MlDBËLBÜRGSfïE COURANT. ism. Donderdag 22 Februarij. H N* 23. Deze courant, verschijnt des Dingsdogs, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Yhs- ingou geschiedt de uitgave deu avond--te voren ten S ure. De aboiineraeutsprijs per drie maanden i3, franco per post3,40. De inzending van Adverfcentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone. Advertenties is 22 cent, per regel; van HuwelijksGeboorte of Dood bekend- nakingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor elkeu regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. 6mnmlauLïSfl]e ®ijöhtgm. jSUEcSaleJUmra- SB. ffeÏBSPaaasrajo De 38ste verjaardag van Z. M. den koning werd maan dag jl. hier door het uitsteken van vlaggen enz. herdacht. Eenige leden der typografische vereeniging alhier hebben maandag avond in den schouwburg cene tooneel- voorstelling gegeven, ten voordeele der vereeniging tot het bezoeken der armendie door een ongemeen talrijk publiek werd bijgewoond. De onzuivere opbrengst van deze loffe lijke poging, die bij den aanhoudend strengen winter op dubbelen prijs zal worden gesteld, heeft naar wij vernemen omstreeks J 350 bedragen. De zuivere opbrengst dp'r uitvoering van orgel- en vocaaï-muzijk in de Waalsche kerk op '11. vrijdag heeft ten behoeve der zelfde vereeniging f 90 bedragen. De voerman der vigilante, waarmede, gis teren Dn or- gen de postpaketten van het kantoor alhier naar het Sloe zijn overgebragt, had .bij zijne terugkomst aan de'/lokbrug alhier het ongeluk tegen de leuning dei-zelve aan te rijden, waardoor het rijtuig is omgevallen en belangrijk bescha digd en het paard van den kant op het ijs' stortte dat echter 'geene belangrijke verwonding heeft bekomen. De voerman zelf bekwam echter bij den val zeer aauzienlijke wonden aan het hoofdten gevolge waarvan zijn toestand op ditioogenblik nog zeer bedenkelijk is. De beide ^brieven bestellers die de paketten ten geleide verstrekten zijn met ligte kneuzing vrijgekomen. Bij gelegenheid van 'skonings verjaardag den 19 de zer is door liefc korps officieren der schutterij te Ylissingen, in de socLteit La belle Alliance, een diné gegeven waarbij een aantal gasten genoodigd waren. Aan dien disch wer den vele toasten op het welzijn van koning en vaderland ingesteld terwijl de muzijk van genoemd korps bij afwis seling toepasselijke stukken uitvoerde. De soiree musicalewaarvan wij vroeger melding maaktengehouden ten voordeele vau de armen te Ylis singen, had aldaar maandag avond plaats. Diegenen welke welwillend tot de uitvoering hebben medegewerkt vonden eene aangeuame belooning in de talrijke opkomst van in- teekenaarswelke laatsten wederkeerig genoegen gesmaakt, hebben door de goede uitvoering der muzijkstukken. terwijl de zuivere opbrengst ruim vijftig gulden ten voordeele der armen bedraagt. Men meldt ons uit Coljjnsplaat van 19 dezer: Werd des konings geboortedag heden in deze gemeente, zoo door het hoofd derzelve als de rijks beambtendooi- het uitsteken van vlaggen uit hunne woningen herdacht hetgeen ook van wege de gansche gemeente plaats vond door het doen wapperen eener vlag vau liet gemeentehuis niet minder werd die dag gevierd door de berniunaren van het schaatsenrijden alhier, door weikc, terwijl de ijsbaan een feestelijk aanzien gegeven waseene hard- en ring- rijderij is gehouden. Achttien personen dongen naar de prijzen en premien van goud en zilver, welke zijn behaald als volgt/ voor het hardrijdende prijs door W. van der Moer, de 1ste premie door schipper C.Breas, de 2de premie door J3. Pais; voor het ringrijden, de prijs door W. Bak, de 1ste premie door J. Munk, de 2de premie door J. Breas, de 3de premie door G. Giebel. Deze dag heeft in deze gemeente een genoegen gegeven hetwelk bij velen nog lang in aangename herdenking zal blijven." Den 16 dezer is er brand ontstaan op de hofstede van Wrn. Molgelegeu