Volgens telegrafisch berïigt uit Londen van 14 dezer meldde The globe den yorigen dag dat lord Clarendon zou hebben aangekondigd dat de blokkade van den Donau on verwijld zou worden opgehevendie van de russische havens in de Zwarte, Oost- en Witte zeeën zon met groot e si reng- heicl worden ten uitvoer gelegd. Omtrent, den handel van Ilusland langs den landweg was nog geen besluit geno men. Volgens /The herald zou lord Palmers!on aan lord Shaftesbury een zeiel in het. kabinet hebben aangeboden, doch hadden de Peelisten zich daar tegen verzet wegens de streng protestantsche beginselen van Lord Shaftesbury. B5&D.sili&csdl. Volgens telegrafisch berigt uit Weenen van den 11 dezer is 1e Petersburg een nieuw manifest van den czaar ver- schenen waarbij eene algemeene wapening van liet volk wordt bevolen over de geheele uitgestrektheid van het kei zerrijk. De l russische divisie die in den omtrek van Eupatoria staat is verpligt geweest terug to trekken. Zij heeft ge brek aan water. Ook te Perekop ontbreekt water. Groot vorst Michael is een weinig hersteld. Vorst Mentchikofi' i.s ziek Ven'gevolge van de pijnen hem door oude wonden veroorzaakt. Men. zegt dat de Russen voornemens zijn alle punten der geallieerden gelijk aan te tasten. Zoo wel uit. Weenen als uit Parijs wordt berigt, hoewel niet officieeldat baron Bourqueney en graaf Arnim op den 9 dezer, in eerstgenoemde stad, het traktaat hebben geteekend waarbij Pruissen de bondgenoot van Prankrijk wordt, in den geest en zin van het december-verdrag. Hét bezoek van den fransehen generaal Niël in het franschc kamp voor Sebastopol heeft, naar men verneemteene zeer gunstige uitwerking gehad. Zijne inspectie der verschillende werken heeft tot tevredenheid aanleiding gegeven. Eupatoria is in goeden staat van verdediging gebragt, zoo dat het volgeus de berigten uit de Krim den aanval der Russen zal kunnen wederstaan. Ofschoon in den laatst en tijd geene verandering in den staat van zaken gekomen is, begint des niet te min te Parijs zich zekere ongerustheid te openbaren. Allerlei geruchten van verschillenden aard zijn aldaar in omloop vinden ge- reedelijk ingang en laten, hoewel zij meereudeels tegen ge sproken en gerectificeerd wordentoch nog sporen, van ongerustheid achter. Deze geruchtenvan nederlaag der geallieerden, van insubordinatie onder hunne troepen, van voprdeelcu door de Russen op de Turken bij Eupatoria behaald van mislukking der zending van de heeren von Wedell: eu von Used'omvan liet afspringen der confereutien te Weenen en soortgelijke, zijn in den iaatsten tijcl te Parijs ver spreid zonder dat zij door iets gewettigd of bevestigd 'worden. Ouder deze geruchten is er een dat telkens terug keert, namelijk dat van het. terugroepen van den generaal Canro- bert. Men spreekt, het wel gedurig tegen, maar des niet te min gelooft men dat het toch wel eens bewaarheid kon worden. Sommigen beweren reeds dat hij zoude vervangen worden door den generaal Peiissierandereu spreken van eea maarschalk die hem zoude opvolgen. Sn» sausje. In de zitting der cortes van den 6 dezer was de be handeling der koninklijke sanctie op de wetten, vervat in artikel 16 van de ontwerp-constilutieweer aan de orde. De beraadslagingen hierover gingen echter de grenzen dei- parlementaire welvoegelijkheid nog meer te builen dan in de laatste dagen het geval was. De lieer Ros de ölano, Ulloa en andere leden van de zelfde nuance eiseht.en voor het koningschap het absolute regt der sanctie. De heeren Ruiz PonsEerrer y GarciaLa Torre en Godinez de Paz bestreden het met heftigheid. Ten slotte werd deze kwes tiedie tot zoo veel ergerlijke discussien had aanleiding gegeven, ter gunste der koninklijke sanctie aangenomen met, 130 tegen 107 stemmen. In de zitting van den 7 dezer is met 187 tegen 9 stem men besloten dat ook de gewone reeds aangekomene wet ten aan de koninklijke goedkeuring zullen worden onder worpen. liet dagblad Corona de Aragon deelt verschillende be rigten uit vele oorden des lands medevolgens welke, er oogenblikkelijk geen vrees behoeft 1e bestaan dat. de een of andere carlistische beweging kans tot welslagen zou hebben. Het zelfde dagblad deelt eene correspondentie mede uit Parijsvolgens welke de graaf de Montemolin er in ge slaagd is eene leening te sluiten met verscheidene huizen te Londen, zijnde die geguarendeerd door de kolossale for tuin van de vrouw van Cabrera. Hoeweldus zegt het blad, de zaak van den graaf de Montemolin verloren is, zoo bestaat