zei de hij dat hij tot sultan was benoemd. Werkelijk heeft ïucn een pas voor liet Oosten in zijne zakken gevonden. 11. M. de koningin en H. K. E. prinses Frcderik der "Nederlanden hebben prachtige geschenken doen toekomen aan de directie eener loterij ten behoeve der dames-ver- cenigiug Dorcas, te Assen. Naar men verneemt heeft het II. M. cle koninginbe- haagd aan de te Amsterdam bestaande vereeniging tot on dersteuning van hulpbehoevenden, onder bescherming van H. M., voor de eerlang te houden verloting een fraai geschenk te doen toekomen. Dezer dagen heeft de directie van de ïïaarlemsche loterij ten behoeve der armen van II. K. PI. prinses Fre- derik der Nederlanden een sierlijk bewerkt canapé-kussen ontvangen. Men meent redenen te hebben ovn te geloovenzegt de Provinciale Drentsche courant, dat de concessie voor het kanaal van Assen op Groningen nu^ spoedig verleend .zal worden. De neger-acteur ïra Aldridge, wiens roem eene we reld-vermaardheid heeft erlangd en wiens voorstellingen in Groot-Brittanje en Duilschland eene aaneengeschakelde reeks van triomfen warenzal over eeuige dagen Amsterdam be zoeken e;\ aldaar optreden. Gedurende het jaar 1S51 zijn op de Leeuwarder week markten gezamenlijk aangebragt 25,800 koeijen, 4.1S0 kal veren 20,752 schapenS,846 varkens en 270 paarden. De kamer van koophandel van 's Bosch heeft een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gezonden, hou dende bezwaren tegen art. 6 van het wets-ontwerp tot herziening van de wet op de posterijen. Staat der nederlandsche bank op '31 januarïj jl.om- loopcnde bankbiljetten f 94,937.005saldo's van vorige rekeningen-courant 18,225,811.124; munt en munl.mat.e- riaal 101,417,606.054. In het afgeloopen jaar zijn enkel uit het kanton Zu rich zijden stoffen ter waarde van meer dan 24 millioeu fr. naar Amerika in consignatie gezonden. ESaajrg-eiriDjSie §ttaaa«3„ "Vlissingen, van 27 januarij tot 3 februarij. Gehuwd: N. Amadio jongman met PI. Claré jonged. BevallenA. J. Tanis geb. de la Houssayez. M. F. Auer geb. van Zwijndregt, d. J. M. Gheselle, z. J. O. van der Harst geb. Fenijnd. H. Sacré geb. Kraayz. C. A. de Bree geb. van den Berge, z. A. Nustelink geb. ïioeiofsd. J. W. de Wolft' geb. Riemens z. F. Gerritsen geb. Schalkis, twee zonen (waarvan een doodgeb.) J. Ver beek geb. Nustelijnz. Overleden: J. Lannoy, d. 2 j. J. Baljé, z. 2j. J.J. van der Leije, d. 5 weken. A. Honiung, vrouw van J. G. Ber ger, 56 j. D. van Bel, d, 21 maanden. M.IClaassen wed. J. Maas, 85 j. A. van der Sluis ongeh. vrouw, 52 j. G. G- Koster, weduwn. 64 j. P. de Ruyter, z. 11 m. J. B. P- Wibaut, z. 2 j. C. Retmes wed. H. F. Wessel, 5S jaren. C. L. Belderok, cl. 11 in. R. J. de Rooy, vrouw vanJ. C. Bcuverie, 28 j. J. Geysen, vrouw van J. vau Hooff 52 j. D. G. Mayjm. 25 j. ït. de Jonge, jm. 23 j. A. J. Staats, wan van L. van "Vlaanderen, 2S j. E. Tanis, vrouw van A. Adriaause, 65 j. C. van Tuten wed. J. van den Boven- kurnp 7S jaren, Goesvan 20 januarij tot 3 februarij. .Gehuwd: J. de Jonge jm. met C. E. Dirriks jd.. Bevallen: E. de Jonge, z. J. Verhagen geb. de Groot, z. W. J. V. de deJongh geb. Calleafelsz. M. de Witte geb. Kievit, d. M. Willeboer geb. de Jonge, z. S. W. G. Ver spoor geb. Le Due, d. F. Mulder geb. deJongh, z. Overleden: C. Brand, d. 2$ j. J. Orteleez. 11 dagen. M. C. Huismans, vrouw van L. van Hoorn65 j. J. A. de Koek, vrouw van J, van de Velde, 68 j. M. Anker, d. 4j. K. van der Weele wed. Houmes6S j. M. Potvliet, man van K. Biomme58 j. H. D. van Ettingerman van .Zifters, 73 j, J. C. Haffenerman van E. van Liere, 28 j. G.