*3uitml<mös£l]£ iMjbmgra. 19. en om voor afbraak tc mogen verkoopen do beide •waterpoorten en de koepoort. 20. Af- en overschrijving wordt door den raachtoegestaan voor eenige reparrfftcn aan het manhuis en dc beurs, ten bedrage van ƒ892. 21. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad zich andermaal tc adresseren tot bekoming van een telegraaf-kantooromdat men in deze dagen dubbel het gemis daaraan gevoelt en het met des te meer aandrang kan geschieden. Eenige minder belangrijke ingekomen stukken worden over- golegd en daarna dc vergadering gesloten. dSanjraa. Volgens de jongste berigten uit Hongkong van 12 decem ber is de toestand van Canton liagchelijk. De insurgenten naderden, geholpen door een sterk eskader, de stad al meer en meer. De keizerlijke autoriteiten hebben, uit hoofde van die dreigende gesteldheid van zaken en als eenig redmiddel besloten de ondersteuning van Groot- Brittan je en der Ver- eeuigde Staten in te roepen. MSnjgelaund. Londen 30 januarij. In de zitting van het hoogerhuis op gisteren heeft lord Grey uit aanmerking van den be- treurenswaardigen toestand van b(Bt leger, voorgesteld dat het geheele bestuur van den oorlog in één persoon ver een igd zou worden als een middel tot het verkrijgen van eenheid van handeling. ISÏa eene redevoering van den her- teg van Newcastle, die de motie bestreed, als geenszins lijdende tot het beoogde doel, en nadat lord Ellenborough en de graaf van Hardinge het woord gevoerd haddenis deze motie ingetrokken. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Osborn bij de motie van den heer Koebuck de regering aangevallen. Hij schreef onder anderen de plaats gehad hebbende ram pen toe aan het stelsel van het zamenstellen der kaders en de aanstelling van officieren op die groote schaal, bij wijze van commissie (het koopen dier betrekking). Verder zeide hijdat eene partiële hervorming hier niet voldoende was. Het geheele stelsel moest noodzakelijk afgeschaft worden. De heer Gladstone beschuldigde lord John Russell van staatkundige dubbelzinnigheid. De heer Sidney Herbert ontkent dat het engeïsche leger voor Sebastopol zoo aan merkelijk verminderd, is. De heer d'Israeli zegt dat bet gedrag van lord John Russell eene deloyale intrigue is. Lord John Russell heeft hierop de beschuldigingen tegen hem ingebragt van zich afgeworpen. Lord Palmerston beklaagde zich dat bet geheele minis terie als het ware op de bank der beschuldigden zat. Ver der- verklaarde hij dat de hertog van Newcastle onregt- vaardig beschuldigd wordt. Tot stemming overgegaan zijnde is in comitté de motie van den heer Roebuck, tot het benoemen eener commissie van enquêteaangenomen met 305 tegen 148 ^temmen. Het ministerie is dus geslagen met eene meerderheid van 157 stemmen. De koningin heeft het door al de ministers gezamenlijk aangeboden ontslag aangenomen en graaf Derby ontboden- Volgens telegrafisch berigt van 1 februari) heeft lord Derby in het hoogerhuis beleend gemaakt dat hij niet ge slaagd is in de zamenstelling van een kabinet. De beide kamers zijn verdaagd tot donderdag. Volgens telegrafische depêche van 2 dezer waren beide huizen van het parlement den vorigen dag vergaderd geweest. In het hoogerhuis heeft lord Palmerston de aftreding van het kabinet aangekondigd. Dien dag zouden de ministers hunne betrekkingen nederleggen. Vervolgens bragt de spreker eene warme hulde aan generaal sir de Lacy Evans en betuigde hem namens de lordsde innigste erkente lijkheid voor de door hem in de Krim der lande bewezen diensten en den aan den dag gelegden moed. Het buis ging daarna uiteen. Graaf Aberdeen deelde in bet. lagerhuis de aftreding der ministers mede. In zijne rede drukte hij de hoop uit op een voorspoedigen afloop van clen krijgen betuigde bij met veel vertrouwen op Oostenrijk te rekenen. Hij gaf ook aan bet liuis officieel kennis, dat de sardinische troepen ten getale van 15000 man, die naar de Krim gezonden wordenonder de bevelen van lord Raglan zullen staan. Graaf Derby verklaarde dat hij na de mislukking zijner pogingen om een kabinet zamen Ie stellengeene lastgeving meer heeft om aan de koningin nieuwe raadslieden der kroon voor te stellen. Na de mislukking der pogingen door lord Derby, ter zamenstelling van een nieuw kabinet aangewend, is lord Landsdowno door de koningin naar Windsor ontboden. Men ziet met verlangen het eind der