er geen de minste twijfel nopens de echtheid der tijding van liet sluiten dier leening. De dagbladen hebben gemeld dat de reis van den hertog en de hertogin van Montpensier naar de hoofdstad een staatkundig doel had. Dit, is geheel en al ongegrond. Eenige officieren hebben zich bij Esparfero begeven eu hem verzocht, een korps troepen op te rigt,en om deel te nemen 'aan de expeditie in de Krim. Het antwoord van den maarschalk is nog niet bekend. Volgens het dagblad Las Tlojas hebben de ministers zich in de laatste kabinetsraden voornamelijk bezig gehouden met beraadslagingen over den tegenwoordigen oorlog der westersche mogendheden met Rusland. De ministers zouden van meening geweest zijn dat, welke verwikkelingen do zaken ook mogten nemen, het, belang van Spanje vorderde dat het land noch direct.noch indirect eenig deel aan den oorlog neemt. Te Pampeluna is eene carlistischezamenzweringontdekt. Het plan was een aanslag op de citadel. Eenige uren voor dat de opstand zou uitbreken zijn een sergeant en twee soldaten van het regement Bourbon gearresteerd. De sergeant heeft beloofd alles te ontdekken indien men hem lijfsgenade wilde toezeggen. Dit is dan ook geschied. Men gelooft dat het hierdoor te ontstaan proces den sleutel zal geven tot de geheele zamenzwering. B?Ba5tseBeS;»ES«8. Weenen 9 februarij. Het, leger in Galicie ontving in den Iaatsten tijd talrijke versterkingen uit Hongarije. Ook de bezettingstroepen in de Donau-provincien zullen eerlang aanmerkelijk versterkt worden. Hef. leger in Galicie trekt, zich thans hijeen en zal eertsdaags geheel slagvaardig zijn. Uit Turijn schrijft mendat, het berigt van een op handen zijnden doormarsch van 60,000 man fransehe troepen door Piemont naar Oostenrijk al meer en meer waarschijn lijk wordt. Uit Alexandrie verneemt men van 5 dezer dat de on derkoning van Egypte de tof, dus verre geheven tolregten heeft afgeschaft, en dat alleen Suez van dezen maatregel uitgezonderd is. Particuliere brieven uit Weenen meld en\ dat bij ge legenheid van een conflict, tusschen Oostenrijk en Rusland keizer Frans Joseph zelf het opperbevel zou aanvaarden van het legerkorps dat naar de zijde van Polen zou ope reren terwijl de baron Hess aan het hoofd van het leger naar Bessarabie zal staan. Berlijn 11 februarij. De Zeitung beweert dat de heer Niebulir zich niet naar Parijs begeeft, maar alleen voor par ticuliere aangelegenheden naar !s Hage is vertrokken en van daar regtsf reeks naar Berlijn zal terug keeren. Ook Le Jour nal des débat,s verklaart dat. liet gerucht, van des heeren "Niebuhrs reis naar Frank rijks hoofdstad onwaar is. De zending van den generaal de Crenneville te Pa rijs verwekt alhier veel wantrouwen. Zijne zending wordt beschouwd als liet bewijs dat, Oostenrijk maatregelen neemt, voor het geval dat, liet van duitsche zijde geene toerei kende hulp mogf. erlangen* Frankfort 9 februarij. In de keizerlijke munt. te Weenen heerscht thans eene bui ten gem ejme bedrijvigheid. Behalve eene groote hoeveelheid van koperen munten worden in dezelve mede zilveren muntspeciën, dagelijks ten bedrage van 60,000 fl.. geslagen. Ook moet zij dagelijks nog een aanzienlijk getal ducaten leveren waartoe het door de Socictc industrielle reeds geleverde goud gebezigd wordt. Er zijn opnieuw contracten gesloten voor delevering van ontzaggelijke kwantiteiten graan en andere levensmid delen ten behoeve der oostenrijksche legers aan de russische grenzen. Daar de aflevering eerst in april behoeft, bewerk stel'igd te worden blijkt het duidelijk dat, men voor 's hands op geene schikking met Rusland rekent. Parijs II februarij. De keizer zal zich eerstdaags naar het, kamp van het noorden begeven om het te inspeel eren. Men verzekert dat prins Napoleon den keizer derwaarts zal vergezellen. De keizer heeft de ministers Magne en R.ouher be noemd tot leden der commissie voor de wereld-tentoonstel ling, en den eersten tot president, ingeval prins Napoleon of de minister van staat belet mogten zijn liet presidium Waar te nemen. Eene depeclie welke te Parijs is ontvangen uit het kamp voor Sebastopol van 2 dezer meldt, dat op verzoek van Omer-pacha, wiens positie ernstig werd bedreigd dooi de van alle kanten toegesnelde russische troepen, eene fransehe divisie zicli naar hem tot ondersteuning heeft begeven. Op eene verkoopiug van autographenwelke dezer dagen te Parijs heeft, plaats gehad, werd een brief van den beroemden dichter J. Rachine aan mevrouw dc Maintenon waarin deze