Guitcnlanösclir ®tjïrmQra. "Vearscliillentle flBerigfesn. Te Bergen-op-Zoom zal eene fabrijk worden opgerigt, om alkohol uit beetwortel te stoken. S. M. Elesclidie oorspronkelijk Jood geweest zijnde zieh beeft laten doop^a en toen predikant is geworden bij de Christelijk Afgescheidene gemeente te Amersfoort en el dersis na in september jl. tót den schoot zijner voorva derlijke godsdienst te zijn terug gekeerd, weer veranderd, zoo dat hij zich nu noemtdoor de vrije genade Gods een dienstknecht van Jezus Christus." Men berekent dat reeds 12,000 landverhuizers uit Noorcl-Amerika in den loop van 1854 naar Europa ziju terug gekeerd. Alleen uit New-York, vertrokken er weder 8797 tusschen 1 maart en J5 november, en zulks wegens ondervondene teleurstellingen. Het wantrouwen tegen de laatst aangekomen vreemdelingen is zoo groot dat deze al lerlei moeijelijkheden in het bekomen van werk ondervinden en daardoor soms tot liet uiterste gebragt wordenindien zij niet van aanbevelingen of goede getuigschriften zijn voorzien. De honderdste verjaring van Mozarts geboortedag zal in 1856 te Erankfort pleglig worden gevierd. Vóór dien tijd zal eene biographie van den grooten componist door Otto Jahn hei. licht worden gegeven, waarvoor deze van meer dan drie honderd brieven van Mozart zal gebruik maken. De 225ste verjaardag van de stichting van het Athe naeum te Deventer werd den 16 dezer aldaar gevierd. De Staats-courant bevat het volgende overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over januarij 1855 in vergelijking gebragt met derzelver op brengst over januarij 1854: Direcie belastingen: 1855 772,652,40 1854/ 702,540,981. In en uitgaande regten en scheepvaartregten1855 1S7,519,261854 164,621,53 j. Accijnsen; 1855/2,249,681,06; 1854/2,127,991,621. Waarb. en belasting der gouden en zilveren werken1855 ƒ14,531,60a 1854 /ll,847,01. Indirecte belastingen: 1855/1,036,302,10; 1854/893,605,251. Opbrengst der poster.: 1855 /l 34,557,571 1854 ƒ139,215,894. Opb. der staatsl.1855/307,50; 1854 ƒ148 tot-gen. 1855 f 4,395,551,50; 1854 f4,036,970,301, Volgens het medegedeelde verslag der hoofd-commissie tot oprigting van het standbeeld voor Z. M. wijlen koning Willem II heeft 'de vervaardigerde heer E. E. Georges (het gieten der beelden er onder begrepen) de som van ƒ32,087,461 voor zijn werk ontvangenbehalve dien nog de ridder orde van den Nederlandsclien Leeuw, eene som van 300 die hem vroeger voor zijn bekroond model toegekend was, en eindelijk een zeer kostbaar geschenk in zilver van 11. M. de koningin-moeder. Z. M. de koning houdt op hst Loo in weerwil van het gure jaargetijde nog steeds ruim 200 arbeiders dagelijks aan het werk bij het aan te leggen legerkamp. Te 's Bosch is gevankelijk binnen gebragt, om voorden krijgsraad wegens desertie te regt te staan, een voormalig hollandsch laecier, in 1842 als zoodanig gedeserteerd en bij het fransch-algiersche vreemdenlegioen in dienst getre den. In 1854 van Algiers naar de Krimgezonden, was hij laatstelijk van het tooneel des oorlogs met paspoort naar Nederland terug gekeerd. Bij den minister van financien is ontvangen eene som van 69,021door een onbekende onder het postmerk Maastricht in verschillende waarden ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Volgens een berigt in de fransche dagbladen is de koning der Sandwieli-eilauden Kameha-Meha II, den 15 de cember 11. te Honolulu overleden. Zijn zoon de prins van Likoliko zou onmiddelijk als zijn opvolger geproclameerd ziju. ï'SaeraBaometfeirstfaaïad ie Middel feawgfo 21 Eebruarij 3s avonds 11 ure 24 gr. 22 's morg. 8 25 a 's. midd. 1 33 's avonds ll 23 n n Js