MIDDELBURGSCHE C O E A N T. N0, 17. Donderdag 1855. 8 Februari] 0mrattl«nï!sc!}£ t&ijöingm. Deze courant verschijnt des Dingssdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singon geschiedt de uitgave den avond te voren ten 3 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,-40. De inzending A'an Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs A'an gewone Adverteniien is 23 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeni'- nyakiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters Avordeu berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutaut. MÊddelllBiiarg"ff ffcïjurnaairij. De legen, gisteren aangekondigde verpachting van negen platenbenevens de bedding en slikkengelegen in het kanaal van Wekingendoor den ontvanger der registratie voor de geregtelijke.aktenbelast niet het dbmeinbeheer alhier, heeft geen voortgang gehad. Door de nederlandsche handel-maatschappij zijn be vracht 15 schepen, als: voor Amsterdam 8; voor Rotter dam 4voor Dordrecht 1en voor Middelburg 2 schepen, zijnde Marinas Willemgezagvoerder P. van Duynen Susanna Sr Elisabethgezagvoerder C. Ouwehand. Volgen8 telegrafische bcrigten is het ijs op de Moe zel reeds losgeraakt en maandag morgen ten S ure tot Coblenz afgedreven. Te Keulen stond de Rijn dien morgen op C> voet 3 duimde dooi hield aan en er was weinig drijfijs. Wat de nederlandsche rivieren betreft vermelden de laat ste berigten geene verandering in de gesteldheid van het ijs, dan alleen dat hetzelve zich laatstelijk ook te Nijme gen, waar de rivier tot dus ver open was gebleven, zatur- dag op de hoogte van fort Kvaijenhoff heeft vastgezet... Men schrijft ons uit Zierikzee van 11. zaturdag De koude doet-zich-ook-hier-bijzonder onder de armen zwaar gevoelengelukkig dat de meergegoeden die eeaigzins helpen verzachten. Zoo wordt bij voorbeeld op aanstaanden maandag, namens de loge De star in het oosten, aan al de armen dezer gemeente eene turfbedeeling gedaan." In de Amsterdamsche courant leest men het volgende u Ik verneem dat er binnen kort een der dienstdoende adjudanten van Z. M. met een bijzouderen last des leanings naar Japan zal vertrekken. Men brengt deze zending in verband met hetgeen ik u onlangs het genoegen had mede te deelenbetrekkelijk den uitslag der zending van den heer Fabius. Ben ik wel onderrigt, dan zou de higrboven bedoelde adjudant overbrenger zijn van het portret des ko- nings voor den keizer van Japan." De XJtrechtsChe courant bevat een brief uit de resi dentie, waarin het volgende voorkomt: De tijd dat de volksvertegenwoordigers weder te zamen komen nadert, en de aandacht begint, zich bij gevolg weder op het parlemen tair leven te vestigcu. liet zal eene hoogst belangrijke zitting zijnen als onvoorziene gebeurtenissen de plannen der regering niet wijzijfen, zal de natie ontwerpen ter tafel zien brengen die uit het oogpunt van belasting-verminde ring nog verdergaan dan de voorstellen die reeds gedaan zijn.' "Volgens eene in de Staats-courant gedane oproeping is er weder gelegenheid om jongelingen tusschen de 16 en 20 jaren oud, ouder de daarin gestelde voorwaarden, te plaatsen als kweekelingen aan 's rijks kweekschool te Utrecht, ter opleiding als officieren van gezondheid voor de lancl- inagt hier te lande, en voor de zeemagt en voor de lantl- magt in Oost-Indie. Van de kweekelingen voor de eerst genoemde dienst kunnen er eenigen naar gelang van gemaakt e vorderingen en bestaande vacature tot kweekelingen der 2de en 1ste klasse bevorderd en bezoldigd wordenrespee- tivelijk op/ 200 en 300 'sjaars; terwijl aan hen, bestemd voor de zeemagt in Oost-Indie, 400 als jaarlijksche toelage wordt verleendgedurende den vierjarigen leercursus. Dezer dagen is door een ingezeten der gemeente Zed- dam, den landbouwer J. B. Brinkhof, een werktuig uitge vonden en in het klein voltooid strekkende tot vervanging van den stoom en alle andere beweegkracht. Wij zijn in de gelegenheid geweest, zegt de Arnh.court.