbende men het eerst heden morgen ten vijf ure mees ter kunnen worden om te stoppen. Buiten deNudenpoorü liep het water li voet over den straatweg of dijk eu nam iu zyue vaart eene geheele sluis medeook is door den aandrang van liet- ijs bij den logementhouder Rutgers een gedeelte der schuur ingestortmen heeft den geheelen nacht het noodsein gegeven en de ingezetenen bereiden zich voor op eene doorbraakwaarom alles zoo veel mogelijk naar de bovengedeelten der huizen gebragt wordt. ,-Bij het kasteel Doornwerih is een huis en schuur bijna gélieel verbrijzeld, de menscben zijn met levensgevaar gered. Daar het schijnt dat er zich lager af verstoppingen in den Rhijn en de Lek hebben gezet, is de stand vau het water nog altijd tot aan den kruin van den dijkmen is dan ook alhier sinds gis teren avond in aanhoudeudeniangsl. --Heden middag begon de noorikade op den Grebbendijk bij de hofstede den Doove te bezwijkenhetwelk ten ge volge had dat er al spoedig eene doorbraak vau den dijk 'zelf op volgde, en wel van ongeveer 8 a 10 roeden breed en 25 voeten diep, waardoor de geheele landstreek van af de Grebbe en Yeenendaal tot Amersfoort wordt onder wa ter gezet. Voor ruim twee honderd jaren brak deze dijk op de zelfde plaats-door en veroorzaakte een schrikkelijken watervloed. Door deze doorbraak is thans het water een voet per uur gevallenzoo dat voor deze stad het gevaar eeuigzins is gewekenmen heeft dadelijk door het luiden der klokken en het doen Van noodschoten aan de lager ge legen landen kennis gegeven. De post op Utrecht is lieden avond niet. kunnen vertrekken, omdat het water de passage heeft gestremd." Men schrijft uit Wageuingen van 6 februarijSedert gisteren is de doorbraak in den Grebbendijk aanhoudend in breedte en diepte toegenomen, waardoor water en ijs- schotsen zich met eene verbazende kracht een doortogt baanden, liet water heeft het dorp Veeneudaal aan het lager gelegen gedeeh.e tot aan de daken der huizen eu .overigens de geheele Geldersche vallei onder water gezetde menscheu zijn gedeeltelijk naar de dorpen Bennekom eu Ecle gcvlugt en aldaar in publieke gebouwen gehuisvest. De be- hoeftigen zijn door de directie van den Rhijnspoorweg kos teloos vervoerd. Daar het_ water door de Rhijuspoorbaau wordt gestuitis men daarvoor niet zonder vrees, lieden morgen is een detachement militairen per eersten trein uit Utrecht te Veeneudaal aangekomen, om te waken tegen het doorsteken van den Slaperdijk, waardoor alle dorpen tol en met Amersfoort geheei zouden onder water geraken. Alhier is men bezig aan het bedreigde gedeeile der stad eene noodwering te zettenmen heeft heden middag alhier aanhoudend noodschoten waargenomen welke weder andere doorbraken aankondigen." Uit Wijk bij Duurstede schrijft men van 5 maart: //He den morgen circa 3 ure geraakte de Rhijn bij Amerougen in beweging. Het water wies in 9 iiren tijds 2.75 el, en stond op het hoogste 25 duim boven nulpeil. De ijsgang was mede zeer slerk en door opschuiving van zware stuk ken ijs is op dit oogenblik cle passage voor voertuigen ge- s'.remd. Over 2000 ellen lengte van af Amerongeu stroomde het water over den dijk, op sommige plaatsen ter hoogte van 60 a 70 duimen. Door het stelleu van kistingen heeft men de schadelijke gevolgen van overstrooming veel voor komen, ofschoon de dijk belangrijk is beschadigd. Het water was heden avond ten G ure tot 0,45 el onder nul gevallen. Den 4 "maart ,'s morgens circa 9 ure geraakte de rivier voor Zalt-Bommel iu beweging, juist op het oogenblik dat de reizigers der diligence van 's Bosch op Utrecht haar te voet passeerden en in niet gcringen angst verkeerden, doch gelukkig in allerijl de overzijde bereikten; later zette de rivier zich weder bij een waterstand van 2,92 elterwijl liet water 's middags ten half vier ure 3,16 ei stond eu wassende bleef; het ijs blijft overigens nog zeer sterk en heaft na gedane meting op sommige plaatsen nog eene dikte van circa 3 palmen; het wordt dan ook nog met zware vrachten door de