MDDELBURGSCHE C O 1A N T« w- 20. Donderdag 15 February. 1855. Deze courant verschijnt (les Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Linnen deze gemeente en Ylis- iugen geschiedt de uitgave den avond'te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco -per post f 3,-1-0. De inzending ,van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien'is 22 cfiiik'pemregedvan Huwelijks, Geboorte of Doodbelcëiül- ïnakingen enz., van één tot zes -regels 1,5*0voor eiken regel daarboven 22 cent. .Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor .zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. SittmniUmirsctu' ®ijïriitge«. JfESdUEelSmrg®-E-fi ffeïïtt'aaau'ïj. Ia de zitting van den gemeenteraad op heden is, over eenkomstig- het voorstel van het lid mr. W. Ph. Yisbe sloten hij de hooge regering dispensatie le vragen van art. 291, 2de lid, der gemeente-wet, en alzoo de raad zal worden verklaard'diligent omtrent dc hervorming van het belastingstelsel, hetwelk-dan tot na den afloop der opcenteu op de rijks belastingen voor de nieuwe haven te Middelburg geheel op den bestaanden voet zal blijven. (Het nader verslag van de zitting in ons volgend no.) In de openbare zitting der ari'bndissements-regtbank al hier van heden heeft, in tegenwoordigheid van de leden dezer regtbank, de regters-plaatsvervangers den substituut- officier den lcantonregterbenevens eenige advokaten en prokureurs, de plegfigè installatie plaats gehad van rar. N. J. C. Snouck Hurgronje ale regtèr-plaatsvervanger. Nadat op requisitoir van den officier van justitie door den griffier voorlezing was gedaan van de eeds-afLeggiug voor den hove in Zeeland door den benoemde, heeft de president ZijnEd.gestrenge toegesproken, welke toespraak door den benoemde is beantwoord, die dan ook den heer officier van justitie en den deken der orde van advokaten lieeft toe gesproken. Met genoegen ^jrerncra en wij- dat reeds vele entree- kaarten genomen zijn voor de muziekale uitvoering welke aanstaanden vrijdag in de waalsche kerk alhier zal plaats hebben. De bekwaamheid en bekende ijver van de hoeren Geulen en Labrant, de medewerking van eenige leden uit i de zangvereeniging Tot oefening en uitspanning," het met zorg gekozen programma doen dan ook van deze uitvoering de gunstigste verwachting koesteren, en zullen ongetwijfeld een 1 alrijk. publiek, nöar het behoorlijk verwarmde en door den kerkeraad zoo welwillend afgestane kerkgebouw lokken- Wij vernemen dat bij den heer majoor, gamizoens kommandant alhier, door lusschenkomst van den heer provin cialen adjudant een zeer vleijend schrijven is ontvangen van Z. Exc. den minister van oorlog, waarin die minister zijne bijzondere tevredenheid betuigt aan den lsten luitenant van Alphen de Veer en het detachement van het hier aanwezig zijnde bataillon van het 4de regement infanterie, onder zijne orders werkzaam, voor het lofwaardig gedrag betoond bij gelegenheid van den onlangs gewoed hebbenden brand in de seisstraat alhier. Men zal zich herinneren dat genoemde heer van Alphen jtich mede bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt bij den brand te Herp bij Heusden, in den winter van 1851/52, volgens het toen van dien brand door de Nieuwe Rolt. courant gegeven verslag. Gisteren en eergisteren heeft men te vergeefs beproefd om de post van Vlissingen op Breskens vice versa over te brengen.. Tiet ijs hetwelk zich op de kust van Breskens bevindt is daarvan de oorzaak. Ticden beproefde men zulks op nieuw met de stoomboot de Schelde, doch men gelooft niet dat de mogelijkheid bestaat het doel te bereiken. Deze verhindering in de communicatie levert zoo voor den han del als voor particulieren een groot bezwaar op. Om zich in persoon te vergewissen dat al het mogelijke wordt be proefd begeeft de directeur van het postkantoor te Vlis singen zich lieden andermaal zelf aan boord ten geleide der postpaketten. Ook de directeur van Tiet postkantoor