MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0,16. Dingsdag 1855e 6 Febniarij; ömnentontïsdje ®ij&jrtgjen. Dezs courant verschijnt des Dingsda£s, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylis- siugcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 8, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte ol' Doodbekeud'- inakingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken, regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaak ItKa^oSeBBtisas'K-e- S' ffetoE'<2aas'y Gisteren namiddag is eeiwgedeelte van de postpalcetten die zaterdag middag hier hadden moeten zijn aangekomen; daaraan ontbraken echter nog' de paketten van Zuidliol- landwelke alzoo op dit oogenblik drie dagen ten achter zijn. Hoewel nu de communicatie niet verergerd is, on dervinden de berigten langs gewonen weg tot ons ko mende, nog altijd eene aanmerkelijke vertraging en laat het zich bij het aanhoudend dooiweder aanzien datwanneer het ijs op de rivieren aan liet kruijen gaatzulks voor eerst niet zal verbeteren. Wiji hebben gemeend onze le zers eenigzins schadeloos te moeten stellen en ons daarom de opoffering- getroost de laatste beursnotering van Am sterdam en de laatste nieuwstijdingen per telegraaf over Vlissingen te doen afzendenen zullen daarmede voortgaan zoo lang de omstandigheden zulks noodzakelijk maken. Tot eene dagelijksche mededeeling van telegrafische be rigten aan onze geabonneerden hebben wij echter gemeend niet te kunnen overgaan alvorens het telegraaf-kantoor al hier is geopend, daar de afstand van Vlissingen, hoe be trekkelijk -gering ook, liet uur van uitgave der courant te veel zou vertragen. In afwachting dan van eene spoedige opening van het telegraaf-bureau alhier, van welk (tijdstip dagelijks, zoowel •voor binnen- ais tui'Lenianusclie tijdingen, op nader to be palen wijze daarvan zal worden gebruik gemaakt, zullen wij zoo veel mogelijk in liet gemis van eene directe ge meenschap trachten te voorzienonze geabonneerden ver zoekende tot zoo lang wel met dubbele welwillendheid het gebrekkige dat onze pogingen nog mogten opleverente willen verschoonen. Men schrijft ons uit Vlissingen van lieden Wij hebben gisteren met groot genoegen liet model eener brandspuit van de nieuwste constructie gezien, dat door den koninklijk geoctroijeerden brandspuit-fabrijkant van der Os is vervaardigd om naar de parijsche tentoonstelling- te worden gezonden. Dit model is 1/15 der gewone grootte en een toonbeeld van zuivere en fiksclie bewerking. n Met leedwezen verneemt men de aanschrijving dat een der kompagnien artillerie alhier, die onder kommando van den achtingswaardige» kapitein de Munck staat, met 1 mei naar JBrielle moet vertrekkenzij zal door eene andere kompagnie vervangen worden." Bij de 11. vrijdag- te Goes gehoudeue besteding van den herbouw der afgebrande meestoof De drie kwartieren te ICrabbendijkeis zulks volgens een vijfde gewijzigd ont werp aangenomen door den heer J. van der Made Dz. te Klundert, voor 13,040liet molen- en stampwerk, een af zonderlijk perceel uitmakende, is aangehouden. D& Staats-courant bevat het volgende n Naar luicl van de lieden (l dezer) ontvangen berigten heeft het ijs zich den 29 januarij te Lobith vastgezet; liet schoof aldaar sterk op en onder elkander. De rivier was er den 30 sedert de laatste 24 uren 46 duim gerezende overlaat werkte toen met 25 duim. n Van de verdere punten langs de onderscheidene rivieren wordt geenc verandering gemeld. De Rhijn stond heden morgen te Keulen op 5 voet 5 dm." Uit Rotterdam wordt gemeld dat in den nacht van 30 op 31 januarij de Maas voor die stad, op de hoogte van het Oude Hoofd en later op den dag ook langs de Boompjes is vastgeraakt. Voor de Westerkade was nog blank water. Voor