MIDDELBURGSCHE COURANT. ism. Donderdag i Maart. N- 26. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Z&turdags. Binnen deze gemeente en VIis- singcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden ia 3franco per post 3,40. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeml makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. 2lan!untïiigtngcrt TSWeg-en. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend datte beginnen met middernacht tusschen den 27 en 28 dezer maand, het rijden met zwaar beladen wagens en andere voertuigen verbodeu is op de Straatwegen loopende van Middelburg over Serooskerke en Qostkapelle naar Dom burg, en van Middelburg naar Grijpskerlcealsmede op de gedeelten Straatweg tusschen Grijpskerke en Oostkapelleen tusschen Grijpskerke en Meliskerke, en de bepalingen voor komende iii het Provinciaal blad van den 25 February no. 26, betrekkelijk het berijden der Rijks .wegen waarvan he den^ afkondiging is geschiedook op deze wegen van toe passing zijn. En is.hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 27 February 1855. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) PASPOORT YAN GRIJPSKERKE. De Secretaris (get.) M. F. LANÏSHEER. .©innmlanösdjc ©ijïmtgm. ÏUritïdelLRïWLirg- 9 ffelflErBasamijo De minister van binnenlandsche zaken brengt ter ken- nisse van de belanghebbenden, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks-telegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens vijftien leerlingen wordt toegelatenom op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangende leerlingen ontvangen eene bezoldiging van een gulden daags en kunnen, na vol doende blijken van geschiktheid gegeven te hebbendingen naar de betrekking van telegrafist der derde klasseop eene jaarwedde van 600. Voor het vergelijkend onderzoek om als leerling te worden toegelaten moet men zich vóór of uiterlijk op den 15 juriij bij het departement van binnen landsche zaken aanmelden. - Verleden zaturdag den 24 dezer hebben te Rotterdam op de Maas verscheidene ijs-vermaken plaats gehad. Eenige li opren liefhebbers hebben eene harddraverij met paard en arreslede gegeven en drie fraaije stukken zilverwerk als prijzen uitgeloofd. Veertien harddravers hebben aan dezen wedstrijd deelgenomen. Daarna had een door de konink lijke nedcrlandsche yachtolub uitgeschreven wedstrijd met ijssch'uitjes plaats aan welke 8 inschrijvers deelnamen. Na- demaal de wind niet sterk genoeg was. voldeed dit zeilen niet geheel aan de verwachting. Ten slotte had eene hard rijderij op schaatsen plaats waarvoor de koninklijke neder- landsche yachtclub prijzen had uitgeloofd. Daarvoor waren 30 rijders ingeschreven. Op de hoogte der willemskade van het gebouw der ko ninklijke nederlandsche yachtclub tot aan cle boomjes waren banen voor de harddraverij en hardrijderij gemaakt en met vlaggen versierd, en aan het einde derzeive eene insgelijks fraai versierde tribune opgerigtbij welke zich' de muziek korpsen van de stededeiijlce schutterij en van het garnizoen deden hooren, Eene verbazend groote volksmenigte was op de rivier vereenigd. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en prinses Anna. welke daartoe van fs Gravenhage waren overgekomenheb ben het feest bijgewoond. Prinses Hendrik heeft met de arreslede van den heer J. van Hoboken en later de prins met die van den heer D. Twisseen togt over het ijs ge daan die arresleden waren ongemeen fraai en zeer luister rijk bespannen. Vervolgens hebben de prins en de prinses sen ook met het ijsschuitje van den heer F. Smit een togt gedaan. Na den afloop der wedstrijden hebben de prins en de prinsessen deelgenomen aan een diner in het gebouwvande koninklijke nederlandsch yachtclub. Uit Deventer wordt van den 20 februarij geschreven Door het op voet van oorlog brengen van het regement jagers te paard, die in Limburg zulien gekantonneerd wor den zal de verwisseling van het Iste en 3de reg. dragon ders geen plaats hebben, doch zal nu het 2de reg. van uit 's Hage naar Deventer en het 4de van daar naar 's Hage verplaatst wórden. De eskadrons uit Limburg van het lste reg. zullenzegt men, weldra naar Arnhem gaan, terwijl te Leeuwarden en Groningen een eskadron van het 2de reg. zal komen." Men zal zich herinneren dat op zekeren avond van de maand julij 1850 een lijk, waaraan wouden werden waar genomen op het strand onder de gemeente Loósduincn is gevonden, en dat men destijds aan zelfmoord dacht. Bij onderzoek [bleek het te zijn dat van een Israëlitisch onder wijzer, te Colmar in Frankiöjk te huis behoorende. Zijne kleederen hingen los aan het !;jf en een lederen geldgordeldie hij om zijn midden hadwerd open gevonden. Deze laatste omstandigheid deed moord, vermoedenzoo dat eene gc- 'rfegteiyke lijkschouwing vror cic ter aardebestellhxg plaats vond. Thans is het gerucht in omloop dat alle twijfel omtrent het overlijden van den heer B. Frank zoude zijn opgeheven, daar twee personendie'zich in de Ommerschans bevindentot de gewigtige bekentenis zouden zijn geko men van F. op het strand te hebben vermoord. Een der moordenaars moet door gewetensknaging tot het vrijwilig belijden van zijne misdaad gekomen zijn. IA en En slem era weteimscliiappess. De koninklijke akademie van wetenschappen hield te Am sterdam deu 24 dezer hare gewone maandelijksche bijeen komst, welke bijgewoond werd