morg. 8 22 's midd. 1 31 n StatfeM-CSeinieraal. weede Kamer Zitting van 19 februarij. fitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, van een wets-ontwerp tot het verleen en van eene voor den aanleg van een uitwaterings-kanaal van Grave naar den Amer dat in het vorige zittingjaar reeds ingekomen, maar onafgedaan gebleven is. Aan' dc algïmeene beraadslagingen over het wets -on t- wefp. r.egetepcie ;ïe "Verantwoordelijkheid van de hoofden der nfiuistcriele départementendie thans plaats hadden heb- hgn/dèel genom/n ,'deiheeren Mackayvan Goltstein en de 'Vali ^h^trUd'f^Daarna zijn in behandeling genomen t van 1 vau de stvafregterlijkc vcraucwoor- !£id.vAAryjë&\. werd zonder beraadslaging en zouder goedgekeurd. Op art. 2 stelde de heer Thorbecke een amendement voor, strekkende om de in dit artikel voorkomende woor den de uitvoering der" te veranderen in die"hetwelk na eene woordenwisseling tusschen den voorsteller en den minister van justitie met 49 tegen 2 stemmen aangeno men werd. De beraadslaging over art. 3 is niet geëindigd maar zou den volgenden dag ten 11 ure worden voortgezet. Op dat artikel werden zeven amendementen voorgesteld. Twee van den heer van Goltsteindie wenschte 1uit lilt. d weg tc laten de woorden ofschoon behoov- lijk ingelicht en gewaarschuwd", en 2. achter „opzettelijk nalaten" in litt, e in te voegen „of grovelijk verzuimen", benevens de bepaling ouder litt. te doen vervallen. Vier van den beer Thorbecke die wilde 1. uit litt. a doen wegvallen het woord „klaarblijkelijk"; 2. in litt. b in plaats van bewust dat door die besluiten of beschikkingen" te lezen „waardoor"; 3. in litt. c die zij wisten dat niet van eene vereischte medeonderteekening van een der hoofden van de ministeriele departementen voorzien warente vervangen door niet van de vereischte mede-onderteekening van een der hoofden van de ministeriele departementen voorzien"; 4. uit litt. d het woord klaarblijkelijk" te doen weg vallen. Een door den heer de Brauwdie achter art. 3 het na volgend nieuw artikel verlangde in te voegen De hoofden der ministeriele departementen zijn volgens deze wet, alleen strafbaar wanneer de handeling met opzet is gepleegd of het vevzuim uit grove nalatigheid is ontstaan." De commissie voor dc verzoekschriften heeft omtrent eenige in hare handen gestelde adressen rapport uitgebragt. De vergadering heeft beslist: 1. dat nader zal bepaald worden wanneer de beraadsla gingen over het voorstel der heeren van Nispen van Seve- naer, Storm van 's Gravesande en van Akerlaken, tot af schaffing van den accijns op het gemaalvoor zoo veel de rogge betreft waaromtrent thans de betrokken commissie van rapporteurs het eindverslag heeft uitgebragtzullen plaats hebben 2. dat de conclusien der rapporten van de commissien tot onderzoek van a. de rekening van bet fonds wegens den arbeid der ge vangenen over 1853 en b- de inlichtingen van den minister van binnenlantlscke zaken op het adres van A. Ruyssenaers omtrent de on- derzeesche telcgraaf-onderncmingzullen behandeld worden na afdoening van het wets-ontwerp betrekkelijk de afschaffing der regten op den uitvoer van gemunt en ongemunt goud en zilver in Nederlandscli Indie. Zitting van 20 Februarij. In de zitting van heden is ontvangen eene koninklijke boodschap ten geleide va# een wets-ontwerpstrekkende tot afstand van rijks 'gebouwen aan de gemeente Leeuwar den, met daarbij behoorende bijlagen en memorie van toe lichting. Aan de beraadslagingen over art. 3 van het wets-ontwerp tot regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden dei- ministeriele departementen, en dc daarop voorgestelde