Dordrecht was het ijs den 30 zoo toegenomen dat men een pad voor voetgangers over de rivier naar Zwijn- drecht en Papendrechfc heeft kunnen maken. Den 29 is eene arreslecle met paard aan het veer van Meerdervoort over de rivier gekomen en den 30 zag men op het Bies- boseli reeds een ijsschuilje z$ilcu. L'eeho universel deelt, naar den amerikaanschen New- York Herald, een gedeelte der briefwisseling- van den amerikaanschen minister-resident te 's Gravenhage mede, be trekkelijk de zaak van Gibson. Er blijkt uit die stukken nog niet meer dan dat Gibson zich over eene ongegronde gevangenzetting in Oost-Indie en wreede behandeling in de gevangenis beklaagd heeft, en dat hij voor de ondergane schade en verliezen eene vergoeding van 100,000 dollars eischt, welke cisch door de amerikaausche regering onder steund wordt. Uit verdere stukken, die L'eeho universel omtrent de zaak van Gibson mededeelt.blijkt dat de amerikaausche ge.zant te 's Hage de gronden,, door den minister van bui ten I an dsclïe zaken ter afwijzing van Gibsons aanvraag old schadevergoeding bijgebragt, zwak noemt en instructie» vraagt hoedanig te handelen indien zijne voorstellen tot min nelijke afdoening dezer zaak vruchteloos bleven; en dat Gibson zelfs bij zijne regering er op gewezen heeft dat de kracht der wapenen.wel zal moeten gebezigd worden. Z. M. de koning van Zweden heeft een eigenhandige» zeer vleijeuden brief aan dr. H. M. Duparc geschreven, waarin Z. M. hoogstdeszelfs ingenomenheid betuigt met; de door dien geleerde géschrevene verhandeling over de blinden verzorging en den schrijver voorloopig- berigt dat door Z; Mi bevolen is den 'inhódd 'v.n dit werk aan het bestuur van het blinden-instituut t.e Stokholm mede te deelenten einde de daarin voorgestelde verbeteringen in het blinden wezen in Zweden in te voeren. In de laatste dagen worden door cngelsche en fran- sclie ingenieurs in de omstreken van Hilvarenbeek opme tingen gedaan voor liet daarstellen van het sedert lang ge projecteerde ontginnings-kanaal, dat men voornemens is te leggen van Geertruidenberg naar Lommei in het Antwerp- sche kanaal, volgens het plan van den hoofd-ingenieur Brade. Dit kanaal zou het onvruchtbaarste gedeelte van Noordbrabant doorsnijden, om de massa heidegronden in bouw- en weilanden te herscheppen. De verschillende daarin betrokkene gemeenten moeten reeds hare. goedkeuring daaraan gehecht en hare gronden daartoe vrijwillig afgestaan hebben. Verder verzekert men dat de concessie reeds ver leend en de negotiatie bijna volteekend is, zoo dat dc werkzaamheden in het voorjaar al een aanvang zouden nemen. Den 29 januarij heeft de zaak van jhr. M. Salvador en S. Eongers in appèl voor het provinciale hof van Noord holland gediend. De drie verdedigers der veroordeelden hebben verschillende exceptien van incompetentie en van verjaring voorgedragen en toegelicht. In de zitting van den 30 heeft de advocaat-generaal, de heer Jolles, deze voordrag-teil bestreden. Op heden, maandag,'zou het hofuit spraak doen. De kamer der gedeputeerden in Luxemburg is tot den 6 februarij verdaagd; men denkt dat de zitting alsdan zal worden gesloten. Voor zij uiteen ging heeft de kamer een verzoek overwogen betrekkelijk de vestiging eener speel bank te Montorf; de centrale sectie meende dat het besluit van 1806 aiin de regering het regt geeft de gevraagde mag- tiging zonder de tusschenkomsü der kamer toe te staanen deze heeft zich met IS tegen 16 stemmen met die wijze van zien verenigder waren 20 leden afwezig. SSemoemaED^-eBa era toeslaat4eau. Bij Zr. Ms. besluit van den 2S januarij jl. is de heer J. Visser benoemd tot adjunct-commies bij het departement van buitenlandsclie zaken, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Bij