MIDDELBÜRGSCHE C 0 R A N T. lY- 25. Dingsdag 1855. 27 February. 0mrtmlcmi}$d]£ ®ijïrmgm. V) s> Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente cn Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure- De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per ipost 3,-10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tiefi ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend-* makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. MidUïeïïmrg, 8G February. Iri de zitting van den gemeenteraad van heden (waarbij de heeren. mrs. Siillé en van Diggelen afwezig waren) is liet adres tot aanvrage van dispensatie van art. 291 2de lid der gemeentewet gewijzigd gearresteerd. Voor .kennisgeving is aangenomen de mededeeling van de commissie Loon voor werk, dat zij zich niet wereenigt met de zienswijze van den raad omtrent de rangschikking dier instelling op de slaat van liefdadigheids-instellingen waarom zij bij gedeputeerde staten van Zeeland cassatie van het raadsbesluit heeft aangevraagd. Voorts is medegedeeld dat bij burgemeester en wethouders liet voornemen bestaat om, even als vroeger het Sint Jans- gilde, ook met 1 mei aanstaande of daaromtrent het feite lijk nog bestaande Turf.lcmijers-gilde te ontbinden. De raad schenkt daaraan eenparig zijne adhesie. Een' 50tal der manschappen van het alhier in garnizoen liggende, batailion van het 4de regement infanterie heeft in de laatste dagen der afgeloopen week nog deel genomen aan het ijsvermaakdoor, onder aanvoering van eenige hee ren officierenvoor zoo ver de bij dit garnizoen, vöorjian- dene schaatsen strekteneenige exercitien op schaatsen uit te Voeren. .Bij de. kamer van koophandel en fabrieken alhier lig gen ter inzage: handelsberigten omtrent Hanover, Hamburg en Lubeck; staat van naar Oost-Indie verzonden katoeuen stoffen, volgens certificaten van oorsprong, over januarij jl. Gelijk reeds vroeger vermeld werd geschiedde sedert verscheidene dagen aan het Sloe de overtogt geregeld te voet en zijn er reeds ettelijke stukken vee en sleden met lasten van 600 a S00 ned. pond. beladen overgevoerd. Op 24 dezer met den middag werden door den veerschipper C. Baas heen en terug overgebragt vier paardenbegeleid wordende door den eigenaar J. Ellemond, landman te St. Joosland, en nog tien andere personen, terwijl nog later op den zelfden dag met arreslede en paard de overtogt over en weder gedaan werd door den landman Ant. Timmer man van 'Nieuw land, met een bij zich hebbend gezelschap. Het mag voorzeker wel als eene bijzondere zeldzaamheid worden aangemerktals zijnde het naar 's menschen ge heugen nooit gebeurd dat dit zoo breede vaarwaterop onderscheidene plaatsen ter diepte van ruim 12 ellen en meteen snellen stroom van ebbe en vloed, eene ijsbaan ter dikte van meer dan 30 duim aanbiedt, die als een weg door zoo vele personen en met een zoodauigen last gelijk tijdig veilig te begaan is. Ten gevolge van den ingevallen dooi was gisteren en heden de overtogt hoogst moeijelijk en gevaarlijken kon alleen gedeeltelijk op het ijs en gedeeltelijk met eene schuit geschieden. Men schrijft ons uit Zierikzee van den 29 dezer: a Even als ten vörigen jaue werd gisteren avond, ten be- behoeve der verschillende gezindten, eene soiree litteraire et musicale gegeven. De bruto opbrengst was 124.75. Vele sterfgevallen bij talrijke familien en zeer vele zieken deden het publiek in kleiner getal opkomen dan te verwachten was geweest. ICeuze en uitvoering der stukken liet niets te wenschen over en voldaan keerde elk huiswaarts." Een particulieren brief uit St. Thomas aan een geacht handelshuis te Rotterdam, dato 30 januarij, meldt: a Het schijnt dat de gouvernementen zich aan het eiland Aves, hetwelk aan Holland toebehoort, laten gelegen lig gen. Den 21 dezer is van daar vertrokken