MfBMLBÜRGSCTfE r 24. Zatiirdag 1855 COURANT. 24 Februari]. Sinnmlanïïsflje v£tjï>imim. Deze courant verschijnt des Dingedugs, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ingen geschiedt de uitgave den «vond te voren ten 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden io J3', franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advêrteuticn is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Dood bekend makingen en/.., van één tot zes- regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon greote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutaut. Middelburg, SS ffetonraaairaj. Ten gevolge der voortdurende belemmering van.de gemeen schap tusschen .de onderscheidene dcelen der.próvfricie, is de loting voor de nationale militie door den hee/ commissaris des konings nader geregeld als volgt: Voor het 4de miiitiekautorite Zièrikzee den'16 maart; 5de, Brouwershaven den 17; 6de, Tholeu den 10; 7ae, Goes den 21 8ste, Kapelle den 22; 9de, Sluis den 30; 10de, Yzendyke den 28; 11de, Axel den 26; 12de, Hulst den 24; 13de, ICortgeen den 14 maart. De 'o2de '.én 3de zittingen van den militieraad zullen in dit jaar in de volgende orde' plaats' hebben 2de zitting, den 26 maart, voor het ,1ste militiebanton; den 27, 2de, 3de en J3de: den 28, 4de, 5de en 6deden 29, 7de en 8ste; den 30, 11de en 12de; denj 31 j, 9de en 10de; den 7 april, alle kantons3de zitting, den 11, 1ste, 2de en 3de; den 12, éde, 5rie en 6de; den 13, 7de, Bsie en 13de; den 14 april 9de, 10de, 11de erf 12de mililie- kanton; terwijl op 21 april zullen worden onderzocht alle zaken, waaromtrent de raad in de 1ste, 2de en 3de zittin gen geen eind-uitspraak zal hebben gedaan. In den namiddag van den 20 dezer werd te Arne- muiden een kind het slagtoffer van moederlijke onvoorzig- tigheid. De vrouw van P. Meliefete verliet hare woning- met het doel zich naar hare moeder té begeven, en liet haar 2jarig meisje met. nog een ander kind van slechts weinige weken alleen in huis, terwijl zijde deur toesloot. Naauwe- lijks was zij vertrokken of de buren hoorden liet meisje jam merlijk kermendan de deur gesloten zijnde kon men zich geen toegang tot de woning verschaffen om de oorzaak daarvan te vernemen, waarom in allerijl de moeder werd opgezocht. Eer deze echter in hare woning was, lag haar tweejarig kind reeds zoo deerlijk verbrand op den grond dat liet weinige minuten daarna bezweek. Daar er niets dan twee rookende turven in den haard lagen, vermoedt men dat het kind met een zwavelstok-zal gespeeld en deze aangestoken hebben, waardoor de kleertjes die geheel ver brand warenvuur gevat hebben. Bij de aanhoudende vorst was don 20 dezer in de ijs bezetting der rivieren geene verandering ontstaan. Het water bleef vallende. Te Tilburg moet volgens loopende geruchten aan hel korps limburgsche jagers, behooreude tot het bonds-con tingent, eene aanschrijving zijn gerigt van wege Z. M. den ko- niug, als groothertog van Luxemburg, hertog van Limburg, houdende aanvraag in hoe veel tijd de eskadrons op voet van oorlog kunnen worden gebragtvoorzien van geheel nieuw harnachemeiit; men zegt dat het antwoord is geweest binnen vier weken. Spoedig verwacht men alzoo bedrijvig heid in dezede spraak gaat zelfs dat de eskadrons eerst naar Limburg en later naar Luxemburg zullen oprukken. De kavallerie en artillerie van het limburgsche bonds- eontingent zullen te Roermond en omstreken worden bij eengetrokken, om aldaar op den voet van oorlog te wor den gebragt. Reeds is er onderhandeld over de leverancie van fouragie voor 700 paarden. Den ijverigen natuuronderzoeker van Java, dr. E. Junglnihnthans nog te T-eyden, viel onlangs de onderschei ding ten deel van een kostbaar geschenk te ontvangen van Z. K. H. prins Prederik der Nederlandenbestaande in eene zeer prachtige gouden snuifdoos met diamanten, voor zien van hoogstdcszelfs portret-meclailjeaan de keerzijde waarvan