zeven amendementen die dingsdag voortgezet werden, hebben deel genomen de heeren Thorbeckevan Bappard Godefroi van Goldstein van Eek van Iieede van Oudtshoorn, de Brauw, Strens en de minister van justitie. Ten gevolge van den loop dien de discussie genomen had, heeft deze laatste verzocht dat de verdere behandeling zou worden uitgesteld tot den volgenden dag, ten einde hij in dien tusschentijd in de gelegenheid gesteld zou worden om naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen een nieuw art. 3 te ontwerpen en dit aan de overweging dei- kamer voor te leggen. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot regeling van het regt van veroeniging en vergadering heeft daaromtrent haar eindverslag uitgebragt. De kamer heeft beslist dat dc beraadslagingen over dat wets-ontwerp nader zullen worden vastgesteld. De commissie voor de verzoekschriften heeft omtrent on derscheidene in hare handen gestelde adressen rapporten uitgebragt. Gemefitiferaad van Middel Kmpgj Zitting yan den 21 februarij 1855. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig bij de opening mr. van Diggelen. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting wordt voor kennisgeving aangenomen eene missive van gedep. staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot vernieuwde onclevhandsche verpachting der kleine werf. Op een ingekomen rekwest van J. Melse om van de gemeente in erfpacht te mogen bekomen eene erve aan den achtersingel bij de begraafplaats der Israëlieten groot 871 vierkante el, tegen een jaarlijkschen cijns van f 6en over name der daarop staande oude boomen h, f 120, met gun stig advies van den gemeente-bouwmeester, wordt besloten dat verzoek in te willigen en daarop door de zorg van bur gemeester en wethouders de vereischte approbatie van gede puteerde staten aan te vragen. De overgelegde staten van fabriekanten binnen deze ge meente, die restitutie verzoeken van plaatselijke belasting voov' brandstoffen enz. in hunne werkplaatsen gebezigd tot een gezamenlijk bedrag van f 42S3.G0 met gunstig advies van den controleur worden gearresteerd, en op het artikel voov die restitutie op de gemeente-begrooting voor dezen jare nog slechts f 1045,86* disponibel zijnde wordt die post door af- en overschrijving met ƒ3237,73* vermeerderd. (De heer Sprengor onthield zich ten deze van medestemming, als bij dit verzoek behing hebbende.) De heer mr. van Diggelen verschijnt ter vergadering. De voorzitter rapporteert namens de commissie van fabrie- cagc dat zij zich, in gevolge den op haar verstrekten last, heeft verstaan met de heeren den Bouwmeester Borsius van der Leijé, ten opzigte der conditiën van aanbesteding- voor de vernieuwing der Bellingbrug en verwijding der kaai muren te dier plaatse. De voorgestelde breedte is 42 voetterwijl de doksluis 44 voet breed is en het ten voorbeeld aangehaalde schip Koning Willem II 43 voet 6 duim. Nu wordt met onder ling goedvinden vastgesteLd dcu doortogt aan de Bellingbrug te maken op de breedte van 45 voet (alles anisterdamsehe maat). Deze verbreeding zal wel eene vermeerderde uitgaaf van f 900 ten gevolge hebben, doch in het belang der zaak mag zulks geen hinderpaal opleveren. Met algemeene stemmen worden de voorwaardenalzoo gewijzigd alsnu gearresteerd en burgemeester en wethou ders gemagtigd daarop de aanbesteding ten spoedigste te doen plaats hebben. Wordt gelezen concept-rekwest aan Z. M. den koning tot aanvrage van dispensatie van art. 192 2de lid der gemeente wet, waaromtrent de deliberatie, op voorstel van den heer rnr. Vis wordt aangehouden tot de volgende sittingwaar toe is vastgesteld aanstaanden maandagdes namiddags ten half twee ure. