0uitmlanöscl]i' lijdingen. Tea-IiocUate CSssroeireEsale öSrteaïepen. Te Middelburg, den 13 Eebruarij. Een Huis en Erve op den Korteuburgwijk A no, 37. Grondlasten 16.23. Verkocht voor 670. Aldaarden 14 Eebruarij. De Broodbakkerij genaamd de Morgensier, op de Vlas- markt, wijk L no. 6. Grondl./25.07. Verkocht voor 2750. 'fi'SaerssjosEtetfeirstaa-nKS 4e SSÊïSJÏelïïBarg. 1-1 Eebruarij 's avonds 11 ure 22 gr. 15 h 's morg. 8 21 's midd. 1 31 's avonds ll 22 16 'smovg. 8 19 's midd. 1 23 ©emeenteirainl vaas Miaideifoaarg-. Zitting van den 14 februarij 1855. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de heer inr. Sifflé. Ha goedkeuring dér notulen van de vorige zitting berigt de voorzitter van den heer mr. Sifllé schriftelijke kennisge ving te hebben ontvangen, dat hij zich door ambtsbezighe den verhinderd ziet de zitting bij te wonen, en legt voorts over eene missive van den commissaris des konings in Zee land van den 10 dezer, medcdeelende het koninklijk besluit waarbij de gemeente Wissekerke wordt verklaard te zijn het ouderstiuds-domicilie van C. M. de Neef, alzoo met ver nietiging der beslissing van gedeputeerde staten dezer pro vincie dd. 28 julij 1851 no. 3, waarbij de gemeente Mid delburg als zoodanig wordt aangewezen. Aangenomen voor kennisgeving. Is ingekomen eene missive van gedeputeerde statenhou dende mededeeling dat zijne exc. de minister van binnen- landsche zaken geheel de zienswijze van dit collegie deelt en de vernietiging des konings zou aanvragen van het raads besluit, ten aanzien der plaatsing van advorteutien welke de gemeente aangaan in de Prov. Zeeuwsche courant, ge nomen met medestemming van mr. Siffléredigerend eige naar. Vooraf wil hij echter den raad in de gelegenheid stelien zelf dit besluit in te trekken. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten en bur gemeester en wethouders opgedragen een afschrift dezer beslissing, zouder resumtie, aan gedeputeerde staten op te zenden. De zaak zelve waarin dit besluit is gevallen alsnu onbeslist zijnde, wordt dit punt aangehouden tot de vol gende zitting. Aan de orde zijnde de deliberatie bij resumtie op de voor waarden van aanbesteding der vernieuwing van de belling- brug met verwijding der kaaimuren berigt de voorzitter dat daarin is opgenomen de verpligting van den aannemer om de thans bij de dambrug liggende noodbrug geheel te zijnen ko-ste aan te brengen bij de bellingstraatterwijl ten anderen voorlezing geschiedt van een ingekomen rekwest van de heereu den Bouwmeester, Borsius van der Leijé, hou dende hunne bezwarenals in erfpacht hebbende van de gemeente liet terrein der scheepswerf, tegen de voorwaar den der besteding. Die bezwaren bestaan hoofdzakelijk in de, volgens hun gevoelen ongenoegzame, breedte van den door te varen koker aan die brug, ter lengte van veertig ellen. Als voorbeeld halen zij aan de breedte van het alhier te huis behoorend schip Kouiug Willem II. met overlegging van een telegra fisch berigthoudende jujsle opgave daarvan door den bouw meester van dien bodem te Amslerdam. Hun verzoek strekt alzoo daarheendat de doorvaart eene nederl. el worde ver breed. De voorzitter berigt dat dit rekwest reeds is gesteld in handen der commissie van fabriecage, die de aangevoerde bezwaren zeer overdreven heeft bevonden. De opgegevene breedte van het schip Koning Willem II (12.30 ned. el) is onjuist, en volgens de vroegere metiug van den gemeente bouwmeester slechts 11.70 ned. el, daar dit schip bij die -breedte ook de spijker brug eu de sasdeuren niet zou kunnen ipa'ssèren. De heer van Uije licht, als lid der betrekkelijke commis sie j de zaak nader toe. - Hierop volgen langdurige discussienwelke beëindigd .worden door, op voorstel van deu. voorzitter de beslissing aan -te'houden en de commissie van fabriecage inmiddels -tri trie noodigep?;^^ïff^be.t rekking te si ellen met de adres anten, eu de^^^^eïptg'Hn de volgende zitting te dienen van ad v De hefcSprepger. bekomt vooraf nog eenige inlichtingen omtrent ÏSskpriug vau het ijzerwerk, de termijnen van betaling eVöfeu tijd dat het onderhoud voor rekening van den aannemer verblijft. Volgt de deliberatie bij resumtie op het rapport der com missie van financiën, in zake de hervorming van het belas tingstelselmet het voorstel van den heer mr. Vis, strek kende tot het aanvragen van vergunning tot algeheele verdaging dier hervorming. De voorzitter herhaalt