I MIDDELBlRGSCHE COURANT. Dingsdag r= N°- 22. 1855. 20 Februarii. Dpze courant verschijnt des Dingsda^s, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siugcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden ie 3, franco per post 3.40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, -Geboorte of Doodbekend- makingen enz., vazi eén lot zes regels f 2,50, voor eiken regel daarboven 22 eeiit. Buitengewoon grooie letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet -35 cent voor zegel worden, betaald. De betaling geschiedt kontant. ïBttmmlcmï»$cl]£ ©ijMngm. MiaMeltoaaiPgv H© felBrnarajrajo De aankomst der pos,ten sedert ons vorig nommer is niet verergerd. Thans ontbreekt ons die van zondag nogdaar zaturdag de paketten van donderdag en vrijdag en giste ren die vanzaturdag zijn aangekomen. Tot deze betrek kelijk spoedige aankomst draagt zeker in belangrijke mate bij dat de postpaketten sedert eergisteren aan' het veer te Sloe over liet ijs worden gedragen (iets dat sedert het jaar 1838 geen plaats heeft kunnen vinden) en dat de'directeur van het postkantoor alhier in persoon of een zijner ambte naren zich te dier plaatse heeft doen vinden om de paket ten te begeleiden en zorg te dragen dat] zoo weinig moge- ljk vertraging plaats grijpt. Sedert vier dagen heeft men zich aan dit postkantoor genoodzaakt, gezien de paketten voor het 4e eu 5e dictrict over Breda en Belgie te verzen den, met het gunstige gevolg dat ons gisteren langs dien weg eeue post vau Sluis is geworden overigens is in de eerste dagen geen overtogt van Vlissingen naar Breskens denkbaar. De vijfde tentoonstelling van de Yereeniging tot bevor dering van tuinbouw in de provincie Zeeland zal alhier plaats hebben op donderdag en vrijdag den 19 en]20[april aanstaande. Hebben de vorige tentoonstellingen, die 'in den zomer plaats hadden, aan het doel beantwoord zoo vleit men zich dat deze voorjaars-tentoonstelling niet minder aan de ver wachting zal voldoen. Hét programma biedt de noodige verscheidenheid aan om velen te doen mededingenniet alleen toch zijnmedailles uitgeloofd voor Camellia's, Azalea's, Rhododendrum's, Mimosa's enz.maar ook voor onze inlandsche dubbele Violieren, Madeliefjes met dubbele bloem, Auricula's enz. Hét departement Middelburg der maatschappij tot bevor dering van Nijverheid heeft mede van hare belangstelling doen blijken,door aan de vereeniging eene zilveren-vergulde en zilveren medaille aan Te bieden. Laatstleden zaturdag vernam men te Vlissingen dat het vuurschip, hetwelk op de zandbank de Paardenmarkt" ligt, door het ijs'was drijvende. Een beigisclie loodskoltcr verliet dadelijk de haven jen zeilde derwaarts, met dat ge volg dat men hetzelve waarschijnlijk te Ostende zal hebben binnen gebragt. Men schrijft ons uit Cortgene vau den 17 dezer: Heden morgen heeft de persoon van Corneüs de Vos Az. alhier de stoutmoedigheid gehad om den overtogt van het overzetveer tusschen Cortgene en Wolfaartsdijk Ie voet te doen die na zich op het steiger aan de overzijde te heb ben vertoondweder onverhinderd is geretourneerd. Hij was de eerste die dezen' overtogt deed." Door het fraaije weder uitgelokt, was de Maas voor Rotterdam vrijdag gedurende den geheelen dag weder het looneel van het levendigste ijsvermaak, en bragt in herin- "nering de wintervermakelijkheden waardoor die rivier in de volks-overlevering sedert ecuwen bekend is. Niettegenstaande de strenge vorst is de Maas voor Schie dam nog geheel vrij van ijs, zoo zelf dat nog den 12den een tjalkschipie Maassluis te huis behoorende, de haven ver laten heeft en zonder beletsel aldaar is aangekomen. Achter liet eiland te Dordrecht was den 14 dezer veel drijfijs; de overtogt ging echter niet moeijelijk. Den 12den heeft zich het ijs in den Rijn bij de stad Arn hem ten gevolge van