op ,de scheiding van Ovezand en Borsselen. Men ontdekte het spoedig en kon het uitbarsten der vlammen nog ju tijds verhoeden. De schadeis gering; gebouwen en meubelen .waren vcnvaarborgd. Men meldt uit Rotterdam van den IS dezer: Onze verwachting dat deze dag tot een merkwaardig ijsvermaak zoude aanleiding geven heeft zich niet alleen bevestigdmaar zij is verre overtroffen. Het weder was in den hoogsten graad uitnoodigend. Een frissche temperatuur van 16 a 17 gr. F., bij eene eeuigzins koesterende zou aan het helder blaauwe uitspansel, liet niemand in twijfel of het heden (gelijk het wel genoemd wordt) een echte schaatsen rijders dag was. Bij tijds was er door de nijvere klassen gezorgd dat men poffertjes en andere eetwaren op de Maas bekomen kon; voor plaatsen om zich te kunnen ververschen was mede neer ruim zorg gedragen en zelfs voor paarden waren de hoog noodige inrigtingen aangelegd. Ook poppen en andere kleine gelanterié-kramen waren er opgeslagen. Aldus was onze prachtige Maasstroom opgeluisterd, toen reeds jn den morgen van lieden tallooze schaatsenrijders aan dit onvergelijkelijk en voor ons volk zoo eigenaardig ver maak den teugel gingen vieren. Buizende wandelaars sloten zich aan en weldra was de gcheele ijsmassa bevolkt en de schouwplaats van een kolossaal volksfeest. ïoi in den laten avond bleef de volksmenigte toenemen, en zelfs lang nadat de duisternis gevallen was en slechts door hel; licht der talrijke teuten-opgehelderd werd, zag men het ijsvermaak nog door eene ontzaggelijke volks menigte genieten." Yan Werkendam op Hardinsveld zijn gedurende de laat ste acht dagen een aautal vrachtwagenselk beladen met 3 a 4 duizend pond, het ijs gepasseerd. Door den hoogeu water stand bij 's Hertogenbosch is de communicatie met die stad bijna geheel gestremd en het vervoer aldaar daardoor min der dan verleden jaar. De Staats-courant meldt het volgende: Volgens de heden (17 febr.) ingekomen berigten heeft in de gesteldheid der rivieren weinig verandering plaats ge vonden. biet ijs bleef vast. <eOp de nederlandsghe boven-rivieren nam de val van het water toe; op de beneden-rivieren bespeurde men wen wel slechts eene trage afvloeijing van het; water, die toegeschre ven wordt aan het vele ijs hetwelk zich in de uitmondin gen der rivieren heeft verzameld. //De Rhiju stond heden morgen te Keulen op 7 voet, 10 duim, met veel drijfijs." Het Goudsch kronijkske bespreekt iu een artikel on der het opschrift: //de coalitie-politiek,'" het dezer dagen in de Crouiqne de la quinzaine van de Itevue des cfeux Mondes medegedeelde berigt dat Rusland aan de nu nog neutrale staten zoude hebben voorgesteld zich. tot hand having dier neutraliteit, te verbinden, en dat Nederland de sluiting van dergelijk traktaat geweigerd heeft. Na aange stipt te hebben dat het feit zelf nog hoogst, onzeker is en alleen door gemelde Cronique oorspronkelijk wordt mede gedeeld, zegt het Goudsch 'kronijkske: Yan g-oederhand kunnen wij verzekeren dat Rusland de moeijelijkheden, ook voor ons vaderland uit de oostersche kwestie opgerezen nimmer zal verzwaren." Dezer dagen heeft de heer J. J. van der Maadeu te Amsterdam aan den minister van binnenlandsche zaken concessie aangevraagd voor eene sehroef-stoombootdienst van Amsterdam naar Rotterdam, Dordrecht en den Moer dijk, in verband met /ie spoorwegen van den Moerdijk, Belgie en Frankrijk. BSeraraerainrasjera era Ipeaflraafera., Bij koninklijk besluit van 5 dezer is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den officier van gezondheid der 3de klasse bij het leger in Oost-Indie A. C. H. Schreu- derthans met vpriof hier te landeeen eervol ontslag verleend nifc Zr. Ms. militaire dienst, onder toekenning van pensioen. M. ea-Bt ra I e ra ws Halst 11 februarij. Ds. J. C. Nidelstein Walter "had heden het voorregt gedachtenis te vieren zijner 40 jarige