alhier geeft zich alle mógelijke moeite om zoo veel doenlijk te zorgen dat alle onnoodig oponthoud aan de nabij gele gene veeren wordt voorkomen.' In de gisteren avond te Vlissingen gehouden verga dering van het aldaar gevestigde departement der maatschap pij Tot nut van 'talgemeen, werd voorlezing gedaan van een ingekomen brief uit de gemeente Zwartewaal, houden de verzoek "tot ondersteuning van. de weduwen en weezen der niet den hoeker //Zee- Vee-Ieu Landbouw" veronge lukte manschappen. Niettegenstaande slechts weinig leden ter vergadering waren opgekomen, werd door dc aan wezen- den ruim elf gulden tot gemeld einde bij een gebragt. Op maandag den 19 dezer .zal in liet lokaal de Prin sentuin te Vlissingendoor eenige liefhebbers der toon kunst, onder directie van de heeren O. J. Bekker en J. J. van Duyn, eene soiree musikale.-worden gegeven. De op brengst is bestemd voor de armen van alle gezindheden.. Jongstleden vrijdag avond'is te Zierikzee, doorliet zang-gezelschap der afdeeling van de maatschappij tot bevor dering der toonkunst aldaar, ten behoeve dor armen ecu luisterrijk concert gegeven-. De uitvoering der stukken, vooral van Der Ostermorgen" deed bij vernieuwing zien op welke hoogte de directeur Eisner het personeel Ifeeïl welen te brengen. De talrijke, opkomst; van het piibliek toonde dat men ook te Zierikzee meer en meer de moeite erkent en op prijs steltdie aan dergelijke uitvoeringen is verbonden. -Bij aanschrijving van Z. Exc. den minister van oorlog van den 6 dezer no. 913, zijn eenige maatregelen voor geschreven om het vrijwillig dienstnemen en het reënga- geren der oude soldaten te bevorderen en is ouder anderen bepaald dat in de dagelijksche - dienst eenig onderscheid moet worden gemaakt tnsselien -fendore en jongere soldaten, door het vrijstellen van gewone theorien, proprieleits-appcls en sommige exercitiën; door aan hen bij goed gedrag li- dagen verlof te gevenmet behoud van soldij en met. vergunning om hun zijdgeweer of bajonet-koppel mede te nemen; door aan de sergeant-majoors en opperwachtmeesters vergunning te geven om te trouwen; door de soldij dei- op werving uitgaanden te verhoogen enz Op de nederlandsche rivieren bleef volgens de be- riglen van 9 dezer het water over het algemeen wassende. De Oude Jthijnmoud werkte den 8 des namiddags met 43 duim. De nederlandsche Boven-Bkijn zat nog vast. Ook de Neder-Rhiju, de Waal en IJssel zijn als geheel geslo ten aan te merken. Te Maastricht is de Maas steeds open; lager voor liet grootste gedeelte vast. Volgens hecigten van het Nieuwediep van den 11 dezer was de reede aldaar geheel met drijfijs overdekt. Dezer dagen is te Amsterdam aan burgemeester en wethouders door een 109tab der meest geachte ingezetenen en handelfirmas het volgende adres ingediend *De ondergeteekendeuallen ingezetenen der stad Am sterdam overtuigd van de belangstelling der stedelijke re gering in den bloei en de welvaart der gemeente, geven met gepasten eerbied te kennendat volgens hunne over tuiging de belangen van handel en nijverheid dringend vorderen dat de hoofdstad worde voorzien van eene betere en kortere gemeenschap met de Noordzee. u De doortogt door het Noordhollandsch kanaal geeft aanleiding tob hooge kosten en tot aanmerkelijk tijdverlies, en volgens de overtuiging van de ondergeteekendeu zal deze stad de mededinging van andere middelpunten van handel en scheepvaart niet kunnen volhouden, ten zij op afdoende wijze in de gemeenschap met dc Noordzee worde voorzien. //Weshalve de ondergeteekendeu met bescheidenheid ver zoeken dat het der stedelijke regering moge behagen het daars tellen eener kortere gemeenschap met de Noordzee waar liet mogelijk ist-eii krachtigste te bevorderen." Uit Schevenjngen wordt van den 10 dezer gemeld datzoo als men onderrigt was het den vorigen nacht aan de reddingsboot van Ter ïïeyden gelukt is de ekwipaadje van het aldaar in den namiddag gestrande scheepje Ivlaziua Margaretha te redden. De schipbreukelingen moeten zich niet minder dan 0 uren in het wand hebben vastgeklemd gehouden. Het scheepje, zijnde een groninger kof, was gevoerd door kapitein Johan Heiiiricli Top, komende van Tralenburgbestemd naar de Maas en geladen met garst,.