- van Rietman van C. Potter54 jaren. Hulst, van 16 tot 31 januarij. Gclluwd Cornelis Verver met Johanna Maria de Losanne. Bevallen Jacoba Paulina de Boy geb. Vink z. Johanna ufkens geb. Hazeud. Henriette Marie llufkens geb- Gdppiete"r|>,z. Ceeiliana Vink geb, Lavéz. Öveided&n-:\Rosal ja de Silva geb. Eggermont, 40 jaren. - Adï'iaan V$Ëiaeven75 jaren. Justina Johanna van de V Waile23 Johanna Coleta de Potter, vrouw van Pieter Tirapï'éïijians, 58 jaren. Leonardus Fidelis Freyser, -.'20 maanden.' 'Willem de Nijs, 52 jaren. Johanna Catlia- ovfïïa DancLaertwed. F. M. Serruus, 7S jaren. Josyna de ^toêk",*rvvecl. Adriaan Verhoeven, 56 jaren. Wouterus Plat duw, 55 jaren. Maria Jacoba DanckaertS0 jaren. I'üaerssiometearsiaasad 4e 2 Februarij 's avonds 11 ure 16 gr. 3 's morg. Oï ©l OO H !s mid cl. 1 33 U Js avonds 11 32 U 4 H 's morg. 8—33 L as midd. 1 37 's avonds 11 34 -V 5 u 's morg. 8 34 's micld. 1 37 Metfeorolog-gscflae waarmeiDiaMg-eia 9 gedaan op 's Rijks Werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. Januarij Februarij 1855. Wind. £3 £3 .f I O i« ïf 1° Aanmerkingen. 28 N. t. G. .1 761.8 +1.0 0.94 5.3 0 betrokken. 29 Z. W. 4 756.0 +0.1 1.00 0.0 0 30 O.t.N. 5 758.9 - 2.4 0.91 4.4 0 betrokken. 31 O. t. N. 6 752.6 - 5.0 0.90 3 7 0 1 N. t.O. 7 758.6 - 6.] 0.84 3.2 0 2 O. N.O. 6 765.8 - S.Q 0.94 3.2 0 3 O.Z.G. 754.8 -0.1 0-92 5.0 0 betr. m.reg-.buijen. Laagste stand van den Thermometer den 2 's morgens ten 8 ure, 12 gr. tatesa» «Ei ena Van regeringswege is aan de tweede kamer aangeboden een wets-ontwerp verklarende het algemeen nut van de voltooijing van den aangelegd wordenden grindweg van Willemstad naar Steenbergen en van daar tot den grooten weg onder Halsteren, provincie Noordbrabant. ©eHSneemtearaasl vaaa ©©e§„ Zitting van 1 Februarij 1S55. Afwezig de beer en Vervenne en Smallegange, ongesteld. De notulen der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd. 1. De instructie voor den geneesheer, heelmeester en vroedvrouw wordt gearresteerd nadat daarin eenige wij zigingen waren gebragt op voorstel van den heer van den Bosch. 2. Burgemeester en wethouders stellen voor aan den secretaris als gratificatie voor buitengewone werkzaamhe den in 1352 en 1853 toe te kennen 191,26 zijnde de som die heeren gedeputeerde staten in de rekening over L853 niet hebben toegelatenomdat de verhoogde jaar wedde van den secretaris bepaald is bij besluit van 8 de cember 1853 en dus eerst van dat oogenblik af tot het bedrag van 1000 kan genoten worden. Burgemeester en wethouders doen dit voorstel omdat, zoo ooit, de menigvuldige werkzaamheden in 1852 en 1853 die verhooging billijken. Conform het voorstel wordt besloten. 3. Aan de orde is het ter vorige vergadering aange houdene punt of het algemeen armbestuur verpligt is de vroegere bestedeliugen der diaconie over te nemen. De voorzitter geeft als zijne meening te kennen dat dit zijns inziens afhangt van de vraag: is besteding onderstand, ja of neen Dc heer van den Bosch beaamt dat en zegt dat de kwes tie door den voorzitter juist is opgegeven; hij vermeent dat art. "25 der armenwet de besteding in godshuizen duidelijk van onderstand onderscheidten dringt dit nader aan door inroeping van art. 20; zijns oordeels spreekt de armenwet alleen van huiszittende armen, maar zwijgt van bestedelin gen in godshuizen daarom was de diaconie in zoo ver in haar vegt have '.bedeelden tot het algemeen armbestuur te verwijzen hare bestedeliugen echter geenszins. De voorzitter bestrijdt die meening; hij vindt het ratio neel dat de wetgever onderstand van besteding onderscheidt, maar kan daaruit de gevolgtrekking niet afleiden dat besteding geen onderstand zou zijn. Hij gelooft het te gendeel en dit te meer omdat, indien de diaconie goedvindt de besteding te doen ophouden, de bestedelingen op dat oogenblik gewone armlastigen worden. De heer S. Vader appuijeert het laatste en wordt na eenige discussie de vraag in toestemmenden zin beant woord tegen stemden de heeren van den BoschHcchart en V erschoor. 