Zr. Ms. korvet Lijnx om genoemd eiland, door de amerikaanschevrijbui ters in bezit genomen, te doen ontruimen." Men verneemt dat den 21 dezer,, op het door scheeps- reedersassuradeurs en verder bij de scheepvaart belaug- hebbendeu gezamenlijk aan den minister van marine den 11 december 11. ingediend billijk verzoek: dat het Zijne Excellentie moge beliagen èene.commissie te benoemen, be staande uit heeren' zee-officieren of deskundige personen, en tevens aan hen de vrijheid te vergunnen eene commissie bestaande uit dê bekwaamste gezagvoerders van onze koop vaardijschepen'le kiezen, ten einde gezamenlijk met kennis van zaken te onderzoeken en te beoordeelen de mogelijk heid, de'geschikte' plaats en wat daarop betrekking heeft, om nabij den Ban'jaard een algemeen verlangd wordend vuurschip te stat; on nereneen allergunstigst rapport- is ingekomen, waarbij de minister dat verzoek ten volle ap pro beert, tevens met kennisgeving dat aan de kamer van koop handel te Rotterdam eene uitnoodiging gérigt zal worden om zoodanige commissie uit onze ervarendsle zeelieden te benoementen einde met de commissie van wege het minis terie 'te' 's Hag'e te vergaderenom dit zoo gewigi.ig en belangrijk punt gezamenlijk met kennis van zaken te onder zoeken", te beoordeelen en daarvan rapport uit, te bréngen, zoo dat wij ons vleijen' mogen dat weldra een zoo hoog noodig en doelmatig zeebaken als een vuurschip op onze kust zal worden geplaatst, en daardoor het dierbaar leven van menigen zeeman zal worden behouden; terwijl er rede nen bestaan om de genen die dit onderwerp zoodanig heb ben behartigd, op touw gezet en bevorderd daarvoor ruim schoots dankbaar te zijn. BSemoeDEaïsfis-eim era ïïiü;§]IbüEé©rh,, Z. M. heeft bij besluit- van 23 dezer tot gouverneur voor de koninklijke akaderaie voor de zee- en landmagl benoemd den kolonel J. W. Walthert-ot dus ver chef voor het per soneel en de militaire zaken 'oij liet departement van oor log uit welke laatste betrekking hijbij het zelfde be sluit met dankzegging voor de daarin bewezene diensten eervol is ontslagen. Bij koninklijk besluit van den 19 dezer zijn benoemd bij de algemeene rekenkamer: tot hoofdambtenaar met den per- sonelen titel van referendaris de beer J. C. A. Jansen, thans hoofdcommiestot hoofaéommiezen de heeren J. G. Ferle- nian en J. Bekkers, thans commiezen; tot commiezen de heeren C. IJ. van Ginkel en A. J. Nicolaï, thans adjunct- commiesentot adjunct-commiezen de heeren J. JI. van Randwijk en J. A. Appel, thans eerste klerken. Bij besluit van den 22 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. eervol ontslag te verleen en aan den heer P. Vermaal, als dijkgraaf van de polders Scherpenjsse en Westkerke; aan den lieer Q,. C. Peman Kakebeeke als beheerder van den polder Stroodorpeaan clen heer J. van Dixhoomals gezworen van den Koudenpolder (alle iri Zeeland) 2. te benoemen, tot dijkgraaf van den Suzanna-polder den heer A. Bleek; tot beheerder van den polder Stroodorpe den heer D. Blok (beide in Zeeland) Z. M. heeft bij besluit van die zelfde dagteckening goed gevonden te benoemen bij het regement grenadiers en ja gers, tot lsten luitenant de 2de luitenants jhr. El. P. C. G. van den Hoeven en A. C. T. Gevers Leuvenvan het korps; bij het 6de regement infanterie tot lsten luitenant den 2den luitenant C. L. Walther, van het korps; bij het instructie-batailion t-ot lsten luitenant den 2den luitenant W. II. Doormanvan het korps. Haar w'y vernemen is aan het bestuur der Oost- en Weslindische opvoedings-maafcschappij dezer dagen de eer te beurt gevallendab de heeren G. L. Baud en D. J. H- Boellaard, leden van dat bestuur, door Z. M. begiftigd zijn met het grootkruis en het kommandeurschap van de orde der Eikenkroonterwijl de heer 11. H. Arntzeniussecre taris dier maatschappijtot ridder van