gegraveerd staat: //Aan dr. Hf.Jung.huhn, schrij ver van het werk Java, zijne gedaante, enz." Dit waarlijk vorstelijk geschenk zal den verdienstelijken natuuronderzoe ker voorzeker eene aangename belooniug zijn voor zijnen zoo wel volbragten arbeid, •waardoor hij aan zijne tegen woordige landgenooteu de gelegenheid verschaft heeft gron dig bekend te worden met de natuur-voortbrengselen enz. van deze voor Nederland zoo onschatbare kolonie. BSensMecnaaaBs-esa ens KjesBnaiteafl. Bij Zr. Ms. besluit van deu 8 dezer is de heer A. Cou- turié benoemd tot nederlandschen consul te Nieuw-Orleans en voor de staten Louisiana en Mississippi. Bij koninklijk besluit van d.ea 17 dezer is de heer D. van der Keilen, eerste stempèlshijder aan 's rijks munt, aangewezen als de ambténaar die gedurende de tijdelijke verhindering van den heer 11. CV.van Setten, essaijeur hij het hoofdbestuur van het muntwezen enTeeraar in de essaai- kunde. in den jarel855, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollegie en bij de behandeling dei- onderwerpen vermeld in de artikelen 3 7 en 10 der wet van 1 junij 1850, de plaais van den afwezige zal vervullen. Naar 'wij vernemen heeft het M. den koning behaagd tot kommandeur der Eikenkroon.met de ster te benoemen den heer E. L. baron van Ttivll van Serooskerken opper jagermeester van Z. M., en den heer W. M. van Renesse te 's Graveuhage, eea der eerste ontwerpers van het plan l.ot oprigting van een standbeeld ter eere van wijlen kouing Willem II, in die residentie, tot ridder der orde van de Eikenkroon. Bfeeffologae. Den 15 dezer overleed te Delft, in den ouderdom van 84 jarende hoog edel gestrenge heer Tellegeugepensio neerd generaal-majoor, ridder van het Legioen van Eer. Zijn lijk werd den 20 dezer zonder militaire plegtigheid ter aarde besteld. Wij achten hel niet ongepast, het volgende uit 's mans levensloop mede te deeten Jacobus Anthonius Teilegen, geboren te Groenlo den 2S januarij 1771, alwaar zijn vader het beroep van med. doctor uitoefendetrad in 17S8 als kadet in dienst bij het rege- ment infanterie van den graaf van Dam, en werd in 1792 tot 2den luitenant bevorderd en woonde in het volgend jaar de blokkade van de vestingen Geertruidenberg en Mau- beuge bij. Hij was in 1794 bij de belegering van Landrecy- en werd in dat jaar na de inneming van Grave krijgsge vangen; in 1799 tot. lslen luitenant bevorderd, was hij in Noordholland ouder den generaal Daendels, bij verschillende gevechten, voorlvloeijcnde uit de lauding der Engelscheu en Russen; in 1800 was hij getuige van de belegering van Wurtzburg. Reeds in 1803 den rang van kapitein verkre gen hebbende was hij in Noordholland bij de troepen be stemd om eene landing in Engeland te doen; trok vervol gens in 1805 met het leger naar Oostenrijk, woonde den slag van Diernstein bijwas bij de inneming van Weenen het volgend jaar was hij tegenwoordig bij de inneming van Hameln en bleef tot 180S bij het leger in Noord-Duitsch- land; in 1809 tegenwoordig bij de landing der Engelscheu in Zeeland, ging hij in 1811 als kapitein bij het 12Ssle regement met het groote leger naar Ruslanden werd door Napoleon in 1812 voor het front van zijn regernent tot 1 uil.-kolonel bevorderd, woonde onderscheidene gevechten bij, onder anderen de slag bij Polotz. en werd bij die ge legenheid benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Bij den terugtogt werd hij aan de Beresina zwaar gewond. Na den val van Napoleon verzocht hij in 1814 zijn ontslag uit de fransche dienst en benoemde koning Willem I hem tot komiuandant vau het 10de bataillon nationale militie. In 1821 tot plaatselijken kommaudant van 's Graveuhage aan gesteld zijnde, werd hij in 1827 bevorderd tot den rang- van kolonelen bleef hij aldaar tot dat hij in 1835 met deu verhoogden rang van genéraal-majoor tot kommaudant der vesting Deventer benoemd werd alwaar hij in 1839 bij de algemeene reductie vau