klaagt over lasterlijke geruchten volgens welke hij tot liet. Jansenismus zoude zijn overgegaanverkocht voor 400 fr.een brief van Adrienne Lecouvreur aan mevr. d'Ai-geulhal voor 265 IV.; een brief van Frederik II, ko ning van Pruissen, voor 202 fr. Deze laatste brief, ge- rigt aan den kardinaal Fleury, bevat de volgende zinsne den welke zonderling zamculoopen met de tegenwoordige omstandigheden Gij moogl u voor overtuigd houdenzegt, dc koning van Pruissen//dat ik nimmer noch régtstreeks noch zijde lings iets; tegen de belangen van Frankrijk zal ondernemen. Noch voordeelige aanbiedingen van de koningin van Hon garije noch de de nieuwe voorstellen der Engelschon heb ben mij kunnen overhalen «enigen den minsten slap te doen die in strijd is met, de neutraliteit welke ik omhelsd hebik zal niet van gedrag veranderen en ik geloof dat dit gedrag even voordeelig is voor Z. Allerchrisielijkste M. in de tegenwoordige omstandigheden als haar mijn dade lijke bijstand zoude zijn Naar men algemeen zegt, volhardt de keizer bij zijn voornemen hei, opperbevel te voeren over het te organiseren leger van den Rijn. Wel is waar hebben de ministers zich met kracht daartegen verzet, doch de keizer verklaarde hun dat zijn besluit onherroepelijk was. Gedurende 's keizers afwezigheid zal de keizerin als regentes hel bewind in han den hebben. Over de eigenlijke bestemming des Rijn-legers kan nog niets met, zekerheid worden berigt. In de hoog ste kringen is het zelfs nog onbekend of het naar de Pool- sche grenzen) oprukkennaar de Douau-oevers marcheren of op -een niet zoo afgelegen punt gestat ion neerd worden zal Eene reis des keizers naar Metz, waarbij lnj van prins Napoleon zal vergezeld zijnwordt als zeker eerstdaags ie gemoet gezien. Genoemde stad zal het centrum worden voor het bijeentrekken van het leger in het oosten des rijks. Selert de terugkomst van prins Nopoleon zijn de vroegere geruchten omtrent, zijn huwelijk met eene wurtem- bergsche prinses herhaald. De geruchten blijven aanhouden dat tusschen Sraats- burg en Metz eene legerplaats zal aangelegd worden en thans voegt men er bijdat het legerhetwelk aldaar bijeenge trokken zal worden, den naam van leger van den Rhijir" zal voeren. De bestemming van dit leger zoude echter af hangen van den loop der onderhandelingen tusschen dc ka binetten van Parijs en Berlijn. Het, leger van Lyon, zoo meldt men verder, zonde ouder den naam van operatie-leger voor Oostenrijk door Sardinië derwaarts oprukken en het grootste deel van het. leger van Boulogne, onder den haam van Oostzee-leger," tot de bestemming welke deze naam aanduidt, gebezigd worden. Brieven uit. Turijn van 9 dezer melden dat de gene raal dc la Marmora, minister van oorlog, voornemens is eer lang naar Parijs en Londen te vertrekkenten einde zich omtrent verscheidene kwestien te verstaanwelke betrek king hebben op het zenden der sardinische hulptroepen naar de Krim. ESeSg-ie. Brussel 12 februarij. De regering vraagt aan de kamers ceu crediet van 80,000 fr., ter voorziening in de kosten van deelneming van Belgie aan de parijsche wereldtentoon stelling. Uit de memorie van toelichting tot het wets ontwerp blijkt, dat 10C0 belgische inzenders zich hebben, aangemeld, zijnde het dubbel van het getal Belgen op de londensche tentoonstelling vertegenwoordigd. Op het voor beeld der regeringen van Engeland, Oostenrijk, eenige Duitsche staten, Nederland, Sardinië en Portugal, zal de belgische regering al die kosten op zich nemen, die uiteen voor alle inzenders gemeenschappelijk belang voortspruiten. Jmijöütgm. Wegens "hel. aanleggen van nieuwe bassins of dokken tc Antwerpen vcor de scheepvaartzijn verschillende haven- kosten, zoo als voor ballast-, kaai- en dokgelden, sedert 1 jauuarij dezes jaars, met 15 pet. verhoogd geworden. Het kofschip Jeanne Mariegezagvoerder J. L. C. Kolle, van Riga naar Amsterdam bestemd, te Londen op- gebragt, is den 8 dezer door het hof der admiraliteit prijs verklaarddoch cle lading tegen vergoeding der onkosten, vrij gegeven. Sedert het begin der vijandelijkheden met Rusland tot op 1 jannarij dezes jaars werden.van de prijs genomen koop vaardijschepen veertig, gezamenlijk een inhoud hebbende van 11,124 ton in Frankrijk verkocht, welke- met. hunne inhebbende ladingen bruto hebben opgebragt 1,985,730 francs. Te Memel werden acht schepen verkocht. Van de in En- geland verkochte schepen was het. grootste 600 het kleinste

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3