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling dat het kohier der belasting bekend als Lantarengeldvoor 1855 ter secretarie voor veertien dagen is ter inzage gelegd. Aan de orde is de aangehoudene beslissing omtrent de plaatsing van aankondigingen enz. van de gemeente uit gaande in een dagblad. De heer mr. Sifflé verwijdert zich. De voorzitter herinnert dat door intrekking van het te dezer zake genomen onwettige besluit op den 27 december 1854, de zaak op nieuw behoort te worden uitgemaakt, waarom hij voorstelt het zelfde besluit andermaal te nemen. Hij doet tot dat einde voorlezing van de notulen dier zit ting, houdende dat de raad na discussie zich vereenigde met cle conclusie van het rapport der commissie ad hoe, onder bijvoeging van de verpligting des drukkers om een ex. dei- courant ter griffie te deponeren en bij opzegging drie maanden te voren te waarschuwen. Nadat hierover door eenige leden het woord is gevoerd, stelt de heer van Deinse andermaal als amendement voor, om het voorstel aldus te splitsen: 1. bij de bepaling „dat het gemeentebestuur het regt behoudt de advertentien ook nog te doen opnemen in andere buiten Middelburg verschij nende coiu'anten de woorden buiten Middelburg" te doen wegvallen en 2. of de vergadering burgemeester en wethou ders op nieuw wil magtigec op de door de commissie aan- gegevene grondslagen eene overeenkomst tc treffen met den drukker der Prov. zeeuwsche courant. Alzoo in omvraag gebragt, wordt het eerste punt verwor pen met 12 tegen 4 stemmen (de heeren dr. Damnie, Sa- lomonson, mr. Snouck Hurgronje en van Deinse) en het tweede aangenomen met een gelijkjgetal stemmen. (Tegen cle heeren dr. DammeSprenger, mr. Snouck Hurgronje en van Deinse.) De heer mr. Sifflé weder ter vergadering toegelaten zijn de gaat cle openbare zitting over iu eene met gesloten© deuren. Engelaaad. Londen 20 februarij. In de zitting van het lagerhuis van jl. vrijdag is van regeringswege medegedeeld dat een ver drag met Japan, door den admiraal Stirling op eigen hand aangegaanmaar door het britsche gouvernement volvaardig goedgekeurd isen dat het gouvernementtot aankweeking- der vriendschapsbetrekking met den keizer van Japanhem een schroefstoomjagt wilde schenken. Voor het bouwen van dit jagt is door het huis 10,000 p. st. bewilligd. In de zitting van het lagerhuis op gisteren heeft de heer Layard het aristocratische stelsel der regering verde digd, en verklaard dat hij zich ten deze beroept op het oordeel der natie. Men beschouwt hier thans het onmiddelijk gevaar van het bestaan des kabinets als geweken. De regering zal waarschijnlijk eene schikking aangaan omtrent de motie van den heer Roebuckdoor die aan staanden donderdag in het lagerhuis niet in stemming te doen brengen. Sir Cli. Napier herhaalt in een brief aan The times zijne in Mansion-house afgelegde verklaringen dat de Oostzee- vloot slecht bemand en gedisciplineerd was. Hij voegt echter daarbij dat hij geen enkele berisping zich jegens dp officieren op die vloot veroorloofd heeft. Wanneer de laatsten zegt hij, niet zoo uitstekend geweest waren, dan zou de vloot nimmer in dien toestand in Engeland teruggekomen zijn, en het was alleen door een tol vertrouwen op de bc^ kwaamheid der artillerie-manschappendat hij het heeft durven wagen het derde gecleelle der vloot, onder bevel van den schout-bij-nacht Martinte Nargen te latenof zelfs met het derde gedeelte van cle vloot bij Barösund voor anker te gaan liggen en aldus den vijand eene gun^ stige gelegenheid tot den aanval te geven.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2