MIDDE LBURGSCHE C O R A N T. N°- 29. Donderdag 1855. 8 Maart *Simtmlimöscl)£ ®tfömgrtt. Deze courant verschijnt des Diugsdags, Donderdags en Zafcurdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 3,-1-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des-morgens'op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling gesciiiedt kontaut. Editie van Woensdag avond 9 ure. MoeftoÏKinen-tÊ'ng-. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat op eiken Donderdag en Maandag, des namid dags ten- drie ure, in het Lokaal van het Algemeen Arm bestuur in de Kerkstraat, de-gelegenheid voor minvermo genden is opengesteld om gratis door de Stads-Genees- en Heelkundigen te worden gevaccineerden noodigen de In gezetenen uit om van dit heilzaam middel ter voorkoming der Kinderziekte zoo veel mogelijk gebruik te maken. Middelburg, den 12 January 1855. De Burgemeester en Wethouders, (get.) PASPOORT VAN GilIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. P. LANTSHEER. TeeusnairaiLi. De Burgemeester en Weihouders van Middelburg maken bekend dat de Voorjaars Paarden- en Veemarktnaar aanleiding van bet besluit van den Minister van Binnen- landsciie Zaken, van den 14 Maart 1849, afdeeling, no. 109zal plaats hébben op den tweeden Donderdag der maand Aprilen alzoo dit jaar op den twaalfden van laatst- gemelde maand. Middelburgden 5 Maart 1855. De Burgemeester en Wethouders voornoemd (gek) PASPOORT VAN GilIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. E. LANTSHEER. SBadileOmargy 2 Maart. Het getal der door de verschillende militie-kantons dezer provincievoor de ligtiug van 1855-, te leveren miliciens bedraagt als volgt: Middelburg 44 gewoon .contingent en 4 buitengewoon contingent, Vlissingeu 42 en 2, Veere 23 en 2, Zierikzee 34 en 3 Brouwershaven 24 en 0Tholen 36 en 1 Goes 35 en 6Kapelle 43 en 3 Sluis 30 eri 3 Yzendijke 35 en 1 Axel 41 en 2, Hulst 44 en 1 en Kortgene 16 en 2. liet geheel bedraagt alzoo over de provincie 447 gewoon en 30 buitengewoon contingent. Gisteren morgen ten 11 ure werd liet lijk van den ser geant Compter van het alhier in garnizoen liggend bataillon van het 4de regement infanterie met militaire eer be wijzin gen ter aarde besteld. De dood van dezen onder-officier werd naar men met allen grond gelooven mag, verhaast door broederliefde zoo als men weinig aantreft. Zijn broedervroeger even als hij sergeant bij dit rege ment, aan wien verleden jaar in de legerplaats bij Zeyst met meer anderen de eer le beurt viel een gouden, cilinder- horologie van Z. M. den koning te ontvangen, en die kort daarna benoemd werd tot 2den luitenant, plaatselijk adjudant te Rotterdamoverleed ongeveer twee maanden geleden de tijding daarvan trok zijn broeder alhier zich dermate aan dat zijn zenuwgestel er zeer door geschokt werd en hij aan eene later ontstane hevige en kortstondige ziekte bezweek. Zij waren zoons van een officier met den rang van ka pitein j hebben vroeger de studiën tot het officiers-examen bijgewoond, docli ten gevolge van den stilstand die in het benoemen tot 2dcn luitenant bij de korpsen tot 1846 plaats had, hebben zij de studie laten varen. Het is weiligt om deze bijzonderheden dat den laatst over ledene eene meer dan aan zijii.cn rang toekomende eer be wezen wfcrd. Immers behalve de hoornmuzijkuit Vlis singeu daartoe overgekomen ^Volgden alle officieren van het bataillon het lijkvoort.s alle onder-officieren va-u, hetzelve benevens een groot getal uit Vlissingeu en Veere, overge komen om den