ministeriele krisis te gemoet, daar de invloed der bestaande onzekerheid zich reeds op de stemming va n de beurs doet gevoelen. Laatstleden dingsdag zijn de laatste proeven genomen met bombardeer-galjoten van den kapitein Julius Robert, die volkomen geslaagd zijn. Door den bijzondersn aard van het daarin aangebragte mechanisme bekomt men vijfmaal meer ruimte voor ammunitie, dan volgens het thans bestaan de stelsel. Men is thans reeds bezig eene groote fiotille in het land te bouwenwier inéchanisme volgens deze nieuwe wijze ingerigt zal worden. EBejnejmi&Brlkeflfl. Men verneemt nit Koppenhagen dat aldaar eene com missie van vier hoofd-öfficieren der genie benoemd isten einde den staat der vestingwerken in liet koningrijk onmid- delijk te onderzoeken en zoo noodig die in staat van ver dediging te stellen. Maas Baan d. In een brief uit liet leger voor Sebastopol van S januarij wordt door The times het volgende geschreven b Het 63ste regement had gisteren slechts 7 en het 46ste regement slechts 30 man die dienst konden doen. Eene sterke kompagnie van liet QQste regement is door het strenge weder van de vorige week tot 14 verminderd, en dat re gement beeftofschoon zijn toestand als zeer gunstig be schouwd wordt, in veertien dagen 50 man door den dood verloren. De schotsche garde-fuseliers welke 1562 man sterk waren, kunnen thans in het; geheel slechts met 210 man opmarcheren. Menig ander regement beeft even veel geleden. De karalleriepaarden hebben zeer veel geleden, en als liet met. de sterfte voortgaat, zoo als het tot dus geweest is, dan zal de geheele divisie, die thans omstreeks 510 paarden telt, binnen 30 dagen geheel verdwenen zijn." Een gerucht te Parijs wilde welen dat het engeïsche leger Sebastopol zoude verlaten en liet fransche leger alleen belast zoude laten met de belegering dier vesting. Ook zegt men dat de generaal Canrobcrt in zijn jongste rapport aan de fransche regering een aanzienlijk aantal paarden of muilezels verlangt heeft, voor het transporteren van leger- benoodigdheden. Men verzekert van eene geloofwaardige zijde dat vanwege Frankrijk reeds onderhandelingen wegens het eventueel doortrekken van fransche troepen over duitsch grondgebied zijn aangeknoopt. Oostenrijk en Pruissen hebben reeds ken nis verkregen ran dit plan der fransche regering. Naar bet schijnt zoude een franscb legerkorps aan de grenzen van Gallicie post vatten en eene doelmatige basis voor de operatien naar de zijde van Polen been kiezen. Een frankfortsche correspondent, deelt een gerucht mede, volgens hetwelk tusschen Frankrijk en Oostenrijk een trak taat zoude gesloten zijn, krachlens hetwelk een franseh leger van 100,000 man tot dekking der oostenrijkscbe ope ratie-troepen naar Oostenrijk zoude oprukken zoodra Oos tenrijk geheel en al vijandig tegenover Rusland optrad. Volgens telegrafisch berigt uit Berlijn van den 2 dezer bevat het Journal de Petersbourg van 27 januarij eene ukase des keizerswaarbijten einde eene verbooging van belastingen te voorkomendie anders het noodwendige ge volg van eénen langen duur des oorlogs zoude zijn bevolen wordt de uitgifte van een nieuw papieren geld, hetwelk drie jaren na het sluiten van den vrede wederom van rijks wege zal worden ingetrokken. Prins Esterhazy is voor eenige dagen naar Weenen ver trokken. De onderhandelingen met de westersche mogend heden worden druk voortgezet. De heer von Usedora moet te Brussel met den heer von Wed el J eene conferentie hebben. Uit Parijs wordt van den 2 dezer gemeld dat de Moni- teur van dien dag berigten uit Bucharest van 21 januarij inhieldte wetendat het tusschen Omer-pacba en eenige leden van den divan ontstane verschil geheel is uit den weg geruimd. De berigten uit Konstantiuopel van 22 jannarij melden dat de Russen herhaaldelijk uit Sebastopol uitvallen doen, doch telkens met. groot verlies worden teruggeslagen. In al de hospitalen te Konstantiuopel zijn sedert 15 november nooit meer dan 4000 zieken en gekwetsten geweest. Het getal sterfgevallen heeft sedert dat tijdstip ongeveer 1000 bedragen3200 houten huizenbestemd tot opneming van 70,000 manzijn van Konstantiuopel naar de Krim ge zonden. De Robert-Lowe is met zijne toestellen om dc russische gezonken schepen te doen springen te Balaklava aangeko men. Wanneer het aan de duikers mogt gelukken de sche pen te doen springendan zal de schok zoo groot zijn dat