zijne reeds in de vorige zitting gedane verklaring dat hij liever aan dit, voorslel zijne stem zou schenkenomdat ook hij tegen eene hervorming ten halve zoude zijn; doch uit de bewoordingen van het gefor muleerde voorstel des heeren mr. Vis meent hij thans te moeteu opmaken dat reeds aanstonds zouden worden afge schaft alle door de gemeentewet verbodene belastingen. Die op het lantaarngeldde fouragieu en de zeep zouden alzoo vervallen en aanstonds een hoogst belangrijken hoof- delijken omslag ten gevolge hebben. Lag dit laatste in de bedoeling van den voorsteller, dan zou de voorzitter meer overhellen tot het voornemen der commissie van financiën. Overigens drukt hij de vrees uit dat de bedoelde algeheele dispensatie toch niet zal worden verleend. De heer mr. Vis licht op nieuw zijn voorstel toe. Hij heeft deze wijze het doelmatigst geacht om eene stuksge wijze hervorming te voorkomen, daar-men,ten gevolge van de geheven wordende opcenten ten behoeve van het. haven- kanaal eene algeheele herziening toch nog ondoenlijk acht. Later lean men dan grondig onderzoeken en nagaan op welke wijze de mogelijkheid bestaat om de verhouding tus schen de directe en indirecte belastingen in deze gemeente meer gelijk te doen worden. Hij acht dit le( meer raad zaam omdat, inag men de geruchten gelooven,een voorstel tot afschaffing van de rijks- ace ij usen op het gemaal kan worden te gemoet gezien bij welks eventuele aanneming in het vervolg ook de plaatselijke opcenten op dat mid del zouden komen te vervallen: terwijl eene eigene heffing op het gemaal, alsdan als minder geraden en ook aan het hooger bestuur weinig welgevalig zoude te achten zijn. In allen deele dus acht hij het wenschelijk de dispensa tie van art. 291 2de alinea te vragen, ten einde aisdan later aan de voorschriften der gemeentewet eene zoo vol ledig mogelijke en eerlijke uitvoering te gevenen de hier beslaande en in het oog vallende onevenredigheid tusschen het directe en het indirecte stelsel eenigermate te herstellen. Mogt de liooge regering dan ook al van oordeel zijn zoodauige dispensatie niet te kunnen verleenen, dan toch zoude er, naar zijne meening, dit bij gewonnen zijn, dat de raad zijne zienswijze had gedeeld dat eene meer vol ledige herziening noodzakelijk eu gevvenscht ware. De heer mr. Bijleveld betoogt even als de voorzitter dat ook de eventuele afschaffing van den rijks accijns volstrekt niet, verbiedt de plaatselijke belasting op de zelfde artikelen. Eerstgenoemde voegt, hierbij dat het ook de commissie van financiën te doen was om eene eerlijke ualeving van de ge meen! ewet, in verband met de belangen dezer gemeente binnen welke hij de gelijke verhouding tusschen directe en indirecte belastingen pertinent voor onmogelijk houdt. Nadat de heer mr. Vis heeft verklaard de bewering voor rekening van deu spreker te laten, overtuigd als hij zich durft houden dat zij niet de gevoelens van den geheelen raad uitdrukt, vraagt, de lieer van Deinse inlichting of de bedoeling is: dispensatie te vragen van alle hervorming hoe genaamd, tot na afloop der opcenten op 's rijks directe be lastingen voor de haven te Middelburg. De voorzitter en de heer mr. Bïjleveld verklaren er zich in dat geval gaarne voor. De heer mr. Vis zijne goedkeuring gehecht hebbende aan die wijziging in zijn voorsteldat namelijk ook de bij de gemeentewet verbodene belastingen, (te meer daar de hef fing op het lantaarn- en fouragegeldwelke daarin voor een a nzienlijk cijfer voorkwam eigenlijk ook zoo als ze nu geheven wordt een hoofdelijke omslag is en tot de directe heffingen behoort, zoo dat daardoor de ougunstige verhouding geenszins verandert)voor alsnog op den be- staanden voet zouden voortdurenzoo wordt het voorstel in omvraag gebragt en aangenomen met algemeene stemmen ter uilzondering van den lieer mr. Snouelc Hurgronje. De voorzit ter stelt voor de resumtie van dit, rekwest door den raad zeiven in zijne volgende zitting te doen plaats heb ben, waarop de heer dr. Damme verzoekt dat het concept vooraf eenigen tijd ter inzage van de leden worde neder- gelegd. De voorzitter zegt met den secretaris te zullen zien of hier toe gelegenheid is. De lieer dr. Damme- herneemt dat daarvan gecne sprake kan zijnmaar dat hier de vraag geldt of meerdere raadsleden zijn gevoelen deelen. Op de bemerking echter van den lieer mr. Bijleveld (die er zich tegen verklaart) dat de raad in