- Men vreest dab van de lading niets zal gered worden. BSeraoeeaiÉrag-era en foesEcaïtera» Bij koninklijk, besluit van den 28 January 11. is, op het; 'daartoe door hem-gedaan verzoek, aan den luitenant-kolonel bij het wapen- der infanterie van het leger in Nederlandsch Iudie J. II. Logeman, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienstouder ■toekenning van pensioen en met vergunning- tot het blij ven- dragen van do.activiteits-unii'orm. MecroEog-Ee. In ons vorig no. deelden- wij mede 'dat de HEG. heer jhr. Johannes Karei ridder van Rappard, generaal-majoor der artillerie, gouverneur van de koninklijke akademie voor de zee- en landinagt, ridder van de militaire Willemsorde, 4de klasse, ridder van de orde van denNederlan'dschen Leeuw1. - kommandeur der orde van de Eikenkroon, na een langdurig en smartelijk lijden in den ouderdom van 61 'jaren te Breda- is overleden. Het vaderland verliest in dien generaal- majoor een zeer verdienstelijk opper-officier die op eene zeer eervoile wijs de verschillende rangen door hem door- loopen vervulde,.en zich in alles deed kennen als een braaf militair, reglschapea on vastberaden van aard, bemind en geacht niet minder bij zijne kameraden dan by al zijne ouderhoorjgen. In maart 1794 geboren, werd de jonge van Rapparcl in het jaar 1807 als kader, op dc artillerie- en ge nieschool te Amersfoort aangesteld, in mei IS11 als eléve naar. de militaire school te St. Cyr overgeplaatst; in junij 1812 tot 2den luitenant benoemden in maart 1813 tot lsten luitenant bevorderd en. geplaatst bij de 12de kompagnie- van het 8sie regement fransche artillerie te voet. In dien rang maakte hij den veldtogt in Duitschland bij het iste en 2de fransche legerkorps medeen was tegenwoordig bij de veldslagen van CulmLeipzig en llanauin 1814 bij liet groote artilleriepark en het zevende legerkorps geplaatst, nam hij deel aan de gevechten van Vitry,. Bar-sur-Aube en,Sl.-Dizier. Na de herstelling onzer nationale onafhan kelijkheid ging van Rappard in nederlandsche dienst over- en werd in 1814 als'lsten luitenant bij het 1ste bataillon artillerie nationale militie geplaatstwerd in maart 1816 tot 2den kapitein bevorderd en in ISIS tot kapitein aange steld bij- het 4de bataillon veldartillerie. Bij gelegenheid van den belgischen opstand en het beleg van de ciladei van Antwerpen aldaar overgeplaatst, begaf hij zich bij het begin van hut beleg met den kolonel de Gumoëas daarheen, en nam zulk een ijverig en werkzaam duel aan de verde diging, dat hij bij Zr. Ms. besluit van 2 februarij 1S33 tov. ridder der militaire Willemsorde benoemd en in die zelfde maand tot majoor der artillerie bevorderd werd. In het jaar 1S4I verwierf de majoor van Rappard den rang van luite nant-kolonelterwijl hij reeds op 't laatst van december 1S1-3 tot kolonel bevorderd werd en. het bevel verkreeg over liet 1ste regement artillerie. Koning Willem II erkende de verdiensten van den kolonel van Rappard door hem, by besluit van II november 1840, ra et het ridderkruis der orde van-den Nederlandschen Leeuw te vereereu, terwijl Z. M. koning Willem 111 hem in IS49 tot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemde. In september 1853 werd de kolonel van Rappard tot generaal-majoor bevorderd en benoemd tot gouverneur der koninklijke akademie voor de zee- en landinagtin welke gewigtige betrekking hij zich gelijk altijd, onderscheidde door kordaatheid, strikte regl- vaardighcid en door zijne liefde voor de wetenschappen welke hij-zelf, bepaaldelijk de wiskunde, tot in 'tlaatst zijns levens beoefende. Als mensch onderscheidde de generaal van Rappard ziek-.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1