Evangeliebediening in de gemeente van Grijpskerke, Sclier- penisse en nu sedert ruim 30 jaren te Hulst. Hij sprak te dier gelegenheid tot de gemeente naai' aanleiding van Deii- teronomium S:2a Groot, waren de bewijzen van^deelne ming door de gemeenteleden en catechisanten op dit feest aan zijn eerw. bewezen. Zijn eerw. maakte bij die gelegen heid voor de eerste maal gebruik van het, ambtsgewaad door de synode aanbevolen en door de gemeente aangeschaft. Den 14 dezer hacl te Graauw en Langendam de aan besteding- plaats van het bouwen eener nieuwe R. K. kerk. Het werk is gegund aan den timmerman Drib hens de Neuzen, voor eene som van4690. De leverantie van alle benoodigde bouwstoffen geschiedt, door liet kerkbestuur. 'Elr.exPGcsiaarae'tfeaTs^aa.sad! ie $i5sdïdie]L!ki3.irg-o 19 Februarij 's avonds 11 ure 20 gr. 20 's morg. 8 15 's midd.' "1 22 's avonds 11 16 21 3s morg. 8 IS 3s midd. 1 D- 27 ^enraeeraieFraad vara "^lissSsngea. Zitting van den 19 februarij 1855. Voorzitter dr. J. W. Callenfcls. Afwezig de heer Winkelman. JSTa goedkeuring der nocuJcn van de vorige zitting en hei voor kennisgeving aannemen der sedert ingekomen staats bladen wordt aan de orde gesteld het bij de laatste bijeen komst door staking van stemmen aangehouden amendement van den heer Sehultz, op art. 6 van het reglement van orde voor deze vergadering, omtrent het uur waarop de zittingen worden gehouden. In omvraag gebragt wordt eerstelijk het amendement en daarna hot voorstel der commissie (om de zittingen steeds des avonds te houden) verworpen met 8 stemmen tegen 4 (de heercjj Motsdagh, van Uijc Pie terseSchuitz en J. A. Schmidt). Het gehecle aldus gewijzigde reglement wordt alsnu aan genomen met 9 stemmen tegen 3 (de heer en SehultzJ. A. Schmidt en Mctsdagh). Ingekomen zijnde eene missive van gedeputeerde stalen van Zeeland, dd. 1 9 januarij jl.houdende mcdedeeling van het gevoelen van dat collegia, dat de gemeenteraad zelve in de eerste plaats bevoegd is te beslissen of in eene gemeente bijzondere omstandigheden bestaan die afwijking van de ge meentewet noodzakelijk maken, berigt de voorzitter dat al- zoo het indienen van een rekwest daartoe onnoodig is doch bij de inzending van de raadsbesluiten omtrent het gewij zigde belastingstelsel de redenen dier afwijking moeten wor den opgegeven. De lieer Uytlcnhooven verklaart met genoegen het rap port der commissie te hebben gelezen. Ilij acht gok eene directe belasting bij dc afwisselende bevolking onuitvoerbaar, maar zonder het lot vooruit te loopcn van het thans bij de tweede kamer der staten-gcneraal ingediende wets-ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal gedeeltelijk te vervangen door algemoenen hoofdelijke» omslag, acht hij door de heffing van opcenten op die belasting eene directe belasting welligt uitvoerbaar. Voor alsnog gelooft bij intusschen dat dc commissie de beste middelen heeft aan de hand gedaan en zal hij zich dus met haar ontwerp gaarne vcrcenigen. Dc heer Mestdagh brengt, nicdc hulde aan de werkzaam heden der commissie-, gaarne had hij ook tabak en cigaren belast gezien doch erkent de moeijelijkheden daaraan ver bonden en de velerlei aanleiding tot ontduiking; intusschen wenscht hij bij de belaste bouwmaterialen ook opgenomen te zien glas, dakpannen en venvwaren. De heer J. P. Smith heeft opgemerkt dat het brandhout afkomstig van gesloopte schepen is belasten daarom.geeft hij in bedenking evenzeer het touw-, ijzer- cn zeilwerk te belasten. Op de van den voorzitter ontvangene inlichting dat zulks het creëren eener nieuwe belasting zou zijnterwijl dit hout slechts is belast aangezien overigens alle soorten van brandhout belast zijn neemt hij daarmede genoegen. Do heer van Uijc Pieterse heeft gezien dat de belasting- op wijn met 10 pev vat is verhoogd, cu alzoo thans/16,37

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1