ieder geval het stuk zou kunnen aanhoudenverklaart de heer dr. Damme met die mededeeling genoegen te nemen. Bij resumtie gedelibereerd zijnde op het ter visie gelegde rapport der commissie van financiën met de memorie van den gemeente-ontvanger, omtrent de regularisatie der gemeente rekeningen enz., vereenigtde raad zich met algemeene stem men met de conclusie van het rapport, na daarin gebragtp wijzigingzoo als door den voorzitter reeds in de vorige zitting is geadviseerd. Het rapport der commissiein wier handen is gesteld de missive van de kamer van koophandel en fabrieken al hier, betrekkelijk het tarief der bestel- los- en sleeploonen wordt, op voorstel van liet lidderzelve, den heer van Uije, aangehouden en inmiddels ter inzage van de leden ter grif fie nedergelegd. Op een ingekomen rekwest van EI. H. Ehrenourg, die ontheffiug verzoekt van zijnen aanslag ad 4,05 in de be lasting bekend onder den naam van lantaarngeldeu het daarbij gevoegde advies van den controleur tot inwilliging van dat verzoekalzoo die aanslag abusievelijk is geschied, wordt de verlangde vrijstelling met algemeene stemmen verleend. De openbare zitting wordt gesloten. Engeland. Londen 11 februarij. Men spreekt nu reeds van wijzi gingen die het kabinet zoude ondergaan en van pogingen die aangewend worden om de tories die in dit kabinet niet vertegenwoordigd zijnaan het bewind te doen deelnemen, terwijl men ook met zekeren angst vraagt, wat het lot zal zijn van de motie van den heer Roebuck. Wat dit laatste betrefthoudt men het voor onmogelijk dat lord Palmer- ston en zijne ambtgenooten er in toestemmen, dat aan deze motie gevolg worde gegeven en de bestaande omstandighe den, die krachtige, afdoende maatregelen vorderen, maken het bijna ondenkbaar dat de leden der oppositie tlians het nieuwe kabinet zullen bemoeijelijken. Wat de wijziging in het kabinet betreftzal deze alleen bestaan in de verwis seling van den heer Sidney Herbert met sir George Grey, welke verwisseling echter volstrekt niet met de staatkunde in verband staat. De heer Grey zoude namelijk alleen om redenen van zwakke gezondheid de voorkeur geven aan het departement van binnenlandsche zaken, boven het meer werkzame van koloniën. The London gazette behelst eene proclamatie der ko ningin waarin gezegd wordt dat het berigt is verspreid dat zekere handelingengelijk staande aan hoog verraad door zekere brilsche onderdanen binnen- en buitenslands zijn uitgevoerd of getracht uit te voeren in het belang van den vijandvooral bestaande in het bouwen en uitrusten van schepenhet herstellen van machineshet aanvoeren van ammunitie enz. voor den vijand. De koningin waar schuwt dien ten gevolge bij deze proclamatie alle direct of indirect bij zulke handelingen betrokken personen, dat zij zich aan hoog verraad schuldig maken en voortaan met de uiterste gestrengheid der wetten vervolgd zullen worden. The economisthet orgaan van den heer Gladstone in financiële zaken, bevatte gisteren een artikel dat tot, het vermoeden aanleiding geeft dat de kanselier der schatkist nog steeds ongenegen is zij.ue toevlugt te nemen tot eene leening. Volgens The morning chronicle zouden zes kompa- gnien van de brigade kavallerie van het huis der koningin elk 350 man sterkin het aanstaande voorjaar naar de Krim worden gezonden, met het overige van het contingent der kavallerie. Over liet algemeen wordt de recrutering der kavallerie met veel ijver voortgezet, en men gelooft dat in de maand maart de engelsche kavallerie reeds met 1300 man zal vermeerderd zijn. Men verneemt dat, het engelsche leger onverwijld met, 115,000 man zal vermeerderd worden, verdeeld in 100,000 man infanterie en 15,000 man kavallerie, artillerie en mariniers. Eenige dagen wordt liet gerucht verspreid dat de en gelsche regering met Portugal eene dergelijke conventie had gesloten als met Sardinië. Portugal zoude een hulpkorps leveren en daarvoor in Engeland eene leening sluiten van 1 a 2 millioen p. st. Volgens The times zou lord John Russell eerlang naar Weenen vertrekken, om als buitengewoon gezant, en ge- volmagtigd minister van Groot.-Brittanje aan cle vredes-con- ferentien deel te nemen. Hij zal vergezeld worden dooi den heer Hamoudonder-secretaris van het, departement van buitenlandsche zaken. Lord Palmerston is teTiyer- toii als lid van het huis der gemeenten herkozen.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2