krijgsmakker: de laatste eer Ie bewijzen; daarna volgde een gedeelte ongewapende manschappen. Vóór het lijk marcheerde een 12 talige wapende manschappen om te vuren, terwijl de doodkist gedragen werd door acht korpo raals en de slippen van het dsoodldeed door do vier oudste onder-officieren, alle met dd medaille voor trouwe dienst versierdwaarmede de overledene insgelijks begiftigd was. Diakenen der hervormde gemeente te Ellewoutsdijk ontvingen dezer dagen een legaat, bestaande in eene partij bouwland ter grootte van 1 bijnder ]S roeden 90 ellen vrij van alle kosten en regtenajtn hunne armen door wij te den heer C. A. Prumersinsleven oud-secretaris dier ge meente vermaakt. Verwierf/; de overledene door naauw- gezetten ijver en belangstelling in heb heil der gemeente gedurende zijn leven ieders Achting, ook dit bewijs van liefdadigheid zal in gezegend- 'aandenken blijven. Te Bommenede ontstond den 28 februarij 11. brand in een achterhuisje, waarbij cle-70jarige bewoonster eene prooi der vlammen werd. Het voorhuis waaruit de bewoners zich hadden geredbleef gedeeltelijk gespaard In den vroegeu morgen van 1 dezër -brak in het stamp- huis van de meestoof te Noordwelle een lievige .brand uit die zich door dadelijke hulp echter bij het lokaal bepaalde. De Staats-courant van 7 dezer bevat de volgende officiële .rivjer-berigtenonder dagleekeuing van den oden-" De toestand ouzer rivieren is sedert eergisteren van bo- denkelijken aard geworden. Sedert dien tijd is op onder scheidene punten zeer zware ijsbeweging ontstaan. Den. 3den ten 4 ure na den middag dreef het ijs voorbij Nymegen en geraakte de Waalmoud openveel ijs van den Boven- Rhiju werd naar de Waal afgevoerd, hoewel ook de Oude Rhijnmond met 160 a 201 duim werkte en er door dezen overlaat veel ijs afdreef, hetwelk zich sterk opeengestapeld aan het ïïonbergsche veer vastzette. Te Gent slond gisteren het water 0.90 el onder noodpeildat is onder de kruin van den dijk; het was dus 110 duim in hel; etmaal gerezen. Daarop zette .het ijs zich een ooggnblik vast bij den Zand berg, doch brak spoedig weder op, terwijl de Bemmelsche polder inliep. Gisteren avond ten 6 ure was er te Lent nog sterke ijsgang. rTe Gorinchem slond het water heden morgen ten 8 ure 1.75 el o. N. P. De gecierde mannen werden opgeroepen, omdat het gevaar voor eene doorbraak van den Överbe- tuwsclieii Waaldijk zeer dreigend werd, daar het ijs zich tegenover Slijk-Ewijk heeft vastgezet en aldaar stérk opeen geschoven is. Boven Gorinchem worden bij afwisseling ijs- bewegingen waargenomen. Het ijs zit te Gorinchem nog vast; ook in de killen is nog geene beweging in hetzelve bespeurd. Op den Neder-Rhijn te Arnhem heeft mede sedert gisteren middag zware ijsgang plaats gehad; liet water steeg aldaar heden nacht tot 5 duim boven noodpeilzoo dat de Broekdijk van Arnhem naar Westervoort cvc;liep- De overloop van den dijk tegenover Arnhem kon aau- vankelyk door opkisiingen worden gekeerd; volgens berigt uit Beteren van heden morgen ten 5 ure was die dijk van Elden tot Lakemond behouden. Ook aan het Lekskens- veer was het ijs gisteren in beweging. //Bij Vreeswijk begon het gevaar ernstig te dreigen. liet ijs is aldaar heden morgen ten S ure boven de hulp-schut sluis 40 el over den dijk geschoven. Bij de Heul te Schalk wijk tot den utreehtschen afweg liep het water met gang over den dijk hetgeen, als zeer buitengewoonden toestand aldaar als zorgelijk deed beschouwen. Te Vreeswijk werden kistingen gesteld. Op de Maas is het ijs le