4 februarij 1830, den 22 april 1850uit welk huwelijk 2 kinderen zijn geboren, prinses Margaretha, oud ruiin 3 jaaren prins Thomasdie vier dagen voor 's vaders dood zijn eerste levensjaar had bereikt. Sflsaijiaje. De gevangenneming der bende Garlisten (zie telegrafisch berigt in ons no. van zaturdag laatstleden) is geschied op verzoek van den spaanschen consul te Baijonne. De ge- vaugenen .hebben tijd gehad hunne papieren te vernietigen. Hun kommandantzegt een brief uit Baijonne van 7 dezer, heeft een papier ingeslikt, bevattende, zoo men zegt, het bevel om in Navarre binnen te dringen. BSaaaiselalaMil. Ween en 9 februarij. Graaf Esf.erhazy, de oostenrijksehe gezant bij het hof van Pruissen is heden weder naar Ber lijn vertrokken, zoo dat alle geruchten zijn vervallen volgens welke deze staatsman zou. ophouden Oostenrijk bijgenoemd hof te vertegenwoordigen. De parijsche Patrie berigt uit Weenen dat-maatrege len zijn genomen om binnen eenige wéken een nieuw leger korps te vormen, dat in geval van oorlog bestemd is om de hoofdstad te dekken en onder het opperbevel van een prins van het keizerlijke huis zal staan. Men meldt dat eerlang belangrijke veranderingen in de wet op'de drukpers zullen komen; men zegt echter niet van welken aard beperkend of verligtenddeze verande ringen zullen zijn. De op 3 dezer te Verona gedane arrestatien werden veroorzaakt door een ernstig staatkundig plan, dat niet min der ten doel had dan om het toon eel van den 6 dezer te Milaan ook' in Verona te herhalen. De waakzaamheid der policie moet echter in tijds alles ontdekt hebben. De organen van de royalistische partij te Neufchatel spreken ten stelligste het gerucht tegen dat in dat kanton wervingen gedaan worden tot het oprigten van een pruis- siscli batailloii. Prank fort S februarij. Naar men van goederhand hoort verzekeren zal Oostenrijk, zoodra de bonds-contingenten in gereedheid gebragt en marschvaardig zullen zijn, het voorstel ter mobielmaking derzelve bij den bondsdag her nieuwen. Dit kan met genoegzame zekerheid tegen het einde cler volgende maand verwacht wordenindien de aangekondigde vredes-onderhandelingen niet spoedig eenig uifzigt'op goed gevolg mogten geven. De pruissische tweede kamer heeft de voordragt der re gering bij wélke aan de twee afdeelingen der wetgevende vergadering van Pruissen namen worden gegeven, met 156 tegen 151 en alzoo niet de geringe meerderheid van 5 stem men aangenomen. Overeenkomstig deze voordragt zal de eerste kamer voortaan huis der lieeren en de tweede ka mer huis der afgevaardigden hecten. De voordragt om de beide kamers voortaan met den naam van den algemeenen landdag te bestempelenis met 161 tegen 136 stemmen afgewezen. Het grootste bezwaar tegen deze laatstgenoemde benaming schijnt hierin te moeten worden gezochtdat de provinciale vergaderingenbij welke aan de bezitters van riddermatige goederen bijzondere f egt en zijn toegekend, landdagen worden geheeten. Als gevolg van de diepliggende sneeuw en de strenge koude zijn de wolven uit de Ardennes wederom in groot getal naar de duitsche .Rijnstreken gekomenhebben zich inzonderheid op den trierschen landweg bij Kaisersesch en in de omstreken vertoond en zijn zelfs tot nabij Coblentz doorgedrongenwaar zij zich gewoonlijk bij Camillenberg, Bassenheim enz. ophouden. Eenige dagen geleden werd een knaap uit Muiheim naar het hospitaal te Coblentz over- gebragt, wiens beenen zoo sterk bevroren zijn dat liet vleesch er afvalt en eeue amputatie noodig zijn zal. Naar verhaald wordt had hij, toen hij des avonds huis waarts keerde, een wolf ontmoet en was in een boom ge- vlugtop welken hij in de strenge koude den gchecjen nacht over blijven moest, naardien de wolf zich nabij den boom bleef ophouden en zijn gehoopten buit bleef gadeslaan. Eerst bij het aanbreken van den dag toen meer menschen den weg langs kwamen verwijderde zich de wolf en werd de knaap uit zijnen wanhopigen toestand verlost. i^iêiankrijii. Parijs den 10 februarij. De Moniteur zegt dat het hulp korps dat Sardinië naar het Oosten zal zenden, beslaan zal uit 