ijsschouw gepasseerd." De Rhijndijk van de Nederbetuwe is op drie plaatsen doorgebroken, bij het dorp Dienden,t.e Ingen beneden het veer eu tusscheu Maurik en Eek en Wiel. Het vloedwa ter was den 6 dezer tot bij de stad Tiel doorgedrongen. Nog altijd heeft inen slechts voorloopige korte berigten omtrent, de gevolgen van de doorbraken t.e Dreumel. Er zijn er twee gevallen, een van ongeveer 25 en een van 50 el. Van Dremnel weet men dat daar 17 huizen geheel ver nield zijn en te Heerenwaarden 10. Zes meuschen zijn ver dronken sn meer dan duizend zijn er zonder dak. Te Vrees wijk had men den 7 dezer blank water, maar boven het dorp was het ijs nog vast. De waterhoogte was 198 duim onder 0. Iu 24 uren gevallen 5 duim. Te Arnhem kwam den 6 dezer laat iu den avond de duitsche post sedert vrijdag 11. voor de eerste maal weder aldaar aan. De berigten daarmede van den Boven-Rhijn ontvaiigen zijn treurig. Ook daar heeft de ijsgang eu het hooge water groote verwoestingen aangerigt. Dusseldorf is vnet den schrik en de overstroom ing der in de nabijheid vau den Rhijn gelegen straten vrij gekomen. Van den 7 dezer schrijft men uit Arnhem: De doorbraak van den Bislichsehen dijk veroorzaakte eene overstrooming van de geldersche landstreek langs den IJssel. Daarbij zijn nu gekomen een verschrikkelijke doorbraak in den Waaldijk bij Dreumel, eene doorbraak van den Greb bendijk bij Wageuingen eu eene doorbraak van den West- voortschen Broekdijk. Wij deeieu hieronder de korte be rigten mede die ons daarvan geworden zijn Te Dreumel is de breuk gevallen aan den afweg naar Heerewaarden. De huizen, daar aan den dijk gelegen zijn allen door den vloecl verzwolgenen de huizen aan den Ouden Maasdijk storten allen in. De drang van den vloed met de ijsmassa is op den Baudijk van de Maas ge- rigt en deze is ook reeds tusscheu Alcm en Maren door gebroken waardoor een groot gedeelte van de provincie Noordbrabant mede overstroomd wordt Hoezeer men nog van geen verlies van menschenlevens gehoord heeftvreest men er echter sterk voordaar bij voort during eene groote massa ijs naar binnen stroomt en er geeue mogelijkheid is om pogingen l ot redding aan te wen den. Vele imizeu zijn reeds weggestoken en veel vee is verdronken. De Broekclijk tusschen Arnhem eu Westervoort, waar over de groote weg naar Duit,schland looptis in den nacht tusscheu' don 5 en 6 dezer boven het Malburgsche veer op twee plaatsen doorgebroken. De eene opening zal onge veer 35 ellen lang eu de anderemeer naar benedenon geveer 6 ellen lang zijn. Het rivierwater stroomde nu met een verval van H el den Broekpolder binnen. In liet oos telijke singel der stad werden de noodkeeringen verhoogd en versterkt om het doordringen vau het vloedwa.ler tegen te gaan. Uiterst hagchelijk is de staat van zaken voor den Over- betuwsclien Rijnbandijk geweest. Onder Eldeu Driel Heteren, Randwijk en Lakemoud liep die bij den sterken aanwas van liet water over. De dijk werd met inspanning vau alle krachten door noodkeeriugen verdedigd. Doch in den nacht van den 4 op den 5 dezer liepen op sommige plaatsen onder Randwijk en Heteren ook de noodkeeriugen over. Doch men gaf daar den moed niet op, maar verde digde die ook en met het gelukkigst gevolg. In den vroe gen morgen van den 5 ontstond, aan de binnenzijde van den dijk te E'lden eene verzakking. Dc voet des dijks werd door het heijen van palen bevestigden des avonds onge veer 6 ure was men daar de verzinking eu overloop vol komen meester. De Betuwe mag- zonder nieuwe ongevallen als gered be schouwd worden. Te Leerdam hebben de bevoegde besturen tengevolge van den zorgwekkenden stand der rivierende noodige voor zorg gebruiktzoo dat reeds een groot aantal manschappen van Asperen zijn gezonden om, in geval van doorbraak aan oe Waal of Lek, dadelijk de overlaten te doen slechten; ook te Doesborgh heeft liet dijkbestuur van het land van Terlede eu SckoonrewWrd reeds den 4 de voorbereidende werkzaam-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1