het leger op pensioen werd gesteld en zich in 1S40 met der woon te Dcll't kwam vestigen- MarSsse. Tot lcommandant van het te Willemsoord gestationeerde- wachtschip d c R h ij nis benoemd de kapitein ter zee J. H. Sterk. Men schrijft uit Hellcvoel.sluis dat de referendaris bij het departement van marine, de heer Módera, zijn ontslag uit die betrekking aan Z. M. den koning heeft verzocht. Naar men verneemt zal Zr. Ms. stoomschip Sind oro, lcommandant kapt. luit. ter zee van Wachendorff vaü Rijn, niet zoo als het. vroegere plan scheen te zijn eene bestem ming naar Oost-Iudie erlangen, maar vermoedelijk vöorloo- pig voor binnenlandsche dienst worden gebruikt, en zou dit stoomschip in plaais van de Cycloop de haringvloot begeleiden. Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kommandant kapt.-luil. ter zee Spanjaardligt nog in de buitenhaven van het Voorn- sclie kanaal en zal niet, zoo als vroeger is gemeld, naar Eijenoord vertrekken om daar eenige veranderingen aan de .machine te ondergaan; deze veranderingen worden bewerk stelligd terwijl het schip aldaar is liggende. In den Joop der volgende maand wordt tc Hellevoet- sluis van Batavia binnen verwacht Zr. Ms. stoomschip Mei' a p i- Daar in den laatsten tijd de aandacht bijzonder gevestigd is op den staat der nederlandsche marine, achten wij het niet ondienstig/hier eene opgave te laten volgen vau 'den staat der nederlandsche zeemagt, op 1 january 1855. Deze opgaven zijn ontleend aan het dezer dagen u ij gekomen werkje: Koninklijke nederlandsche marine, op den 1 januarij 1855." Er zijn 84schepen en 58 kanonneer,-hooiennamelijk: 2 linie schepen der Ist.e klasse (Koning der Nederlanden ea de Zeeuw) ieder 84 stukken, 3 linieschepen der tweede ld. (de Konin gin, Kortenaer en Tromp) ieder 74 s!.. 4 fregatten dei- eerste iel. (de Prins vau Oranje 52, de Rnyler ,5i Dog- gersbank 52 en de Rijn wachtschip te Willemsoord54 St.), 2 fregatten met stoomvermogeu (de Admiraal van Was- senaer 45 en Evert.seu 51 st.), 8 fregatten der tweede kl. (Prins Erederik der Nederlanden en Prins Alexander der Nederlanden, ieder 36, Prins Hendrik der Nederlanden en Prinses Sophia, ieder 38, de Sambre, wachtschip te Ylis- singenPaJembangCeres en Hollaud, ieder 38 st.), 1 ge raseerd fregat (Rotterdam) 28 st..7 knilkowetteu (Juno 26, Nehalemiia, Ajas, wachtschip te Jrlellevoefsluisen Boreas, ieder 2Svan Speyk, Java en Prins Maurits der Neder landen ieder 26 st), 2 kuilkorvetten met stoom vermogen (Medusa en Prinses Amelia) ieder 19 st.3 gladcleks-kor- velten (Pallas en de Heldin, iecler 20, e-u Ürania. kostschip. 12 st.), 9 brikken der eerste lcl. (Yeuus, de Koerier, de Haai, de Lynx en de Sperwer, ieder 38, het Zeepaard, de Zeehond, iustructie-brikde Cachelot en de Bruinvisch, ieder ?12 'st.), 1 brik tweede kl. (de Arend) 14 st.12 schooner-brikken (Sylph 5 en de Lansier, dc Dolphyu, Egmoud Bauka, Ban cl a Ambon, SaparoeaTernate, Rembang, Padang en Makassar, ieder 6 st.).l schooner met stoomvermogeu (Mouirado) 8 st, 6 schooners (Pilades, adviesbrik, 10, de Wesp, de Adder, de Schorpioen, ieder3, Aruba 1 en Alalantel st.),19 stoomschepen (Ardjoeno, Gedeh en Amsterdam, ieder 300 paardenkrachtallen 1ste kl.. Bromo Merapi en Cycloop ieder 220 en Batavia 206, allen tweede kl., Etna 170, Sindoro en Soembing ieder 150, Yesiivius 140. Phoenix 125 en Celebes 150,allen derde kl., Suriname^)- 110, Curasao 106, Samarang (f) 100, Onrust Admi raal van Kiusbergen ieder 70 en Borneo 100 paar denkrachten,. allen vierde kl.), 2 transportschepen (Prins Willem Erederik Hendrik en.(Je Mei-wede) iecler 8 st.44 kanonneerbooten groot model, 12 kanonneerbooten-. kJ&m. model, 2 kanonneerboolen in de West-Indian (Niqkeri en, Coppename), 2 schepen tot. verschillende diensten gebezigd (Castor, kuilkorvet, en Cerberus, stoomschip). IJzeren stoomschepen, (jj Sehroef-sloomscliip.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1