- dit kunststuk te zien en te bewonderen. Volgens de ver klaring van den uitvinder bevat dit werktuig het beginsel der eeuwigdurende beweging in zich., terwij hetin eene tijdelijke beweging herschapen, niet niet noemenswaardige kosten tot eene verbazende krachtsontwikkeling kan gebragt worden, en geheel geschikt is tot het in werking brengén van locomotieven, schepen, fabrieken, molens, rijtuigen, enz- Naar wij vernemen heeft de .uitvinder zijne miniatuur- machine voor eenige dagen aan Z. M. den koning en de andere leden van de vorstelijke familie vertoond en in hoogst- derzelver tegenwoordigheid, in'werking gebragt; ook heeft hij bereids om octrooi bij de regering aangevraagd. Na te vergeefs getracht te hebben de moeijelijkheden uit den weg te ruimen die liet -geven van het groote Ne derlandsche zangersfeest in dezen zomer t.e Utrecht in den weg stonden, zijn de heeren die zich wel hebben willen belasten met die aangelegenheid ten slotte tot de overtui ging gekomendat het geven van dit feest daar onmogelijk waseii wel door gebrek aan een geschikt lokaal en bij gemis van de noodige geldelijke ondersteuning van de zijde ■van het gemeentebestuur. - K)45irao«3Esa5iffisföini esa EpissSseHéeïB. De Staats-courant behelst thans het volgendereeds in ons vorig nommer onder de per telegraaf ontvangene lijdin gen opgenomen Het heeft den koning behaagd bij besluit van den 3 dezer: 1. den minister van oorlog, den luitenant-generaal baron Forstner van Dambenoy, op zijn verzoek, eervol te onthef fen van het aan hem bij besluit-$in den 16 december 1S51-, tijdelijk opgedragen bestuur van het departement van ma rine zulks onder dankbetuiging voor de door hem ook in dat bestuur bewezene diensten 2. lot minister van marine tc benoemen, den kapitein ter zee A. J. de Smit van den Broecke, een en ancler in te gaan met den 1 dezer. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer is benoemd tot ontvanger voor de in- en uitgaande regten en accijusen te Kiefhulte, de heer A. J. van Deinse, thans ambtenaar van !s rijks belastingen te Schiedam. Bij koninklijk besluit van den 2S januarij is aan de hee ren P. van der Voort, referendaris, en P. Doorwaard jr., eersten boekhouder met rang van eersten commies, beiden ter directie van het grootboek der natioanale schuld, op hun verzoekeervol ontslag verleend uit 's rijks dienstmei- dankbetuiging voor hunue veeljarige diensten en behoudens aanspraak op pensioen, en is voorts bij hetzelfde besluit-be noemd lot eersten boekhouder met rang van eersten com mies ter directie van het grootboek der nationale schuld de heer F. C. Carpthans boekhouder met raug vau tweeden commies. Bij koninklijk besluit van 2S januarij 11. is aan den heer mr. W. 11. ltoijor, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijks-advocaat in Overijssel, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezene diensten en behou dens aanspraak op pensioen zijnde voorts bij het zelfde be sluit met de waarneming der betrekking van rijks-advocaat in de provincie Overijssel belastde heer mr. G. Koijer advocaat bij het provinciaal geregtshof te Zwolle. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is aan G. F. L. baron Rengersgewezen gouverneur der provincie Groningen, verleend een pensioen ten laste ran den staat, ten bedrage van 4000. Bij besluit van l dezer heeft Z. M. goedgevonden bij de hoogeschool le Leyden tot rector-magnificus voor het academiejaar 1855—56, te benoemen den hoogleeraax S. Vissering. Muiustfeii en wetenschappen. Een dagblad uit Turijn kondigt aan dat de ridder Bonelli, uitvinder der weefgetouwen welke door middel der elec- triciteit in beweging worden gebragt, die natuurkracht op nieuw lieeft toegepast op de telegrafie. Hij noemt zijn toe stel: //telegraaf der locomotieven;" het zou, volgens zijn. beweren, de volgende voordeden'aanbieden: 