de zelfcle orde is benoemd. Bij, Zr. Ms. besluit van den 21 dezer is aan de gepen sioneerde kapitein-luitenant ter zee J. Moderaop zijn verzoekmet den laatsten maart aanstaande eervol ontheven van zijné betrekking van referendaris bij het departement van marine, onder dankbetuiging voor zijne goede en be langrijke diensten door hem als zoodanig aan den lande bewezen. Z. M. heeft bij besluit van den 21 dezeronder meer anderenpensioen verleend aan den heer C. A. Cauont vanger der in- en uitgaande regteu te Zierikzee, wegens ouderdom en diensttijd, ten bedrage van 1544. Z. M. heeft bij besluit van den 21 dezer goedgevonden den lsten luitenant H. van Slooten van het 3de regement infanterie, op pensioen te stellen ten bedrage van 585. Bij beschikking van den 19 dezer heeft de minister van binne'nlandsche zaken den heer W, J. C. A. van Hasselt, amanuensis der ver'eenigde hoofd-commissie ter bevordering van de belangen der nederlandsclie nijverheid op de tentoon stelling te Parijsbenoemd 1ot agent' voor Nederland bij die tentoonstelling. De agent zal. naar de voorschriften en onder de leiding der vereenigde hoofd-commissie voor de belangeu der nederlandsclie nijverheid, te Parijs werkzaam zijn. Maafiistfecu esa weiieEsscïaappeaa. De Staals-courant van 24 dezer behelst, het koninklijk besluit van den 23 februarij 1855, no. 1opzigi-ens de uitbreiding der koninklijke akademie van wetenschappen, hoofdzakelijk inhoudende Art. 1. Het, doei der koninklijke akademie van weten schappen wordt uitgestrekt tot de bevordering der taal-,, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen. Art. 2. Voor de aldus uitgebreide akademie wordt vast gesteld het bij dit besluit gevoegde reglement. Art. 3. liet jaarlijksch rijks-subsidie der akademie wordt, met ingang van 1 januarij 1855 verhoogd t,ot 14,000. Art. 4. Bij de akademie worden benoemd: a. tot ge wone leden der afdeeling voor de wis- en natuurkundige wetenschappen: de heeren J. Badon Ghyben E. W. Conrad, E. C. Donders, E. Dozy, J. W. ErmerinsP. J. I. de Eremery, W. de Haan, H. J. Halbertsma, P. Har ting G. A. van KerkwykCl. Mulder, J. W. L. van Oordt IlJ Schlegel, G. E. Voorhelm Schneevoogd, A. A. Sebastian en W. C. H. Staringb. tot correspondenten dier afdeeling- de heeren H. C. Eocke en C- Swaving; c. tót gewone leden der afdeeling voor de taal-letter-geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen: de heeren J. Aclcersdyck C. J. van AssenJ. BakeR. C. Bakhuizen van den Brink J. Bosscha, C. G. Cobet, R. P. A. Dozy, J. Geel, E. C. de Greuvc, G. Groen vaa Priuslerer, Abm. des Amorie van der Hoeven, J. HoffmanA. C. Iloltius.L. J, E. Janssen, T. W. J. Juyuboll, S. lCarsten J. de Bosch lvemperN. C- Kist, C. Leemans, J.vanLennep, T.Roorda, A. Rutgers,. P. J. Veth en M. de Vries. Volgens art. 6 worden hare bijeenkomsten voorloopig ge houden onder leiding vau het oudste in Amsterdam woon achtige lid. In den avond van. den 21 dezer had eene vergade ring plaats van de verceniging, voor volksvlijt te Amsterdam waarin twee onderwerpen werden besproken, ten aanhoore van een zeer talrijk publiek. Ten aanzien van het eerste puntde uitbreiding van clen Trans-atlantischen handel voerde de heer P. N. Muller (van de firma Muller en Reese) op zeer uitvoerige en belangrijke wijze het woord. Na uit gebreide diseussien verklaarde de vergadering- dat het mid del tot uitbreiding van den handel was gelegen in het uit breiden van het onderwijs, en besloot dat der vereeniging zou worden opgedragen het ontbieden van monsters der artikelen naar Trans-allantischc streken uilgevoerd, opdat de' fabriekanten daarmede zouden kunnen bekend worden. Ten aanzien van het tweede punt: de brood-fabrieken verklaarde de vergadering, na uitgebreide diseussien,- dat

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1