4. Wordt medegedeeld dat op de gemeente-begrooting door heeren gedeputeerde staten eenige aanmerkingen zijn gevezen, en burgemeester cn wethouders die mitsdien zullen wijzigen en nader aan den raad indienenalsmede dat die heeren de beslissing op de begrooting hebben verdaagd tot 1 mei, met bevoegdheid om over de helft van de daarin gebragte sommen te beschikken. 5. De begrooting voor het algemeen armbestuur nieuw opgemaakt zijnde wordt dezelve met algemeene stemmen gearresteerd en de subsidie uit de gemeentekas vastgesteld op 13,500. 6. Wordt gelezen een voorstel van vier raadsleden, tot ver betering van de schoolgebouwen en onderwijzers-woningen der beide kostscholen die voor beide berekend worden op 1600 ruim. Burgemeester en wethouders hebben de daarbij gevoegde plannen en berekeningen iu loco nage gaan en toonen het min accurate daarvan-in onderdeelen aan. Zij achten betere plannen denkbaar cn stellen voor daaromtrent met de voorstellers overeen te komen en na der in overleg te tredenhetgeen na eenige woordenwisse ling wordt goedgekeurd. 7. Wordt gelezen een voorstel van het raadslid dr. "R. B. van clcn Bosch houdende plan tot regeling van dc verantwoording der sommen voor gewoon onderhoud der gemeente-eigendommen, op de begrooting uitgetrokken, en wel om in februarij of maart van ieder jaar een staat to doen opmaken van alle gewoon onderhoud door een of meer deskundigen, en daarop de aanbesteding in massa of perceclen te doen. Nadat de voorsteller zijn voorstel toegelicht had en de voorzitter het weusehelijke eener regeling van die zaak had betoogd doch de bezwaren nopens de uitvoering had ge opperd werd besloten daarop het praeadvies van burgemees ter en wethouders in te winnen. 8. Wordt gelezen het rapport en de verantwoording van de commissie voor de plaais gehad hebbende uitdeeling op nieuwjaarsdag. 9 Daaruit blijkt dat aan inschrijvingen is ontvangen ƒ465,57, gift van de Tombola 60,17, te zamen f 525,74, waarvoor zijn bedeeld 450 gezinnen met 10861 p. tarwe brood, 328 p. spek en 46 mudden turf. Welke verantwoording; onder dankbetuiging aan cle com- misie wordt goedgekeurd. Van het bedeelde brood wordt restitutie van belasting verleend ad ƒ24,45. 9. Gelijke restitutie verzocht zijnde voor het gebruikte tarwebrood in de godshuizen: voor het gasthuis van 5956 pond f 134,01voor het weeshuis van 333 pond 7,50 te zamen 141,51 wordt met algemeene stemmen toe gestaan. 10. Wordt gelezen brief van den commissaris des konings aan burgemeester en wethouders verzoekende bij den raad tc bewerken dat 4,83 voor kosten van eene veroordeelde bedelaarster alsnog worden betaald. Waarop wordt be sloten het besluit van den l julij 1853 te handhaven en die kostengemaakt anterieur de armenwet niet voor re kening der gemeente te nemen. Vóór stemde de heer Vader. 11. De rekening der leenbank over 1354 in behandeling gebragt zijndevraagt de heer Soutendam welke de rede nen zijn dat in de rekening over een jaar 13 maanden jaarwedde van eenen onder-boekhouder voorkomt. Dit licht de voorzitter toe door te zeggen dat de raad in october heeft besloten aan den nieuw benoemden onder boekhouder de jaarwedde van 1 september toe te kennen en een ander over die maand de dienst had gedaan. Daarna wordt de rekening in ontvang en uitgaaf gearres teerd met f 15,000, waaronder f 258 in de gemeente-kas overgebragt. 