1. eene gedu rige en regelmatige gemeenschap tusschen de treinen op eenen spoorweg loopende, welke ook hunne snelheid zij en voor zoo lang zij in beweging zijn, zoo dat dé machinisten altijd zullen kunnen weten op welken afstand zij een trein voor of achter ziöh hebben en ouderling seinen kunnen geven; 2. eene gedurige en regelmatige gemeenschap tus schen de telegrafische stations en de treinen gedurende hun nen loop vice versa; 3. de grootste gemakkelijkheid voor de wachters om de machinistendie met een trein onder weg zijn, reeds op verren afstand te waarschuwen legen een ongeluk of elk ander beletsel op den spoorweg, zonder hulp .der gewone machines4. eindelijk esn nieuw system a van telegrafische lijnenhetwelk behalve de bovengenoemde voordeeleu nog het zeer belangrijk voordeel aanbiedt van. niet onderhevig te zijn aan eenige afbreking, aangezien er geene draden toe gebezigd worden. Reeds heeft de uit vinder verlof gekregen eene proef met zijn nieuwen tele graaf te nemen'op den weg tusschen Turijn en San-Paolo. Hij heeft te kennen gegeven dat hij op de spoorwegen vau den slaat zijne uitvinding voor niet zal in werking bréngen. ^'ersclDÊUieEfiiSÜte feeipag-teEB. Blijkens een rapport der te NiejAv-York gevestigde slaa's- commissie voor dc zaken betrekkelijk, de landverhuizing zijn aldaar tusschen 27 december 1853 en'^7 december li. 313,747 landverhuizers uit andere landen «ingekomendat- is 3S.802 meer- dan-in -hëfc voorafgegane jaar: Zij 'hebben aan de gemalde commissie tot kwijting dei' bepaalde regten eene som betaald van niet minder dan ƒ8,065,304 te za- menuit deze som is aan 32,55 hulpbehoevende landver huizers ondersteuning verleend in de gestichten welke daar voor bestemd zijn en onder bestuur der commissie staan.. Vau de onderscheidene maanden van 1854 bragt mei het grootste aantal landverhuizers aan. namelijk 60,079 en lé- bruarij liet kleinste, te weten 6501. Van het opgegeven totaal landverhuizers kwamen 160,723 uit Duitschland 79,004 uit Ierland, 30,016 uit Engeland, 8636 uit Zwit serland!; 7503 uit Frankrijk, 4814 uit Schotland, 1751 uic Zweden. 12S9 uit Nederland, 1263 uit Wales, 773 uit Italië643 uit Spanje385 uit Belgie205 uit Portugal en uit verscheidene andere lauden kleinere aantallen. Ter vervaardiging van kunstmelk deelt een dagblad het volgend recept mede, hetwelk even als voor eenigen tijd ten aanzien van kunstboter de 'aandacht verdient bij het duurder worden, der koemelk. Neem een half ons tot poeder gebragt.e acaeiagoni3 eijerdojers4 onzen honir 4 onzen zoete amandel- of olijf-olie. Meng eerst de gom en de honig goed dooreenveeer dan de dojers bij en mengt er daarna bij gedeelten de olie onder. Goed dooreen gemengd zijnde zal het geheel een gelijkmatig deeg vor men. Eeu gedeelte daarvan met gekookt en bekoeld water langzaam vermengd, vormt een schoone vloeistof, roomach tig met weinig water, melkachtig met meer, en als gewone melk blaauwaehtig, met veel water. De aldus bereide kunstmelk gelijkt de koemelk in al hare eigenschappen en hoedanigheden De hangende brug bij den waterval van de Niagara, de reusachtige onderneming waardoor de ijzeren spoorweg over de Niagara-golf beneden dien verschrikkelijker wat er- val zal loopen, zou den 1 januarij dezes jaars gereed', zjj'ii'. De architect J. A. Robbing geeft 'de volgende opgave no pens deze brugde lengte of afstand' van liet eentrunï der pilaren bedraagt 822 voet, hoogte der pilaren over de rotsen aan de Nieuw-Yovksche zijde 89 voet, hoogte aan de Ka na: a zijde 37 „voet hoogte van dien spoorweg boven het water 260 voet. Getal der kabels van metaaldraad 4, doorsnede der kabels 10 duim, getal der strengen van 9 draad in den kabel 3859 totale sterkte der kabels 12,400 tonnen of 2iS,000 centenaars; gewigt van de brug en. van den zwaar- sten last welke op dezelve kan nesH.d worden 125C iov.-s.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1