koninklijk besluit van den 27 januarij is aan den lui tenant ter zee der 2de klasse jhr. H. I. A. S. de Mey van Gerwen dienende bij 's rijks zeemagt in Oost-Indieop zijn- verzoek eervol ontslag- verleend uit de zeedienstmet den eersten der maand volgende op die waarop gemeld besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Naar men verneemt heeft Z. M. tot hoogstdeszelfs page benoemd den heer M. graai' van Limburg Stirum. fiiaarasteïa eaa wetfeeassllaHigsipeia.. De minister van binnenlandsclie zaken heeft bekend ge maakt dat de, ter voldoening aan den uitersten wil van den lieer mr. J. li. Moeufft gedane uitloving van een gouden cerepemiing aan den maker van het best ge keurde latijusch gedichtbinnen den bepaalden termijn aan zijn departement zeven dichtstukken zijn ingezonden welke echter geen van allen der bekrooning zijn waardig gekeurd, zoo dat de minister op nieuw den gouden eere- penuing, ter waarde van ten minste 20 gouden dukaten, voor den maker van het bedoelde gedicht heeft uitgeloofd. Den 30 januarij werd aan den heer H. Jonxiseliirurgyn te Groningen de tweede gouden medaille van wege liet departement Groningen der nederlandsche maatschappij van nijverheid uitgereikt, voor het door hem-uit paardeboonen bereide meel, gort, enz., als ter volksvoeding uitnemend geschikt geoordeeld clcor eene daartoe ingestelde commissie, M.e btB» m b eaa ws Hei gerucht dat ds. J. J. van Toorencn bergen liet beroep naar Hilversum zou aannemen is onjuist geweesthebbende zijn eerw. gisteren morgen aan de gemeente medegedeeld dat hij voce die plaats 1 ...dankt beef'.. Bij denederduitsehe hervormde gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen ds. E. W. B. van Belltlieol. doet. te Hoorn. Ter vervulling der vacature bij de walsehe gemeente te Dordrecht, ontstaan door liet overlijden van ds. D. Ser- rurier, heeft de groote kerkeraad 11. vrijdag het volgend alpliabetisck zestal gevormd: dd. J. II. Gerlach, predikant te Middelburg; J. H. de Greef, tlieol. doet., predikant te- Maastricht; C. Busken liuet, predikant te Haarlem; 3- L. Lutie, kandidaat te Leyden; J. A. Siiellebrand, kan didaat te Amsterdam, en J. A. Stoop, predikant te Nijme gen; waaruit gevormd is liet volgende drietal: dd. Busken Huet, Lutie en Stoop. En is daaruit met algemeene stem men beroepen de wel eerw. heer C. Busken Huetpredi kant te Haarlem. MarBiï&e. De 's gravéhliaagsche correspondent van de Amliemschc- courant wil weten dat de schout, Ifij'nacht Coertsen. met wien in de vorige week onderhandelingen waren aangeknoopt tot liet aanvaarden der portefeuille van het departement van ma rine, zich niet genegen heeft verklaard om die betrekking aan te nemen. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. fregat Doggersbank in de volgende maand.-van den Helder naar Vlissingen ver trekken om in liet dok aldaar te worden nagezienzijnde het dok te Willemsoord vooreerst in onbruikbareu toe stand; bedoeld fregat heeft te Nieuwcdiep bereids aanzien lijke vertimmeriugen ondergaan. Het nieuwgebouwde stoomschip Montrado zal zoodra het. kanaal van den Helder van ijs is bevrijd naar Amster dam vertrekkenom eene verandering aan de schroef te ondergaan. WeE'selaiOesaeSe toea'Sg-éeESo Den 2 dezer heeft de policie in een der meest afzig- telijke hoeken van Parijs aan een buitenraam opgehangen gevonden den heer Gérard de Nervaleen zeer verdienste lijk er, geacht schrijver. Zijn'ware naam was de la Bruiiie: hij was 46 jaar oud en leverde druk aan verschillende revues- en ook aan LJillustration. Hij had echter oogenblikken van zinsverbijstering en had daarom reeds 2 maal eene behandeling' moeten ondergaan in het huis van dr. Blanche. Yoor- hy-"

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1