12. Insgelijks wordt met eenparige stemmen, zonder dis cussie, de rekening der voormalige gilden-fondsen gearres teerd. In ontvang op f 839,48£ uitgaaf 770,261 en alzoo met een goed slot van 69,22. 13. Tot leden van het algemeen armbestuur zijn aanbe volen in de plaats van den heer Liebert, de heeren F. A. Snzijn Sr. en P. H. Timans, en voor de gewone vacature de aftredende hoeren T. Pieterse en J. P. Burger; waaruit ter volgende vergadering benoeming. 14. De staat van veranderingen in de eigendommen dei- gemeente wordt overgelegd eu gedeponeerd 15. alsmede de staat van de in de gemeente aanwezige instellingen van weldadigheid, opgemaakt volgens art. 3 der armenwet. 16. Ilec proces-verbaal van kas-opneming wordt medege deeld, sluitende met een saldo in kas van 7,364,3S£. 17. Aan de orde worden gesteld en achtervolgens inge willigd een zestal verzoeken om afschrijviug van hoofde- lijken omslag, uit hoofde van vertrek uit cle gemeente. Wordt gelezen gelijk verzoek van den heer mr. F. N. van der Biltpresident der regtbankverzoekende 7 maan den afschrijving van zijnen aanslag ad 153, welken tijd hij buiten cle gemeente is verbleven. Burgemeester en wethouders stellen voor dit verzoek tc wijzen van de hand, op grond clat dc heer van der Bilt, als president der regtbank, volgens art. 15 der wet op de veg- terlijke organisatie, zijne vaste woonplaats in deze gemeente moet hebbenen volgens art. 245 der gemeentewet in den hoofdelijken omslag in de eerste plaats moeten begrepen worden de ingezeteuen. De heer S. Vader in gelijk geval vevkoerende zal zich van medestemmen onthouden; hij moet evenwel zeggen dat het verzoek hem gegrond voorkomt; cle wet onderscheidt cle woonplaats van liet tijdelijk verblijf; voor den raad mag niet anders gelden dan die wet, ergo is dc lieer van dei- Bilt buiten cle gemeente verbleven, dan moet hij afschrijving hebben overtreedt hij door het veranderen van zijn verblijf de wet op de regterlijke organisatie, dan is niet de raad, maar eene andere magt daar, om daarover te oordeelen. De voorzitter en cle heer van den Bosch bestrijden die meening, men kan de betrekking van den persoon niet af scheiden aan den persoon die dc betrekking bekleedt is de plaats van zijn verblijf bij de wet aangewezen, en alzoo kan de heer van der Bilt niet anders worden beschouwd dan als inwoner voor liet geheele jaar en zoo lang ZEd. de betrekking van president bij de regtbank zal blijven bekleeden. In omvraag wordt het verzoek met algemeene stemmen afgewezen. (De beer Vader stemde niet mede). Een gelijk verzoek van den heer AKakehecke, om vrij stelling voor cle betaling van den aanslag zijner echtgenoot die met 4 anclere leden van het gezin tijdelijk in de gemeente zijn verblevenachten burgemeester en wethouders evenmin gegrond, om dat hoezeer dien heer als notaris zijne standplaats te Krabbendijke is aangewezenhij in dit verzoek niet meer ontvankelijk is daar het tijdens het ter visie leggen van het kohier had bchooven ingediend te zijn; zij adviseren op dien grond tot afwijzing. Waartoe met eenparigheid van stemmen wordt besloten, onthoudende dc heer wethouder Kakebeeke zich daarbij van medestemmen. 18. Wordt besloten magtiging te vragen tot het vaststel len eener gemeenschappelijke verordening tot wederkcerig hulpbetoon bij brand. iuc£ f enige naburige gemeenten;

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2