4 brigades infanterie2 bataillons tirailleurs2 rege- menten kavallcrie, '1 batterijen artillerie en eene kompagnie karabiniers (gendarmes) Voor eenige dagen heeft de keizer in den minister raad de vraag geopperdof het bij den tegenwoordigen stand der openbare meening in Frankrijk niet nadeelig zou zijn zijn'aan de drukpers meer vrijheid te laten in het behandelen der staatkundige aangelegenheden. De keizer geloofde dat op dezen oogenblik geen beletsel bestond tegen die grootere vrijheiden wilde eene proef nemende ministers echter ontrieden hem dit en de keizer liet zich overhalen om de zaak nog te laten rusten. De baron de Basancourt is dezer dagen naar Kon- stantinopel vertrokkenten einde zich naar de ICriin te begeven. Men zegt dat hem door de regering is opgedra gen de geschiedenis van den veldtogt in de Krim te be schrijven. De engelsche regering heeft den heer Lindsey naar Marseille gezonden, om eene geregelde en spoedige stoom- bootdienst tusschen Sebastopol en Marseille daar te stellen. ÊSeEg-Se. Brussel 11 februarij. Volgens de weener Presse zijn de kortog en de hertogin v,an Braband den 30 januari) te ICorfu aangekomen en hebben zij den zelfden dag hunne reis naar Alexandrie voortgezet. Het schip waarop zij zich bevon den werd tusschen Sagosta en Sosino door een storm be- loopen, gedurende welken de hooge reizigers veel moed hebben aan den dag gelegd. De hertog bleef zeer welde hertogin was een weinig zeeziek. Den 2 dezer zijn zij te Alexandrie aangekomen, welke stad zij den 5 dezer zou den verlaten om naar het binnenland van Egypte te ver trekken. Met dl tegen 32 stemmen heeft de kamer eergisteren liet wets-ontwerp aangenomen, houdende uitlegging' van art. 13 van het dekreet ven 20 juuij 1S31 op de drukpers. De kamer heeft de wet op de gezondheids-policie cler huisdierenvroeger door haar aangenomen met 11 tegen 31 stemmen, thans nadat de senaat wijziging daarin had ge bragt, met 32 tegen 28 stemmen verworpen. De belgiseh-hollandsche spoorweg-maatschappij is door aankoop in het bezit gekomen van de beide stoombooten Amicilia 1 en 2 waarmede tot hiertoe de dienst tusschen Rotterdam en Antwerpen werd waargenomen. Zij zullen naar de hervatting der scheepvaart tusschen Rotterdam en den Moerdijk, in verhand met de spoortreinen van Antwerpen, in dienst gesteld worden. De nederlandsche stoomboot-maatschappij, die eertijds met de directie der Amicilia 1 en 2 eene overeenkomst heeft getroffen, is nog in het bezit van die concessie; het is echter onzeker of deze eene nieuwe dienst op Antwerpen zal organiseren. uujji: "Wegens ijsgang is gisteren te Vlissingen in de haven gekomen het schip Rapid^ gezagvoerder Axberg, van Memel naar Antwerpen bestemd hebbende een vlssdiefman aan boord voor f 250. dsbmgtet. Slotprijzen dei' Effecten ter Beurze van Amsterdam 11 februarij 1S55. Per telegraaf over Vlissingen. dito dito n\ dito dito 4 891* Handel Maatschappij 4.V Rusland. Oblig. bij Hope Co. 5 101# dito dito 1S2S/1S29 5 Gerlific. dito 1810 4 75# 74# dito dito 1851 5 81 Certific. van Inschrijving G v 59-1 Spanje. Oblig. Nieuwe Stukken 1 v 17# Binnenlandse!1. 3 n 3012 Oostenrijk. Obligo Metalliek 5 V 61# dito nieuwe betaalbaar Ainst. 5 u 73 dito Nationale 2.1 II 31A Belgie. Certific. bij Rotschild 91 1, Portugal. Obligatieu Rusland. Cert. Hope Co. 1831/1S33 5 pet. S2 Dito 86# Oostenr, Sngqonöm ötuhhm. In de 5s Gravenhaagsche Nieuwsbode van den 21 der vorige maand wordt een ingezonden artikel gevonden overgenomen uit de Amsterdamsche courant, waaruit blijkt datvoor zoo verre de zeehavens van "Vlissingen Helie- voetsluis en het Nieuwe Diep aangaat, de schrijver onwe tend of partijdig oordeelt door de haven van Vlissingen op eene lijn te plaatsen met die van Hellevoet sluisdaar gelaten het onregt de haven van Vlissingen aangedaan door die van het Nieuwe Diep zoo zeer boven dezelve te verheffen. Ik breng hier cle woorden van den schrijver op zettelijk niet teruggenoeg dat hij de haven van Vlissin gen op den achtergrond plaatsten dit kan om der wille van het onregt niet gedoogd wordenbovendienhet