het wassen des waterseen weinig verzet en zijn hier en daar openingen gevallen. Door de sterke vorst is het echter spoedig weder vastgeraakt. Er be vonden zich een aantal schaatsenrijders op de rivier toon het ijs in beweging kwamdie in allerijl naar den oevei' vlugtten. Vólgens een berigt uit Keulen was de Rhijn aldaar den 16 dezer des morgen-s tot 8 voet 1 duim gedaald. Op de nederlandsche bovenrivieren blyft het water val lende en het ijs vast'. Op de benedenrivieren had tot dus ver niets bijzonders plaats gehad het ijs bleef overal vast. De binnenloodsen van Hellevoetsluis hebben aaii de tweede kamer ingezonden een adres, waarbij zij hunne be zwaren ontwikkelen tegen de aanhangige wet s-v oord ragt op de loodsdienst voor zeeschepen. Huns inziens is.het, niet alleen noodig dat de loodsdienst worde geregeldverbeterd en ingerigt naar de eischen des tijdsmaar vooral eenë eerste vereisehfe, dat de'regten en verplig'tingen der personen, met de uitvoering der dienst belast, der loodsen, worden gesli- puleerd en bepaald. En dit is huns iuziens niet genoeg in de stukken, bij het ontwerp van wet. gevoegd voor oogen gesteld. Vooral hebben zij er bezwaar tegen dat nu'weder eene tariefs-vermindering van 2530 en 40 pet. zal plaats hebben, en zij geloovendafc zij dan juist dè heift belooning zullen ontvangen van hetgeen hen bij het besluit van 5 julij 1835 was toegekend. Een tweede bedenking is de regeling van hun pensioen of onderstand. Eindelijk hebben zij bezwaar tegen de voorgedragen vermindering der loodsgelden. Ook de zeeloodsen voor de Maas, Goedereede eu Brouwers haven hebben zich bij adres, lot de tweede kamer gewend, om hunne bezwaren tegen het wets-ontwerp op het loods wezen te doen kennen. Een aantal van 374 gepatenteerde boekhandelaars in Nederland heeft, liet verzoek tot de tweede kamer der sta ten-generaal gerigt, dat het verzoekschrift, inhoudende be zwaren tegen de bempeijingen der postbeambten met. a'les wat den boekhandel betreft, door de boekhandelaars A- G. Kruseraan, H. V. van Gogh J. H. Gebhard, Brederik Mul ler en R. J. Schicrbcek, iu hunne betrekking van bestuur ders der f Vereen iging Ier bevordering van de belangen des boekhandels," den 26 november 1854 ingediend, bij de aanstaande herziening der wetten op de posterijen in ern stige overweging moge genomen worden. De Bcrlijusche correspondent van een der belgische bladen zegt, dat dc baron von Nïebuhr op verzoek van den heer van Mannteui'el van 3s Hage naar Berlijn is te rug geroepen. De Arnhemsche courant, wil weten dat binnen kort eene belangrijke reorganisatie bij de marine wordt te gernoet gezien Volgens telegrafisch berigt 'uit Smirna van den 7 dezeris aldaar overleden de heer J. van Leunep con sul-generaal der Nederlanden. De minister van koloniën heeft ter kennisse van be langhebbende ouders of voogden gebragt, dat krachtens het koninklijk besluit van 26 november 1845 no. 63, met den 1 september dezes jaars twee jongelingen zullen wor den bestemd om, volgens een daaromtrent vastgesteld re glement, onder het oppertoezigt van den heer G. J. Mulder, horigleeraar in'de faculteit der wis-en natuurkunde, aan 's rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot apo thekers bij het leger in Oost-Indie, en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te brengen, dezen op maandag 4 juni) 1S55, des morgens tegen 9 ure, in het scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool zullen worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen. De verzoeken tot, deze toe lating zullen op zegel geechreven en portvrij voor den 1 mei aanstaande bij het ministerie van koloniën moeten zijn ontvangen en daarbij worden overgelégd eenige stukken vermeld in de Staats-courant van den 14 dezer. E3<BE3öyEBaÉsajïeËa ecu foesBsnElena. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer is de lieer mr. F. M. W. baron Testauit hoofde van den staat, zijner gezond heid eervol terug geroepen als minister-resident bij het hof van Denemarken .en tijdelijk builen werkelijke dienst gesteld. Voorts is bij koninklijk besluit van die zélfde dagteekeuing benoemd 'tot minister-resident bij het hof van Denemarken de heer C. M. E. G. graaf van Bijlaadttot hiertoe raad 'van legatie bij hét'gezantschap te Petersburg. Verder zijnde heeren rrir. Ii. C.>!du Bois, thans raad van legatie bij het. gezantschap-te Brussel, en mr.jhr. W. G. van de Poll jr., tlians secretaris v'aii legatie bij het gezantschap te Frankfort, "bij Zr. Ms. 'besluit van den 13 dezer in die zelfde betrekkingen overgeplaatst, de eerstgenoemde' bij het gezantschap te Petersburg eu' de laatstgemclde bij dat ie Brussel. Terwijl eindelijk bij Zr. Ms. besluit van meergemelde dagteekening, de heer mr. A. Ii. baron van Iltersum, thans attaché bij het gezautschap te Frankfort, is'benoemd tot secretaris van legatie, om in die betrekking dienst te doen bij dat gezantschap. -=- Z. M. heeft, bij besluit van den'2 dezer goedgevonden den listen luitenant C. J. Socters Goseuson, van het 2de regenten t infanterievoor den tijd van een jaar op non activiteit te stellen. HecE"oI«>g-Ée. Onder de vele sterfgevallen die in de laatste dagen te Zierikzce plaats hadden, is er wel geen dat meer de 'algemeeue deelneming heeft gewekt dan dat, van den heer mr,. A. Moeiis van Bloois, wethouder dier gemeente, die op den 15 dezer in GSjarigen ouderdom, na eene kortston dige ziekte, onverwacht overleed. Van af den jare 1836 lid van den raad dier gemeente, werd hij bij koninklijk be sluit van 12 december 1846, in plaats van den waardigen en algemeen gcachten J. Nelemans. nu 14 dagen geleden gestorven, tot wethouder benoemd, en werd hij in de raads vergadering van 6 fëbruarij 1847 als zoodanig gcinstalleerd en is ook bij de nieuwe orde van zaken door den gemeen teraad herkozen. IJverig werkzaam, als hij was, is er in die betrekkingen onnoemelijk veel ten nutte der ge meente door hein verrigt en verliest het collegie van dage- lijksch bestuur eu de raad iu hem een waardig en geacht lid. Vooral wijdde hij zijne zorgen aan den behoeft,igen stand en was het zijn streven om ook het lot van clen arbeider te verbeteren. TV arm voorstander van nuttige inriglingen liet hij zich nimmer onbetuigd om daaraan het zijne toe te brengen. Minzaam en welwillend was hij jegens allen. Het is daarom niet. te verwonderen dat de een nu tegen den ander zegt: '/er zal veel aan hem verloren worden;" het. is daarom niet. te verwonderen dat niet maar in de kringen waarin hij verkeerde, maar ook in menige schamele woning zijn dood, zijn zoo plotseling onverwachte dood» rot'iw eu droefheid heeft gebragt. Zijn nuttig en werkzaam leven blijve aldaar in zegening, en zijn naam blijft, zeker niet alleen in de gemeen te-archicven maar ook in de harten, zijner talrijke vrienden en van jiloor hem beweldadigdcn dankbaar en met eere bewaard. SAea-kniess H'§. "Volgens hetKerkelijk jaarboekje voor Katholijken," telt hek aartsbisdom Utrecht, 235 pastorijen en 277,741 zielen; het; bisdom Haarlem 198 pastorijen en 274,153 zielen; het bisdom van 's Hertogeubosch 223 pastorijen en 340,000 zie len; het bisdom Brecla 78 pastorijen en 125,181 zielenhet bisdom van Roermond 1S4 pastorijen en 196.152 zielen; te zamen 91S pastorijen en 1,2)3,227 zieleu. "VerscBaaBleEiule lUeE'SgrteEB. Volgens berigt van de hritsche post-administratie zal er voor eerst, en tot nadere bekendmaking geeiiè geleeenheid meer bestaan om door middel van de indische landpost over Southampton eu Singapore en om dc andere maand - brieven naar Australië te verzenden.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1