Roermond in den nacht van den 1 op den 2 dezer opgebroken den 2 dezer was het te Venlo nog vast. Ook op het Bossche veld zat het ijs heden morgen ten 8 ure nog vast. In den dijk tusschen Alem cn Maren is lieden nacht eene doorbraak gevallen. Te Maastricht was heden morgen 10'duim val sedert liet laatste et.maal waargenomen. u De 11 hijïi stond heden morgen te Keulen op 24 voet; sedert middernacht was liet water noch gewassen noch ge vallen. Ook te Coblentz bleef het water op liet zelfde pei De Bovei'i-Rhijn en zijne neven-rivieren zijn volgens de be- rigten thans geheel vrij van ijs. Volgens de laatste berigten uit Arnhem van lieden na middag omstreeks 2 ure was dc rivier aldaar dalende cn stond liet water toen op 3 2 duim o. N.P. Te Westervoort .stond het water heden morgen ten 8 ure gelijk met noodpeil, eu werd dc overloop van den dijk door opkisting gekeerd." Uit Wageningen schrijft men van den 5. dezer: Wij verkeeren hier in watersnood. De dijken staan op het puat van doorbreken. Alles maakt zich gereed oin te vlugten." Zondag namiddag teu 3 ure kondigde liet kanon, door drie schoten, het, losgaan der rivier vóór Arnhem aan Door een huif enge vvoou hoogeu waterstand is de drift van het afstroomend ijs zeer snel, zoo. dat de communicatie naar Nijmegen en aan de Malburgsche en Drie'lschc veren geheel is gestremd. Buiten de sabelspoort langs de rivier zijn verscheiden ijsdammen opgeworpen van eenige voeten hoog, terwijl, het kwelwater in breeden stroom over den vvestervoortschen dijk in de stads binnengracht neervloeit zoo dat men daar terstond een aanvang met dammen heeft gemaakt. Onderlangs staan alle huizen gelijk vloers onder water, en was men druk bezig met zoo veel mogelijk op doizelver boven-verdiepingen te bergen. Gelukkig indien er benedenwaarts geeue opstoppingen plaatshebben, waardoor de dijlcen der Betuwe groot gevaar zouden loopeii bij zulk eeuen hoogeu waterstand. Al de leden van ons koninklijk gezin hebben reeds vrijdag 11. niet den telegraaf hunne coudoleautien wegens het overlijden van keizer Nicolaas naar Petersburg doen overseinen. Den volgenden dag heeft de telegraaf den dank van den nieuwen keizer Alexander o verge b ragtwegens het deel door het nederlandse'ne hof in dat droevig verlies genomen Onlangs is te Utrecht bevorderd tot doctor in de ge neeskunde honoris causa dc heer P. Bleeker, dirigerend officier van gezondheid bij de militaire geneeskundige dienst in Neerlandscli Inriie, te Batavia. liet is den heer J. P» Dudok van Heel, thans in Egyptemogen gelukken voor dc firma Paul van Vlissin geu en Dudok van Heel te Amsterdam, door de tusscheu- komst en ijverige bemoeijingeu van den consul-generaal der Nederlandenden heer S. W. Ruyssenaers te Alexandrie, een contract, met den pacha van Egypte t.e sluiten voor de levering van sleepbooten en ijzeren ligters, tot dagts telling eener stoomslcepdienst op den Nijl. Wecrolwg-Se. Maakten wij in ons vorig nommer melding van hctovè'r- lijden van den luitenant-generaal Vermasen, thans zien wij ons in staat gesteld omtrent dezen ook ten onzent ginfstag bekenden hoofdofficier nog de volgende levensbijzonderheden mede te deelen: De luitenant-generaal D. Ij. Vermasenonlangs te Breda overledenwas op 2S mei 1776 teLeyden geboren. Hij trad in 1792 in dienst als brigadier bij de brabantsche pioniers, die tot de oostenrijkers behoorden (met rang van officier) in 1794 geli.eeatieerd. Als opperwachtmeester bij denartil-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1