geldt hier eene aanranding op onze gewestenja zelfs op geheel Nederlandwant Nederland mag voorwaar trots zijn eene haven als die van Vlissingen te bezitten voor het bezit waarvanja zelfs slechts van een enkel punt al daar aan zee, naburige natiën millioenen schats zouden opofferen. In tusschen is het eene waarheid dat de haven van Vlis singen is eene haven ten allen tijde toegankelijkzelfs bij de felste winters gaf zij eene veilige schuilplaats voor de meest diepgaande schepen. Om niet van vroeger te spre ken zal ik tot staving mij tot den vorigen en dezen win ter bepalen immers velen kunnen dan met mij oonieelen en hetgeen zij zeiven ondervonden helpen bevestigen. Den vorigen winter bevonden zich een zeventigtal schepen van vijftien verschillende natiën in deze haven; hunne diepgang was van achttien tot vier en vijftig- palmen, onverminderd die genen welke zich op de reede bevonden (een dezer laalsten met eene inhoudsgrootte van 700 tonnen be stemd zoo voor nederlandsche als voor vreemde havens drie en dertig waren geladen met granen (de tarwe gold toen 'achttien gulden de mud of veertig franken de hecto liter)de overige ladingen hestonden uit marmer, rijst, steenkolen, krenten, stukgoederen, zout, koflijsuiker enz. Ook verdient opgemerkt te worden dat toen zijn binnen gekomen de nederlandsche oorlogschepen Palembang van Smyrna, cle Dolphijn en cle Ilekla van Batavia, voor Hellèvoetsluisbenevens de Banka mede van Batavia, bestemd voor het Nieuwe Diep. Alle deze bodems, met uitzondering van enkelen, verlieten met dooiwecler cle haven, zonder dat een hunner het minste leisel is overkomen dezelve waren successievelijk van den 8 december 1853 tot den 12 januarij 1S54 op de havens gekomen. De winter van 1854 op 1855 vraagt even zeer eene veilige ligplaats voor den zeeman, en het is waarlijk voor den opmerkzame eene der schoonste gezigteu en eene ware zelfvoldoening, reeds nu een zestigtal zeeschepenwelke «aan deze zijclo van het kanaal wei-ligt te vergeefs eene veilige plaats zon den hebben gezocht, te zien, zonder clat de minste hinder paal, zelfs bij de strengste vorst, hen kan t reffengeen enkel dier schepen is door een stoomsleper binnen gebragtook komen nog dagelijks andereu met c'te zeilen op de haven alwaar zij dadelijk gelegenheid vinden eene behoorlijke lig plaats in te nemen. De diepgang dezer schepen is over het geheel iets minder dan het vorige jaar; hunne ladingen bestaan meerendeels uit granen en zadenook vruchten stukgoederen, koftij, suiker enz. Dezelve zijn, even als den vorigen winter, van verschillende staten afkomstig en voor nederlandsche eu vreemde havens bestemd. Ik laat hier met genoegen op volgen, dat letterlijk gedurende den gansehen winter andermaal geen schip het inkomen of uit gaan heeft moeten vermijden, en het is welligt niet over bodig hier in herinnering te brengen liet gebeurde met de Charleswelke van Guernsey voor Antwerpen bestemd, door den ijsgang aldaar te Vlissingen binnenvoerzijne la ding loste, uitvoer naar Messina eu van daar na den ijs gang met andere schependie te Vlissingen overwinterd hadden, gelijktijdig' met cle voile lading te Antwerpen aan kwam. Met één woorclde haven van Vlissingen biedt dat gene aan, wat men elders in ons land niet bezit, dat is: ten allen tijde toegang voor de meest diepgaande bodems. En waardoor Hoofdzakelijk omdat men aldaar een ver schil tusschen hoog- en laagwater aantreft van 10 a 45 palmen (decimeters), waardoor men genoegzaam verval ver krijgt" om cle monden der haven behoorlijk diep te kunnen" hou den, en ten gevolge van dit belangrijk water-verval ontstaat op stroom eene-gedurige wrijving op cle beneden gronden, zoo- dauig dat men niet ver buiten de zeezijde der havenhoofden tot dertig ellen (meters) water vindtook brengt clcze ge lukkige omstandigheid zeer veel loe tot liet behoud cler diepe en ruime zeegaten van de Westei-scheldeen vindt men hier voomamenlijk de redenwaarom men lo Vlissin gen zeldzaam ijs aantreft. Bovendien ligt de haven aldaa£

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3