door 16 leden. De heeren van Oordtvan der Boon MeschSchroeder van der Kolk en van der Kun hebben zich verontschuldigd wegens het niet bijwonen van de vergaderingde laatste tevens wegens het niet vervullen zijner spreekbeurt. De secretaris doet mededeeling van ingekomen brieven en boekgeschenken. Onder de brieven was er een van den minister van bin nenlandsche zaken, kennis gevende dat de heer Wenckebach gemagtigd is om in de werkplaatsen van den rijks telegraaf kopijen te doen vervaardigen van den meter en kilogramme. De secretaris leest het verslag voor van de heeren Brants en Schlegelover de ingezonden verhandeling van den heer J. v. d. Hoeven, betreffende deu lehtitiou van Lundde conclusie van het rapport strekt tot opneming van de ver handeling in de werken der akademie; aldus is besloten. De heer Stamkart heeft daarna, namens de commissie voor de daling van den bodem in Nederland, verslag uitgebragt. nopens de ter dezer zake gevoerde correspondentie met de hoofd-ingenieurs van den waterstaatiu de 9de10de en 11de districten. Hij doet mededeeling van het denkbeeld, gevormd om te geraken tot de kennis van den gemiddelden waterstanden verduidelijkt dit door eene teekening van den daartoe te gebruiken toestel. De commissie stelt voor: 1. den dank der vergadering te betuigen aan de heeren hoofd-ingenieurs voor hunne mede werking 2. dat de akademie aan den minister van binnen landsche zaken rapport iudiene, betreffende de begrooting van kostenen verzoeke vergunning om te Westkapelle in Zeeland en Katwijk in Zuidholland registrerende toestellen te plaatsen. Het laatste zou slechts als tusschen-station kunnen worden beschouwd, waar de waarnemingen alleen tijdelijk zouden behoeven gedaan te wordeu, om later den toestel te verplaatsen ten noorden of oosten van het Nieuwe- diepbij Westkapelle zouden de waarnemingen gedurende 3 a 4 jaren of langer moeten worden gedaan3. ten ge volge der bezwaren, door den heer hoofd-ingenienr in het 9de district geopperd ter' zake van het plaatsen van een registrerend toestel bij Pettenaan den minister te verzoe ken daar gedurende één jaar regtstreeksche waarnemingen te doen instellen; 4. om den minister te verzoeken naauw- keurig onderzoek te laten doen naar eene juiste bepaling van het A. P. aan den Helder en dit te doen vaststellen 5. om het zelfde te doen geschieden ten aanzien van West kapelle. Op eene vraag van deu heer ITarting deelt de heer Stamkart nog eenige bijzonderheden -méde omtrent liet plan der commissie, ten einde te geraken tot de kennis van de rijzing of daling van den bodem. Er ontslaat eene uit voerige woordenwisseling tusschen deu heer Mulderdie bezwaren heeft tegen het plan der commissieen den heer Stamkart die het verdedigt. Het lste punt der conclusie van het rapport is zonder stemming goedgekeurd. De heer Harting stelt als amende ment op het 2-de punt voor, oru ook te verzoeken dat te Urk een toestel worde aaugebragt; dit is aangenomen met II tegen 5 stemmen. Het 2de punt van het voorstel der com missie is daarna met algemeeue stemmen aangenomen. Het 3de punt is goedgekeurd, gelijk, mede eenumeviderumt vr.u den heer Sivnonswaarbij de commissie gemagtigd wordt om nog eens onderzoek te doen naar de kosten van een registrerend toestel te Petten en daaromtrent weder te rap porteren. De overige punten worden insgelijks zonder stem ming goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat van den heer Kaiser eene verhandeling is ingekomen, met een geleidenden brief, waarin hij te kennen geeft dat hij die tot voorlezing minder ge schikt acht. De voorzitter heeft die in handen gesteld van deu heer van Rees, die de inleiding en het slot voorleest en met eenige woorden van den inbond mededeeling doet. De verhandeling had ten onderwerpDe stelling van Otto Struve omtrent het breeder worden van den ring van Sa- tnrnusgetoetst aan de handschriften van Huygens en de naauwkeurigheid der latere waarnemingen. Er wordt besloten het stuk te stellen in handen der com missie voor de verslagen en medecieeliugen. Na de pauze heeft de heer G: J. Mulderter vervulling zijner spreekbeurt, mededeeling gedaan omtrent onderzoe kingen door hem in het werk gesteld naar het gistingspro ces van het druivensap en de wijnvorming. De heer van Ptees biedt nog eene verhandeling van den heer Baehr aanover de herleiding van eene bijzondere klasse van differentiaal-vergelijkingen tot nieuwe verander lijke. welke in handen is gesteld van de commissie van redactie voor de verslagen en mededeelingen. Daarna is de vergadering gesloten. M. ea'Bfi eb ïe «n. ws Bij besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgekeurd de beroeping van predikant, uitgebragt door den kerkeraad van de Hervormde gemeente van Kleverskerkeonder de klassis van Middelburg, op C. P. Buyze, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Utrecht. "WepscïaaMeaaaJe fleetsgjtese. Te Brussel is in 75jarigen ouderdom overleden mevrouw Charrin, geboren baronnes de Belvaux, weduwe van een hoofdofficier van de kavallerie. Zij volgde haar echtgenoot in den vekltogt van 1S12, was met hem bij de Berezina gevangen genomen en bragt drie jaren in Siberie door. Den 20 dezer is de badensehe spoorweg van Tlaltin- gen naar Bazel geopend. Bij de directie voor de haarlemsche armen-loterij zijn

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1