de grondvesten van het fort Konstantijn en fort Alexander re ten hoogste door zullen lijden. Volgens de Kriegzeitung zou keizer Nicolaas een wa penstilstand van zes weken hebben verzocht. E4aMe. De paus heeft den nieuwen minis! er van financien den prelaat Eerrari, genoopt tot det doen van een berigt aan gaande den toestand der financien. In dit rapport zijn de gebreken en misbruiken van liet bestuur der financien onder den minister Galli blootgelegd. Het getal daarvan is zoo groot, dat men verlegen is waar het eerste met verbetering aan te vangen. Mgr. Eerrari verklaart dan ook alleen bui ten staat te zijn in alles te voorzien. Ter zijner beschik king zullen derhalve onderscheidene commissien gesteld wor den. De bisschop KcüeJer van Mainz had in de laatste dagen herhaalde samenkomsten met den kardinaal BruueLli. De aartsbisschop van Toledo, de kardinaal Bonnel y Orbe, die tot de viering van den 8 decernhev naar Rome is ge komen met andere spaansche prelaten, is op dit oogenblik ongesteld. Men wanhoopt aan zijn herstel wegens zijne hooge jaren. Eene lombardische maatschappij heeft eene concessie aangevraagd tot het aanleggen van een spoorweg van Mi laan. naar Parijs. ES» Btt 54§cIsaai!EttJ Frankfort 27 januarij. De Spanjaard Formes die zich wegens het vervaardigen en verspreiding van valsche engeïsche banknooten hier in verzekerde bewaring bevindtschijnt on derscheidene medepligtigen te hebbenonder anderen eeri zekeren Nipoll, uit. Alicante, die naar men reden heeft te vermoeden den weg naar de Nederlanden heeft ingeslagen. De commissie der beijersche kamer van afgevaardigden heeft het wets-ontwerp, houdende aanvraag van crediet voor eene eventuele mobilisatie aangenomendoch met reductie van het aangevraagde bedrag; waarschijnlijk zal de kamer zelve nog deze week over het wets-ontwerp beraadslagen. Oostenrijk heeft zijn voorstel tot mobiel verklaring der bonclskontingenten ingetrokken. jSTffaüsIinraj Ss. Parijs 29 januarij. Dc Moniteur deelt mede dat prins Jerome Napoleon en prins Napoleon gisteren, avond aan het paleis Royal zijn afgestapt. Het gerucht loopt nog immer rond dat een leger van honderd duizend man zeer spoedig naar den kant van den Rijn zal worden gezondenen dat de keizer daarover in persoon het opperbevel zal voeren. Anderen echter willen weten dat dit nog zoo spoedig niet zal plaats hebben althans niet eer dan in het aanstaande voorjaar. In den jongsten tijd liéefr, eene belangrijke wisseling van eigenhandige brieven tusschen de keizers van Frankrijk en Oostenrijk plaats gehad. In deze brieven, zegt men. hebben de keizers Napoleon III en Frans Joseph elkander wederzijds de belofte gedaan in persoon het opperbevel over hunne legers te zullen opnemen, voor het geval dat zij in de lente moesten opereren aan den oevers van de Weichsel. Het wets-ontwerp op de hypotecaire overschrijving ondervindt bij den senaat nog al eenigen tegenstand. Men vindt dat het in strijd is met zekere bepalingen in het bur gerlijk wetboek. Volgens het dagblad Le doek zal er eene maatschappij op groove schaal opgerigt worden, die zich ten doel stelt om de handels-operatien ter zee te vergemakkelijken en te vermenigvuldigen, door voorschotten te verstrekken op con- signa tien. Hierdoor zullen de handelsartikelen, die gedu rende den tijd der expeditie veeltijds niets anders zijn dan een dood kapitaal, van den dag der inscheping af aan be doelde maatschappij geconsigneerd worden. !3e3jg-§e. Brussel 30 jannarij. De gemeenteraad heeft in zijne ver gadering van 27 dezer eene som van 100,000 fr. beschikbaar gesteld,ten einde de directie van den groóten schouwburg in staat te stellen reeds aanstaanden donderdag dc voor stellingen in het een of ander lokaal te hervatten. Yercler is bepaald de plannen tot herbouw van den schouwburg zoo spoedig mogelijk in overweging te nemen, opdat de schouw burgzaal den 1 september aanstaande weder kan worden ingewijd. Eindelijk is de subsidie door de stad aan cle direc tie van den grooten schouwburg verleend met 9,200 fr. per maand verhoogd. De koning heeft 3000 francs geschonken ten behoeve van hel; lagere personeel van het theatre de la mommie In de kamer van vertegenwoordigers is gisteren voort gezet de beraadslaging over de begrooting van binnen- laudsche zaken. Na eene redevoering van den heer Delia.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3